Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι ξέρουμε για τον DELATOLAS ENERGY; :)

 

Περιμένω προσφορά του μέσα στις επόμενες ημέρες. Μου προτάθηκε από την ίδια την ΗΛΙΟΑΚΜΗ ως καλός και έμπιστος.

 

Τελικά θα μπουν τρεις επιλεκτικοί συλλέκτες. Έτσι θα βολέψουμε δύο boilers, ένα 200 LT και ένα αρκετά μικρότερο, αλλά δε θυμάμαι πόσο. Το μεγάλο boiler δε χρειάζεται τελικά αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σε έναν κατάλογο που βρήκα στο internet, με εταιρείες που έχουν θερμοσιφωνες, επικοινώνησα με μία απο αυτές που εκτός των άλλων μου πρότειναν να συνδέσω τον ηλιακό με το καλοριφέρ για να έχω επικουρική θέρμανση τον χειμώνα, από το νερό που θερμαίνει ο ηλιακός. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν ισχύει κάτι τέτοιο; Αυτό που με φοβίζει, επειδή είμαι άσχετη, δεν είναι τόσο εαν θα δώσω κάποια χρήματα παραπάνω όσο αν θα προκληθεί κάποια ζημιά στο μπόιλερ ή στα σώματα ή δεν ξέρω και εγώ που αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αυτό που γράφεις είναι όπως στο είπαν τότε καλά θα κάνουν να πάνε να κοιταχτούν. για να βοηθήσει ο ηλιακός τη θέρμανση (και να αξίζει τον κόπο) θέλει μεγαααααλο καζάνι και αρκετούς (έως πολλούς συλλέκτες).

αν πάλι ίσως δεν κατάλαβες εσύ καλά και σου είπαν Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ να βοηθάει τον ηλιακό (δηλαδή ηλιακό τριπλής ενέργειας) τότε αυτό είναι κάτι που γίνεται αρκετά. προσωπικά το βρίσκω αρκετά χρήσιμο αν και άλλοι συνφορουμίτες διαφωνούν (αν ψάξεις λίγο θα βρεις τις σχετικές αναφορές σε παλαιότερα post)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, πριν απο μια εβδομάδα παρηγγειλα και παρελαβα ένα ηλιακο θερμοσιφωνα Elco 160L με μια επιλεκτικη πλάκα 2,4m χθες τον τοποθέτησε ο μάστορας 11:00 το πρωί και μετα απο δυο ωρες μου έβγαλε καυτό νεράκι!! Τελικά μάλλον έκανα καλή επιλογή! Βέβαια θα σας έχω νέα σε λίγες μερες πάλι και αφού δοκιμάσω τον ηλιακο και με συννεφιά!

 

 

Geo@rt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα' date=' πριν απο μια εβδομάδα παρηγγειλα και παρελαβα ένα ηλιακο θερμοσιφωνα Elco 160L με μια επιλεκτικη πλάκα 2,4m χθες τον τοποθέτησε ο μάστορας 11:00 το πρωί και μετα απο δυο ωρες μου έβγαλε καυτό νεράκι!! Τελικά μάλλον έκανα καλή επιλογή! Βέβαια θα σας έχω νέα σε λίγες μερες πάλι και αφού δοκιμάσω τον ηλιακο και με συννεφιά!

 

Geo@rt[/quote']

Με γειά!

Με τέτοια ζέστη, το νερό θα έκαιγε ακόμα και αν είχες μια σκέτη δεξαμενή στην ταράτσα.

Αλλά και με λιγότερο ήλιο, δε θα έχεις πρόβλημα.

Υπάρχει η συμβουλή τώρα στην αρχή (πρώτες 1-2 μέρες) να μην τον αδειάζεις συνέχεια. Δεν ξέρω που στηρίζεται και αν είναι όντως χρήσιμη, αλλά καλού κακού ακολούθησέ τη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να χαλάσω την χαρά κανενός, οι αποδοτικοί από τους μη ηλιακούς φαίνονται από μέσα φθινοπώρου μέχρι αρχές άνοιξης. την δύσκολη περίοδο.

τώρα, και ένα βαρέλι νερό να βάλει κανείς στην ταράτσα του ζεστό θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιακος μου κόστισε 785€ μαζί με υλικά και περαστικά!

Απο την Παρασκευή που τοποθετήθηκε μεχρι και σήμερα έχω απο το πρωί ως το βράδυ&απο το βραδυ ως το πρωι Καυτό νερο!!

Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου θα σας πω για την απόδοση του τις "δύσκολες" μερες και τότε πραγματικά θα δείξει αν όντως στα 700€ ήταν η καλύτερη επιλογή, πάντα με τα δικά μου δεδομένα!

Υπάρχουν και (επώνυμοι ηλιακοι) κουβαδες, βαρέλια, λάστιχα κτλ κτλ που όπως αναφέρουν μέλη του φόρουμ δεν κατεβάζουν ζεστό νερο ακόμα και όταν υπάρχει ήλιος!

 

Geo@rt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε ολους

Θά ηθελα μια βοήθεια, αν μπορεί κανείς να βοηθήσει, εχουμε ενα ηλιακό CALPAK πολύ παλιό ( φωτό 1), ο οποίος δουλεύει με το ρεύμα κανονικά αλλά με τον ηλιο ελάχιστα πράγματα. Οπως φαίνεται στήν (φωτό 2), τα δύο πάνελ συνδένται μεταξύ τους με ενα εξαεριστικό. Στήν ( φωτό 3) φαίνεται η παροχή κρύου νερού ( είσοδος ), και στην ( φωτό 4), η εξοδος ζεστού και το εξαεριστικό??? πάνω στό καζάνι.

Ηθελα να ρωτήσω αυτό που λέω εξαεριστικό πάνω στο καζάνι τί κάνει απο εκεί γεμίζει ψυκτικό υγρό?, ξέρετε πόσο υγρό παίρνει και την διαδικασία να το γεμίσω με ψυκτικό?. Το εξαεριστικό μεταξύ των δύο πάνελ μπορεί να εχει πρόβλημα?

Πιθάνόν να μην εχει και ψυκτικό καθόλου, πως μπορώ να το ελέγξω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

 

post-239573-0-00018700-1340734206_thumb.jpg

post-239573-0-68524400-1340734215_thumb.jpg

post-239573-0-82005800-1340734224_thumb.jpg

post-239573-0-08516100-1340734234_thumb.jpg

 

Λεωνίδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Aλλη μια μπερδεμενη οσον αφορα τους ηλιακους... Εχει ακουσει κανενας για τους ηλιακους Standard; Ο ηλεκτρολογος που τους συνεστησε ειναι ο ηλεκτρολογος ατομου εμπιστοσυνης, παρολα αυτα οταν ρωτησα αν ο ηλιακος ειναι επιλεκτικος δεν φανηκε να ειναι σιγουρος. Μου ειπε την τιμη 1100 για 160 λιτρα μαζι με την εγκατασταση.

Εχει κανενας ακουσει για τη μαρκα αυτη και η τιμη θεωρειται ενταξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leotzian επειδή το μηχάνημα φαίνεται πολύ καταπονημένο θα πρότεινα με μεγάλη προσοχή να ανοίξεις το εξαεριστικό από πάνω απ το καζάνι και να συμπληρώσεις όσο αντιψυκτικό πάρει (ίσως και 10 λιτρα) καθώς πιθανόν να μην έχει καθόλου εφόσον δε ζεσταίνει. Η διαδικασία είναι απλή...συμπληρώνεις μέχρι να ξεχειλίσει..περιμένεις λίγο και αν πέσει η στάθμη ξανασυμπληρώνεις και βιδώνεις. Προτεινόμενη ώρα συμπληρώματος ή πρωι πρωι ή απογευματόβραδο. Προσοχή στο ξεβίδωμα και στο βίδωμα μονάχα γιατί αυτά τα παλιά calpak (και όχι μόνο)έχουν πιθανόν σκουριασμένες άκρες στα σωληνάκια (σωληνομαστούς) και υπάρχει ενδεχόμενο είτε να μη ξεβιδώνει είτε να σπάσουν οι βόλτες και μετά να μη βιδώνει πάλι το εξαεριστικό. (μου εχει τύχει)

 

kate.d απ όσο γνωρίζω έχει και επιλεκτικούς και μη επιλεκτικούς. Ακόμα όμως και για επιλεκτικό στα 160 λίτρα..η τιμή ειναι πολυ ακριβή. Μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε καλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leotzian επειδή το μηχάνημα φαίνεται πολύ καταπονημένο θα πρότεινα με μεγάλη προσοχή να ανοίξεις το εξαεριστικό από πάνω απ το καζάνι και να συμπληρώσεις όσο αντιψυκτικό πάρει (ίσως και 10 λιτρα) καθώς πιθανόν να μην έχει καθόλου εφόσον δε ζεσταίνει. Η διαδικασία είναι απλή...συμπληρώνεις μέχρι να ξεχειλίσει..περιμένεις λίγο και αν πέσει η στάθμη ξανασυμπληρώνεις και βιδώνεις. Προτεινόμενη ώρα συμπληρώματος ή πρωι πρωι ή απογευματόβραδο. Προσοχή στο ξεβίδωμα και στο βίδωμα μονάχα γιατί αυτά τα παλιά calpak (και όχι μόνο)έχουν πιθανόν σκουριασμένες άκρες στα σωληνάκια (σωληνομαστούς) και υπάρχει ενδεχόμενο είτε να μη ξεβιδώνει είτε να σπάσουν οι βόλτες και μετά να μη βιδώνει πάλι το εξαεριστικό. (μου εχει τύχει)

 

kate.d απ όσο γνωρίζω έχει και επιλεκτικούς και μη επιλεκτικούς. Ακόμα όμως και για επιλεκτικό στα 160 λίτρα..η τιμή ειναι πολυ ακριβή. Μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε καλύτερη τιμή.

 

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση,

Οταν λές ξεβιδώνω το εξαεριστικό, βγάζω ολο το εξαεριστικό (που ειναι πάνω στόν κάδο) τελείως πάνω απο τον κάδο? η εχει κανένα καπάκι το εξαεριστικό πάνω του και το ξεβιδώνω?

Κάτι που εχω διαβάσει να ξεβιδώσω πάνω απο τά πάνελ τους σωλήνες που πάνε στο κάδο και να βάλω νερό με ενα λάστοιχο να τα ξεπλυνω μηπως εχουν βούρκο πάιζει?

Φεύγουν δυό σωλήνες μία απο κάθε πάνελ και τα δύο ενωνονται μεταξύ τους με ενα εξαεριστικό.

Επίσης ο ηλιακός είχε να χρησιμοποιηθεί 7 χρόνια λόγω φυσικού αερίου αλλά τώρα και το φυσικό αεριο εχει πάει στα υψη και είπα μήπως και κάνω την δουλειά μου με αυτόν. Εχει να κάνει τίποτε με το πρόβλημά μου?

post-239573-0-47383800-1340814276_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα μια γνωμη. Βεβαια ξερω οτι δε μπορουμε να κρινουμε κατι μονο διαβαζοντας τις προδιαγραφες του, αλλα σε θεωρητικο τουλαχιστον επιπεδο, πιστευετε οτι αυτος ο θερμοσιφωνας κανει δουλιτσα ?

Αν εχει καποιος και προσωπικη εμπειρια απο αυτη τη μαρκα, ακομα καλυτερα !

http://www.bartec.gr/products/products1.htm

 

Και κατι ακομα.

Ποιες ειναι οι 3-4 βασικες προδιαγραφες που πρεπει να πληροι ενας θερμοσιφωνας ωστε να θεωρειται καλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...