Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι ούτε υδραυλικός ούτε μηχανολόγος (όπως έχω ξαναπεί είμαι ένας "κατσαβιδάκιας" που του αρέσει να μαστορεύει σπίτι/αυτοκίνητο αλλά και το "ψάχνει" γενικά).

Ήδη όμως από εκείνη την αντιπαράθεση δεν είδα, ακόμα και όταν αναφέρθηκε τα περί "ονόματος και μόνο", να επιχειρηματολογεί κάποιος για το ότι "ναι πήρα και όλη τη γραμμή παραγωγής".

Γιατί;

Και προσωπικά (δική μου θέση, ίσως να είμαι και λάθος) "ψιλοκουμπώνομαι" όταν κάποιος πάει να κατοχυρώσει ξένο όνομα. Αφού σε λένε πχ Μήτσο γιατί την εταιρία σου την βγάζεις...Κώστα, ειδικά αφού αυτή η εταιρία δεν είναι η συνέχεια του Κώστα (μέσω εξαγοράς ή αλλαγής εταιρικού σχήματος).

Μάλιστα επειδή τη συγκεκριμένη "Κώστας" brand την έβλεπα σε εκθέσεις σπιτιού για καιρό με τη φίρμα "Κώστας" και από κάτω "made by Γιώργος" (προφανής μαρκετινιστικονομικός ελιγμός) το "κούμπωμά" μου φτάνει μέχρι...ζιβάγκο

 

 

 

update

Επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω πράγματα στον αέρα ή να θεωρηθεί ότι λέω ότι μου κατέβει στο post μου 2122 μου απαντά ένα μέλος "fyrogenis" (εννοείται πως δεν ξέρω ποιο είναι αυτό το μέλος ή αν είναι legit αλλά φαντάζομαι πως είναι αφού πάλεψε στο όριο της απειλής υπέρ της εταιρίας) και μου λέει (post 2126):

 

"Καλησπέρα σας και πάλι , οι εκθέσεις έχουν γίνει όντως με το λογότυπο fyrogenis by thia γτ θέλαμε να διαφημίσουμε το brand name thia σε όσους ήδη κατείχαν thia θερμοσίφωνες για να ξέρουν που να απευθυνθούν . Τώρα η φυρογένης πτώχευσε σαν εταιρία και το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη. (το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη αποκλειστικά το ΊΔΙΟ δλδ φυρογενης σκέτο και πάλι).Η εταιρία λοιπόν είναι φυρογενής και πάλι το μόνο που δεν μπορούσαμε να καλύψουμε ήταν οι εγγυήσεις που είχε δώσει η εταιρία σε πελάτες που είχαν βάλει ηλιακούς πριν πτωχεύσει).Ποια ήταν ακριβώς τα διαπιστευτήρια που εννοείται?"

 

Άσχετα αν βρίσκω μάλλον απλοϊκές τις εξηγήσεις περί "thia" (το προσπερνώ), βλέπεις εσύ πουθενά να αναφέρει κάτι πέραν του brand name?

Τι να πω δεν ξερω  :unsure:.θα κοιταγα και ηλιοθερμο αλλα δεν βγαζει 160αρι.τεσπα ευχαριστω.δεν ξερω που θα καταληξω.θα ανεβασω εντυπωσεις απο οτι αγορασω τελικα. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι να πω δεν ξερω  :unsure:.θα κοιταγα και ηλιοθερμο αλλα δεν βγαζει 160αρι.τεσπα ευχαριστω.δεν ξερω που θα καταληξω.θα ανεβασω εντυπωσεις απο οτι αγορασω τελικα. B)

 

Πάντως, και για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, σε καμιά περίπτωση δεν σου είπα μην το πάρεις.

Απλά σου κατέθεσα τους προβληματισμούς που εγώ θα είχα αν ήμουν σε φάση να κοιτάω για ηλιακό,

Σαφώς μπορείς να εξετάσεις και τον συγκεκριμένο. Μπορεί για τα λεφτά του και γι' αυτό που είναι να είναι οκ επιλογή. Αλλά εξέτασέ το ξεκινώντας από μηδενικής βάσης (όπως θα εξέταζες κάποιον του οποίου το όνομα δεν είναι γνωστό) και αξιολόγησε το μηχάνημα, ασχέτως φίρμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ειναι καυτο 

για ενα μιση ανθρωπο φτανει

μετα αρχιζει και κρυωνει

 

Και να το αναψεις μετα για βραδυ το πρωι εχει παγωσει

Αυτο ισως ειναι φυσιολογικο ή να του βαλω καμια κουβερτα ? :mad:

 

Έτσι χοντρικά που το συζητάμε, αν επαρκεί για 1½ άνθρωπο/μπάνιο, λογικά δεν είναι πολύ ζεστό ώστε να κρατήσει θερμοκρασία και τη νύχτα.

 

Το διακόπτη της μπαταρίας πού τον έχεις, στη μέση, προς το κρύο ή προς το ζεστό;

Εγώ όταν τον έχω προς το ζεστό, είναι ένδειξη ότι έχει αρχίσει να κρυώνει το νερό. Και δεν κάνω μπάνιο με καυτό νερό. Ούτε χλιαρό, αλλά ούτε και πολύ καυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ηλιακό γύρω στα 500-600 ευρώ (με τοποθέτηση και ΦΠΑ) και με ενδιαφέρει να έχει καλή εγγύηση, να είναι αξιόπιστη μάρκα και να φτάνει για τρια άτομα (160λ). 'Εχω δει Nobel aelios glass 2.6m, τι άλλο υπάρχει  σε αυτά τα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι χοντρικά που το συζητάμε, αν επαρκεί για 1½ άνθρωπο/μπάνιο, λογικά δεν είναι πολύ ζεστό ώστε να κρατήσει θερμοκρασία και τη νύχτα.

 

Το διακόπτη της μπαταρίας πού τον έχεις, στη μέση, προς το κρύο ή προς το ζεστό;

Εγώ όταν τον έχω προς το ζεστό, είναι ένδειξη ότι έχει αρχίσει να κρυώνει το νερό. Και δεν κάνω μπάνιο με καυτό νερό. Ούτε χλιαρό, αλλά ούτε και πολύ καυτό.

 

Στη μεση ειναι ο διακοπτης και ειναι πολυ ζεστο

Η αληθεια ειναι οτι το 1 ατομο κανει μπανιο κανα μισαωρο να τρεχει το νερο καυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μεση ειναι ο διακοπτης και ειναι πολυ ζεστο

Η αληθεια ειναι οτι το 1 ατομο κανει μπανιο κανα μισαωρο να τρεχει το νερο καυτο

 

Όταν λέμε ότι ένας θερμοσίφωνας καλύπτει 1, 2, 3, κλπ άτομα δεν εννοούμε το άτομο σαν οντότητα (δηλαδή όσο νερό και να καταναλώσει ο Στέλιος είναι ένα άτομο) αλλά σε επίπεδο στατιστικής κατανάλωσης.

Δεν ξέρω τα ακριβή στατιστικά για κατανάλωση/άτομο αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό που περιγράφεις νοείται σαν "κατανάλωση ενός ατόμου". Μάλλον για 2 μου κάνει (αν όχι για 3)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβες πώς το εννοώ. Π.χ. εγώ τώρα που γύρισα και είχε συννεφιά σήμερα, είχα το διακόπτη τέρμα αριστερά για να είναι καυτό το νερό. Όταν το έβαλα στη μέση, δεν ήταν ούτε χλιαρό, ήταν προς το κρύο.

 

Οπότε το ότι ήταν καυτό ή πολύ ζεστό αν θες τέρμα αριστερά, δε σημαίνει ότι το νερό ήταν αρκετά ζεστό γενικότερα, αφού αν το άφηνα να τρέξει με το διακόπτη τέρμα αριστερά, λογικά σε ελάχιστο χρόνο θα τέλειωνε το ζεστό.

 

Ε αν λες ότι ένα άτομο καταναλώνει τόσο νερό, τι περιμένεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να βάλω έναν ηλιακό  άλλα δεν ξέρω αξίζει; είμαι άσχετος από αυτά,  λοιπόν είμαστε 3 άτομα, και το καλοριφέρ που ανάβουμε καμιά φορά το νερό δεν φτάνει δηλαδή το θερμοσίφωνο τελειώνει γρήγορα, ειδικά για τον χειμώνα που καίνε τα κολοριφερ πάλι δεν φτάνει  επίσης το καλοκαίρι θέλει του κόσμου το ρεύμα να καίει για κάθε μέρα μπάνιο και πάλι δεν φτάνει,  λέω αν βάλω έναν ηλιακό μήπως με σώσει, αυτά πως λειτουργούν; δηλαδή θέλει και ρεύμα; συμφέρει; και πόσα  λίτρα πρέπει να βάλω,  επίσης θέλει κάποια συντήρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να βάλω έναν ηλιακό  άλλα δεν ξέρω αξίζει; είμαι άσχετος από αυτά,  λοιπόν είμαστε 3 άτομα, και το καλοριφέρ που ανάβουμε καμιά φορά το νερό δεν φτάνει δηλαδή το θερμοσίφωνο τελειώνει γρήγορα, ειδικά για τον χειμώνα που καίνε τα κολοριφερ πάλι δεν φτάνει  επίσης το καλοκαίρι θέλει του κόσμου το ρεύμα να καίει για κάθε μέρα μπάνιο και πάλι δεν φτάνει,  λέω αν βάλω έναν ηλιακό μήπως με σώσει, αυτά πως λειτουργούν; δηλαδή θέλει και ρεύμα; συμφέρει; και πόσα  λίτρα πρέπει να βάλω,  επίσης θέλει κάποια συντήρηση;

Αν το πάρεις σε απόλυτα νούμερα, θέλει αρκετά χρόνια για να γίνει η απόσβεση της αγοράς του ηλιακού από το ρεύμα που γλιτώνεις. Ωστόσο ο ηλιακός έχει το ποιοτικό πλεονέκτημα ότι τον περισσότερο καιρό απλά ανοίγεις τη βρύση και τρέχει ζεστό νερό.

Ο ηλιακός όταν έχει ήλιο, ζεσταίνει το νερό μόνος του. Όταν δεν έχει ήλιο, μπορεί να λειτουργήσει και αυτός με ρεύμα. Δηλαδή Άνοιξη έως Φθινόπωρο δε θα χρειάζεσαι καθόλου ρεύμα ή πολύ σπάνια. Το Χειμώνα θα χρειάζεσαι αρκετές μέρες.  Επίσης, αν υπάρχει η προεγκατάσταση στο σπίτι, υπάρχουν ηλιακοί που συνδέονται και στο καλοριφέρ.

Γενικά για τρία άτομα θα πρέπει να φτάνουν τα 160 λίτρα, εκτός αν θέλει το κάθε άτομο στο μπάνιο κανα μισάωρο το καυτό νερό να τρέχει   :P

Συντήρηση χρειάζεται, αναλόγως τον ηλιακό. Οι περισσότεροι θέλουν κάποια συντήρηση κάθε 2-3 χρόνια για να παραταθεί η ζωή τους.

Αυτό ήταν το θρεντ in-a-nut-shell, για περισσότερα καλό διάβασμα τις 4χιλιάδες ποστ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλη ο κακός D.PAT θα κάνη μια παρέμβαση.

Όταν διαβάζω για 160 λίτρα αυθόρμητα μου έρχεται χαμόγελο

160αρη ναι, όχι ώμος ότι είναι και 160 λίτρα.

143-144 εκεί όχι παραπάνω.

Και πολλοί μάλιστα 123 λίτρα μείων τον εναλακτη που βάζουν αντί για χιτώνιο.

Πάμε λιπών για 118 λίτρα, και το λένε 160.

Καλές γιορτές σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας εχω αγοράσει τον παρακάτω ηλιακό maltezos http://www.skroutz.gr/s/7119810/Maltezos-GL-125-SAC-100x150.html εδω και 15 ημέρες και δεν είμαι καθολου ευχαριστημένος. Δεν έχει καυτό νερό ουτε μία ημέρα. Σήμερα που είχε ηλιοφάνεια πάλι είχε χλιαρό νερό και με ένα άτομο που έκανα μπάνιο πάγωσε. Από το πρωί μέχρι τις 14:00 δεν έχει καθόλου σκιά μετά τις 14 ξεκινάει αλλά μέχρι και τις 15 καλύπτεται το 50% της επιφάνειας. Για αρχή θα ήθελα να μου πείτε, οποίος έχει φυσικά χρόνο, εάν είχατε ζεστό νερό σήμερα για να συγκρινω θα μιλήσω με την εταιρεία από Τρίτη να δω τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ηλιακό γύρω στα 500-600 ευρώ (με τοποθέτηση και ΦΠΑ) και με ενδιαφέρει να έχει καλή εγγύηση, να είναι αξιόπιστη μάρκα και να φτάνει για τρια άτομα (160λ). 'Εχω δει Nobel aelios glass 2.6m, τι άλλο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά?

Σε ποια πόλη μενεις?

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας εχω αγοράσει τον παρακάτω ηλιακό maltezos http://www.skroutz.gr/s/7119810/Maltezos-GL-125-SAC-100x150.html εδω και 15 ημέρες και δεν είμαι καθολου ευχαριστημένος. Δεν έχει καυτό νερό ουτε μία ημέρα. Σήμερα που είχε ηλιοφάνεια πάλι είχε χλιαρό νερό και με ένα άτομο που έκανα μπάνιο πάγωσε. Από το πρωί μέχρι τις 14:00 δεν έχει καθόλου σκιά μετά τις 14 ξεκινάει αλλά μέχρι και τις 15 καλύπτεται το 50% της επιφάνειας. Για αρχή θα ήθελα να μου πείτε, οποίος έχει φυσικά χρόνο, εάν είχατε ζεστό νερό σήμερα για να συγκρινω θα μιλήσω με την εταιρεία από Τρίτη να δω τι φταίει.

Μαλλον ο υδραυλικος δεν σου εκανε καλη δουλεια..για εμενα αρχικα βρες εναν εμπειρο μαστορα να ερθει να τον δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας εχω αγοράσει τον παρακάτω ηλιακό maltezos http://www.skroutz.gr/s/7119810/Maltezos-GL-125-SAC-100x150.html εδω και 15 ημέρες και δεν είμαι καθολου ευχαριστημένος. Δεν έχει καυτό νερό ουτε μία ημέρα. Σήμερα που είχε ηλιοφάνεια πάλι είχε χλιαρό νερό και με ένα άτομο που έκανα μπάνιο πάγωσε. Από το πρωί μέχρι τις 14:00 δεν έχει καθόλου σκιά μετά τις 14 ξεκινάει αλλά μέχρι και τις 15 καλύπτεται το 50% της επιφάνειας. Για αρχή θα ήθελα να μου πείτε, οποίος έχει φυσικά χρόνο, εάν είχατε ζεστό νερό σήμερα για να συγκρινω θα μιλήσω με την εταιρεία από Τρίτη να δω τι φταίει.

Εγώ έλειπα σήμερα σχεδόν όλη μέρα οικογενειακώς και γύρισα το βράδυ. Αυτή τη στιγμή (12 το βράδυ) το νερό βγαίνει στους 45βαθμούς, δηλαδή χλιαρό που φτάνει για ένα μπάνιο. Στις 6 που το είδες στο δικό σου θα ήταν αρκετά πιο ζεστό.

Αυτές τις μέρες πάντως και εγώ ανάβω συνέχεια ρεύμα. Είμαστε 4 βέβαια με μωρό που θέλει συνέχεια άλλαγμα.

 

Η ώρα που πέφτει η σκιά αυτή την εποχή δε νομίζω να κάνει σημαντική διαφορά.

Δεν ξέρω αν τον έχεις τοποθετήσει πρόσφατα, αυτό που θα μπορούσες να κοιτάξεις άμεσα είναι να είναι γεμάτο το κλειστό του κύκλωμα. Αν καλέσεις την εταιρεία, πες μας τι θα σου πουν, από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...