Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Χμμμ κάτι σα τον τελευταίο πειρασμό...

γιαγιάδες και παππούδες έξω απο κινηματογράφους να ουρλιάζουν χωρίς καν να ξέρουν το λόγο...

μάλλον τον ξέρουν. Τι; Δε συμφωνεί με την εκκλησία; στην πυρά στην πυρά :D

 

Άν και είμαι εναντίον τέτοιων ταινιών,θεωρώ ακραίες και ανούσιες αυτές τις κινήσεις...Ο καθένας έχει δικαίωμα να βλέπει ό,τι θέλει...Πίστη με το ζόρι δε γίνεται...:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τη ταινια μια χαρα τη βρηκα.οσο αναφορα το ιστορικο της πλαισιο σε γενικες γραμμες ειναι ακριβες(εκτος απο το σκελος της μαγδαληνης και του ιησου οπου προκειται για μυθοπλασια).Ας παυσουν οι υστερικες αντιδρασεις και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.Αλλωστε οποιος ειδε το ντοκυμανταιρ του national geographic για το ευαγγελιο του ιουδα ελεγε πολλα στοιχεια απο την ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες σελίδες για ένα τόσο ...καυτό θέμα, κόντεψα να κάψω το μυαλό μου και περιορίστηκα στις 15 πρώτες και στις 6 τελευταίες για να κάνω μια ...διασύνδεση. Την ταινία δεν την έχω δει, όμως διαβάζω το βιβλίο.

Το βιβλίο λοιπόν, δεν αξίζει την έκδοση απ'τον συγκεκριμένο εκδότη (αλλά μυρίστηκε το παραδάκι). Τέτοιου είδους βιβλία λοιπόν τα βρίσκουμε στα περίπτερα και ανήκουν στα λεγόμενα Μπελ (δεν έχω κάτι με τις συγκεκριμένες εκδόσεις, απλά τα Μπελ αποτελούν τα βιβλία τσέπης που ο καθένας έχει σχεδόν πάντα μαζί του όπου κι αν πάει αν θέλει να διαβάσει κάτι να περάσει η ώρα του και μάλιστα είμα κι εγώ ...πελάτισσα).

Όταν λοιπόν είχαν αρχίσει τα γυρίσματα της 'Σιωπής των αμνών' γιατί δεν βρέθηκε ένας ελληνικός εκδοτικός οίκος να εκδόσει σε πολυτελή έκδοση το βιβλίο του Τόμας Χάρις, που ειλικρινά είναι πιο ανώτερο του βιβλίου του Νταν Μπράουν;

Όπως επίσης κι ο Στήβεν Κινγκ είναι συγγραφέας της σειράς Μπράουν, αλλά τον θεωρώ πολύ καλύτερο μιας και έχει γράψει μικρά αριστουργήματα, ανάμεσα στις διάφορες ανοησιούλες.

 

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ο κ.Μπράουν θέλει να ξυπνήσει τον Ουμπέρτο Έκο μέσα του! Κι αυτός είναι λογοτέχνης-συγγραφέας-ιστορικός. Μέσα απ'τα βιβλία του μαθαίνεις λεπτομέρειες που δεν μπορούσες να τις φανταστείς!

Όταν είδα το 'Ονομα του ρόδου' είχα ξετρελαθεί, αλλά όταν έπιασα και το βιβλίο διαπίστωσα ότι η ταινία έχανε στα σημεία, γιατί απλά στάθηκε στο μυθιστοριματικό μέρος του βιβλίου.

 

Πάντως μιας και μας έκαναν πλύση εγκεφάλου με τα τρέιλερς της ταινίας, ειλικρινά δεν μπορούσα να φανταστώ καταλληλότερο Λάνγκτον απ'τον Χανκς. Την ηθοποιό που ερμηνεύει την Σοφί, δεν μπορώ να την υποστηρίξω γιατί απλά δεν την ξέρω. Αλλά ο Ρενό σαν Φασέ, δεν χρειάζεται και πολύ... ο ρόλος του πάει γάντι! Ότι και να παίξει ο Ρενό από πατάτα μέχρι αριστούργημα θα τα βγάλει πέρα! Άστε δε που έχει κι αυτή την περίεργη φάτσα την κάπως μυστηριώδη, την κάπως εγκληματική! :mrgreen:

 

Και ο Λι Τίμπινγκ στο βιβλίο ήταν ελαφρά παχουλός, ο σωματότυπος του Έλτον Τζων (όπως περιγράφει ο Μπράουν).

 

 

Αν λοιπόν σας άρεσε ο τύπος συγγραφής του Νταν Μπράουν, τότε θα σας αρέσει κι ο Τόμας Χάρις κι ο Στήβεν Κινγκ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια χανει πολυ σε σχεση με το βιβλιο το οποιο αν εχεις διαβασει δεν αξιζει να δεις την ταινια(υπαρχουν πολλες ανακριβειες και γενικως τρεχει πολυ γρηγορα).Διαφωνω οτι ο τομ χανκς παει γαντι στο ρολο του Λανγκτον.Ο σκηνοθετης ειχε πει οτι φανταζονταν για το ρολο τον Χαρισσον Φορντ(σκεφτειτε το) αλλα δεν τα βρηκαν(μαλλον στα λεφτα).Οσο για την οντρει τοτου δε μπορω να φανταστω καλυτερη εν ζωη γαλλιδα ηθοποιο για το ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν εχω διαβασει το βιβλιο και πηγα χθες να δω την ταινια.Σαν ταινια δε μπορω να πω οτι ηταν συγκλονιστικη αλλα δεν ηταν και ασχημη.Το πιο σημαντικο για μενα ειναι να βγουν προς το πολυ κοσμο ορισμενα πραγματα σχετικα με την Εκκλησια,τη θρησκεια και το συναφι γενικοτερα.Πολλα πραγματα ισως να ειναι αληθεια,ισως και οχι,ειναι ομως μια αλλη αποψη,και απο την αποψη της Εκκλησιας και τον τροπο που εχει παρουσιασει το χριστιανισμο,προτιμω οποιαδηποτε αλλη θεωρια.Ειμαι αθεος αρα δε θα μπορουσα να θιχτω απο την ταινια,αλλα δεν καταλαβιανω και γιατι καποιος θα επρεπε να θιχτει.Δυστυχως η εκκλησια εχει κρυψει πολλα πραγματα και σιγουρα η αληθεια απεχει πολυ απ'αυτο που παρουσιαζει.Ειλικρινα αν ο χριστιανισμος ηταν οπως τον διδαξε ο ανθρωπος Ιησους,χωρις τα υπολοιπα,τοτε πολυ πιθανον να εβλεπα με αλλο ματι τη θρησκεια.Και να προσθεσω εδω πως αν καποιος πιστευει στα λογια του Χριστου και οχι στις βλακειες που εγραψαν ορισμενοι γι'αυτον για να "φτιαξουν" μια κατασταση τοτε δεν εχει κανενα λογο να τον ενοχλησει η ταινια,και σιγουρα θα μπορει να αποδεχτει πολλα ιστορικα στοιχεια που αρνειται η εκκλησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν ειδα την ταινια,ομως πιστευω οτι ο τομ χανκς ειναι ο ιδανικος για το ρολο του,ακουσα πολλα ονοματα οπως μελ γκιμπσον και χαρισον φορντ,ομως αυτοι οι ηθοποιοι θα εδιναν μια δυναμικοτητα στο χαρακτηρα την οποια δε διαθετει,συνεπως δεν νομιζω οτι κανουν για την ταινια.θα επανερθω μολις δω την ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν εχω διαβασει το βιβλιο , όμως η ταινια μια χαρα μου φανηκε.

Ενταση είχε, αγωνία για το τι θα επακολουθησει...απροβλεπτες καταστασεις...καλή ατμοσφαιρα...Νομίζω οτι ολοι αυτοι που πηγανε να το δουνε περιμένανε την ταινιαρα της δεκαετιας...και για αυτο απογοητευτηκαν...Εχω μια ενσταση για τους ηθοποιους...μονο..πιστευω οτι ο Χανκς ηταν πιο χαλαρος απο το ρολο του.....και η Γαλλιδουλα είχε απλα εξαρσεις στο παιξιμο (πολυ καλυτερη παντως απο τον Χανκς)....Ο Ζακ Ρενω μου ηταν απλα αδιαφορος....και ο Σιλα ήταν μαζι με τον Λι....οι καλύτεροι.

 

Πιστευω οτι αξίζει να την δειτε την ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Άν και είμαι εναντίον τέτοιων ταινιών,θεωρώ ακραίες και ανούσιες αυτές τις κινήσεις...Ο καθένας έχει δικαίωμα να βλέπει ό,τι θέλει...Πίστη με το ζόρι δε γίνεται...:mrgreen: :mrgreen:

 

Συμφωνώ απολύτως και επικροτώ μία τέτοια στάση!

Σε αρκετούς από τους πιστούς δεν θα αρέσει η ταινία, έχουν το αναφαίρετο δικαίωμα να μην τη δουν και να προτρέψουν (ειρηνικά) τους υπόλοιπους να μην τη δουν.

Οι υπόλοιποι έχουν το δικαίωμα να δουν ό,τι επιθυμούν.

Ουσιαστικά αυτό λέει και η 'εγκύκλιος' της εκκλησίας (όπως με έκπληξη ανακάλυψα).

 

Και όπως πολύ σωστά γράφεις πίστη με το ζόρι δεν γίνεται!

 

Μακάρι αυτό το απλό πράγμα να γινόταν αντιληπτό από όλους... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,προς το Ιντιανα φερνει,εδω πλακωνοταν με τον αλλο τον νιντζα στο Αντζελς εντ Ντιμονς

Του φέρνει. Πάντως δεν μπορείς να τον πεις δυναμικό. Ο τύπος είναι "εν δυνάμει" δυναμικός. Κότα στην αρχή, διστακτικός αλλά κουτσά στραβά τα καταφέρνει κυρίως λόγω της ψυχραιμίας του, των γνώσεών του και της καλής φυσικής κατάστασης που έχει από την κολύμβηση, αν θυμάμαι καλά. Στο Illuminati, ποιο δραστική ήταν η Βιτόρια παρά αυτός. Να πούμε την μαύρη αλήθεια, τον Ίντι θύμισε σε όλους, στο λιγότερο "ακροβατικό" του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως και επικροτώ μία τέτοια στάση!

Σε αρκετούς από τους πιστούς δεν θα αρέσει η ταινία' date=' έχουν το αναφαίρετο δικαίωμα να μην τη δουν και να προτρέψουν (ειρηνικά) τους υπόλοιπους να μην τη δουν.

Οι υπόλοιποι έχουν το δικαίωμα να δουν ό,τι επιθυμούν.

Ουσιαστικά αυτό λέει και η 'εγκύκλιος' της εκκλησίας (όπως με έκπληξη ανακάλυψα).

 

Και όπως πολύ σωστά γράφεις [b']πίστη με το ζόρι δεν γίνεται![/b]

 

Μακάρι αυτό το απλό πράγμα να γινόταν αντιληπτό από όλους... :(

 

Χαίρομαι που υποστηρίζεις την άποψή μου.:) :)

Όπως θα έχεις διαβάσει σε προηγούμενα posts μου φαίνεται καθαρά το ότι είμαι εναντίον της ταινίας,αλλά δεν προσπαθώ να προσηλυτίσω κανέναν...Και τα βάζω μόνο σε όποιον με προκαλεί κάνοντας κριτική στα πιστεύω μου...Δεν αναφέρω ονόματα,γιατί θα υπάρξει ανταπόκριση,θα ανάψουν τα αίματα και δεν έχω όρεξη να τρώμε κι αυτός κι εγώ ban μετά....:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...