Προς το περιεχόμενο

Oλυμπιακός


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.bam.gr/news.jsp;jsessionid=3DD8189DDA426CA1F7A14A8C46168266?newsID=47236

 

Το κλάμα του «μάγου»...

 

Του έθεσα την πρώτη ερώτηση κοιτώντας τον στα μάτια. «Εχεις φορέσει βαριές φανέλες στην ποδοσφαιρική σου καριέρα.

Αυτή της Σάντος, της Μπαρτσελόνα και εδώ στην Ελλάδα του Ολυμπιακού. Ποια βαραίνει περισσότερο στην καρδιά σου;».

 

Μου απάντησε κοιτώντας με κι αυτός στα μάτια. «Οσο κι αν φανεί σε κάποιους περίεργο, αυτή του Ολυμπιακού. Στον Ολυμπιακό ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου και όχι μόνο της ποδοσφαιρικής». Πρόσεξα ότι στην προσπάθειά του να απαντήσει, ο «μάγος Ζιοβάνι» προσπαθούσε να κρύψει τη συγκίνησή του.

 

Ο Μπάμπης πήρε τον λόγο για να τον ρωτήσει αν θέλει να γυρίσει στον Ολυμπιακό όχι μόνο ως παίκτης, αλλά από οποιοδήποτε πόστο κρίνει αυτός κατάλληλο.

 

Ο «Ζιο» άρχισε να νιώθει αμήχανα. Αγκάλιασε με τα πελώρια χέρια του το κορμί του και απάντησε σαν να μιλάει στο πουθενά. «Θέλω όσο τίποτα να γυρίσω. Οι στιγμές στην Ελλάδα μου έχουν μείνει αξέχαστες και δεν μπορώ ακόμα να τις ξεπεράσω.

Αλλά ειλικρινά δεν θέλω να φανεί ότι βάζω μπροστά τον κόσμο για να με φέρει πίσω. Αν θέλει η διοίκηση του Ολυμπιακού, εγώ είμαι έτοιμος να κλείσω την καριέρα μου στην ομάδα που αγαπώ. Δεν θέλω να δημιουργήσω κανένα πρόβλημα».

 

Οι τελευταίες λέξεις έβγαιναν με κόπο. Η φωνή του άρχισε να τρέμει. Ισως ήθελε να πει ότι δεν είναι διατεθειμένος να παρακαλέσει κανέναν, αλλά η περηφάνια του δεν τον άφησε να το πει. Μπορεί να μην ήθελε να δημιουργήσει και κλίμα. Ποιος ξέρει; Ισως και τα δύο μαζί.

 

Με μια κίνηση του χεριού του, πολύ διακριτική, προσπάθησε να κρύψει τα υγρά του μάτια. Ενιωσα αμήχανα και ανέλαβα την πρωτοβουλία να του διαβάσω ένα από τα πολλά μηνύματα που έρχονταν στο στούντιο. «Αυτό που θα σου διαβάσω δεν είναι από οπαδό του Ολυμπιακού», του είπα.

 

«Το έστειλε κάποιος Βασίλης και είναι φίλαθλος της ΑΕΚ. Σε ευχαριστεί για το θέαμα που του πρόσφερες τόσα χρόνια και για όλες τις ωραίες ποδοσφαιρικές στιγμές που απόλαυσε βλέποντάς σε στο γήπεδο. Παρʼ όλο που γι' αυτόν ήταν πικρές». Αυτό ήταν!

 

Στο άκουσμα του μηνύματος ο «Ζιο» λύγισε. Επεσε μπροστά στο μικρόφωνο και άρχισε να κλαίει. Σκέπασε το πρόσωπό του και έμεινε εκεί με το κορμί του να τραντάζεται από το κλάμα.

Με τον Μπάμπη τα χάσαμε. Μείναμε βουβοί να κοιτάζει ο ένας τον άλλον, χωρίς να ξέρουμε τι να κάνουμε και πολύ περισσότερο τι να πούμε.

 

Ο μεταφραστής του, ο Μαρσέλο, δεν πίστευε κι αυτός στα μάτια του. Για λίγα δευτερόλεπτα στο στούντιο ακούγονταν μόνο οι λυγμοί του «Ζιο».

Ο Μπάμπης ευτυχώς αντέδρασε πρώτος, αλλά και αυτού η φωνή έτρεμε. «Πάμε σε ένα διάλειμμα γιατί ο Ζιοβάνι έχει συγκινηθεί και δεν μπορεί να μιλήσει». Κάτι τέτοιο, αν δεν κάνω λάθος, κατάφερε να πει. Σηκωθήκαμε από τις θέσεις μας και τον πλησιάσαμε.

 

Ο Μαρσέλο του φώναζε, αλλά αυτός δεν άκουγε. Ο Μπάμπης τον αγκάλιασε, αλλά ο «μάγος» δεν σήκωνε το κεφάλι του. Ενιωθες ότι έβγαζε από μέσα του την πίκρα χρόνων, ότι αυτό το κλάμα τον συνόδευε χρόνια τώρα μέσα του βουβό, ώσπου να βρει επιτέλους τρόπο να ξεσπάσει.

 

Με κόπο τον μεταφέραμε έξω από το στούντιο. Τα μάτια του κατακόκκινα δεν σταματούσαν να κατεβάζουν δάκρυα. Ντρεπόταν, αλλά δεν ήθελε να κρύψει το πρόσωπό του. Με δυσκολία κάθισε στον καναπέ.

 

Φόρεσε γυαλιά ηλίου για να μη φαίνονται τα κλαμένα του μάτια. Τα μάτια εύκολα τα κρύβεις. Τα δάκρυα όμως; Τον κοίταζα που έπινε αργά το νερό που του πρόσφερα και τόλμησα να ρωτήσω τον εαυτό μου. «Πόσο έχουμε αδικήσει ορισμένους ανθρώπους; Πόσο έχουμε μπερδέψει την καρδιά με το πορτοφόλι; Ποιοι μας έχουν κάνει έτσι;».

 

Μιχάλης Λεάνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ δάκρυσα απ' τα γέλια. Δεν επεκτείνομαι περισσότερο γιατί τα αrguments για τον "μάγο" είναι λίγο πολύ γνωστά τοις πάσι...

 

Βγήκε τώρα ο μαλάκας ο Λεάνης (να με συμπαθάτε για την έκφραση αλλά τον καθένα πρέπει να τον προσφωνείς με την ιδιότητα του) να μας πει για "αδικίες" και "χρήματα". Βρε ουστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ειναι φτιαχτη η ολη φαση

αλλα τις φασεις που εχω δει απο τον μαγο τις βλεπω σπανια στη ζωη μου

 

οποιου δεν του αρεσουν μπορει ελευθερα να δει το Γκουμα και τον Ανατολακη που τρεχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως έχω δικαίωμα να εκφράζω την άποψη μου αν μου επιτρέπετε χωρίς να χρειάζεται να ακούω συχνά πυκνά παραινέσεις απ' όποιον δεν συμφωνεί να φύγω απ' τη χώρα/να πάω αλλού/να πα να δω άλλους παίκτες.

 

Όσο για τη "συγκίνηση" του Ζίο, εγώ συγκινούμουν πολύ περισσότερο όταν περίμενα να παίξει μπάλα και αυτός έξυνε τους όρχεις του. Το ότι είναι μεγάλος παίκτης και ότι ξέρει μπάλα κανείς και ποτέ δεν το αμφισβήτησε, πολύ απλά όμως, έπρεπε να το δείξει πολύ περισσότερο κι εδώ είμαστε για όποιον θέλει να μου πει πόσες και ποιές χρονιές έπαιξε ο Τζιοβάνι καλά και σταθερά.

 

Το να κάνει τα μαγικά στο γελοίο ελληνικό πρωτάθλημα και μάλιστα σε 7-8 ματς (και πολλά έβαλα) όλη τη χρονιά λίγα μου λέει. Στην Ευρώπη αν θυμάμαι καλά ήταν πιό καλά κρυμμένος κι από καταδρομέα στους θάμνους ή μήπως αμφισβητείται και αυτό? Να θυμίσουμε μήπως πόσα μπαλάκια έχουμε εισπράξει στο εξωτερικό από χάσιμο της μπάλας από του λόγου του?

 

Ο Τζιοβάνι συνιστά τη μεγαλύτερη ψύχωση παίκτη με οπαδούς. Και ναι, σε όλους αρέσουν οι τρίπλες και η μαγεία, δεν υπάρχει κανείς που να προτιμά τον Ανατολάκη και τον Πάντο, το θέμα όμως είναι ότι το fucking άθλημα είναι ομαδικό και αν είναι ο ένας (ζογκλέρ, μπαλαδόρος, παιχταράς, Πελέ, ότι θες βάλε) να αφαιρεί παρά να προσθέτει στο παιχνίδι της ομάδας, καλύτερα να παίζει ποδοβόλευ που το κάνει καλά ή να πάρει ένα σταντ στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου και να κάνει τα μαγικά του.

 

Για να κλείσω, και πριν αρχίσουμε πάλι τους αφορισμούς, ο Τζιοβάνι ήταν καλός μέχρι και τον τραυματισμό του. Μετά, άλλαξε το τροπάρι αν και ήταν υγιέστατος. Αυτά τα ολίγα από κάποιον που απεχθάνεται την ανούσια προσωπολατρεία.

 

ΥΓ

Οι πραγματικά μεγάλοι παίκτες παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους. Ο Τζιοβάνι ποτέ δεν το έκανε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε Άρλεκιν να διάβαζα...

 

"...ο Μάικλ κράτησε στα στιβαρά του μπράτσα τη Βάνα, την ώρα που ο χλωμός ήλιος καθρεφτιζόταν στα δάκρυά του. Εκείνη του θώπευε το δασύτριχο στέρνο σε μια προσπάθεια να παύσει τα στερνά του αναφιλητά, αλλά μάταια. Γόγγυζε σαν ερωτευμένη φάλαινα που μόλις είχε χάσει το μωρό της, μέχρι που η βροχή έπνιξε και τους δυο στην υγρή αγκαλιά της...sniff sniff"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παροτι βρισκω ιδιαιτερα γελοιο το αρθρο του λεανη (προσοχη,δε βρισκω γελοια την αντιδραση του τζιοβανι),θελω να του πω μπραβο! δε με ενδιαφερει αν επαιξε μπαλα,αλλα το οτι εχει μεσα του κ το συναισθημα,που φτασαμε να το κατηγορουμε στους παιχτες!

οσο για το αν επαιξε μπαλα?παιχτες σαν αυτον,τον ριβαλντο,τον σοουζα και λοιπους,μου αρκει να τους εχω (αν τους εχω δηλαδη),στην ομαδα μου(ΠΑΟ για οποιον δεν καταλαβε),εστω και για 10 παιχνιδια το χρονο!

αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πρωτη χρονια στο cl αβαλε 4 γκολ αν θυμαμαι καλα 2 με ρεαλ και 2 με μολντε και μετα νομιζω ξαναβαλε εκεινο το φανταστικο στον τουρκο στην ριζουπολη

 

στο Ελληνικο πρωταθλημα εβαλε περιπου 60 γκολ απο τα οποια τα περισσοτερα ειναι απο αυτα που βλεπουμε στα highlights 1 φορα το χρονο και λεμε πωπω τι γκολ μπαινουν στα ξενα γηπεδα

Τωρα αν δεν επαιξε οσο μπορουσε ευθυνονται κι αλλοι για αυτο

Εμενα απλα με πειραξε η ειρωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, η κάθε ομάδα, ειδικά με την ιστορία του Ολυμπιακού (όσο κι αν μιλάμε για ελληνικό πρωτάθλημα, δεν παύει να είναι υπερπρωταθλητής), είναι πάνω απ' τα πρόσωπα.

 

Δεν έχω κάτι προσωπικό με τον Τζιοβάνι σαν άνθρωπο. Γιατι να είχα άλλωστε? Έχω με τον Τζιοβάνι σαν παίκτη που με πίκρανε αφάνταστα όσες φορές τον έβλεπα απλώς να περπατάει διότι ακριβώς επειδή έβλεπα τί μπορεί να κάνει, περίμενα παραπάνω προσπάθεια. Κάποιες φορές ήταν τόσο προκλητικά ράθυμος που έλεγες "νισάφι πια", έλεος!

Σίγουρα φταίνε κι άλλοι. Φταίει ο Κόκκαλης που έφερε τον κάθε άσχετο να το παίξει προπονητής στου κασίδη το κεφάλι. Αλλά φταίει περισσότερο ο ίδιος διοτι ο επαγγελματισμός ειναι θέμα χαρακτήρα. Πάρε παράδειγμα τον Μαραντόνα. Πήγε στη Νάπολι, ήταν ουσιαστικά το μόνο υπέρλαμπρο άστρο (είχε και Καρέκα και λοιπούς αλλά δεν συγκρίνονται φυσικά με τον παιχταρά). Τον λάτρευαν όλοι, έπιναν νερό στο όνομα του. Γιατί λοιπόν και ο Μαραντόνα να μην κάτσει πάνω στις δάφνες του, και να μην ξύνει τα αρκίδια του πίνοντας καπουτσίνους? Και πρωτάθλημα να μην έπαιρνε, κανείς δεν θα τον κατηγορούσε προσωπικά, κανείς δεν θα τον έβριζε αν δεν τα κατάφερνε διότι ήξεραν ότι κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατον με τον Βορρά να έχει και τα μέσα και τις άκρες.

 

Και όμως, έπαιζε μπάλα. Έπαιζε μπάλα κάθε Κυριακή, σκιζόταν, του έσπαγαν τα πόδια. Και αυτός υπέστη μεγάλο τραυματισμό (Γκοϊκοετσέα αλήτη). Και όμως συνέχισε, δεν τα παράτησε ούτε ράθυμος ήταν. Και ρε παιδιά, ήταν ο Μαραντόνα!

 

Ερώτηση : Πιστεύετε πραγματικά ότι θα βοηθήσει τον Ολυμπιακό να επιστρέψει ο Τζιοβάνι? Με αυτή ειδικά τη σύνθεση που έχει τώρα η ομάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Πιστεύετε πραγματικά ότι θα βοηθήσει τον Ολυμπιακό να επιστρέψει ο Τζιοβάνι? Με αυτή ειδικά τη σύνθεση που έχει τώρα η ομάδα?

 

Αν έπρεπε να επιλέξω για το ποιος θα συνταξιοδοτηθεί στην καμπούρα της ομάδας, μάλλον θα σούταρα το Γεωργάτο και θα κρατούσα τιμής ένεκεν το Τζιοβάνι, για να κάνει κανένα ζογκλερικό ακόμα κι εν μέσω τσιρλίντερς. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φυσικα δε θα βοηθησει εκτος ισως απο καποια ματς πχ με τον Οφη οπου θα μπει στο 80 να κανει το θεαματικο 6-0 αν το κανει

 

απλα για την Ελλαδα ηταν ο υπερπαικτης

γιατι δεν νομιζω να βρεις σουπερ μαγο νεο σε ηλικια και να τρεχει σαν τρελος και να θελει να ερθεοι και στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως,οι φιλαθλοι του ολυμπιακου,ειμαστε πολυ αχαριστοι τελικα.

πρεπει να μας ζητησει συγνωμη μηπως ο τζο,που δεν πηραμε το C.L?

 

ΥΓ.θα τον αγαπαω παντα,για το ηθος του,και την αξιοπρεπεια του.

και επισης,για τις απιστευτες στιγμες του:

1)με γαλατα 3-0 στο 92....

2)το γκολ απο τη σεντρα...

3)το κρεμασμα του στον τοχουρογλου στο οακα οσφπ-παοκ 4-1

4)το απιστευτο,ονειρωδες γκολ του με το αιγαλεω(το τελευταιο του αν θυμαμαι καλα),καθως και για την αντιδραση του.

5)φορεσε την φανελα του ολυμπιακου.και αυτο εμενα μου αρκει.

 

ΥΓ2.αραγε φετος που εφυγε ο keep walking απο το θρυλο,τι καναμε στην ευρωπη?

οντως!αυτος εφταιγε!

 

η αχαριστια κυριοι,θα επρεπε να ηταν ποινικο αδικημα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε κανείς πως έφταιγε αποκλειστικά και μόνο ο Τζιοβάνι για την κατάντια μας στην Ευρώπη; Όχι βέβαια...οι μεγάλοι παίχτες όμως δε χρειάζονται για τα σκορποχώραφα και τις αλάνες του τόπου μας, αλλά στο κάτι παραπάνω που θα σε αναδείξει εκεί που πρέπει. Κι όταν έπρεπε 9 στις 10 περιπτώσεις ήταν απών ο ακριβοπληρωμένος και delicate "μάγος" μας.

 

Ο Ριβάλντο στα "τελειώματά" του μέσα σε 2 χρονιές κατάφερε στην Ευρώπη να κάνει περισσότερα από ό,τι Τζιοβάνι μέσα σε 6. Ενδεικτικό της αξίας του καθενός. Γι' αυτό ο ένας αποτελεί παγκόσμια αξία ακόμα και τώρα, ενώ ο άλλος θα μπορούσε να ανήκει στους Harlem Globetrotters και να τη βγάζει με ποδοβόλεϊ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...