Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα 160 λίτρα και γύρω στα 400-500 έχεις να προτείνεις κάτι?

Πρέπει οπωσδήποτε να ανέβεις ελάχιστα το μπατζετ σου για να πάρεις κάτι που θα το έχεις 20-25 χρόνια.. τα ηλιακά των 500€ κρατάνε λιγότερο από 5 έτη και ουσιαστικά πληρώνεις περισσότερα με την πάροδο των χρόνων. Εγώ σου προτείνω τον Bavaria τον έχω πολλά χρόνια και αξίζει πολυ.

 

Δες εδώ: http://www.bavaria.com.gr/main/el/content/ηλιακοι-θερμοσιφωνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελική επιλογή μεταξύ των δύο (λόγω διαφόρων παραγόντων, αντιπροσώπων κλπ) που έχουν παρόμοια τιμή (είναι +100 ο Calpak):

1) Calpak Mark 4 160L με 2.6 τμ καθρέπτη 
2) Sole Eurostar 150L με 2.5 τμ καθρέπτη 

Είχα διαβάσει παλιότερο μήνυμα για όχι καλή ποιότητα σε Calpak αλλά δεν ξέρω μήπως απλά έτυχε.

Πείτε μια γνώμη διότι μέχρι τέλος της εβδομάδας πρέπει να παραγγελθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελική επιλογή μεταξύ των δύο (λόγω διαφόρων παραγόντων, αντιπροσώπων κλπ) που έχουν παρόμοια τιμή (είναι +100 ο Calpak):

 

1) Calpak Mark 4 160L με 2.6 τμ καθρέπτη

2) Sole Eurostar 150L με 2.5 τμ καθρέπτη

 

Είχα διαβάσει παλιότερο μήνυμα για όχι καλή ποιότητα σε Calpak αλλά δεν ξέρω μήπως απλά έτυχε.

 

Πείτε μια γνώμη διότι μέχρι τέλος της εβδομάδας πρέπει να παραγγελθεί!

Να ξέρεις πως και οι δυο είναι Κατώτερης ποιότητας για τα χρήματα τους, επίσης η ονομαστική χωρητικότητα του calpak δεν είναι ίδια με την αναγραφόμενη διάβασα κάπου στο Ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση εναλλακτική μέχρι 1000?

Bavaria όπως έγραψα και πιο πάνω κορυφή για μένα!

 

http://www.bavaria.com.gr/main/ Δες εδώ κάποια χαρακτηριστικά του ηλιακού. Είναι κλάσης ανώτερος από τον επιλεκτικό ο συλλέκτης του Bavaria διότι έχει πολυουρεθάνη και όχι Πέτροβαμβακα(ο οποίος τρίβει και σαπίζει μετά από 5ετη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι της πεθεράς μου δούλευε Bavaria για 28 χρόνια.

Στο δικό μου δουλεύει εδώ και 16 χρόνια.

Είχα ακούσει ότι έκλεισε το εργοστάσιο αλλά τώρα βλέπω ότι άνοιξε πάλι.

Ελπίζω να μην έριξε την ποιότητα υλικών και κατασκευής  στις νέες κατασκευές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι της πεθεράς μου δούλευε Bavaria για 28 χρόνια.

Στο δικό μου δουλεύει εδώ και 16 χρόνια.

Είχα ακούσει ότι έκλεισε το εργοστάσιο αλλά τώρα βλέπω ότι άνοιξε πάλι.

Ελπίζω να μην έριξε την ποιότητα υλικών και κατασκευής  στις νέες κατασκευές .

εγω τον δικο μου τον εχω 25 χρονια. βαλαμε ομως και σε συγγενικα σπιτια αλλους 2 bavaria μεσα στην τελευταια δεκαετια ολα κομπλε και εκει.. φαινονται πολυ γερα τα νεα μοντελα δεν νομιζω να έπεσε η ποιοτητα το αντιθετο θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει οπωσδήποτε να ανέβεις ελάχιστα το μπατζετ σου για να πάρεις κάτι που θα το έχεις 20-25 χρόνια.. τα ηλιακά των 500€ κρατάνε λιγότερο από 5 έτη και ουσιαστικά πληρώνεις περισσότερα με την πάροδο των χρόνων. Εγώ σου προτείνω τον Bavaria τον έχω πολλά χρόνια και αξίζει πολυ.

 

Δες εδώ: http://www.bavaria.com.gr/main/el/content/ηλιακοι-θερμοσιφωνες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taslikos, on 26 Oct 2016 - 1:30 PM, said:

 η ονομαστική χωρητικότητα του calpak δεν είναι ίδια με την αναγραφόμενη διάβασα κάπου στο Ίντερνετ.

Εννοείς ότι η ονομαστική χωρητικότητα δεν είναι πραγματική.

Πες μου ΕΝΑ μόνο ΕΝΑ που να αναγραφή την πραγματική χωρητικότητα.

Αν φυσικά γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια χρήματα θα ήταν προτιμότερο να πάει κάποιος  σε χάλκινο (πχ Sonne με Phaethon συλλέκτη) ή σε inox (πχ  Μαλτέζος); Κυρίως από θέμα συντήρησης και βλαβών και μακροζωίας. Απόδοση φαντάζομαι καλή θα έχουν και οι δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι η ονομαστική χωρητικότητα δεν είναι πραγματική.

Πες μου ΕΝΑ μόνο ΕΝΑ που να αναγραφή την πραγματική χωρητικότητα.

Αν φυσικά γνωρίζεις.

Δεν γνωρίζω επιλεκτικά ποιο έχει πραγματική και ποιο όχι, έγραψα ότι διάβασα από το Ίντερνετ.

Στα ίδια χρήματα θα ήταν προτιμότερο να πάει κάποιος σε χάλκινο (πχ Sonne με Phaethon συλλέκτη) ή σε inox (πχ Μαλτέζος); Κυρίως από θέμα συντήρησης και βλαβών και μακροζωίας. Απόδοση φαντάζομαι καλή θα έχουν και οι δυο...

Μην επιλέξεις ηλιακό για το θέμα συντήρησης. ΟΛΟΙ τους θέλουν έναν καθαρισμό από άλατα ανάλογα την περιοχή που είσαι. Επίσης το είδος που έχει φτιαχτεί το θερμοδοχειο δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση όσο το πάχος διότι μπορεί ένας να είναι χάλκινος αλλά να έχει πάχος 1-1,5 χιλιοστά που είναι πολύ λίγο.. τέλος ένας καθαρισμός και αλλαγή μαγνησίου δεν κοστίζει πολύ.. εγώ κάνω σέρβις κάθε 4-5 έτη πάνω κάτω πχ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω επιλεκτικά ποιο έχει πραγματική και ποιο όχι, έγραψα ότι διάβασα από το Ίντερνετ.

 

Μην επιλέξεις ηλιακό για το θέμα συντήρησης. ΟΛΟΙ τους θέλουν έναν καθαρισμό από άλατα ανάλογα την περιοχή που είσαι. Επίσης το είδος που έχει φτιαχτεί το θερμοδοχειο δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση όσο το πάχος διότι μπορεί ένας να είναι χάλκινος αλλά να έχει πάχος 1-1,5 χιλιοστά που είναι πολύ λίγο.. τέλος ένας καθαρισμός και αλλαγή μαγνησίου δεν κοστίζει πολύ.. εγώ κάνω σέρβις κάθε 4-5 έτη πάνω κάτω πχ..

Ο καθαρισμός και η αλλαγή μαγνησίου, αν δε μπορείς να το κάνεις μόνος σου, κοστίζει 50-80€. Αυτό , στη 10ετία είναι 250-400€, αρκετά σημαντικό, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μετά από κάποια χρόνια θα το παρατήσεις και δε θα το κάνεις ενώ χρειάζεται. Ο χάλκινος δε χρειάζεται ποτέ άνοιγμα. Ο καθαρισμός από τα άλατα δεν είναι απαραίτητος. 

Για το πάχος καλό είναι ελέγχεται, αλλά το βρίσκω απίθανο να υπάρχει σε κάτω από 2 χιλιοστά, 1,5 χιλιοστό είναι οι χοντροί χαλκοσωλήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθαρισμός και η αλλαγή μαγνησίου, αν δε μπορείς να το κάνεις μόνος σου, κοστίζει 50-80€. Αυτό , στη 10ετία είναι 250-400€, αρκετά σημαντικό, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μετά από κάποια χρόνια θα το παρατήσεις και δε θα το κάνεις ενώ χρειάζεται. Ο χάλκινος δε χρειάζεται ποτέ άνοιγμα. Ο καθαρισμός από τα άλατα δεν είναι απαραίτητος.

Για το πάχος καλό είναι ελέγχεται, αλλά το βρίσκω απίθανο να υπάρχει σε κάτω από 2 χιλιοστά, 1,5 χιλιοστό είναι οι χοντροί χαλκοσωλήνες.

Γιατί 250€-400€;; έστω ότι έχω παρά πολύ σκληρά νερά και τον καθαρίζω ένα 4 έτη με 70€(μ.ο. Των τιμών που είπες περίπου..) στα 12 έτη!! Για 3 καθαρισμούς 210€ πάει.. όπως και να έχει σιγά το ποσό για 12 έτη.. ουσιαστικά αυτά θα ξεκινήσεις να τα πληρώνεις μετά από 5 έτη της εγκατάστασης του ηλιακού.. δηλαδή από την μερα της εγκατάστασης μέχρι και 17 χρόνια μετα(αν έχεις αγοράσει σωστό ηλιακό) θα έχεις δαπανήσει 210€!! Είναι αυτό σοβαρό ποσό για την καθαριότητα του ηλιακού αλλά και για εμάς;;; και οκ έστω ότι είναι σοβαρό: 12€ τον χρόνο να βάζεις στην άκρη από την μέρα εγκατάστασης δηλ 1€ τον μήνα κοστίζει!!!

 

Όσον αφορά το πάχος του χαλκού, πως νομίζεις εσυ ότι κατεβάζουν το κόστος τόσο πολύ κάποιες εταιρίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Επίσης το είδος που έχει φτιαχτεί το θερμοδοχειο δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση όσο το πάχος διότι μπορεί ένας να είναι χάλκινος αλλά να έχει πάχος 1-1,5 χιλιοστά που είναι πολύ λίγο.. τέλος ένας καθαρισμός και αλλαγή μαγνησίου δεν κοστίζει πολύ.. εγώ κάνω σέρβις κάθε 4-5 έτη πάνω κάτω πχ..

Ο χάλκινος sonne που λέω έχει:

  • Δεξαμενή νερού από χαλκό πάχους 2 mm
  • Μανδύας δεξαμενής από χαλκό πάχους 0,8mm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 250€-400€;; έστω ότι έχω παρά πολύ σκληρά νερά και τον καθαρίζω ένα 4 έτη με 70€(μ.ο. Των τιμών που είπες περίπου..) στα 12 έτη!! Για 3 καθαρισμούς 210€ πάει.. όπως και να έχει σιγά το ποσό για 12 έτη.. ουσιαστικά αυτά θα ξεκινήσεις να τα πληρώνεις μετά από 5 έτη της εγκατάστασης του ηλιακού.. δηλαδή από την μερα της εγκατάστασης μέχρι και 17 χρόνια μετα(αν έχεις αγοράσει σωστό ηλιακό) θα έχεις δαπανήσει 210€!! Είναι αυτό σοβαρό ποσό για την καθαριότητα του ηλιακού αλλά και για εμάς;;; και οκ έστω ότι είναι σοβαρό: 12€ τον χρόνο να βάζεις στην άκρη από την μέρα εγκατάστασης δηλ 1€ τον μήνα κοστίζει!!!

 

Όσον αφορά το πάχος του χαλκού, πως νομίζεις εσυ ότι κατεβάζουν το κόστος τόσο πολύ κάποιες εταιρίες;

Οι κατασκευαστές συνήθως συνιστούν τη συντήρηση κάθε 2 χρόνια και μερικοί τη βάζουν ως προϋπόθεση για την ισχύ της εγγύησης.

Σε ένα ηλεκτρικό που έχω και τον ανοίγω κάθε 3 χρόνια δε βρίσκω ανόδιο ή βρίσκω ίχνη, στην Αθήνα που έχει σχετικά μαλακό νερό.

Δεν ξέρω αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου για το πάχος του χάλκινου, πάντως απ'ότι βλέπω οι τιμές στους χάλκινους δεν έχουν αλλάξει από το 10 που είχα αγοράσει το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...