Προς το περιεχόμενο

Γρίφοι


sato_gtd_pro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έλεγα το -1, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστή η σκέψη μου. Ο κάθε αριθμός είναι ο προηγούμενος στο τετράγωνο πλην ένα.

σωστος, αλλα τωρα το σκευτηκες ή το εχεις ξαναδει;

Μου φαινεται ψιλοαπιθανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σωστος, αλλα τωρα το σκευτηκες ή το εχεις ξαναδει;

Μου φαινεται ψιλοαπιθανο...

 

Γιατί ψιλοαπίθανο ρε συ Pablo?

Ειλικρινά δεν το έχω ξαναδεί κάπου και γι'αυτό έγραψα ότι δεν ξέρω αν είναι σωστή η σκέψη μου.

Απλή λογική και λίγη φαντασία θέλει, το έγραψα και πριν μ'αρέσουν οι γρίφοι με αριθμητικές ακολουθίες.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε λες κατευθείαν το 1/10 του 1000 και μας παιδεύεις? :P

 

 

1/2 * 2/3 * 3/4 * 4/5 * 5/6 * 6/7 * 7/8 * 8/9 * 9/10*1000 αν κάνουμε τις απλοποιήσεις ισούται με 1/10*1000 = 100 ;)

 

εμ...ετσι πανε αυτα :lol:

 

παρτε και αλλο ενα

 

Ο καπετάν Γιάννης αισθάνεται το τέλος του. έχει 3 γιους στους οποίους θέλει και να μοιράσει, όπως αυτός πιστεύει δίκαια, την περιούσια του.

Η περιούσια του είναι μόνο 19 πρόβατα. Ούτε 18 ούτε 20, 19.

στον πρώτο του γιο ως και πρωτότοκος θέλει να αφήσει το 1/2 των πρόβατων.

Στον δεύτερο το 1/4 των πρόβατων. και στο τρίτο και τελευταίο το 1/5. Σε καμία περίπτωση δεν θέλει οι γιοι του

να χωρίσουν τα πρόβατα σε κομμάτια, σκοτώνοντας τα. Βλέπεις αγαπάει τα πρόβατα σαν παιδία του. Τι πρέπει οι γιοι του να κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι Παρασκευή και σε 27381 μέρες Τρίτη.

 

 

Διαίρεσα τις 83239 μέρες με 7. Το ακέρεαιο κομμάτι το ξαναπολλαπλασίασα με 7 και υπολόγισα τη διαφορά των μερών. Στην πρώτη περίπτωση ήταν 2, άρα από Τετάρτη πάμε στην Παρασκευή. Ομοίως για τις 27381 μέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι Τετάρτη...

 

Καταρχάς δεν μας ενδιαφέρει τι μέρα είναι σήμερα. Αν υποθέσουμε ότι είμαστε στην Τετάρτη του προβλήματος τότε μας ρωτάς τι μέρα θα είναι σε 83239 + 1 + 27381 όπου το 1 είναι η μέρα που βρισκόμαστε κανονικά και δεν μας ενδιαφέρει ποια. Όλο αυτό κάνει 110621 και αν το διαιρέσουμε με 7 μας δίνει 15803. Δηλαδή είναι σαν να ρωτάς, ''Αν σήμερα είναι Τετάρτη μετά απο 15803 εβδομάδες τι μέρα θα είναι?''... Πάλι Τετάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι Παρασκευή και σε 27381 μέρες Τρίτη.

 

 

Διαίρεσα τις 83239 μέρες με 7. Το ακέρεαιο κομμάτι το ξαναπολλαπλασίασα με 7 και υπολόγισα τη διαφορά των μερών. Στην πρώτη περίπτωση ήταν 2, άρα από Τετάρτη πάμε στην Παρασκευή. Ομοίως για τις 27381 μέρες.

Θα συμφωνήσω μαζί σου theok2005 :-)

 

Αν και νομίζω ότι το σκεπτικό που χρησιμοποιήσα έιναι λιγάκι "χαζό"

 

Ας υποθέσουμε ότι σήμερα βρισκόμαστε στο 0 άρα αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι

το -83239 είναι Τετάρτη και ψάχνουμε το +27381

πρέπει να βρούμε ποιος αριθμός διαιρείται ακριβώς με το 7 και έιναι κοντά στο 83239 αυτός είναι ο 83237 και είναι Παρασκευή αφού είναι δύο μέρες μετά από το 83239 που είναι η Τετάρτη.

Έτσι λοιπόν γνωρίζουμε ότι το σήμερα το 0 μας δηλαδή είναι Παρασκευή.

Στην συνέχεια βρίσκουμε τον πιο κοντινό αριθμό του 27381 που διαιρείται με το 7 και είναι ο 27377 Επομένως ή μέρα 27377 είναι Παρασκευή και η μέρα που αναζητάμε είναι 4 μέρες μετά 27381

Δηλαδή η Τρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ηταν η λύση;

 

yeap(10 χαρακτηρες)

 

ενα αλλο

 

Σε ένα άδειο δωμάτιο με πολύ ψηλό ταβάνι βρέθηκε ένας κρεμασμένος άνδρας. Το δωμάτιο ήταν κλειδωμένο από μέσα και είχε υγρασία.

 

Η ερώτηση είναι το πώς κατάφερε να κρεμαστεί ο άτυχος άνδρας αφού το δωμάτιο ήταν εντελώς άδειο όπως είπαμε, το ταβάνι πολύ ψηλό και δεν υπάρχει παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeap(10 χαρακτηρες)

 

ενα αλλο

 

Σε ένα άδειο δωμάτιο με πολύ ψηλό ταβάνι βρέθηκε ένας κρεμασμένος άνδρας. Το δωμάτιο ήταν κλειδωμένο από μέσα και είχε υγρασία.

 

Η ερώτηση είναι το πώς κατάφερε να κρεμαστεί ο άτυχος άνδρας αφού το δωμάτιο ήταν εντελώς άδειο όπως είπαμε, το ταβάνι πολύ ψηλό και δεν υπάρχει παράθυρο

 

 

Βγήκε έξω και αγόρασε σκάλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες καλα, νερο ειχε οχι υγρασια. Πατησε πανω σε ενα κομματι παγο ο οποιοε ελυωσε. Τωρα εσ η πολυ υπολοχαγο Νατασα εβλεπες μικρος η εχεις το mindtrap?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι Τετάρτη...

 

Καταρχάς δεν μας ενδιαφέρει τι μέρα είναι σήμερα. Αν υποθέσουμε ότι είμαστε στην Τετάρτη του προβλήματος τότε μας ρωτάς τι μέρα θα είναι σε 83239 + 1 + 27381 όπου το 1 είναι η μέρα που βρισκόμαστε κανονικά και δεν μας ενδιαφέρει ποια. Όλο αυτό κάνει 110621 και αν το διαιρέσουμε με 7 μας δίνει 15803. Δηλαδή είναι σαν να ρωτάς, ''Αν σήμερα είναι Τετάρτη μετά απο 15803 εβδομάδες τι μέρα θα είναι?''... Πάλι Τετάρτη.

το σωστο ειναι Τριτη,

η σειρα παει [-83239, ..., -1, 0, 1, ..., +27381] το σημερα ειναι το 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες καλα, νερο ειχε οχι υγρασια. Πατησε πανω σε ενα κομματι παγο ο οποιοε ελυωσε. Τωρα εσ η πολυ υπολοχαγο Νατασα εβλεπες μικρος η εχεις το mindtrap?:P

 

Χαζή ερώτηση: στον πάγο πως ανέβηκε??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες καλα, νερο ειχε οχι υγρασια. Πατησε πανω σε ενα κομματι παγο ο οποιοε ελυωσε. Τωρα εσ η πολυ υπολοχαγο Νατασα εβλεπες μικρος η εχεις το mindtrap?:P

 

νερο και υγρασια, το ιδιο ειναι...

Δεν το εχω αλλα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου επιτραπεζια!!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...