Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/10/2019 στις 9:23 ΠΜ, pontez2 είπε

Kαλά ας φάει κλοτσιά στο καλάμι ο σαπιοκοιλιάς απ το 10χρονο και καμια μπουφλα στη μύτη και θα δεις :P (ασφαλώς υπερβάλω)

Εν πάση περιπτώσει, οι τραυματισμοί υπάρχουν αν κατεβαίνεις σε αγώνες, αν κάνεις πρωταθλητισμό, αν κάνεις εργομετρικά.Εκεί ναι, θες και βάρυ και βιταμινες και καθημερινη προπόνηση.

Εγώ αναφέρομαι σε πολεμική τέχνη ως άθληση και σιγά σιγά ως αυτοάμυνα, όχι ως πρωταθλητισμό. 

Θεωρώ όμως οτι σε ένα γενικό πλαίσιο, έναν οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει προπονηθεί 5-6 χρόνια σε πολεμικές τέχνες, μπορεί να υπερασπιστεί εύκολα ή δύσκολα τον εαυτό του, απέναντι σε άνθρωπο που ΔΕΝ έχει ασχοληθεί ποτέ με οποιοδήποτε είδος πολεμικής τέχνης, πάλης, μποξ  κτλ. 

Ετσι.Τραυματισμοι υπαρχουν απο την στιγμη που ανεβαινεις επιπεδο .Δυστυχως απαιττουνται ολα οσα αναφερα .

Στις 9/10/2019 στις 11:33 ΠΜ, seventh_son είπε

Οι τραυματισμοί πλέον είναι σε καθημερινή βάση ... Εγώ ασχολούμαι από τα 30, τώρα είμαι 40. Από τα 37 και μετά, τραυματίζομαι για πλάκα και η αποκατάσταση αργεί πολύ περισσότερο σε σχέση με το πώς ήταν. Τραυματισμός στον αριστερό αχίλλειο που υποτροπιάζει συνεχώς, φεύγει - έρχεται, και το τελευταίο χρόνο σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών με τσιμπήματα και στο λαγονοψοείτη. Γενικώς θέλει άπειρο ζέσταμα, καλές διατάσεις και καλά γονίδια :) Το άρχισα και σχετικά μεγάλος οπότε δε περιμένω θαύματα. Πηγαίνω πλέον καθαρά για να ιδρώνω, να κάνω τη γυμναστική μου και να μη γίνω σαπιοκοιλιάς όπως είπες :) Έξω στο δρόμο όπως προείπε το παλικάρι οι κλωτσιές δε θα βγουν εύκολα. Στενά ρούχα το κυριότερο, αλλά και η πιθανότητα να τραυματιστώ εγώ αν πάω να κλωτσήσω ψηλα κρύος. Εκτός και αν πεις νταξει δε πάω κεφάλι, ας τον ρίξω κάτω (κλωτσιά γόνατα) ή ας του κάνω ζημιά (κλωτσιά στα πλευρά). Αλλά το μεγαλύτερο ζήτημα που σου δίνει η ενασχόληση με μια πολεμική τέχνη είναι η αντίδραση. Να μπορείς να αντιδράσεις στο χτύπημα του άλλου είτε βγάζοντας μπλοκ, είτε αποφεύγοντας ρυθμίζοντας την απόσταση σου, έτσι ώστε να έχεις τη δυνατότητα μετά να ρίξεις εσύ χτύπημα. Τώρα αν βγει όπλο όλοι οι δάσκαλοι σου λένε τρέχα και φύγε ... Και αυτό το βρίσκω λογικότατο, γιατί αν δε σου βγει η αυτοάμυνα τον ήπιες. Σε μαχαίρι αυτοάμυνα. Σε πιστόλι τον ήπιες ούτως ή άλλως.

Λογικό δεν είναι αυτός που κάνει πολεμικές τέχνες να είναι καλύτερος απο κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ;

+100.

Να σε διορθωσω μονο οτι σε εμπλοκη λειτουργει μια πολυ σημαντικη χημικη ουσια ή αδρεναλινη οποτε θα δεις το ποδι να φτανει κεφαλι ευκολα χωρις τραυματισμο.Οχι οτι θα γινει ποτε.

Στις 9/10/2019 στις 11:58 ΠΜ, tsofras είπε

Ναι πρέπει να είναι καλύτερος στο να κρατήσει την ψυχραιμία του , να μην την δεί bruce lee , και να έχει το μυαλό να μην εμπλακεί γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Μία κλωτσιά σε κάποιον που μπορεί να πέσει με το κεφάλι στο πεζοδρόμιο και να μείνει στον τόπο και θα καταλήξεις στην φυλακή. Αξίζει ?

Αυτοσυγκράτηση και πειθαρχία , το καλύτερο που μπορούν να σου προσφέρουν οι πολεμικές τέχνες , εμένα αυτό μου δίδαξαν στα 15 χρόνια που έκανα και δεν έχω εμπλακεί ποτέ και πουθενά.

Τώρα κολύμπι γιατί απο το πολύ κλωτσίδι ο αυχένας μου δεν με αφήνει ούτε να χοροποηδάω στον τάπητα για 5 λεπτά στο ζέσταμα :D

Εφοσον εκανες πολ.τεχνες και γνωριζεις.Δεν βαζεις κορδελα στο κεφαλι και γυρνας σαν το ραμπο για να προκαλεις.

Στις 9/10/2019 στις 12:07 ΜΜ, pontez2 είπε

Κοίτα. Ένα κορμί που γενικά δεν έχει αθληθεί και ξεκινήσει στα 30-40, ειναι πιθανότερο να βγάλει τραυματισμούς.

Oχι βέβαια οτι ειναι απαραίτητο. Ασχολούμαι με αθλητισμό απο πιτσιρίκι, τραυματισμούς έβγαλα περισσότερους όταν ασχολήθηκα με βάρυ, οπότε και τα έκοψα μαχαίρι και γενικά είμαι αντίθετος πλέον σε οτιδήποτε έχει να κάνει με γυμναστήριο, φούσκωμα κτλ.

Τουναντίον θεωρώ το κολύμπι τη καλύτερη γυμναστική μαζί με αεροβικές, πους απς κτλ κτλ. 

Σίγουρα, αν εξαιρέσω την εφηβία, δεν απέκτησα ποτέ ξανά φέτες κοιλιακούς (οι οποίοι για να δημιουργηθούν, χρειάζονται και τη κατάλληλη διατροφή), όμως έχω κερδίσει άλλα πράγματα, όπως η αυτοσυγκράτηση και η πειθαρχία που λέει και ο φίλος παραπάνω αλλά και η αίσθηση ότι αν κινδυνέψω θα μπορέσω να ανταπεξέλθω.

Και αν το δουμε και συγκριτικά, λίγοι μπορουν να συγκρατήσουν τα νεύρα τους, ακόμα λιγότεροι έχουν καλή φυσική κατάσταση (πχ να ανέβουν μια σκάλα χωρις να λαχανιάσουν) και ακομα ακόμα λιγότεροι γνωρίζουν όχι να παλέψουν, αλλά μέχρι που φτάνει το χέρι τους.

Ειναι χαρακτηριστικό που έρχονται καμια φορά στη σχολή 25άρηδες αρκετά γυμνασμένοι, να μάθουν καράτε και ούτε τον αντιχειρα δε ξέρουν που να τοποθετήσουν κάνοντας μια γροθιά.

Και 6 μηνες μετα νομιζουν οτι εχουν γινει master.

Στις 9/10/2019 στις 8:57 ΜΜ, michael92 είπε

Επίσης ο Ηρακλής όταν ήταν μωρό έπνιξε 2 φίδια στην κούνια του. :lol::lol::lol:

Αυτές είναι αηδίες McDojo/bullshido cult. Η σωματική διάπλαση και η μυική δύναμη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Το μέσο 10χρονο είναι 1.40 35-40 κιλά. Ακόμα και οι μελλοντικοί δίμετροι μπασκετμπολίστες είναι κάτω από 1.60. Ένα 10χρονο όσο γυμνασμένο και αν είναι, δεν δέρνει ούτε αγύμναστη γυναίκα. Το πολύ πολύ καμιά γριά 80 χρονών ή καμιά γυναίκα με νευρική ανορεξία κάτω των 40 κιλών. 

Εφόσον μιλάμε για ερασιτέχνες αθλητές (προφανώς εξαιρείται ο πρωταθλητισμός σαν μη αντιπροσωπευτικός λόγω outlier genetics/αναβολικών), τότε:

Minimum πολύ δυνατό παιδί 12 χρονών για να δείρει την μέση γυναίκα.

Minimum πολύ δυνατό αγόρι 14 χρονών/πολύ δυνατή γυναίκα 25-35 για να δείρει το μέσο 16χρονο αγόρι.

Minimum πολύ δυνατό αγόρι 16 χρονών για να δείρει τον μέσο άνδρα 30-40.

Αυτή είναι η πραγματικότητα και όλα τα άλλα είναι μπαρούφες. 

Ερασιτεχνες ειναι ολοι οι αθλητες πολεμ.τεχνων διοτι δεν πληρωνονται.

Επισης ειμαι σε σχολη που ασχολειται με πρωταθλητισμο και δεν υπαρχουν αναβολικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, vasilllis είπε

Ερασιτεχνες ειναι ολοι οι αθλητες πολεμ.τεχνων διοτι δεν πληρωνονται.

Ο Ερασιτεχνισμός δεν προσδιορίζεται μόνο με οικονομικά κριτήρια. Αν κάποιος βγαίνει 7ος σε πανελλήνιους αγώνες, δεν είναι ερασιτέχνης ακόμα και αν δεν βγάζει καν ένα μικρό χαρτζιλίκι ή ακόμα και αν βάζει λεφτά από την τσέπη του. 

Ο λόγος που δεν υπάρχει χρήμα στις περισσότερες πολεμικές τέχνες είναι ότι τα semi-contact/point sparring συστήματα είναι εφιαλτικά βαρετά θεάματα και σε πολλές περιπτώσεις δεν προσωμοιώνουν καν μάχη. Το γεγονός ότι υπάρχουν δεκάδες διαφορετικές ομοσπονδίες, πολλές φορές της ίδιας τέχνης δεν βοηθάει επίσης. Τα full-contact συστήματα από την άλλη, παρότι αντιμετώπισαν πολλά νομικά προβλήματα, έχουν αρκετό χρήμα (τουλάχιστον σε παγκόσμιο επίπεδο).

2 ώρες πριν, vasilllis είπε

Επισης ειμαι σε σχολη που ασχολειται με πρωταθλητισμο και δεν υπαρχουν αναβολικα.

Το ότι δεν τα βλέπεις, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Καταρχάς, οι περισσότεροι αθλητές (ανεξαρτήτως αθλήματος) δεν μπορούν να το παραδεχτούν και είναι in denial για την χρήση αναβολικών (όπου αναβολικά εννοώ κάθε είδους performance enhancing drugs), διότι αν το κάνουν νιώθουν ότι όλος τους ο κόπος τους και οι επιτυχίες τους δεν μετράνε. Ακόμα και αν το αγνοήσουμε αυτό, σχεδόν όλες οι σχολές πολεμικών τεχνών για να τα βγάλουν πέρα είναι ταυτόχρονα βρεφονηπιακός σταθμός για τα μικρά ορκ. Ποιος γονέας θα έστελνε το παιδί του σε έναν χώρο που ο άλλος παραδέχεται ότι ντοπάρεται; Θα έπρεπε να είναι τρελός. Συνεπώς, ο μόνος τρόπος να το ξέρεις με σιγουριά, είναι να είσαι στον κύκλο του πρωταθλητισμού ώστε να δεις αν στα πασάρει ο προπονητής. Το γεγονός ότι προπονείσαι στον ίδιο χώρο με πρωταθλητές δεν λέει και πολλά, ένας πελάτης-μαθητής είσαι.

Γενικά πάντως η οικονομική εξάρτηση από τα παιδικά τμήματα και τα φεμινιστικά "μαθήματα αυτοάμυνας" της πλάκας έχει αλλοιώσει πολύ τις σχολές σε βαθμό αηδίας. Από την μία δεν μπορώ να κατακρίνω τους προπονητές που θέλουν να βγάλουν το ψωμί τους, από την άλλη χρειάζεται περισσότερη σοβαρότητα και ρεαλισμός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθήματα  για παιδιά σε καράτε και τις υπόλοιπες πολεμικές τέχνες τέτοιου είδους δεν είναι μαθήματα αυτοάμυνας. Τα παιδιά μπαίνουν σε ένα αθλητικό πλαίσιο, προπονούνται γερά, αποκτούν αυτοματισμούς, όμως συνήθως δεν τους λένε πως θα χρησιμοποιήσουν τις τεχνικές τους, παρά μόνο τις αμυντικές. Μετά τα 12 μπαίνουν στο πλαίσιο της αυτοάμυνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gas7777 είπε

Τα μαθήματα  για παιδιά σε καράτε και τις υπόλοιπες πολεμικές τέχνες τέτοιου είδους δεν είναι μαθήματα αυτοάμυνας. Τα παιδιά μπαίνουν σε ένα αθλητικό πλαίσιο, προπονούνται γερά, αποκτούν αυτοματισμούς, όμως συνήθως δεν τους λένε πως θα χρησιμοποιήσουν τις τεχνικές τους, παρά μόνο τις αμυντικές. Μετά τα 12 μπαίνουν στο πλαίσιο της αυτοάμυνας.

Που να μην έβαζα τον όρο φεμινιστικά. :P Προφανώς αναφέρομαι στα σεμινάρια αυτοάμυνας γυναικών που υπόσχονται τεχνικές και μεθόδους προστασίας σε ευκολόπιστες καθημερινές γυναίκες χωρίς καν να είναι αθλήτριες (που και πάλι δύσκολο είναι). 

Πάντως τα παιδιά σίγουρα δεν προπονούνται γερά σε αυτή την ηλικία, πιο πολύ παιχνίδι είναι παρά αθλητισμός. Τα μόνα αθλήματα που τα παιδιά προπονούνται εντατικά είναι η ενόργανη και ο στίβος. Άντε και καμιά ακαδημία ποδοσφαίρου/μπάσκετ που κυνηγάει μικρά ταλέντα, αλλά σίγουρα όχι η πλειοψηφία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την εμπειρια μου.

καταρχην εχω την κορη μου απο 4.5 χρονων στο taekwodo . ειναι στα 8 τωρα με κοκκινη ζωνη.

εχει φουλ αθλητικο κορμι δυνατο οργανισμο (σπανια αρρωσταινει σχεδον καθολου κρυωματα κτλ ) μεσα στον χρονο με τα σχολεια κτλ.

κανει τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα σε αγωνιστικο τμημα και γενικα η υγεια της αλλα και ο χαρακτηρας της νομιζω εχουν οφεληθει απο το αθλημα.

οπως και φιλιες κτλ.

τωρα ξεκινησε και η μικρη κορη. 

απο κατι μπαλετα κτλ (που πηγαιναν παραλληλα ) απλα πεταμενα λεφτα για εμενα . και μαλιστα υπερβολικα λεφτα.

τωρα επειδη ειμαι 40+ ξεκινησα και εγω krav maga IKMF .

δεν ειμαι αθλητικος τυπος.

( ειχα γραφτει γυμναστηριο να κανω 10 λεπτα διαδρομο και εφυγα στις 2 εβδομαδες με πρησμενο γονατο.)

ειμαι 115 κιλα . νομιζω οτι σαν αθλημα ειναι ιδανικο για εμενα  γιατι και ειμαι 1.30 ωρα με αρκετους παλμους φτανω στα ορια μου αλλα ανεκτο για εμενα και την φυσικη μου κατασταση. και το θεωρω μια πολυ καλη εναλλακτικη των πολεμικων τεχνων μιας και ειναι καθαρα αυτοαμυνες που προοριζονται για ολους και για καταστασεις που μπορει να συναντησεις στην ζωη σου.

 

115 κιλα να κανω κωλοτουμπα και να σηκωνωμε ορθιος αμεσως αγυμναστος στα 40+ ηταν κατι που δεν το περιμενα ποτε.

νομιζω οτι ειναι μια καλη εναλλακτικη για καποιον που θελει να γυμναστει καλα .

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2019 στις 11:38 ΜΜ, vasilllis είπε

Ετσι.Τραυματισμοι υπαρχουν απο την στιγμη που ανεβαινεις επιπεδο .Δυστυχως απαιττουνται ολα οσα αναφερα .

 

Τραυματισμούς μπορεί να έχεις έτσι κι αλλιώς οτιδήποτε και αν κάνεις, ακόμα και καθαρά σπορ

 

 

 

και τραυματισμούς μπορεί να πάθεις είτε ανεβαίνοντας επίπεδο και από την πολλή προπόνηση, μπορεί όμως να πάθεις και απο βλακεία σου

 

εγώ μετράω 4-5 σπασμένα κόκαλα κυρίως από βλακεία και απροσεξία και λοιπούς τραυματισμούς με τραβηγμένους μύες και τένοντες έχω χάσει τη μπάλα, αυτά αφήνουν και μόνιμα θέματα , τώρα που αλλάζει ο καιρός πχ υποφέρω, αλλά οι βλακείες πληρώνονται.. έχω μάθει να ζω με αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2019 στις 5:59 ΜΜ, michael92 είπε

Πάντως τα παιδιά σίγουρα δεν προπονούνται γερά σε αυτή την ηλικία, πιο πολύ παιχνίδι είναι παρά αθλητισμός. Τα μόνα αθλήματα που τα παιδιά προπονούνται εντατικά είναι η ενόργανη και ο στίβος. Άντε και καμιά ακαδημία ποδοσφαίρου/μπάσκετ που κυνηγάει μικρά ταλέντα, αλλά σίγουρα όχι η πλειοψηφία. 

Κατ΄αρχην, βάζεις ένα γράφημα δυναμης καρπού, όταν αναφερόμαστε σε πολεμικές τέχνες. Δεν παίζουμε δαχτυλοπόλεμο για να μετρήσει ο καρπός. Στις πολεμικές τέχνες, δεν έχει σημασία τόσο η δύναμη που θα χτυπήσεις τον άλλο, αλλά ο τρόπος που θα τον χτυπήσεις και το σημείο που θα τον χτυπήσεις.

Ένας 12χρονος μποξέρ, ΣΑΦΩΣ και θα σου κάνει μεγαλυτερη ζημιά απο έναν άσχετο και ΑΓΥΜΝΑΣΤΟ 30άρη. Διότι ο 30άρης θα πάει να σου ριξει μια τυχαία γροθιά που μπορει να σε χτυπήσει απο το σαγόνι μέχρι και το χέρι. Η γροθιά του 12χρονου καρατέκα, μποξέρ κτλ θα καταλήξει ακριβως εκει που πρέπει για να σε βγάλει νοκ άουτ. Πχ στο στέρνο σου, στα πλευρά σου (με δάχτυλο να χτυπήσεις αγύμναστο άνθρωπο στα πλευρά θα πονέσει)

Ειδικά σε πολεμικές τέχνες όπως το καράτε, οι δάσκαλοι γκαρίζουν να μην βάζουν τα παιδιά δύναμη αλλά να δουλεύουν την τεχνική τους.

Σε ότι αφορά τον φόρτο εκγύμνασης παίζει ρόλο η σχολή αλλά και τα κουράγια του κάθε παιδιού.

Υπάρχουν 6χρονα που βγάζουν 3ωρο Gassuku που 25άρηδες του γυμναστηρίου τα φτύνουν στο πρωτο μισάωρο, όχι επειδη δεν είναι δυνατοί, αλλά επειδή η κατάστασή τους δε τους επιτρέπει να βγάζουν τέτοια προπόνηση και υπάρχουν και άλλα που τους λες να σου κάνουν κοιλιακούς και κλαίνε.

Ολα στο παιδί ειναι. Αν το παιδί θέλει να προχωρήσει, θα προπονηθεί εντατικά

Και επειδη εγραψες σε άλλο ποστ για Ηρακλήδες κτλ. 10χρονο που προπονείτε στο κουμιτε 3 χρόνια σου λέω, όχι παραπάνω, ο μέσος ενηλικος δε θα μπορέσει να το κάνει εύκολα καλά. 

 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και late στο argument που λετε 10χρονος δεν κανει απολύτως τίποτα σε ενα μέσο άντρα, απλα δεν μπορει να εχει τη σωματική διάπλαση και κατ επεκταση δυναμη που χρειαζεται οσο "freak" και αν ειναι, ο 16χρονος απο την αλλη τον διαλύει εύκολα. 

Ισως ο ορισμος μου για το μεσο αντρα να ειναι διαφορετικος βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2019 στις 12:42 ΜΜ, logistoulis είπε

Τραυματισμούς μπορεί να έχεις έτσι κι αλλιώς οτιδήποτε και αν κάνεις, ακόμα και καθαρά σπορ

και τραυματισμούς μπορεί να πάθεις είτε ανεβαίνοντας επίπεδο και από την πολλή προπόνηση, μπορεί όμως να πάθεις και απο βλακεία σου

εγώ μετράω 4-5 σπασμένα κόκαλα κυρίως από βλακεία και απροσεξία και λοιπούς τραυματισμούς με τραβηγμένους μύες και τένοντες έχω χάσει τη μπάλα, αυτά αφήνουν και μόνιμα θέματα , τώρα που αλλάζει ο καιρός πχ υποφέρω, αλλά οι βλακείες πληρώνονται.. έχω μάθει να ζω με αυτά 

Κανε κανενα αθλητικο μασαζ.Εμας τα 'γεροντακια' μας βοηθαει.

Στις 14/10/2019 στις 1:36 ΜΜ, pontez2 είπε

Κατ΄αρχην, βάζεις ένα γράφημα δυναμης καρπού, όταν αναφερόμαστε σε πολεμικές τέχνες. Δεν παίζουμε δαχτυλοπόλεμο για να μετρήσει ο καρπός. Στις πολεμικές τέχνες, δεν έχει σημασία τόσο η δύναμη που θα χτυπήσεις τον άλλο, αλλά ο τρόπος που θα τον χτυπήσεις και το σημείο που θα τον χτυπήσεις.

Ένας 12χρονος μποξέρ, ΣΑΦΩΣ και θα σου κάνει μεγαλυτερη ζημιά απο έναν άσχετο και ΑΓΥΜΝΑΣΤΟ 30άρη. Διότι ο 30άρης θα πάει να σου ριξει μια τυχαία γροθιά που μπορει να σε χτυπήσει απο το σαγόνι μέχρι και το χέρι. Η γροθιά του 12χρονου καρατέκα, μποξέρ κτλ θα καταλήξει ακριβως εκει που πρέπει για να σε βγάλει νοκ άουτ. Πχ στο στέρνο σου, στα πλευρά σου (με δάχτυλο να χτυπήσεις αγύμναστο άνθρωπο στα πλευρά θα πονέσει)

Ειδικά σε πολεμικές τέχνες όπως το καράτε, οι δάσκαλοι γκαρίζουν να μην βάζουν τα παιδιά δύναμη αλλά να δουλεύουν την τεχνική τους.

Σε ότι αφορά τον φόρτο εκγύμνασης παίζει ρόλο η σχολή αλλά και τα κουράγια του κάθε παιδιού.

Υπάρχουν 6χρονα που βγάζουν 3ωρο Gassuku που 25άρηδες του γυμναστηρίου τα φτύνουν στο πρωτο μισάωρο, όχι επειδη δεν είναι δυνατοί, αλλά επειδή η κατάστασή τους δε τους επιτρέπει να βγάζουν τέτοια προπόνηση και υπάρχουν και άλλα που τους λες να σου κάνουν κοιλιακούς και κλαίνε.

Ολα στο παιδί ειναι. Αν το παιδί θέλει να προχωρήσει, θα προπονηθεί εντατικά

Και επειδη εγραψες σε άλλο ποστ για Ηρακλήδες κτλ. 10χρονο που προπονείτε στο κουμιτε 3 χρόνια σου λέω, όχι παραπάνω, ο μέσος ενηλικος δε θα μπορέσει να το κάνει εύκολα καλά. 

Εχω δει πανω απο 100 10χρονα ,να γινονται ενηλικες.Εχω δει και παγκοσμιους ,πανευρωπαικους κλπ 15χρονους.Αυτα που αναφερεις ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας.

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Αν και late στο argument που λετε 10χρονος δεν κανει απολύτως τίποτα σε ενα μέσο άντρα, απλα δεν μπορει να εχει τη σωματική διάπλαση και κατ επεκταση δυναμη που χρειαζεται οσο "freak" και αν ειναι, ο 16χρονος απο την αλλη τον διαλύει εύκολα. 

Ισως ο ορισμος μου για το μεσο αντρα να ειναι διαφορετικος βεβαια.

16χρονος  μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Κανε κανενα αθλητικο μασαζ.Εμας τα 'γεροντακια' μας βοηθαει.

 

ναι μου έχει κάνει πρόταση ένας γείτονάς μου (που είναι τελείως διαλυμένος και αν δεν ήταν τέρας μπορεί να ήταν σε καροτσάκι)  για τον δικό του μασέρ , γιατί καλό είναι να μη σε πιάσει και κάνας άσχετος γιατί μπορεί να γίνεις χειρότερα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ADHD είπε

Αν και late στο argument που λετε 10χρονος δεν κανει απολύτως τίποτα σε ενα μέσο άντρα, απλα δεν μπορει να εχει τη σωματική διάπλαση και κατ επεκταση δυναμη που χρειαζεται οσο "freak" και αν ειναι, ο 16χρονος απο την αλλη τον διαλύει εύκολα. 

Ισως ο ορισμος μου για το μεσο αντρα να ειναι διαφορετικος βεβαια.

Αυτο εξηγώ παραπάνω. Αν έχεις επαφή με πολεμικές τέχνες θα καταλάβεις οτι η δύναμη δεν έχει καμία σχέση, ούτε η σωματική διάπλαση.
Ανέφερα διάφορα παραδείγματα παραπάνω. Ο καθένας τα δέχεται ή τα απορρίπτει. Όσοι ασχολούμαστε ενεργά, γνωρίζουμε καλά τι μπορουν να κάνουν τα παιδάκια απέναντι σε αγύμναστους. Γνωριζουμε επισης και τι μπορει να πάθει ένας με 5 νταν οποιασδήποτε τεχνικής, αν υποτιμίσει κάποιον αντίπαλο
 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Αυτο εξηγώ παραπάνω. Αν έχεις επαφή με πολεμικές τέχνες θα καταλάβεις οτι η δύναμη δεν έχει καμία σχέση, ούτε η σωματική διάπλαση.
 

έλα ρε συ μην υπερβάλλουμε, φυσικά και η δύναμη είναι σημαντική 

 

θα πρέπει να έχεις πολύ μεγαλύτερα επίπεδα τεχνικής από κάποιον πιο δυνατό ώστε να έχεις ελπίδες ή να είναι τελείως άσχετος 

 

αν μιλάμε για δύο ανθρώπους με παρόμια τεχνική ο πιο δυνατός έχει πάντα το πλεονέκτημα, είναι κοινή λογική ακόμα και μερικά σκαλιά πιο κάτω να είναι ο πιο δυνατός

 

επίσης τεχνική χωρίς να κάνεις δύναμη (από τις πολλές επαναλήψεις και μόνο) το βρίσκω και λίγο δύσκολο να συμβει

 

με λίγα λόγια η τεχνική και η δύναμη είναι συγκοινωνούντα δοχεία δεν μπορείς να εξετάζεις το ένα ξεχωριστά από το άλλο, αυτό είναι ίσως και ένας μύθος που καλλιεργείται ώστε να παρουσιαστούν οι πτ ως κάτι το ψαγμένο και το μυστικιστικό ξερωγώ ή για να προσελκύουν κόσμο και να κάνουν ανθρώπους να πιστέψουν ότι μια αδύναμη γυναίκα με μερικά μαθήματα μπορεί να τα βάλει με έναν ληστή ας πούμε (πράγμα που το βρίσκω ιδιαίτερα επικίνδυνο, να κάνεις τον άλλον να πιστεύει ότι μπορεί να κάνει πράγματα που ΔΕΝ μπορεί και τελικά να κινδυνεύει)

αλλά στην πραγματικότητα όσο πιο δυνατός είσαι και γίνεις τόσο το καλύτερο για σένα (και δύναμη δεν εννοώ φουσκωτούς γυμναστηρίου, εννοώ κανονική δύναμη)

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

έλα ρε συ μην υπερβάλλουμε, φυσικά και η δύναμη είναι σημαντική 

θα πρέπει να έχεις πολύ μεγαλύτερα επίπεδα τεχνικής από κάποιον πιο δυνατό ώστε να έχεις ελπίδες ή να είναι τελείως άσχετος 

αν μιλάμε για δύο ανθρώπους με παρόμια τεχνική ο πιο δυνατός έχει πάντα το πλεονέκτημα, είναι κοινή λογική ακόμα και μερικά σκαλιά πιο κάτω να είναι ο πιο δυνατός

επίσης τεχνική χωρίς να κάνεις δύναμη (από τις πολλές επαναλήψεις και μόνο) το βρίσκω και λίγο δύσκολο να συμβει

με λίγα λόγια η τεχνική και η δύναμη είναι συγκοινωνούντα δοχεία δεν μπορείς να εξετάζεις το ένα ξεχωριστά από το άλλο, αυτό είναι ίσως και ένας μύθος που καλλιεργείται ώστε να παρουσιαστούν οι πτ ως κάτι το ψαγμένο και το μυστικιστικό ξερωγώ ή για να προσελκύουν κόσμο και να κάνουν ανθρώπους να πιστέψουν ότι μια αδύναμη γυναίκα με μερικά μαθήματα μπορεί να τα βάλει με έναν ληστή ας πούμε (πράγμα που το βρίσκω ιδιαίτερα επικίνδυνο, να κάνεις τον άλλον να πιστεύει ότι μπορεί να κάνει πράγματα που ΔΕΝ μπορεί και τελικά να κινδυνεύει)

αλλά στην πραγματικότητα όσο πιο δυνατός είσαι και γίνεις τόσο το καλύτερο για σένα (και δύναμη δεν εννοώ φουσκωτούς γυμναστηρίου, εννοώ κανονική δύναμη)

Εννοείτε ότι η δύναμη και η φυσική κατάσταση γενικότερα είναι το Α και το Ω, όχι απλά σημαντική.

Ξέρεις τι κάνουν όμως, λένε στους "πελάτες" τους αυτά που θέλουν να ακούσουν σε πολλές σχολές.

Π.Χ αν πάει κάποιος τυπάς 60 κιλά και πει στο δάσκαλο ότι θέλει να μάθει να αμύνεται αποτελεσματικά κάτι και του πει ο δάσκαλος... ΟΚ, ξεκινάς βάρη, να δυναμώσεις, αερόβια για φυσικά κατάσταση και να πάρεις καμιά 15αριά κιλά μυικά και φυσικά πολύ προπόνηση και τεχνικές και σπάρινκ και σε μερικά χρόνια "μπορεί" να είσαι σε καλό επίπεδο

θα φύγει τρέχοντας από την σχολή!!!

Ενώ αν του πει με αυτή την τεχνική σκοτώνεις και ελέφαντα αν σε πλησιάσει, παρόλο που είσαι μόλις 60 κιλά θα καθίσει να την μάθει και να πλερώσει. 

 

Πάνε κοπελίτσες 40-50 κιλά και νομίζουν ότι με την φοβερή τεχνική τους μπορούν να τα βάλουν με άντρα 80-90 κιλών. Τα κιλά και η δύναμη παίζουν πάρα πολύ σημαντικό ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, logistoulis είπε

θα πρέπει να έχεις πολύ μεγαλύτερα επίπεδα τεχνικής από κάποιον πιο δυνατό ώστε να έχεις ελπίδες ή να είναι τελείως άσχετος 

 

Aυτο ακριβως έγραψα παραπάνω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, logistoulis said:

Αλλά στην πραγματικότητα όσο πιο δυνατός είσαι και γίνεις τόσο το καλύτερο για σένα (και δύναμη δεν εννοώ φουσκωτούς γυμναστηρίου, εννοώ κανονική δύναμη).

Εννοείς τη λεγόμενη ταχυδύναμη, άλλωστε τα μαχητικά αθλήματα είναι γνωστά και ως δυναμικά αθλήματα.

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...