Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους που ακόμα παρακολουθούνε αυτό εδώ το θέμα.

Παρακαλώ κοιτάξτε τους παρακάτω διασυνδέσμους και γράψτε τι σκέφτεστε και αν έχετε να αντιπαραθέσετε κάποιο άλλο προϊόν.

Η κάθε σκέψη σας μου είναι πολύτιμη!

 

1. δυστυχώς άνευ τιμής μέχρι στιγμής, 700€-800€

VR-160 PLUS

http://bauerhellas.com/%ce%b7%ce%bb%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%af-%ce%b8%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%bf%cf%83%ce%af%cf%86%cf%89%ce%bd%ce%b5%cf%82-glass/

 

2. ~800€

Megasun Glass 160/2.62m² Επιλεκτικός

http://www.skroutz.gr/s/341649/Helioakmi-Megasun-Glass-160-2-62m-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

3. ~960€

ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ELCO ΚΕΝΟΥ EL-160 SOL – TECH VACUUM 160Lt DURO GLASS Διπλής ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΙΤΑΝΙΟΥ

http://www.electronica.gr/80C750DC.el.aspx

 

Δεν με απασχολεί η εταιρειά.

Παρακαλώ πολύ στείλτε μου και διασυνδέσμους με άλλες εταιρίες.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επιπλέον για τους θερμοσίφωνες με σωλήνες κενού τον παρακαλώ να γράψει τον/τους λόγους για τους οποίους θπερτερούνε ή όχι ενάντι των συμβατικών ηλ. θερμοσιφώνων

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθειά σας!

Δές και τούς ηλιακούς της SKYLAND , έχει το εργοστάσιο στήν Πύλη Δερβενοχωρίων  

http://www.sky-land.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους που ακόμα παρακολουθούνε αυτό εδώ το θέμα.

Παρακαλώ κοιτάξτε τους παρακάτω διασυνδέσμους και γράψτε τι σκέφτεστε και αν έχετε να αντιπαραθέσετε κάποιο άλλο προϊόν.

Η κάθε σκέψη σας μου είναι πολύτιμη!

 

1. δυστυχώς άνευ τιμής μέχρι στιγμής, 700€-800€

VR-160 PLUS

http://bauerhellas.com/%ce%b7%ce%bb%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%af-%ce%b8%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%bf%cf%83%ce%af%cf%86%cf%89%ce%bd%ce%b5%cf%82-glass/

 

2. ~800€

Megasun Glass 160/2.62m² Επιλεκτικός

http://www.skroutz.gr/s/341649/Helioakmi-Megasun-Glass-160-2-62m-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

3. ~960€

ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ELCO ΚΕΝΟΥ EL-160 SOL – TECH VACUUM 160Lt DURO GLASS Διπλής ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΙΤΑΝΙΟΥ

http://www.electronica.gr/80C750DC.el.aspx

 

Δεν με απασχολεί η εταιρειά.

Παρακαλώ πολύ στείλτε μου και διασυνδέσμους με άλλες εταιρίες.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επιπλέον για τους θερμοσίφωνες με σωλήνες κενού τον παρακαλώ να γράψει τον/τους λόγους για τους οποίους θπερτερούνε ή όχι ενάντι των συμβατικών ηλ. θερμοσιφώνων

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθειά σας!

 

 

Για σωληνες κενου ...

 

πλεονεκτημα: αποδιδουν καλυτερα απο τους κλασικους συλλεκτες

μειονεκτημα : αποδιδουν καλυτερα απο τους κλασικους συλλεκτες

 

Η Ελλαδα εχει παρα πολυ ηλιο το καλοκαιρι. Οι κλασικοι συλλεκτες εχουν peak αποδοσης οταν ο ηλιος ειναι καθετα στον συλλεκτη, χοντρικα μεταξυ 11 το πρωι και 2 το μεσημερι με δεδομενο οτι η πλειοψηφια των συλλεκτων κοιταει νοτια. Οι σωληνες κενου, μιας και ειναι σωληνες και οχι επιπεδη επιφανεια οπως οι κλασσικοι συλλεκτες εχουν τον ηλιο "καθετα" σχεδον ολη την ημερα. Αποτελεσμα? Σιγουρα καλυτερη αποδοση φθινοπωρο/χειμωνα αλλα υπερ-αποδοση το καλοκαιρι. Και εκει παιζουν τα προβληματα, θες πολυ καλα (και σιγουρα καλη συντηρηση στα) ασφαλιστικα για να προστατευσεις το καζανι απο τις θερμοκρασιες/πιεσεις. Αλλα παιζεις και με τις πιθανοτητες ακριβως λογω υψηλων θερμοκρασιων το κομματι του σωληνα που ειναι εμβαπτισμενο στο νερο να αρχισει να μαζευει αλατα, και να μην αποδιδει. Μεχρι και τα τραβηγμενα που καποιοι κακης ποιοτητας σωληνες ανεβαζουν τρελλες θερμοκρασιες, σκανε και πρεπει να αρχισεις να αλλαζεις σωληνες κλπ.

 

Το προβλημα με τα ηλιακα κενου, για μενα, ειναι οτι ολα ειναι φασον κινεζικα μ'ενα αυτοκολλητο πανω. Και χωρις να θελω να πω οτι ολα τα κινεζικα προιοντα ειναι κακης ποιοτητας, τα συγκεκριμενα ειναι λιγο θολο το τι ποιοτητας προιον αγοραζεις ... και στην Ελλαδα δυστυχως υπαρχουν αρκετες εταιρειες αρπακολλατζιδες (και στα ηλιακα κενου και στα "κλασσικα") που αγοραζουν οτι φθηνο υπαρχει στο πουλανε με τη φιρμα ηλιοπαπαριδης και σε 2-3 χρονια που αρχιζουν τα προβληματα αλλαζουν ονομα σε ηλιοπαπαροπουλος και αντε βρες τους εσυ για after sales.

 

Ηaving said all that, εγω εχω 2 κυκλωματα βεβιασμενης με σωληνες κενου (ΖΝΧ και υποβοηθηση θερμανσης) και μεχρι τωρα στους ~ 18 μηνες ολα πανε μια χαρα. Οποτε δε σου λεω απαραιτητα οτι οι σωληνες κενου ειναι για πεταμα, απλα ισως θελει λιγο παραπανω ψαξιμο απο το "να φτηνο ηλιακο παρτο"

 

Τωρα για μαρκες ηλιακων δεν εχω συμβουλες ... ως γενικη κατευθηνση, premium πληρωνεις στο Μαλτεζο για την εμπειρια στα Inox καζανια και στη sonne για τα χαλκινα. Απο κει και περα εχεις κατασκευαστες (οπως οι δυο ηλιακοι που εβαλες) που σε γενικες γραμμες εχουν καλα προιοντα αλλα δεν ειμαι τοσο γνωστης να σου πω ποιανου το καζανι εχει καλυτερο σμαλτο και ποιανου ο συλλεκτης εχει 0.7% παραπανω αποδοση, αλλα ως γενικο κανονα αν δε σε καει το οικονομικο καλα κανεις και κοιτας κατασκευαστες (οι 2 πρωτοι) κι οχι φασον ηλιακους γιατι απλα εχεις καλυτερες πιθανοτητες για καλο προιον και καλο after sales. Απλα εχε υποψη σου οτι πολλες η διαφορα αναμεσα στο "ο ηλιακος μου πεταει" στο "ο ηλιακος μου σερνεται" ειναι περισσοτερο θεμα θεσης (σκιαση κατα τις κρισιμες ωρες κλπ) και ποιοτητας εγκαταστασης παρα ποιοτητας συλλεκτων/καζανιου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .Έχω δύο Ηλιοακμη,160 και 200 λιτρα.Εχουν περάσει 5 χρόνια που τους έχω τοποθετήσει και λέω να τους αλλάξω τη ράβδο μαγνησίου.Πρεπει να τους αδειασω από την τάπα της αντίστασης ή μπορώ και από την τάπα του ανοδιου?

Ξέρει κανείς τη φ και μήκος φοράνε?

Από που προμηθευομαι τα ανοδια οικονομικά Αθηνα?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μαλτεζος after sales ειναι απλα τραγικος, μην χρειαστεις κατι να σε βαρεσει στο κεφαλι.

Ενδεικτικα αν χρειαστει να μεταφερεις τον ηλιακο απο εδαφος σε σκεπη θελει 230 ευρω για την νεα βαση σκεπης! 230 ευρω για 4 σιδερα που θα βιδωθουν στα ξυλα και μια τετραγωνη βαση. Απλα τραγικος.

Στη Sonne η βαση σκεπης μαζι με τον συλεκτη και στοιχιζαν μαζι 250 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .Έχω δύο Ηλιοακμη,160 και 200 λιτρα.Εχουν περάσει 5 χρόνια που τους έχω τοποθετήσει και λέω να τους αλλάξω τη ράβδο μαγνησίου.Πρεπει να τους αδειασω από την τάπα της αντίστασης ή μπορώ και από την τάπα του ανοδιου?

Ξέρει κανείς τη φ και μήκος φοράνε?

Από που προμηθευομαι τα ανοδια οικονομικά Αθηνα?

Ευχαριστω!

 

Τσεκαρε video στο youtube θα δεις πως γινετε .

Ανοδια θα βρεις σε μεγαλα ανταλλακτικαδικα ( κουρλαμπας - κομινης - κλπ ) ξερουν αυτοι τι θα σου δώσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μαλτεζος after sales ειναι απλα τραγικος, μην χρειαστεις κατι να σε βαρεσει στο κεφαλι.

Ενδεικτικα αν χρειαστει να μεταφερεις τον ηλιακο απο εδαφος σε σκεπη θελει 230 ευρω για την νεα βαση σκεπης! 230 ευρω για 4 σιδερα που θα βιδωθουν στα ξυλα και μια τετραγωνη βαση. Απλα τραγικος.

Στη Sonne η βαση σκεπης μαζι με τον συλεκτη και στοιχιζαν μαζι 250 ευρω.

Δεν χρειάστηκα ποτέ ηλιακό κεραμοσκεπης και ούτε έχω Μαλτέζος ή Sonne, για να τοποθετηθώ ευθέως σε αυτό που λες (αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στα νούμερα που αναφέρεις σίγουρα περιλαμβάνονται και άλλα πράγματα όπως τοποθέτηση ή ειδικά "πατήματα" για να μην τρυπηθουν τα κεραμίδια-ξέρω ότι ο Μαλτέζος έχει τέτοια, για την Sonne δεν έχω ακούσει).

Άσχετα όμως από αυτά, έχοντας πάρει ένα προϊόν επώνυμο και από τα ακριβά του χώρου, πως περιμένεις ότι το οτιδήποτε από τη "μαμά" εταιρία που θα χρειαστείς (σε δεύτερο χρόνο) θα είναι φθηνό; Αυτό δεν συμβαίνει σε τίποτε άλλο (από αυτοκίνητα και κλιματιστικά μέχρι ψυγεία και μπαταρίες μπάνιου).

Απλά ή το ξέρεις εξαρχής και τα δίνεις ή πας σε τεχνικούς και ανταλλακτικά εκτός επίσημου δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους.Θελω να βαλω ηλιακο θερμοσιφωνα.Σκεφτομαι 160 λιτρα και θα ηθελα μια βοηθεια.Υπαρχουν γνωμες για τους fyrogenis?Διαβαζα μια κοντρα που υπηρξε για το θεμα αλλα εμενα σαν καταναλωτης δεν με ενδιαφερει ποιος πηρε την εταιρια,ποιος την ειχε πριν κλπ.Με νοιαζει αν ειναι καλο το προιον η οχι.Δεν θα παντρευτω τον ιδιοκτητη(εκτος αν ο ιδιοκτητης ειναι θεογκομενα με βυζ..ες οποτε αλλαζει το θεμα)  :-D HELIOAKMI αν και μου αρεσουν στο ματι ,μου φαινονται ακριβοι.Ειδα οτι καλα χαρακτηριστικα εχουν και οι SKYLAND.ELCO,NOBEL και SONNE ειναι επισης υποψηφιοι.Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Θελω να βαλω ηλιακο θερμοσιφωνα.Σκεφτομαι 160 λιτρα και θα ηθελα μια βοηθεια.Υπαρχουν γνωμες για τους fyrogenis?Διαβαζα μια κοντρα που υπηρξε για το θεμα αλλα εμενα σαν καταναλωτης δεν με ενδιαφερει ποιος πηρε την εταιρια,ποιος την ειχε πριν κλπ.Με νοιαζει αν ειναι καλο το προιον η οχι.Δεν θα παντρευτω τον ιδιοκτητη(εκτος αν ο ιδιοκτητης ειναι θεογκομενα με βυζ..ες οποτε αλλαζει το θεμα)  :-D HELIOAKMI αν και μου αρεσουν στο ματι ,μου φαινονται ακριβοι.Ειδα οτι καλα χαρακτηριστικα εχουν και οι SKYLAND.ELCO,NOBEL και SONNE ειναι επισης υποψηφιοι.Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Αν διαβάζοντας την "κόντρα" που αναφέρεις κατέληξες ότι το θέμα ήταν καθαρά ιδιοκτησιακό, τότε ή δεν το διάβασες καλά ή και ίσως οι γράφοντες δεν το έθεσαν καλά.

Ασχέτως από το αν είναι sexy ο ιδιοκτήτης ή το αν έχεις "καλό σκοπό" (να τον...παντρευτείς) σαφώς και σε ενδιαφέρει. Όχι το ποιος είναι σε επίπεδο φάτσας ή στοιχείων ταυτότητας αλλά το τι κάνει.

Λοιπόν επειδή ίσως σε εκείνα τα post ίσως δεν σου ήταν κατανοητή η κεντρική ιδέα, θα στο πω με άλλο παράδειγμα.

 

Έκλεισε η SAAB. Με το που λήξει η κατοχύρωση του ονόματος πάω εγώ και αγοράζω τα δικαιώματα στο όνομα. Αυτά και μόνο και χωρίς να παίρνω τεχνογνωσία, πατέντες, γραμμή παραγωγής, κλπ. Και μετά πάω και φτιάχνω αυτό το "SAAB" στα...down Πετράλωνα (aka Κάτω Πετράλωνα :-) ).

Εσύ τώρα θέλεις να πάρεις "SAAB" από μένα (και να το πληρώσεις σαν SAAB);;;

 

Βέβαια θα μπορούσες να επιλέξεις το SAAB μου, αλλά αξιολογώντας το γι' αυτό που είναι (βγάζοντας από τη μέση τη φίρμα).

Αν δεις από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, την κατασκευή και το feedback άλλων ότι είναι οκ σαν αυτοκίνητο και μόνο (μπορεί και να πέτυχα να βγάλω κάτι αντίστοιχο ή και καλύτερο) και αξίζει τα λεφτά του γι' αυτό που είναι, τότε οκ. Βουρ και πάρτο.

Γι΄ αυτό που είναι όμως και όχι γι' αυτό που νομίζεις ότι είναι (ήταν).

Καλησπερα σε ολους.Θελω να βαλω ηλιακο θερμοσιφωνα.Σκεφτομαι 160 λιτρα και θα ηθελα μια βοηθεια.Υπαρχουν γνωμες για τους fyrogenis?Διαβαζα μια κοντρα που υπηρξε για το θεμα αλλα εμενα σαν καταναλωτης δεν με ενδιαφερει ποιος πηρε την εταιρια,ποιος την ειχε πριν κλπ.Με νοιαζει αν ειναι καλο το προιον η οχι.Δεν θα παντρευτω τον ιδιοκτητη(εκτος αν ο ιδιοκτητης ειναι θεογκομενα με βυζ..ες οποτε αλλαζει το θεμα)  :-D HELIOAKMI αν και μου αρεσουν στο ματι ,μου φαινονται ακριβοι.Ειδα οτι καλα χαρακτηριστικα εχουν και οι SKYLAND.ELCO,NOBEL και SONNE ειναι επισης υποψηφιοι.Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Ασχέτως ακρίβειας, η ασιθητική δεν είναι κριτήριο επιλογής για ηλιακό. Άλλα πράγματα χρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάζοντας την "κόντρα" που αναφέρεις κατέληξες ότι το θέμα ήταν καθαρά ιδιοκτησιακό, τότε ή δεν το διάβασες καλά ή και ίσως οι γράφοντες δεν το έθεσαν καλά.

Ασχέτως από το αν είναι sexy ο ιδιοκτήτης ή το αν έχεις "καλό σκοπό" (να τον...παντρευτείς) σαφώς και σε ενδιαφέρει. Όχι το ποιος είναι σε επίπεδο φάτσας ή στοιχείων ταυτότητας αλλά το τι κάνει.

Λοιπόν επειδή ίσως σε εκείνα τα post ίσως δεν σου ήταν κατανοητή η κεντρική ιδέα, θα στο πω με άλλο παράδειγμα.

 

Έκλεισε η SAAB. Με το που λήξει η κατοχύρωση του ονόματος πάω εγώ και αγοράζω τα δικαιώματα στο όνομα. Αυτά και μόνο και χωρίς να παίρνω τεχνογνωσία, πατέντες, γραμμή παραγωγής, κλπ. Και μετά πάω και φτιάχνω αυτό το "SAAB" στα...down Πετράλωνα (aka Κάτω Πετράλωνα :-) ).

Εσύ τώρα θέλεις να πάρεις "SAAB" από μένα (και να το πληρώσεις σαν SAAB);;;

 

Βέβαια θα μπορούσες να επιλέξεις το SAAB μου, αλλά αξιολογώντας το γι' αυτό που είναι (βγάζοντας από τη μέση τη φίρμα).

Αν δεις από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, την κατασκευή και το feedback άλλων ότι είναι οκ σαν αυτοκίνητο και μόνο (μπορεί και να πέτυχα να βγάλω κάτι αντίστοιχο ή και καλύτερο) και αξίζει τα λεφτά του γι' αυτό που είναι, τότε οκ. Βουρ και πάρτο.

Γι΄ αυτό που είναι όμως και όχι γι' αυτό που νομίζεις ότι είναι (ήταν).

 

Ασχέτως ακρίβειας, η ασιθητική δεν είναι κριτήριο επιλογής για ηλιακό. Άλλα πράγματα χρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με το πολυ κρυο σας κραταει ζεστο νερο τη νυχτα ?

Εχω εναν 160αρι και αν το απογευμα κανει καποιος μπανιο μετα αρχιζει και κρυωνει μετα τις 7-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Αν ειναι ετσι τοτε δεν αντιλεγω.Το διαβασα καλα το θεμα.Ξερουμε ομως αν εχει παρει την τεχνογνωσια η οχι;Ρωταω απλα γιατι δεν διαβασα κατι κακο για το προιον παρα μονο για τον ιδιοκτητη.Υπαρχει κατι πανω σε αυτο;Και ενημερωτικα δεν το πληρωνεις σαν SAAB αλλα σε πολυ καλη τιμη σε σχεση με αλλους ηλιακους.Γι'αυτο και ρωταω για την συγκεκριμενη μαρκα.Δεν ειχα ποτε ηλιακο και δεν ξερω.Αν ξερουμε κατι αρνητικο τοτε μαζι σου.Στοιχεια ομως.Για τις αλλες εταιριες που ανεφερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η πρώτη χρήση ζεστού νερού είναι το απόγευμα που γυρνάς απ' τη δουλειά π.χ.;

 

Το νερό είναι πολύ ζεστό (καυτό έως βραστό) στην αρχή και κρυώνει γρήγορα, ή έχει χαμηλότερη θερμοκρασία, δηλαδή επαρκεί για περίπου ένα μέσο μπάνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η πρώτη χρήση ζεστού νερού είναι το απόγευμα που γυρνάς απ' τη δουλειά π.χ.;

 

Το νερό είναι πολύ ζεστό (καυτό έως βραστό) στην αρχή και κρυώνει γρήγορα, ή έχει χαμηλότερη θερμοκρασία, δηλαδή επαρκεί για περίπου ένα μέσο μπάνιο;

οχι ειναι καυτο 

για ενα μιση ανθρωπο φτανει

μετα αρχιζει και κρυωνει

 

Και να το αναψεις μετα για βραδυ το πρωι εχει παγωσει

Αυτο ισως ειναι φυσιολογικο ή να του βαλω καμια κουβερτα ? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Αν ειναι ετσι τοτε δεν αντιλεγω.Το διαβασα καλα το θεμα.Ξερουμε ομως αν εχει παρει την τεχνογνωσια η οχι;Ρωταω απλα γιατι δεν διαβασα κατι κακο για το προιον παρα μονο για τον ιδιοκτητη.Υπαρχει κατι πανω σε αυτο;Και ενημερωτικα δεν το πληρωνεις σαν SAAB αλλα σε πολυ καλη τιμη σε σχεση με αλλους ηλιακους.Γι'αυτο και ρωταω για την συγκεκριμενη μαρκα.Δεν ειχα ποτε ηλιακο και δεν ξερω.Αν ξερουμε κατι αρνητικο τοτε μαζι σου.Στοιχεια ομως.Για τις αλλες εταιριες που ανεφερα;

Δεν είμαι ούτε υδραυλικός ούτε μηχανολόγος (όπως έχω ξαναπεί είμαι ένας "κατσαβιδάκιας" που του αρέσει να μαστορεύει σπίτι/αυτοκίνητο αλλά και το "ψάχνει" γενικά).

Ήδη όμως από εκείνη την αντιπαράθεση δεν είδα, ακόμα και όταν αναφέρθηκε τα περί "ονόματος και μόνο", να επιχειρηματολογεί κάποιος για το ότι "ναι πήρα και όλη τη γραμμή παραγωγής".

Γιατί;

Και προσωπικά (δική μου θέση, ίσως να είμαι και λάθος) "ψιλοκουμπώνομαι" όταν κάποιος πάει να κατοχυρώσει ξένο όνομα. Αφού σε λένε πχ Μήτσο γιατί την εταιρία σου την βγάζεις...Κώστα, ειδικά αφού αυτή η εταιρία δεν είναι η συνέχεια του Κώστα (μέσω εξαγοράς ή αλλαγής εταιρικού σχήματος).

Μάλιστα επειδή τη συγκεκριμένη "Κώστας" brand την έβλεπα σε εκθέσεις σπιτιού για καιρό με τη φίρμα "Κώστας" και από κάτω "made by Γιώργος" (προφανής μαρκετινιστικονομικός ελιγμός) το "κούμπωμά" μου φτάνει μέχρι...ζιβάγκο

 

 

 

update

Επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω πράγματα στον αέρα ή να θεωρηθεί ότι λέω ότι μου κατέβει, στο post μου 2122 μου απαντά ένα μέλος "fyrogenis" (εννοείται πως δεν ξέρω ποιο είναι αυτό το μέλος ή αν είναι legit αλλά φαντάζομαι πως είναι αφού πάλεψε στο όριο της απειλής υπέρ της εταιρίας) και μου λέει (post 2126):

 

"Καλησπέρα σας και πάλι , οι εκθέσεις έχουν γίνει όντως με το λογότυπο fyrogenis by thia γτ θέλαμε να διαφημίσουμε το brand name thia σε όσους ήδη κατείχαν thia θερμοσίφωνες για να ξέρουν που να απευθυνθούν . Τώρα η φυρογένης πτώχευσε σαν εταιρία και το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη. (το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη αποκλειστικά το ΊΔΙΟ δλδ φυρογενης σκέτο και πάλι).Η εταιρία λοιπόν είναι φυρογενής και πάλι το μόνο που δεν μπορούσαμε να καλύψουμε ήταν οι εγγυήσεις που είχε δώσει η εταιρία σε πελάτες που είχαν βάλει ηλιακούς πριν πτωχεύσει).Ποια ήταν ακριβώς τα διαπιστευτήρια που εννοείται?"

 

Άσχετα αν βρίσκω μάλλον απλοϊκές τις εξηγήσεις περί "thia" (το προσπερνώ), βλέπεις εσύ πουθενά να αναφέρει κάτι πέραν του brand name?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...