Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...............Κατά την εγκατάσταση νομίζω ότι ο υδραυλικός έριξε δυο τρία μπουκάλια αντιψυκτικού κατευθείαν στο κύκλωμα χωρίς να τα τα αραιώσει με νερό. Εριξε και νερό στο κυκλωμα, απλά εννοώ ότι δεν το αραίωσε με νερό πριν το ρίξει μέσα. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάτσει κάτω το πηχτό αντιψυκτικό και να μην κυκλοφορεί σωστά? Πώς μπορω να τσεκάρω ότι ο ηλιακός μου δουλεύει όπως πρέπει?..........................

 

Ναι υπάρχει. Και για την ακρίβεια, όχι μόνο υπάρχει περίπτωση αλλά έτσι ακριβώς έγινε.

Μην ανησυχείς όμως. Σιγά σιγά θα πάρει μπρος μόνο του. Απλά εκεί που αν γίνονταν τα πράγματα όπως έπρεπε (αραίωση εξωτερικά) ήδη από την επόμενη μέρα θα ήσουν οκ, ίσως τώρα να χρειαστεί μερικές μέρες ηλιοφάνειας για φτάσει στην φουλ απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

προφανώς θα αποκτήσεις αντιψυκτική προστασία για τους....-236 βαθμούς :-)

θεωρώ όμως ότι το υγρό θα είναι αρκετά "βαρύ" και άρα η κίνησή του αργή και κατά συνέπεια η απόδοση πεσμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς θα αποκτήσεις αντιψυκτική προστασία για τους....-236 βαθμούς :-)

θεωρώ όμως ότι το υγρό θα είναι αρκετά "βαρύ" και άρα η κίνησή του αργή και κατά συνέπεια η απόδοση πεσμένη.

Σωστό, αλλά στο περίπου για αυτό το λόγο.

Ας ξεκαθαρίσουμε θεωρητικά μερικά πράγματα:

Το καλύτερο μέσο για τη λειτουργία του ηλιακού από άποψη απόδοσης θα ήταν το σκέτο νεράκι. Αυτό γιατί έχει καλύτερο συντελεστή μεταφοράς θερμότητας από τα διαλύματα με τις γλυκόλες και μικρότερο ιξώδες, δηλαδή ρέει πιο εύκολα και μεταφέρει περισσότερη θερμότητα.

Το πρόβλημά του όμως είναι ότι παγώνει στου 0 βαθμούς κελσίου, και εξατμίζεται στους 100. 

Για αυτό χρησιμοποιούμε διαλύματα με γλυκόλη (προπυλενογλυκόλη για το Θ/Σ)

Όσο πιο πυκνό είναι το διάλυμα, τόσο πέφτει η απόδοση όσο αφορά τη μεταφορά θερμότητας, αλλά τόσο καλύτερη προστασία από το κρύο.

Συνήθως τα υγρά που κυκλοφορούν, αναφέρονται σε προστασία έως -50 βαθμούς, που σημαίνει ότι είναι ήδη αραιωμένα με νερό, στο 60%. Οπότε, και να το γεμίσεις το κύκλωμα με τέτοιο δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός από τη μειωμένη απόδοση (που μπορεί να είναι και 20% σχετικά με το καθαρό νερό).

 

Όσον αφορά τη διαλυτότητα, και αυτό που έχει αναφερθεί ότι είναι πιο βαρύ το διάλυμα της προπυλενογλυκόλης και κάθεται κάτω αν δεν αραιωθεί, ισχύει σε ένα βαθμό, αλλά δεν είναι σημαντικό πρόβλημα ώστε να μην ξεκινήσει να λειτουργεί ο ηλιακός. Το ειδικό βάρος του διαλύματος 60% περιεκτικότητας σε προπυλ. είναι 1.046 ( του νερού είναι 1, δηλαδή λιγότερο από 5% διαφορά), και δεδομένου ότι η προπυλ. είναι πλήρως διαλυτή στο νερό, είναι απλώς θέμα λίγου χρόνου να γίνει πλήρης ανάμιξη και να σταθεροποιηθεί η λειτουργία.

 

Μερικά  tips:

 

Τα διαλύματα γλυκολών είναι και πιο διαβρωτικά για τα μέταλλα από το σκέτο νερό, για αυτό τα συσκευασμένα διαλύματα περιέχουν και αντιδιαβρωτικά

Καλύτερα στο κύκλωμα του ηλιακού να μη χρησιμοποιείται νερό βρύσης αλλά απεσταγμένο, γιατί το πρώτο περιέχει άλατα και χλώριο που επιταχύνουν τη διάβρωση

Το τελικό διάλυμα δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερης περιεκτικότητας από όσο χρειάζεται για την αντιψυκτική ικανότητα της περιοχής γιατί χάνουμε άσκοπα σε απόδοση, αλλά δεν πρέπει να είναι και  κάτω από 20% σε γλυκόλη γιατί εκτός από τη χαμηλή αντιψυκτική προστασία, το καλοκαίρι όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ, στο φτωχό διάλυμα μειώνεται η ζωή του  και χάνει γρήγορα τις ιδιότητές του.

 

πηγή για να νούμερα που λέω παραπάνω: http://www.engineeringtoolbox.com/propylene-glycol-d_363.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαλύματα γλυκολών είναι και πιο διαβρωτικά για τα μέταλλα από το σκέτο νερό, για αυτό τα συσκευασμένα διαλύματα περιέχουν και αντιδιαβρωτικά

Καλύτερα στο κύκλωμα του ηλιακού να μη χρησιμοποιείται νερό βρύσης αλλά απεσταγμένο, γιατί το πρώτο περιέχει άλατα και χλώριο που επιταχύνουν τη διάβρωση

 

βρύσης μου έβαλε..

 

 

αν μείνει 2 χρόνια έτσι θα είναι πταίσμα ή υπάρχει θέμα?

 

στο service γίνεται αντικατάσταση ή απλά συμπλήρωμα?

 

συνολικά πόσα λίτρα χωράει το κλειστό κύκλωμα στο περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρύσης μου έβαλε..

 

 

αν μείνει 2 χρόνια έτσι θα είναι πταίσμα ή υπάρχει θέμα?

 

στο service γίνεται αντικατάσταση ή απλά συμπλήρωμα?

 

συνολικά πόσα λίτρα χωράει το κλειστό κύκλωμα στο περίπου?

Επειδή έχει αντιδιαβρωτικά το αντιψυκτικό, είναι πταίσμα.

Αν η συνολική περιεκτικότητα σε προπυλενογλυκόλη δεν είναι πολύ χαμηλή, δηλαδή πάνω από 20-25%, τότε είσαι ΟΚ για 20 χρόνια και θέλει μόνο συμπλήρωμα (για το λόγο της υποβάθμισης των χαρακτηριστικών στα φτωχά διαλύματα που είπα πιο πάνω).

Γύρω στα 14-18 λίτρα νομίζω είναι η χωρητικότητα του κλειστού κυκλώματος (σε ένα 200άρη, ανάλογα και τους συλλέκτες).

Οπότε υποθέτοντας αυτό και ότι ο υδραυλικός σου έβαλε 3 μπουκάλια του 1 λίτρου περιεκτικότητας 60% σε γλυκόλη, δηλαδή 1,8 λίτρα συνολικά, στα 18 λίτρα του κυκλώματος έχεις περιεκτικότητα 10% που δεν είναι και τόσο καλά, καλό θα ήταν να έβαζες άλλα τόσα.

Πάντως σχετικά καλός ήταν ο δικός σου υδραυλικός, συνήθως βάζουν 1 ή 2 μπουκάλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να έβαλε και περισσότερα, η αλήθεια είναι ότι δεν το πρόσεξα ιδιαίτερα, θεώρησα ότι επειδή τον εγκατέστησε η ίδια η εταιρία θα ακολουθούσε σωστά τα απαιτούμενα.. στο τέλος όμως που ανακάλυψα ότι δεν είχα καθόλου πίεση στο ζεστό, αγχώθηκα για όλα. Με το που τελειωσε η εγκατάσταση και εγινε η πρώτη δοκιμή, η ροή του ζεστού ήταν σχεδόν ανύπαρκτη. Τελικά διαπιστώθηκε ότι ειχαν μπερδέψει το ζεστό με το κρύο και ευτυχώς λύθηκε το πρόβλημα χωρίς παρατράγουδα. Σε συνδυασμό με το γεγονός όμως ότι μου έκαναν και δυο γρατσουνιές (με ελαφρύ βουλιαγματακι) στο καζάνι κατά την εγκατάσταση (το σήκωσαν να ακουμπήσει στο ένα ακρο της βάσης και μετά τον έσυραν να ακουμπήσει και στο άλλο) με έκανε να ανησυχήσω γενικότερα για το αν εγινε σωστά η δουλειά. Τελικά μου φαίνεται ότι όλα πρέπει να τα κάνει κανείς μόνος του (αφου ριξει το σχετικό εξονυχιστικό ψάξιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να έβαλε και περισσότερα, η αλήθεια είναι ότι δεν το πρόσεξα ιδιαίτερα, θεώρησα ότι επειδή τον εγκατέστησε η ίδια η εταιρία θα ακολουθούσε σωστά τα απαιτούμενα.. στο τέλος όμως που ανακάλυψα ότι δεν είχα καθόλου πίεση στο ζεστό, αγχώθηκα για όλα. Με το που τελειωσε η εγκατάσταση και εγινε η πρώτη δοκιμή, η ροή του ζεστού ήταν σχεδόν ανύπαρκτη. Τελικά διαπιστώθηκε ότι ειχαν μπερδέψει το ζεστό με το κρύο και ευτυχώς λύθηκε το πρόβλημα χωρίς παρατράγουδα. Σε συνδυασμό με το γεγονός όμως ότι μου έκαναν και δυο γρατσουνιές (με ελαφρύ βουλιαγματακι) στο καζάνι κατά την εγκατάσταση (το σήκωσαν να ακουμπήσει στο ένα ακρο της βάσης και μετά τον έσυραν να ακουμπήσει και στο άλλο) με έκανε να ανησυχήσω γενικότερα για το αν εγινε σωστά η δουλειά. Τελικά μου φαίνεται ότι όλα πρέπει να τα κάνει κανείς μόνος του (αφου ριξει το σχετικό εξονυχιστικό ψάξιμο).

 

Αν όμως εκείνη τη στιγμή τους έλεγες "πάρτε το πίσω και φέρτε μου άλλο. εγώ το πλήρωσα στην κανονική τιμή και θέλω να είναι λειτουργικό και...γυαλιστερό" τότε θα έβλεπες πόσο προσεκτικά θα έκαναν τη δουλειά όταν το ξανάφερναν.

Και αν το κάναμε και κάναδυο άτομα ακόμα, θα ήταν προσεκτικοί γενικά.

Αλλά μας πιάνει το το φιλότιμο "έλα μωρέ δεν τρέχει τίποτα" κι έτσι γίνονται όλα στο πόδι.

Κανονικά, έκανε λάθος (χτύπημα, βούλιαγμα, κλπ); εντάξει, δεν θα του πάρουμε το κεφάλι αλλά δεν θα το φορτωθούμε εμείς το λάθος. Άλλαξέ μου το ή κάνε μου κάποια έκπτωση αφού παίρνω χτυπημένο

(Και μην πει κανείς ότι το μικρό χτύπημα δεν επηρεάζει την λειτουργία. Σίγουρα δεν την επηρεάζει. Αλλά εγώ θέλω να είναι ίδιο, ωραίο, στρογγυλό και γυαλιστερό σαν αυτό που μου έδειχναν μέσα στον κατάστημα όταν με έψηναν να τους τα ακουμπήσω και μου υπόσχονταν ότι όλα θα πάνε καλά αφού είναι επαγγελματίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ 100%

 

απλά εχω κουραστεί να τσακώνομαι συνέχεια και συλλαμβάνω τον εαυτό μου να κάνει τον μ####α μπας και σώσω λίγο απο την ψυχική μου ηρεμία... αλλά τελικά μπουμερανγκ γυρίζει και αυτό γιατί διαιωνίζεται ο μη επαγγελματισμός σε όλα τα επίπεδα. Επίσης θα περίμενα καμιά βδομάδα ακόμα για την αντικατάσταση κάτι που επίσης λειτουργησε ως ανασταλτικός παράγοντας. Μηπως είμαστε και ψεκασμένοι τελικά? Τεσπα, ελπίζω να εχω ζεστό νερό για πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 η μόνωση δεν αφορά την γρήγορη ή αργή επίτευξη της χ θερμοκρασίας αλλά το χρόνο για τον οποίο θα την αποθηκεύσει.

λίγη μόνωση σημαίνει ότι και μεγάλη θερμοκρασία να έχεις μέσα στο καζάνι όσο υπάρχει ήλιος, αυτή θα χάνεται γρήγορα μόλις αυτός (ο ήλιος) χαθεί.

και αν σκεφτείς ότι τώρα το χειμώνα ο ήλιος χάνεται ήδη από τις 4μμ και οι περισσότεροι το θέλουμε για μετά, αφού πηγαίνουμε στο σπίτι αργότερα, τότε καταλαβαίνεις ότι είναι μάλλον χρήσιμο να μπορεί να κρατάει την θερμοκρασία, αν όχι για την άλλη μέρα (πρωινό ντουζάκι/ξύρισμα) τουλάχιστον για την ίδια αλλά μέχρι το βραδάκι.

εκτός πια αν είσαι νυχτοφύλακας και άρα κάνεις μπάνιο το μεσημέρι που είσαι έτσι κι αλλιώς σπίτι!!!

 

Σωστά μου φαίνονται όσα λες Χάρη, εγώ από πλευράς μου τι μπορώ ακριβώς να ρωτήσω ώστε να συγκρίνω αυτή τη λεπτομέρεια ανάμεσα σε έναν ηλιακό που έχει μεγαλύτερου πάχους μόνωση; Γιατί μάλλον έχεις δίκιο για το πάχος, αλλά μπορεί να είναι και τόσο αμελητέα η απώλεια ανάμεσα στα δύο πάχη που να μην καταλαβαίνει κανείς στην πράξη τη διαφορά!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις μέτρησα 46 βαθμούς στην βρύση μου. να υποθέσω ότι είναι οκ ?

ο δικος μου 160λ 3τ.μ στις 30/12 2 το μεσημερι εβγαλε κοντα στους 52 βαθμους με υπαρχον νερο απο την προηγουμενη μερα 30βαθμους και καναμε 3 ατομα ντουζ σε κοντινες ωρες και το βραδυ χλιαρεψε..

 

αρα καλα τα παει για αρχη..

 

εμενα την ωρα που γεμιζε με το λαστιχο το κλειστο κυκλωμα ταυτοχρονος εριχνε σιγα-σιγα το αντιψυκτικο(2 μπουκαλια διαφανες υγρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και χρόνια πολλά!

Φτιάχνω σπίτι και πρέπει να επιλέξω καινούργιο ηλιακό 200λτ. Το σπίτι είναι καινούργιο επομένως δεν είχε προηγούμενος κάποιον άλλον ηλιακό. 

Η εμπειρια που έχω απο προσωπική χρήση ειναι απο μαλτέζο 200 ινοξ και cosmosolar 200 ινοξ. Στα χρήματα ήταν και οι δύο κάπου στα 1500 αν θυμάμαι καλά. Ο cosmosolar νομίζω ότι έχει καλύτερη απόδοση ειδικά μερες που έχει συννεφεια.  Επειδη ειναι δύσκολο να διαβάσω όλες τισ προιγούμενες σελίδες θα ήθελα πολύ συντομα να μου πείτε αν αξίζει να αγοράσω ινοξ και επίσης πια μάρκα πιστεύεται οτι ειναι η καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Φτιάχνω σπίτι και πρέπει να επιλέξω καινούργιο ηλιακό 200λτ. Το σπίτι είναι καινούργιο επομένως δεν είχε προηγούμενος κάποιον άλλον ηλιακό. 

 

Η εμπειρια που έχω απο προσωπική χρήση ειναι απο μαλτέζο 200 ινοξ και cosmosolar 200 ινοξ. Στα χρήματα ήταν και οι δύο κάπου στα 1500 αν θυμάμαι καλά. Ο cosmosolar νομίζω ότι έχει καλύτερη απόδοση ειδικά μερες που έχει συννεφεια.  Επειδη ειναι δύσκολο να διαβάσω όλες τισ προιγούμενες σελίδες θα ήθελα πολύ συντομα να μου πείτε αν αξίζει να αγοράσω ινοξ και επίσης πια μάρκα πιστεύεται οτι ειναι η καλύτερη;

 

Ανάλογα την τιμη. Εξαρτάται τι ψάχνεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και χρόνια πολλά!

Φτιάχνω σπίτι και πρέπει να επιλέξω καινούργιο ηλιακό 200λτ. Το σπίτι είναι καινούργιο επομένως δεν είχε προηγούμενος κάποιον άλλον ηλιακό. 

Η εμπειρια που έχω απο προσωπική χρήση ειναι απο μαλτέζο 200 ινοξ και cosmosolar 200 ινοξ. Στα χρήματα ήταν και οι δύο κάπου στα 1500 αν θυμάμαι καλά. Ο cosmosolar νομίζω ότι έχει καλύτερη απόδοση ειδικά μερες που έχει συννεφεια.  Επειδη ειναι δύσκολο να διαβάσω όλες τισ προιγούμενες σελίδες θα ήθελα πολύ συντομα να μου πείτε αν αξίζει να αγοράσω ινοξ και επίσης πια μάρκα πιστεύεται οτι ειναι η καλύτερη;

 

Καλημέρα, χρόνια πολλά. Δύσκολο είναι αλλά όχι ακατόρθωτο, θα σου πώ ότι μέσα σε μια εβδομάδα διάβασα 170 σελίδες ενώ την αγορά του ηλιακού μου δεν άντεξα και την έκανα όταν ήμουν περίπου στην 100στή. Συνέχισα να διαβάζω διαπιστώνοντας ότι ο ηλιακός που διάλεξα είχε σχολιαστεί στις επόμενες σελίδες (solar-therm). To διάβασα όλο όμως έτσι για την τιμή των όπλων κι ας ημουν μισοκοιμησμένος αγρια μεσάνυχτα. Δεν εχω την εμπειρία για να σου προτείνω κάποιον, αλλά αν εισαι ευχαριστημένος από κάποια μάρκα, μπορείς να επιλέξεις ξανά αυτήν. Αφου διαπίστωσες ότι ο cosmosolar ειναι πιο αποδοτικός στην συννεφιά (βασικό στοιχείο), κράτα τον στα φαβορί σου. Δεν θα σου πει κάποιος με την μία πάρε τον Α ή τον Β, περισσότερο πιθανό είναι να σου πει ποιον να αποφύγεις αν κάποιος απο τις επιλογές σου εχει προβλήματα. Προσπάθησε να διαβάσεις το thread, θα πάρεις πολλη χρήσιμη πληροφορία όχι μόνο για το τι να διαλέξεις αλλά κυρίως τι να αποφύγεις και για το τι πρεπει να προσέξεις κατά την διάρκεια της εγκατάστασης, λεπτομέρειες που αφορούν τις εγγυήσεις κτλ.

ο δικος μου 160λ 3τ.μ στις 30/12 2 το μεσημερι εβγαλε κοντα στους 52 βαθμους με υπαρχον νερο απο την προηγουμενη μερα 30βαθμους και καναμε 3 ατομα ντουζ σε κοντινες ωρες και το βραδυ χλιαρεψε..

 

αρα καλα τα παει για αρχη..

 

εμενα την ωρα που γεμιζε με το λαστιχο το κλειστο κυκλωμα ταυτοχρονος εριχνε σιγα-σιγα το αντιψυκτικο(2 μπουκαλια διαφανες υγρο)

 

ευχαριστώ για την απάντηση. ελπίζω να μην έχω κάνει κακή επιλογή. θυμισέ μου ποιόν πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...