Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς και να ψαχτείς για εναλλακτικό τρόπο γυμναστικής η χωρο. Μπορείς να κοιτάξεις και για Tai Chi μόνο τις κινήσεις. 

Επεξ/σία από giorgoskouro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, vagos1821 είπε

Εχω ασχοληθεί με  wing chun, καράτε και  Brazilian Jiu Jitsu. Θα σου πρότεινα το  BJJ για αυτό που ζητάς έαν σου αρέσει η μάχη στο έδαφος και οι λαβές.

Δεν είμαι αρνητικός για μάχη στο έδαφος, εκτός αν είναι κανάς μπίχλας ο άλλος. Θέλει να φοράς και το ειδικό ρούχο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα Tae Kwon Do ή Wushu (Kung Fu) αλλά αν σε ενδιαφέρει κυριως η φυσική κατάσταση και όχι η αυτοάμυνα (και το επιτρέπει και η ηλικία σου), μπορείς να ασχοληθείς με κάτι πιο δύσκολο που έχει και πολεμικές τέχνες μέσα, καθαρά για γυμναστική βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Θα πρότεινα Tae Kwon Do ή Wushu (Kung Fu) αλλά αν σε ενδιαφέρει κυριως η φυσική κατάσταση και όχι η αυτοάμυνα (και το επιτρέπει και η ηλικία σου), μπορείς να ασχοληθείς με κάτι πιο δύσκολο που έχει και πολεμικές τέχνες μέσα, καθαρά για γυμναστική βέβαια.

28 είμαι οπότε θεωρώ αντέχω.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lactate είπε

28 είμαι οπότε θεωρώ αντέχω.. :P

Αν δεν κανεις 10 backflip και το βραδυ να μη μπορεις να κοιμηθεις από τους πονους στην κοιλιά δε ξέρεις τα ορια σου. ;ρ

Αν όντως σε ενδιαφερει, σχολή νομίζω υπαρχει μονο στην Κρητη. Αν δε μένεις Κρήτη, τοτε μονο με παρεα και μεσω online tutorials. Μονος σου το ξεχνας εκτός και αν θες να σε μαζευουν με το κουταλακι (υπαρχουν βεβαια και κινησεις που δεν ειναι τοσο επικινδυνες, τα περισσότερα από αυτά είναι κλεμμένα από το breakdance, το tae kwon do και το kungfu). Εγώ εκανα για 5 χρονια πριν καν μαθευτει στην Ελλαδα (απο εκει ειναι εξαλλου και το ονομα χρηστη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Με γνώμονα το να έχεις καλή φυσική κατάσταση, ποια  πολεμική τέχνη προτείνετε; Έχει ασχοληθεί κανείς  με πολεμικές τέχνες; Ψάχνω μια για να χω κατι διαφορετικό απο το γυμναστήριο.

Αν πηγαινεις ηδη γυμναστηριο -η αν δεν πηγαινεις βρες με τη χαμηλοτερη συνδρομη, ωστε να μην
τα βλεπεις σαν χαμενα χρηματα: αν δεν εισαι συχνοτατα και λογω κορωνοιου- καποια αυτοαμυνα!

Σε επομενες θεσεις: Krav Maga ισως και Muay (Thai), αλλα θεωρω αυτοαμυνα = καλη περιπτωση.

[και τα προτεινω εχοντας κανει αλλα περισσοτερο -> Κarate, Κung fu
 => δεν υποστηριζω "φανμποικα", τις επιλογες προηγουμενων ετων!]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lactate είπε

Με γνώμονα το να έχεις καλή φυσική κατάσταση, ποια  πολεμική τέχνη προτείνετε;

28 είμαι οπότε θεωρώ αντέχω..

Μετα απο 5 χρόνια συστηματικής εξάσκησης,τεχνικών kung fu,θα μπορείς να

δημιουργήσεις,ορθή γωνία με απόλυτα φυσικό τρόπο.

 

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, randomcat είπε

MMA, boxing, Muay Thai, Tae Kwon Do...

... και μακριά από κινέζικες βλακείες.

αν και δεν είμαι φίλος, ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι πολλά πράγματα ακόμα και από αυτά που αναφέρεις προέρχονται από κινέζικες βλακείες 

3 ώρες πριν, lactate είπε

Με γνώμονα το να έχεις καλή φυσική κατάσταση

δεν ασχολείσαι με πολεμικές τέχνες

 

έχεις καλή κατάσταση για να κάνεις πολεμικές τέχνες, δεν κάνεις πολεμικές τέχνες για καλή κατάσταση

επίσης αυτή την εποχή ίσως είναι να αποφεύγεις κοντινές επαφές, ειδικά αν νοιάζεσαι για υγείες κτλ 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακούσεις πολλά εδώ μέσα. Μετά από μια ζωή δεκαετιών με πολεμικές τέχνες έχω να σου πω εξής:

1) για να αποκτησεισ καλή φυσική κατάσταση δεν έχει σχέση η ίδια η πολεμική τέχνη αλλά ο προπονητής σου και η ένταση της προπόνησης που σου προσφέρει. Προσοχή όμως: καλύτερα κάνε κάτι άλλο. Οι περισσότεροι «δάσκαλοι» πολεμικών τέχνων είναι εμπειρικοί γυμναστές με λίγες γνώσεις προπονητικής. Σπάνια να βρεις από Τεεφα. Άσε που παίζει κι πολύ ψώνιο και ψευτοκουλτούρα ή μαγκιά όπου προσποιούνται πως έχουν γνώσεις.

2) πολλές τέχνες που φημίζονται για φυσική κατάσταση απλά έχουν αγωνιστικό κομμάτι αεροβιο. Πχ σου πρότειναν ταεκβοντο. Στα 28 εισαι ήδη μεγάλος για αυτό. Επίσης αυτά είναι πλέον αθλήματα και όχι πολεμικές τέχνες. Η μόνη πολεμική τέχνη είναι η σκοποβολή εν έτη 2020 άντε ίσως και μαχαίρι 

3) κάποια πιο σκληρά αθλήματα σαν το bjj...οκ είναι δυνατά σαν να σηκώνεις βάρη, αλλά δεν τα συνιστώ. Υπερβολική επαφή για αυτή την περίοδο, ιδρώτας και μπίχλα όπως είπες. Άσε που παίζει και πολύ καγκουρια και συμπεριφορά τεστοστερόνης στα πιο σκληρά αθλήματα που δεν αφήνει να συγκεντρωθείς στη φυσική κατάσταση

η συμβουλή μου; Πάρε ένα ελλειπτικό μηχάνημα για το σπίτι και εισαι έτοιμος  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αν και δεν είμαι φίλος, ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι πολλά κάποια πράγματα ακόμα και από αυτά που αναφέρεις προέρχονται από κινέζικες βλακείες

Boxing και Muay Thai όχι. Το Tae Kwon Do είναι Κορεάτικο και προέρχεται και από "κινέζικες βλακείες" - σε καμία περίπτωση όμως αποκλειστικά ή κυρίως από "κινέζικες βλακείες" - και διαμορφώθηκε σε κάτι το εξειδικευμένο και διαφορετικό. Τέλος το MMA προέρχεται και από "κινέζικες βλακείες", μπορεί να εμπεριέχει και "κινέζικες βλακείες" και τα πάντα, αλλά στηρίζεται κυρίως σε τέχνες που δεν είναι "κινέζικες βλακείες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dstilio είπε

Θα ακούσεις πολλά εδώ μέσα. Μετά από μια ζωή δεκαετιών με πολεμικές τέχνες έχω να σου πω εξής:

1) για να αποκτησεισ καλή φυσική κατάσταση δεν έχει σχέση η ίδια η πολεμική τέχνη αλλά ο προπονητής σου και η ένταση της προπόνησης που σου προσφέρει. Προσοχή όμως: καλύτερα κάνε κάτι άλλο. Οι περισσότεροι «δάσκαλοι» πολεμικών τέχνων είναι εμπειρικοί γυμναστές με λίγες γνώσεις προπονητικής. Σπάνια να βρεις από Τεεφα. Άσε που παίζει κι πολύ ψώνιο και ψευτοκουλτούρα ή μαγκιά όπου προσποιούνται πως έχουν γνώσεις.

2) πολλές τέχνες που φημίζονται για φυσική κατάσταση απλά έχουν αγωνιστικό κομμάτι αεροβιο. Πχ σου πρότειναν ταεκβοντο. Στα 28 εισαι ήδη μεγάλος για αυτό. Επίσης αυτά είναι πλέον αθλήματα και όχι πολεμικές τέχνες. Η μόνη πολεμική τέχνη είναι η σκοποβολή εν έτη 2020 άντε ίσως και μαχαίρι 

3) κάποια πιο σκληρά αθλήματα σαν το bjj...οκ είναι δυνατά σαν να σηκώνεις βάρη, αλλά δεν τα συνιστώ. Υπερβολική επαφή για αυτή την περίοδο, ιδρώτας και μπίχλα όπως είπες. Άσε που παίζει και πολύ καγκουρια και συμπεριφορά τεστοστερόνης στα πιο σκληρά αθλήματα που δεν αφήνει να συγκεντρωθείς στη φυσική κατάσταση

η συμβουλή μου; Πάρε ένα ελλειπτικό μηχάνημα για το σπίτι και εισαι έτοιμος  

Εσύ με ποια αθλήματα έχεις ασχοληθεί; Τώρα ποιο κάνεις; Σίγουρα παίζει ρόλο ο προπονητής, το είπα με το  σκεπτικό ότιθα έχω έναν καλό προπονητή. Τώρα κάνω functional training το οποίο είναι τέλειο (θυμίζει πολύ crossfit και απότι μου έχουν πει το crossfit προέρχεται από το functional).
Γιατί είμαι  μεγάλος για ταεκβοντο; Από περιέργεια δλδ ρωτάω γιατί δεν με τραβάει σαν άθλημα

Εκεί που πάω για προπόνηση έχει και b jiu jitsu και για box  και kick boxing. Λίγο σκέφτομαι το κομμάτι  της μπίχλας (που ελπίζω να είναι καθαροί οι τύποι έλεος) Επίσης εγώ ιδρώνω άπειρα, παρότι είμαι καθαρός νομίζω ο αντίπαλος μου θα έχει πολύ ιδρώτα μου πάνω του και θα νιώθω άσχημα. Εντωμεταξύ στο kickboxing στο γυμναστήριο που πάω μου έχει κάνει εντύπωση ότι έχει κοκαλιάρηδες άντρες και υπέρβαρες γυναίκες. 

Ελλειπτικό ή κάτι στο σπίτι δεν μαρέσει, μαρέσει  να πάω σε προπόνηση. Οπότε και να μην έκανα πολεμική τέχνη θα παρέμενα στο functional.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lactate είπε

Εσύ με ποια αθλήματα έχεις ασχοληθεί; Τώρα ποιο κάνεις; Σίγουρα παίζει ρόλο ο προπονητής, το είπα με το  σκεπτικό ότιθα έχω έναν καλό προπονητή. Τώρα κάνω functional training το οποίο είναι τέλειο (θυμίζει πολύ crossfit και απότι μου έχουν πει το crossfit προέρχεται από το functional).
Γιατί είμαι  μεγάλος για ταεκβοντο; Από περιέργεια δλδ ρωτάω γιατί δεν με τραβάει σαν άθλημα

Εκεί που πάω για προπόνηση έχει και b jiu jitsu και για box  και kick boxing. Λίγο σκέφτομαι το κομμάτι  της μπίχλας (που ελπίζω να είναι καθαροί οι τύποι έλεος) Επίσης εγώ ιδρώνω άπειρα, παρότι είμαι καθαρός νομίζω ο αντίπαλος μου θα έχει πολύ ιδρώτα μου πάνω του και θα νιώθω άσχημα. Εντωμεταξύ στο kickboxing στο γυμναστήριο που πάω μου έχει κάνει εντύπωση ότι έχει κοκαλιάρηδες άντρες και υπέρβαρες γυναίκες. 

Ελλειπτικό ή κάτι στο σπίτι δεν μαρέσει, μαρέσει  να πάω σε προπόνηση. Οπότε και να μην έκανα πολεμική τέχνη θα παρέμενα στο functional.

Όσον αφορα το BJJ φορας μια άσπρη στολή που μετά από κάθε προπόνηση φυσικά την πλένεις. Στις προπονήσεις δεν ιδρώνεις πολύ αφου ασκήσε σε λαβές και κινήσεις. Εαν κάνετε πάλεσμα τότε ναι θα ιδρώσεις αλλά εγω ποτέ δεν ένιωσα άσχημα ή άβολα απο αυτό. Η στολή σε προστατευει από την επαφή με τον αντίπαλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, vagos1821 είπε

  Στις προπονήσεις δεν ιδρώνεις πολύ αφου ασκήσε σε λαβές και κινήσεις.  

E? 

δεν ιδρώνεις φορώντας gi ειδικά καλοκαιριάτικα; 

 

και μόνο που θα φορέσεις κάποιο gi με αυτόν το καιρό ειδικά θα ιδρώσεις με το που βγεις από τα αποδυτήρια 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...