Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακομα και οι ηλιακοι με νορμαλ τμ συλλεκτη εχουν θεμα το καλοκαιρι.. Και λεγοντας θεμα δεν θα το δειτε στο αμεσο αλλα στο εμμεσο μελλον..!

Απλη λογικη οταν βλεπεις οτι ο ηλιακος σου βγαζει πολυ καυτο νερο και δεν μπορεις να του ριξεις την θερμοκρασια λογω περιορισμενης χρησης του.. τον σκεπαζεις οσο χρειζεται ωστε να εξαλειψεις το προβλημα.

 

Άρα δεν χρεάζεται ιδιαίτερη σκέψη για να καταλήξει κανείς στο συμπέρασμα ότι ο ηλιακός με μεγαλύτερο συλλέκτη θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα (ή θα το έχει συντομότερα) από ένα άλλο ίδιας κατασκευής αλλά με νορμάλ εμβαδόν.

Εννοείται πως όποιος θέλει μπορεί να το κάνει, αρκεί να έχει σκεφτεί πρώτα τα πράγματα που είναι διατεθειμένος να κάνει.

Δηλαδή ή σκέπασμα κάθε καλοκαίρι (από Μάϊο μέχρι Σεπτέμβριο θα έλεγα) χωρίς να το ξεχνάει ή αντικατάσταση (με το σχετικό κόστος) του καζανιού συχνότερα απ' ότι θα μπορούσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άρα δεν χρεάζεται ιδιαίτερη σκέψη για να καταλήξει κανείς στο συμπέρασμα ότι ο ηλιακός με μεγαλύτερο συλλέκτη θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα (ή θα το έχει συντομότερα) από ένα άλλο ίδιας κατασκευής αλλά με νορμάλ εμβαδόν.

Εννοείται πως όποιος θέλει μπορεί να το κάνει, αρκεί να έχει σκεφτεί πρώτα τα πράγματα που είναι διατεθειμένος να κάνει.

Δηλαδή ή σκέπασμα κάθε καλοκαίρι (από Μάϊο μέχρι Σεπτέμβριο θα έλεγα) χωρίς να το ξεχνάει ή αντικατάσταση (με το σχετικό κόστος) του καζανιού συχνότερα απ' ότι θα μπορούσε.

Συμφωνω..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι βλέπουμε πολλούς ηλιακούς σκεπασμένους?

Εγώ όχι.

Μόνο όση το πήραν πρόσφατα και τους το έχουν αναφέρει το πρόβλημα, που σπάνια το αναφέρουν.

Ξέρετε την παροιμία, καινούργιο κοσκινάκη μου και που να σε κρεμάσω.

Μετά από μερικά χρόνια κανένας δεν το κάνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ηλιακό από SIELINE 160lt με επιλεκτικό συλλεκτη και στα 8 χρόνια έχω σταγόνες διαρροής στο καζάνι. Ο ψυκτικός αλλά και η εταιρεία λένε ότι αυτή η ζημιά δεν επισκευάζεται. Θέλω να ρωτήσω αν όντως είναι έτσι (λογικά έτσι θα είναι) και αν μπορώ να βάλω καζάνι από άλλη εταιρεία όπως εδώ http://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/categories/Βαρέλια_Ηλιακών_Θερμοσιφώνων_160_ltη οποία ισχυρίζεται ότι τα καζάνια της μπορούν να μπουν σε όλους τους τύπους ηλιακών.

 

Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί ο συλλέκτης είναι σε άριστη κατάσταση από τη μια και από την άλλη η SIELINE ζητάει τρελλά λεφτά μόνο για το καζάνι (400 ευρώ για 130lt γιατί 160 δέν έχει πλέον).

 

Τέλος, να πω τη γνώμη μου για τη SIELINE: επεικώς απαράδεκτο service, δεν έχουν ετοιμοπαράδοτο καζάνι και ζητάνε και προκαταβολή για παράδοση σε ένα μήνα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι βλέπουμε πολλούς ηλιακούς σκεπασμένους?

Εγώ όχι.

Μόνο όση το πήραν πρόσφατα και τους το έχουν αναφέρει το πρόβλημα, που σπάνια το αναφέρουν.

Ξέρετε την παροιμία, καινούργιο κοσκινάκη μου και που να σε κρεμάσω.

Μετά από μερικά χρόνια κανένας δεν το κάνη.

Τοτε η λυση ειναι μονοδρομος μεγαλο καζανι-συλλεκτη για περισσοτερα λιτρα νερο τον χειμωνα..

Το καλοκαιρι δεν σκεπαζουν τους ηλιακους γιατι ακομα υπαρχει χρημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι βλέπουμε πολλούς ηλιακούς σκεπασμένους?

Εγώ όχι.

Μόνο όση το πήραν πρόσφατα και τους το έχουν αναφέρει το πρόβλημα, που σπάνια το αναφέρουν.

Ξέρετε την παροιμία, καινούργιο κοσκινάκη μου και που να σε κρεμάσω.

Μετά από μερικά χρόνια κανένας δεν το κάνη.

Κάθε χρόνο, από το 1991, αρχικά το ένα κομμάτι, καθώς και μόνο το ένα από τα δύο επαρκεί για να ζεσταίνει το νερό πολύ κι όταν φευγουμε διακοπές σκεπαζουμε και το δεύτερο.

Ο ηλιακός δουλεύει άψογα λοιπόν όλα αυτά τα 25 χρόνια...Μαλτεζος 200λιτρος.

Έχει και την συντηρηση του ανά 3 χρονάκια επίσης.

Εκείνοι που λες, χωρίς σκέπασμα, αμφιβάλλω οτι θα κάνουν και συντήρηση...στα 25 χρόνια θα είχαν αλλάξει δύο ηλιακούς και θα πήγαιναν στον τρίτο! Λεφτά υπάρχουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο, από το 1991, αρχικά το ένα κομμάτι, καθώς και μόνο το ένα από τα δύο επαρκεί για να ζεσταίνει το νερό πολύ κι όταν φευγουμε διακοπές σκεπαζουμε και το δεύτερο.

Ο ηλιακός δουλεύει άψογα λοιπόν όλα αυτά τα 25 χρόνια...Μαλτεζος 200λιτρος.

Έχει και την συντηρηση του ανά 3 χρονάκια επίσης.

Εκείνοι που λες, χωρίς σκέπασμα, αμφιβάλλω οτι θα κάνουν και συντήρηση...στα 25 χρόνια θα είχαν αλλάξει δύο ηλιακούς και θα πήγαιναν στον τρίτο! Λεφτά υπάρχουν!

Κάνης το καλύτερο που θα μπορούσες

Μπορώ να πω ότι το 95% δεν το κάνουν, καλά να πάθουν.

Κλέφτες θα γίνουμε?

Λεφτά μπορεί να υπάρχουν αλά δεν σφυρίζουμε και βγαίνουν από τα χωράφια

Πάντα ιδρώναμε γι'αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνης το καλύτερο που θα μπορούσες

Μπορώ να πω ότι το 95% δεν το κάνουν, καλά να πάθουν.

Κλέφτες θα γίνουμε?

Λεφτά μπορεί να υπάρχουν αλά δεν σφυρίζουμε και βγαίνουν από τα χωράφια

Πάντα ιδρώναμε γι'αυτά.

Σε ενα κρατος με ισα δικαιωματα και αξιες σαν την Ελλαδα σιγουρα οι πολιτες του ιδρωνανε..!!!

Ρε γαμωτο ακομα και τωρα αυτοδουλευομαστε..?!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα πάει αλλού το θέμα.

Μιλάμε για τους περισσότερους,

Όχι για τα λαμογια.

Μην το τρολαρεις τωρα.. Και γω για τους περισσοτερους μιλαω.. Τοσα χρονια ο κοσμος ψηφιζε δικομματικα με διαφορα..

Τωρα γιατι δεν ψηφιζουν? Τι αλλαξε???

 

Μην λεμε τα αυτονοητα.. Ο ελληνας ειναι αξιολυπητος και δεν αλλαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Σας διαβαζω και σας παρακουλουθω οσο προλαβαινω.

Ηρθε η ωρα να γραψω και γω τις εντυπωσεις μου απο τον ηλιακο μου. Οχι τοσο απο ποσο ικανοποιημενος ειμαι αλλα απο την στηριξη και την ανθρωπινη πλευρα περισσοτερο.

Δεν θα αναφερω μαρκα-μοντελο για ευνοητους λογους.

Ηρθα λοιπον στο σπιτι μου σε νησι των κυκλαδων για διακοπες μετα απο 3 ολοκληρα χρονια. Δεν ηξερα τι θα δω και τι θα αντιμετωπισω με τοση υγρασια, κλεισουρα κτλ. και φυσικα δε περιμενα τον ηλιακο να λειτουργει.

Να σημειωσω εδω οτι τον ιδιο εχω στην Αθηνα καμποσα χρονια εγω και συγγενικα μου προσωπα χωρις κανενα προβλημα, πληρως ικανοποιημενος.

Οντως δεν λειτουργουσε, δεν ζεσταινε. Τις πλακες θυμαμαι τις ειχα σκεπασει αλλα με τα μελτεμια και τους αερηδες τον βρηκα ξεσκεπαστο.

Να μην σας κουραζω σκεφτηκα οτι ειχαν στεγνωσει τα υγρα αλλα δεν ημουν σιγουρος. Καλεσα 20.30 το βραδυ το κινητο που αναγραφει πανω ο ηλιακος κατω απο την μαρκα (δεν περιμενα να απαντησει καποιος...), το σηκωσε ενας ευγενεστατος κυριος ο οποιος με καθοδηγησε πολυ ευκολα τι χρειαζεται να κανω. Οντως δεν υπηρχε σταγονα μεσα. Τον γεμισα και την επομενη το μεσημερι ειχα ζεστο-καυτο νερο! Οσοι εχουν παιδια και μωρα ισως με καταλαβουν την αναγκη του ζεστου νερου.

Ολα αυτα τα εγραψα για να εκδηλωσω την ευχαριστηση μου στο ανθρωπο αυτο (εστω και ανωνυμα ελπιζοντας οτι διαβαζει εδω) αλλα περισσοτερο την ανθρωπινη πλευρα του θεματος και την (δωρεαν) τεχνικη υποστηριξη εξ αποστασεως και δια τηλεφωνου.

Οπως λεει και ο φιλος D.PAT παραπανω παρε εναν που θα σου ερθει εκεινη τη στιγμη (εχοντας κανει την ερευνα σου) και οι ανθρωποι σου εμπνεουν εμπιστοσυνη και σου λενε την αληθεια. Δυστυχως δυσευρετο πραγμα στις μερες μας.

Ελπιζω να μην σας κουρασα. Καλο υπολοιπο καλοκαιριου!

  

Προσωπικά θα διαφωνήσω μαζί σου, στο υπογραμμισμένο και μόνο κομμάτι.

Όπως ακριβώς όταν "τα παίρνουμε" με κάποιον πάμε και τον "κράζουμε" (επώνυμα συνήθως) σε φόρουμ, στη δουλειά, στο καφενείο έτσι θα πρέπει και όταν είμαστε ευχαριστημένοι να κάνουμε το ίδιο. Έτσι θα αναγνωριστεί και θα "αμειφθεί" η καλή δουλειά και ο επαγγελματισμός.

Φαντάζομαι ότι "ευνόητος λόγος" είναι το να μην σου πει κανείς ότι κάνεις διαφήμιση.

Γιατί όχι όμως αν στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα; Δηλαδή όταν κάποιος στο νήμα πχ με τα αυτοκίνητα λέει "φοβερό το Χ" ή "μεγάλη πατάτα το Ψ" και αναφέρει μοντέλο, είναι κάτι μεμπτό; Απλά λέει τη γνώμη του και την εμπειρία του. Από κει και πέρα, εμείς οι υπόλοιποι που διαβάζουμε ας έχουμε μυαλό να αξιολογήσουμε την όποια σχετική πληροφόρηση.

  

 

Sorry για την καθυστερηση της απαντησης... Μετα τα σχολια σου φιλε haris_216 εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω μαζι σου. Ο "ευνόητος λόγος" είναι το να μην θεωρηθει ότι κάνω διαφήμιση. Αλλα οπως λες οι καλοι επαγγελματιες πρεπει να ανταμοιβονται.

Ο ηλιακος ειναι BAUER 200lt (βαζω και το αρχικο μου σχολιο για οποιον δε το εχει διαβασει).

Αν καποιος το αμφισβητει μπορω να του στειλω φωτογραφια τον ηλιακο με φοντο το Αιγαιο.

 

Αυτά που γράφει ο tstavrou κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει.

Μήπως κάνη διακοπές στην Κύθνο. Μια ερώτηση κάνω?

Εκτός αν κάνω λάθος

Καλές διακοπές σε όλους.

.

Φιλε D.PAT εχεις καμια σχεση με το παραπανω ηλιακο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα. Στο σπίτι που θα νοικιάσω δεν υπάρχει ηλιακός και συμφώνησαμε με τον ιδιοκτήτη να βάλω εγώ και να αφαιρεθούν απο τα επόμενα ενοίκια. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω κάποιες προτάσεις, μιας και δε μένει στη Ελλάδα, για να καταλήξουμε ποιον θα βάλω μιας και στην ουσία θα τον πληρώσει αυτός. Ψάχνω λοιπόν 3-4 προτάσεις, από φθηνούς έως πιο ακριβούς και κοιτάω για 100-120 λίτρα μιας και είμαι μόνος μου στο σπίτι. Αν υπήρχε η δυνατότητα θα έβαζα NOBEL ή SONNE μιας και έχω ακούσει καλές κριτικές αλλά έχουν και το ανάλογο κόστος το οποίο δεν ξέρω αν θα αποδεχτεί ο ιδιοκτήτης. Σε πιο οικονομικές λύσεις έχετε να προτέινετε κάτι? Βλέπω καλές κριτικές για τους MasterSOL αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως τόσο καλοί. Περιμένω τις προτάσεις σας. Σας ευχαριστώ ρκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν είναι πολλά αυτά τα λεφτά για ηλιακό 120 λίτρων. Ξέρω ότι είναι και η εγκατάσταση στο κόστος αλλά αξίζει να επιλέξεις μια εταιρεία με κινέζικους για να γλιτώσεις 100-150€; Αν έψαχνες για ηλιακό 200 λίτρων και πάνω θα το καταλάβαινα γιατί η διαφορά θα ήταν μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...