Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Απλα μια ερωτησουλα

 

Σε οσους συμφωνουν με τα λογια του Χριστου.Ας πουμε οτι αυριο μαθαινουμε οριστικα και αμετακλητα οτι ηταν απλος ανθρωπος.Αυτο σε τι μειωνει το νοημα των λογων του?

 

πολυ σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw molis tin eida...aporw me to gegonos oti an kapoios pou den exei diavasei to vivlio,katalavei ti ginetai!Oxi oti einai kati duskolo i oti xanetai mesa sti tainia,apla i tainia den epikentronetai stin ousia tou vivliou!Diladi uparxei periptosi kapoios na epireastei apo mia tetoia tainia?enw apo to vivlio sigoura kapoios afelis borei na to theorisei vasimo 100%.Agwnia katholou,xaraktires katholou!Oute ton sonier den mas parousiase.Genikws katw tou metriou gia mena,plisiaze sto elaxisto to vivlio(asxeta an itan kalo i kako to vivlio) kai den borese na metaferei peistika sxedon tipota ston theati..thats all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταινια για μενα ηταν πολυ καλη.δεν εχω διαβασει το βιβλιο,φανταζομαι οτι δεν ειναι πιστη μεταφορα του(λογικο),παντως τα ειχε ολα.πλοκη,ερμηνειες,καλη σκηνοθεσια και το σημαντικοτερο σε εβαζε στον κοπο να σκεφτεις.για μενα σιγουρα η καλυτερη ταινια της χρονιας και αν συμμετεχει στα οσκαρ,3-4 τα'χει στο τσεπακι.η υποθεση ειναι ενα παραμυθακι για μεγαλους και τιποτα αλλο και δεν μπορει να κλονισει την πιστη καποιου ο οποιος εχει το βασικο i.q.φυσικα ισχυει και το ποτε μη λες ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υποθεση ειναι ενα παραμυθακι για μεγαλους και τιποτα αλλο και δεν μπορει να κλονισει την πιστη καποιου ο οποιος εχει το βασικο i.q.φυσικα ισχυει και το ποτε μη λες ποτε.

 

Ορθά μίλησες αγαπητέ.:-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη προκύπτει το ερώτημα αν κάποιος ο οποίος πιστεύει (τυφλά ή μη) σε οποιαδήποτε από τις υπάρχουσες θρησκείες με τους όρους που θέτει η θρησκευτική (ή και πολιτική) εξουσία έχει βασικό i.q ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη προκύπτει το ερώτημα αν κάποιος ο οποίος πιστεύει (τυφλά ή μη) σε οποιαδήποτε από τις υπάρχουσες θρησκείες με τους όρους που θέτει η θρησκευτική (ή και πολιτική) εξουσία έχει βασικό i.q ή όχι...

 

Αυτό το ερώτημα βασανίζει κι εμένα! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη προκύπτει το ερώτημα αν κάποιος ο οποίος πιστεύει (τυφλά ή μη) σε οποιαδήποτε από τις υπάρχουσες θρησκείες με τους όρους που θέτει η θρησκευτική (ή και πολιτική) εξουσία έχει βασικό i.q ή όχι...

 

Παιδιά...άλλο το δόγμα και άλλο η θρησκευτική εξουσία...Κάπου τα έχετε μπερδέψει νομίζω...:-? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊπε κανείς ότι είναι το ίδιο;

 

Άλλο να πιστεύεις σε ένα δόγμα και άλλο σε κάτι που σου επιβάλλει μια θρησκευτική ηγεσία...Τώρα από εκεί και πέρα πάρτο όπως θες...Απλά μια παρατήρηση έκανα...:-| :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Άλλο να πιστεύεις σε ένα δόγμα και άλλο σε κάτι που σου επιβάλλει μια θρησκευτική ηγεσία...Τώρα από εκεί και πέρα πάρτο όπως θες...Απλά μια παρατήρηση έκανα...:-| :-|

 

Νομίζω ότι θα μπορούσες να πεις:

Άλλο το δόγμα κι άλλο η ερμηνεία του δόγματος. Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw molis tin eida...aporw me to gegonos oti an kapoios pou den exei diavasei to vivlio,katalavei ti ginetai!Oxi oti einai kati duskolo i oti xanetai mesa sti tainia,apla i tainia den epikentronetai stin ousia tou vivliou!Diladi uparxei periptosi kapoios na epireastei apo mia tetoia tainia?enw apo to vivlio sigoura kapoios afelis borei na to theorisei vasimo 100%.Agwnia katholou,xaraktires katholou!Oute ton sonier den mas parousiase.Genikws katw tou metriou gia mena,plisiaze sto elaxisto to vivlio(asxeta an itan kalo i kako to vivlio) kai den borese na metaferei peistika sxedon tipota ston theati..thats all...

(...συμφωνώ απόλυτα.Σκηνοθεσία μηδέν, τρελά κενά, περιπέτεια χωρίς νόημα κτλ κτλ)

+ οτι στην τελευταία σκηνή γελούσα με το "παραμυθάκι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα μπορούσες να πεις:

Άλλο το δόγμα κι άλλο η ερμηνεία του δόγματος. Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

 

Απόλυτα!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...