Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ απολύτως και επικροτώ μία τέτοια στάση!

Σε αρκετούς από τους πιστούς δεν θα αρέσει η ταινία' date=' έχουν το αναφαίρετο δικαίωμα να μην τη δουν και να προτρέψουν (ειρηνικά) τους υπόλοιπους να μην τη δουν.

Οι υπόλοιποι έχουν το δικαίωμα να δουν ό,τι επιθυμούν.

Ουσιαστικά αυτό λέει και η 'εγκύκλιος' της εκκλησίας (όπως με έκπληξη ανακάλυψα).

 

Και όπως πολύ σωστά γράφεις [b']πίστη με το ζόρι δεν γίνεται![/b]

 

Μακάρι αυτό το απλό πράγμα να γινόταν αντιληπτό από όλους... :(

 

Paredwse κι εγώ πιστή είμαι, όχι με την έννοια της θεούσας και της φανατικής που θα τρέχει με σημαίες και λάβαρα να δείξει την αντίθεσή της σε κάτι που δεν ξέρει! Όμως αν τα οικονομικά μου ήταν πολύ ανθηρά θα πήγαινα να σκάσω το 15άρι ευρώ (πάω πακέτο με τον άντρα μου) για να την δούμε! Αυτό δεν σημαίνει ότι θα μου άλλαζε το 'πιστεύω' όμως θα με έβαζε και σε έναν άλλον προβληματισμό. Άλλωστε καλό είναι να διευρύνουμε και λίγο τους ορίζοντές μας, να διαβάζουμε και να ακούμε κι άλλες απόψεις. Δεν είναι κακό. Κι ο Ιησούς άνθρωπος υπήρξε και το τι έκανε στην προσωπική του ζωή δεν γνωρίζουμε, γνωρίζουμε μόνο το έργο Του.

Πίστη με το ζόρι θέλουν να επιβάλουν οι φανατικοί και δυστυχώς γιατί σε κάποιο ρεπορτάζ με τους φανατικούς που τάχα μου έσκιζαν το βιβλίο του Μπράουν, πήρε το μάτι μου και μερικούς συμπολίτες μου που το παίζουν ανοιχτόμυαλοι! Κρίμα γιατί τους είχα σε άλλη εκτίμηση και τώρα μου χάλασαν την γνώμη που είχα γι'αυτούς! :evil:

 

Το βιβλίο σχεδόν το τελείωσα -επιτέλους- και γενικώς ήταν πολύ καλή η πλοκή του και ανατρεπτική! Αλλά μου κάνει εντύπωση που όλα αυτά συνέβησαν μέσα σε 2 μέρες το πολύ! :shock: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απλα μια ερωτησουλα

 

Σε οσους συμφωνουν με τα λογια του Χριστου.Ας πουμε οτι αυριο μαθαινουμε οριστικα και αμετακλητα οτι ηταν απλος ανθρωπος.Αυτο σε τι μειωνει το νοημα των λογων του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ...και χαρέμι να είχε δεν έγινε και τίποτα...:evil: :evil: Τουλάχιστον προσπαθείτε μερικοί να μη διακωμωδείτε τη θρησκεία και να σέβεστε το παρόν καθεστώς...Μάλλον δεν ξέρετε την έννοια της λέξης "δόγμα"...

Άν κάποια στιγμή μάθετε κάτι διαφορετικό και έχετε αποδείξεις(που δεν το νομίζω να βρείτε),τότε ενημερώστε με και μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παν μέτρον άριστον...:-D :-D

 

Sorry,που γινομαι λιγο σπαστικος,αλλα ειναι "μετρον αριστον",το "παν" μπροστα ειναι ακυρο και δε βγαζει νοημα αν το εξετασεις:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λιγο off topic...

 

Ήδη ακούω τον Nietzsche να αναστενάζει από ανακούφιση.

 

Αμαν,ρε lucifer,γιατι εισαι τοσο επιθετικος?

 

Παντως,εγω το Νιτσε τον παω,γιατι μεσα απο ολη τη μηδενιστικη του φιλοσοφια,ηθελε να αλλαξει καποια κακως κειμενα της εποχης του(μιας εποχης μεγαλης εξαθλιωσης)και ειχε οραμα...

 

Και μην ξεχνας οτι ο Νιτσε ειχε λιγακι παρεξηγησει την θρησκεια μεσα του(λογω καταπιεσης απο την οικογενεια του,ο πατερας του ηταν νομιζω ιερεας),και στον υπερανθρωπο ουσιαστικα αναζητουσε το θεο...

(γενικα δεν μπορω να κατανοησω απολυτα τα λεγομενα του,ισως φταει η μεταφραση του Αντιχριστου που εχω,ισως φταει κ η εποχη που εζησε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι επιθετικός. Απλά μου φαίνεται κάπως να λέει κάποιος "καλά, ας μην απαντήσω σε αυτό" με χαριστικό τόνο, όταν αυτό στο οποίο θα απαντούσε με τα συντριπτικά του επιχειρήματα το έχει πει κάποιος σαν τον Nietzsche.

 

Για τα υπόλοιπα, αντιφάσκεις, από τη μία αποκαλείς την φιλοσοφία του μηδενιστική και από την άλλη προσδίδεις στο σκεπτικό του όραμα. Ευτυχώς αντιφάσκεις, γιατί συνηθίζεται να τον αποκαλούν επιπόλαια μηδενιστή, ενώ οι μηδενιστικές του θέσεις είναι απλά το ενδιάμεσο στάδιο, το εργαλείο αν θέλεις, για την εδραίωση, την δημιουργία (εδώ έγκειται και το όραμα) μιας νέας σειράς αξιών, πολύ διαφορετικών των υφιστάμενων. Εσύ είτε άθελά σου είτε λίγο ψυλλιασμένα, σκόνταψες σε αυτό, και χαίρομαι. O πατέρας του ήταν πράγματι ιερέας, αλλά Λουθηρανός.

 

Το αν στον υπεράνθρωπο αναζητούσε τον θεό, είναι στην κρίση του καθενός πιστεύω, η δική μου άποψη είναι πως αναζητούσε το επίπεδο του ανθρώπου που δεν θα έχει ανάγκη την αναζήτηση του θεού, μεταξύ πολλών άλλων χαρακτηριστικών.

 

Οι καλές μεταφράσεις είναι των εκδόσεων Νησίδες του Ζήση Σαρίκα.

Το πρώτο βιβλίο του "Η Γένεσις Της Τραγωδίας" έχει μεταφραστεί και από τον Καζαντζάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι στ' αλήθεια γιατί ακριβώς ακυρώνεται η ανθρώπινη υπόσταση του "θεανθρώπου", θεωρώντας μιαρή κάθε φυσιολογική έκφανσή της, όπως ήταν ο έρωτας ή ο γάμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...