Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε και πιστεύει κάποιος σε ένα θρησκευτικό δόγμα που δεν του το επέβαλε καμία εξουσία αλλά κάποιος άλλος (γονείς, κοινωνία, παράδοση). Έχει καμία διαφορά; Πάλι το ίδιο "βασικό i.q." έχει. Ακόμα χειρότερα δηλαδή! Για θέματα πίστης μιλάμε και ως γνωστόν η πίστη είναι το αντίθετο της γνώσης (την οποία όλες οι θρησκείες για κάποιο λόγο πολεμούν) και η γνώση σχετίζεται με τη σειρά της με τη νοημοσύνη και αυτή με τη σειρά της με το i.q (επειδή μιλάγαμε για i.q.). Βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για θέματα πίστης μιλάμε και ως γνωστόν η πίστη είναι το αντίθετο της γνώσης (την οποία όλες οι θρησκείες για κάποιο λόγο πολεμούν)

 

Νομιζω οτι λιγακι ξεφυγες,και οδηγεισαι σε απολυτες θεσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι λιγακι ξεφυγες,και οδηγεισαι σε απολυτες θεσεις...

 

Λίγο ξέφυγε???:evil: :evil:

Τώρα να το σχολιάσω αυτό??? Ακούς εκεί η πίστη είναι το αντίθετο της γνώσης.....

Δηλαδή όλοι οι μορφωμένοι άνθρωποι και οι επιστήμονες είναι άθεοι????

Ή νομίζει ο Kirileman ότι επειδή αμφισβητεί τη θρησκεία αποδεικνύει ότι έχει ψηλότερο i.q ενώ οι άλλοι απλά το βασικό???

Και τι είπε??ότι οι θρησκείες πολεμούν τη γνώση??Μήπως γίνεται αντίστροφα η δουλειά???Λέω μήπως.....:-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το θέμα ναι ξέφυγα, από την πραγματικότητα περί πίστης και γνώσης, σαφέστατα όχι (δέντρο γνώσης κλπ, πιστεύω ότι δεν γνωρίζω, γνωρίζω άρα δεν έχω ανάγκη να πιστεύω σε κάτι που ήδη γνωρίζω). Τα περί i.q. που ανέφερε ο nontasq δεν τα σχολιάζω γιατί είναι εντελώς αστεία, αν ήθελα να συνεχίσω την κουβέντα θα έλεγα ότι άλλο άθεος και άλλο άθρησκος, ότι έχω γνωρίσει επιστήμονες που πιστεύουν στο Θείο με τον τρόπου τους ή τυποποιημένα, μέσα, όμως, από την παρατήρηση και την επαφή με την επιστήμή τους και όχι όπως πιστεύει ένας εντελώς αγράμματος πιστός-πιόνι, και άλλα πολλά. Αλλά θα είμαι εντελώς εκτός θέματος και βαριέμαι να συζητάω τέτοια για να παίρνω απαντήσεις του τύπου "Ή νομίζει ο Kirileman ότι επειδή αμφισβητεί τη θρησκεία αποδεικνύει ότι έχει ψηλότερο i.q ενώ οι άλλοι απλά το βασικό???". Συνεχίστε όπως θέλετε, παρακαλώ να λείπουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Να θυμίσω ότι με αφορμή ένα μήνημα που ανέφερε ότι κάποιος πιστός χριστιανός με βασικό i.q δεν μπορεί να παρασυρθεί από οποιαδήποτε ταινία, διατύπωσα μια καθαρά ρητορική ερώτηση για το αν κάποιος "πιστός" (στα πρότυπα των αγράμματων φανατισμένων προφανώς ή του οποιουδήποτε που δέχεται τυφλά ένα δόγμα και όχι ανθρώπων που έχουν μελετήσει μέσω της επιστήμης τους την ζωή και τον κόσμο) έχει βασικό i.q... (απάντηση δική μου: Προφανώς και μπορεί να έχει αλλά επιλέγει ή αναγκάζεται να "επιλέξει να πιστεύει" σε κάτι που κατά βάθος φαίνεται να έρχεται σε σύγκρουση με τη λογική του εξαιτίας της καταλυτικής δράσης εξωτερικών παραγόντων, κοινωνία, παράδοση κλπ. Άλλωστε δεν είναι η μόνη περίπτωση που παίρνουμε αποφάσεις ενάντια στη λογική...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Kirileman δεν έχω κανένα προσωπικό πρόβλημα μαζί σου...Δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θες,όπως και δικό μου βέβαια...Όμως να μην προκαλείς για να μην τα ακούς...Δεν μπορείς να βάζεις σε ένα καλούπι τους πάντες και τα πάντα...Ούτε να λες ότι η πίστη είναι το αντίθετο της γνώσης και να μην περιμένεις αντίδραση από ανθρώπους έστω με το βασικό i.q.....

Και είναι χειρότερο να πετάς μπηχτές παρά να τα λες ξεκάθαρα όπως εγώ...

Λοιπόν,σέβομαι τις απόψεις σου χωρίς να σε προκαλώ,φρόντισε να κάνεις κι εσύ το ίδιο...Για μένα έληξε το θέμα,καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας δεν εχω διαβασει το βιβλιο

 

O ian mckellen ειναι ζωντανη αποδειξη οτι τα διαμαντια ακομα και μες στα σκ*τ* λαμπουν

παρα πολυ καλος και ο bettany ως silas

o hanks αχρωμος αοσμος αγευστος

το ιδιο και η "αμελι"

 

κατα τα αλλα

 

η ταινια αρχιζει αρκετα αποτομα , ενω γινεται αρκετα κουραστικη λογω του φλυαρου σεναριου

θα την συστηνα μονο για dvd

 

α και μην περιμενετε να σας αλλαξει την πιστη

αλοιμονο αν περιμενουμε τετοια απο ταινιες ποπ κορν

 

 

για δειτε τον τελευταιο πειρασμο του σκορσεζε

και αυτα που ελεγε ο καζαντζακης στα 50ς' και τοτε τα λεμε κ. BROWN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας δεν εχω διαβασει το βιβλιο

 

O ian mckellen ειναι ζωντανη αποδειξη οτι τα διαμαντια ακομα και μες στα σκ*τ* λαμπουν

παρα πολυ καλος και ο bettany ως silas

o hanks αχρωμος αοσμος αγευστος

το ιδιο και η "αμελι"

 

κατα τα αλλα

 

η ταινια αρχιζει αρκετα αποτομα ' date=' ενω γινεται αρκετα κουραστικη λογω του φλυαρου σεναριου

θα την συστηνα μονο για dvd

 

α και μην περιμενετε να σας αλλαξει την πιστη

αλοιμονο αν περιμενουμε τετοια απο ταινιες ποπ κορν

 

 

για δειτε τον τελευταιο πειρασμο του σκορσεζε

και αυτα που ελεγε ο καζαντζακης στα 50ς' και τοτε τα λεμε κ. BROWN[/quote']

Την ταινία την είδα(αν και αντίθετος με τα μηνύματα που θέλει να μεταδώσει)γιατί δεν έχω "κολλημένες" απόψεις ούτε φοβάμαι μην μου αλλάξει τα πιστεύω μου...:mrgreen: :mrgreen: Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα έργα που λες...

 

Σαν ταινία λοιπόν θεωρώ ότι είχε αργή ροή και ελάχιστη δράση.

Από πλευράς cast μου άρεσε κι εμένα πολύ o Mckellen,ο Ηanks καλούτσικος...Τον προτιμούσα σε έργα όπως το φόρεστ γκαμπ και το πράσινο μίλι...H "Αμελί" κάπως καλύτερη από τον Hanks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δερβέναγα δεν περίμενα να με πουν...:mrgreen: :mrgreen:

Τέλος πάντων...Λόγω του ότι έχω χαμηλό i.q. δεν μπορώ να συνεχίσω την κουβέντα σε αυτό το υψηλό επίπεδο νοημοσύνης,οπότε τα παρατάω.Μακάρι με τα χρόνια να γίνω πιο έξυπνος...:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δερβέναγα δεν περίμενα να με πουν...:mrgreen: :mrgreen:

Τέλος πάντων...Λόγω του ότι έχω χαμηλό i.q. δεν μπορώ να συνεχίσω την κουβέντα σε αυτό το υψηλό επίπεδο νοημοσύνης' date='οπότε τα παρατάω.Μακάρι με τα χρόνια να γίνω πιο έξυπνος...:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:[/quote']

Πρόλαβες και το διάβασες? Σβέλτος. Μια μανία που την έχεις ότι υποννοούσα κάτι για το i.q σου ρε παιδί μου. Γ@μώ τα i.q και τα τεστ νοϋμοσύνης, καθόμαστε και τσακωνόμαστε για τις θρησκείες; Ήμαρτον. Λοιπόν, τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε για την ελληνικη συμμετοχη στο εργο?

Δεν ηταν πολυ καλος ο Μαρκος ο Λεζες στο ρόλο του Αρινθαρόζα?

 

Ναι ε??Έπαιζε και Έλληνας?Δεν το πρόσεξα αυτό...:-| :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...