Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν το λέω από την πλευρά προτίμησης. Απλά αξίζει να σκεφτούμε τον κίνδυνο να τρυπήσει ας πούμε από παγο μετά από χρόνια ένα στοιχείο του συλλέκτη και το νερό να έρχεται σε άμεση επαφή με τον πετροβαμβακα και μετέπειτα με το ανθρώπινο σώμα. Εκτος αυτό η πολυουρεθάνη μιας και είναι ένα συμπαγές σκληρό πλαστικό προσδίδει αντοχή στο στοιχείο σε αντίθεση με τον πετροβαμβακα που δεν είναι καθόλου συμπαγές προϊόν μόνωσης. Αν ήταν τόσο καλός ο πετροβαμβακας γιατί δεν χρησιμοποιείτε και στα μπόιλερ και χρησιμοποιείτε χυτή μόνωση πολυουρεθάνης και εκεί; πιστεύω πως γίνεται καθαρά για θέματα κόστους η χρήση πετροβαμβακα. Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιούμε ένα τόσο επικίνδυνο προϊόν στην εποχή μας.

 Αν τρυπήσει οτιδήποτε από όσα λες, το νερό θα τείνει να βγαίνει έξω λόγω της πίεσης του δικτύου, οπότε πολύ δύσκολα να συμπαρασύρει κάτι στην βρύση. 

 

Επιπλέον προσωπικά θα προτιμούσα να "φάω" (αφού το θέτεις έτσι) πετροβάμβακα, που το πρόβλημά του είναι οι μικροσκοπικές ίνες που αιωρούνται κατά την επεξεργασία του και προκαλούν ερεθισμούς στο δέρμα, στον πνεύμονα κοκ, παρά πολυουρεθάνη που όταν είναι υγρή είναι εξόχως δηλητηριώδεις (αρκεί να διαβάσεις το ταμπελάκι οδηγιών / ασφαλείας απο τους αφρούς πολυουρεθάνης του εμπορίου) και όταν είναι ξερή δεν νομίζω να είναι αθώα και ως υδρογονάνθρακα δεν θα την ήθελα στο πιάτο μου :-D . 

 

Κατά τα άλλα νομίζω ο haris το καλύπτει το θέμα αυτό καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναλάβω ότι "Κανένα τμήμα της μόνωσης του ηλιακού (συλλέκτες ή καζάνι) δεν έρχεται σε επαφή με το νερό που θα πλυθούμε και άρα σε επαφή με εμάς. Άμεση ή έμμεση."

Ειδικά στα κλειστού κυκλώματος (λειτουργία με χρήση αντιψυκτικού) ακόμα και αν τρυπήσει ο συλλέκτης (τυχαία γιατί από πάγο δεν παίζει) αυτό που θα έρθει σε επαφή με τη μόνωση είναι το υγρό και όχι το νερό χρήσης.

Στα ανοικτού, ακόμα και αν τρυπήσει από τον πάγο που ανέφερες (το οποίο είναι πιθανό) η εσωτερική πίεση του κυκλώματος είναι τέτοια που το νερό θα βγει προς τα έξω και άρα το "μολυσμένο" με πετροβάμβακα νερό θα βγει στην ταράτσα. Προς την μπανιέρα σου δεν πρόκειται να πάει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α.

Αν θέλεις να ανησυχήσεις για κάτι (πάλι μακρινό σενάριο αλλά επειδή βλέπω ότι ψάχνεσαι να αναησυχείς για κάτι) μπορεί να ασχοληθείς με το θέμα των υγρών που χρησιμοποιούνται στα ηλιακά κλειστού κυκλώματος.

Στα περισσότερα χρησιμοποιείται αιθυλενογλυκόλη (αντιψυκτικό αυτοκινήτου) και όχι η (ακριβότερη και μη τοξική) προπυλενογλυκόλη.

Αν και είναι απίθανο να έρθει σε επαφή με το νερό χρήσης θα μπορούσε κάτω από πολύ συγκεκριμένες συνθήκες (τρύπημα μανδύα, υψηλή πίεση στο κλειστό κύκλωμα λόγω ηλιοφάνειας και χαμηλή εντός του καζανιού πχ λόγω διακοπής νερού) να περάσει υγρό και να το "λουστείς". Θα σου άρεσε αυτό να είναι το ίδιο υγρό που βάζεις στο αμάξι;

Το θέμα με τα υγρά το γνωρίζω και έχω ξαναγράψει στο φόρουμ το τεράστιο λάθος κάποιων, να βάζουν αντυψυκτικο αυτοκινήτου στον ηλιακό. Η χρήση προπυνελογλυκολης είναι η καλύτερη λύση πλέον. Το αρνητικό είναι πως ελάχιστα άτομα το γνωρίζουν αυτό. Εκτός από το κακό στην υγεία που μπορεί να κάνει το παραφλου τρυπάει το μπόιλερ του ηλιακού αφού αντιδρά χημικά με τα μέταλλα εσωτερικά.

Οσον αφορά την μόνωση πετροβαμβακα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι αρκετά δύσκολο να έρθει σε επαφή με τον άνθρωπο απλά επιμένω πως αυτό ΔΕΝ είναι αδύνατο, για τούτο τον λόγο καλύτερα να έχουμε μόνωση που δεν θα μας βλάψει για καθε ενδεχόμενο. Όμως, όπως προανέφερα το θέμα δεν είναι μόνο η υγεία, είναι και η αντοχή της πολυουρεθάνης απέναντι στον πετροβαμβακα.

Αν τρυπήσει οτιδήποτε από όσα λες, το νερό θα τείνει να βγαίνει έξω λόγω της πίεσης του δικτύου, οπότε πολύ δύσκολα να συμπαρασύρει κάτι στην βρύση.

 

Επιπλέον προσωπικά θα προτιμούσα να "φάω" (αφού το θέτεις έτσι) πετροβάμβακα, που το πρόβλημά του είναι οι μικροσκοπικές ίνες που αιωρούνται κατά την επεξεργασία του και προκαλούν ερεθισμούς στο δέρμα, στον πνεύμονα κοκ, παρά πολυουρεθάνη που όταν είναι υγρή είναι εξόχως δηλητηριώδεις (αρκεί να διαβάσεις το ταμπελάκι οδηγιών / ασφαλείας απο τους αφρούς πολυουρεθάνης του εμπορίου) και όταν είναι ξερή δεν νομίζω να είναι αθώα και ως υδρογονάνθρακα δεν θα την ήθελα στο πιάτο μου :-D .

 

Κατά τα άλλα νομίζω ο haris το καλύπτει το θέμα αυτό καλά.

Η Βικιπαίδεια το αναφέρει ξεκάθαρα ότι έχει καρκινογόνες ουσίες ΜΟΝΟ όταν βρίσκεται σε υγρή μορφή(και αυτό μόνο από αναθυμιάσεις). Τώρα η προτίμηση του καθενός είναι διαφορετική εγώ απλά ανέφερα τι έχει αποδειχθεί επιστημονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMWN_RA τη μάρκα αυτή πρώτη φορά την ακούω.

Γνώμη μου όμως να αποφύγεις τόσα πολλά τετραγωνικά συλλέκτη ειδικά τόσο νότια που βρίσκεσαι εσύ εκτός και κάθε χρόνο θα είσαι συνεπής στο να σκεπάζεις τον ένα (σχεδόν) συλλέκτη.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι είναι πράγματι επιλεκτικός.

 

vaggooss οι mastersol κατασκευάζονται Ελλάδα θαρρείς;

Όλη η αγορά έχει βουήξει για τους εν λόγω ηλιακούς. Χωρίς να έχουν πέσει ποτέ στα χέρια μου όλοι οι συνάδελφοι στη Νότια Ελλάδα μιλάνε για μεγάλο πρόβλημα εγγύησης.

Κατα τα άλλα συμφωνώ με τις τοπικές βιοτεχνίες αν πληρούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτού που θέλουμε να αγοράσουμε...και ειδικά αν η εναλλακτική μας είναι ένα τυχαίο brand name που απλά βγαίνει πρώτο στο skroutz.

 

Είναι τοπικός κατασκευαστής. Ποιο θα μου πρότεινες; βέβαια να βγαίνω ταράτσα να τον σκεπάζω δεν νομίζω οπότε πάω σε ποιο μικρό συλλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τοπικός κατασκευαστής. Ποιο θα μου πρότεινες; βέβαια να βγαίνω ταράτσα να τον σκεπάζω δεν νομίζω οπότε πάω σε ποιο μικρό συλλέκτη.

Είναι κρίμα να πας σε μικρότερο συλλέκτη. Το να τον σκεπάζεις μια φορά τον χρόνο μόνο ένα συλλέκτη είναι υπόθεση 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Βικιπαίδεια το αναφέρει ξεκάθαρα ότι έχει καρκινογόνες ουσίες ΜΟΝΟ όταν βρίσκεται σε υγρή μορφή(και αυτό μόνο από αναθυμιάσεις). Τώρα η προτίμηση του καθενός είναι διαφορετική εγώ απλά ανέφερα τι έχει αποδειχθεί επιστημονικά.

 

Επιφυλάσσομαι να πω ότι έχει αποδειχθεί επιστημονικά αυτό που λες, επειδή το αναφέρει η Wikipedia, την στιγμή μάλιστα που λείπουν πηγές και αναφορές για αυτά που έχουν γραφεί (στην ελληνική Wikipedia).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιφυλάσσομαι να πω ότι έχει αποδειχθεί επιστημονικά αυτό που λες, επειδή το αναφέρει η Wikipedia, την στιγμή μάλιστα που λείπουν πηγές και αναφορές για αυτά που έχουν γραφεί (στην ελληνική Wikipedia).

 

Τι να τις κάνεις τις επιστημονικές αποδείξεις φίλε μου για τη μόνωση όταν παραβλέπουμε τους φυσικούς νόμους και επιμένουμε ότι εξωτερικό στοιχείο του υδροσκελετού (μόνωση) μπορεί να εισχωρήσει μέσα, παρά την εσωτερική πίεση του κυκλώματος.

Και μάλιστα μετά να διαπεράσει και τον εσωτερικό μανδύα για να φτάσει να μας "λούσει".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ Ηράκλειο Κρήτης να βάλω volcano 200 Li επιλεκτικό 4,5 τμ. Έχετε άποψη για αυτή τη μάρκα;

Για ποσα ατομα προοριζεται ειναι για προσωπικη χρηση της οικογενειας ή τον θελεις και για καποιο επαγγελματικο σκοπο?

 

Για Κρητη και με τοση ηλιοφανεια , θεωρω οτι ειναι  μεγαλος ο συλλεκτης, ενας στα 3-3,5 ειναι αρκετος, 4,5 τμ συλλεκτη θα εβαζε καποιος στη βορειο ελλαδα ή που τον θελει πχ αμα εχει ενοικιαζομενα δωματια και υπαρχει και μεγαλη καταναλωση. Εγω στη θεσ/νικη και με το κλιμα που εχει εχω 160αρι με 2,5τμ συλλεκτη το καλοκαιρι βράζει το νερο και τον σκεπαζω, τον χειμωνα  εχω σχεδον ολο το διαστημα ζεστο νερο με εξαιρεση οταν εχει συνεχεί συννεφιά για ημερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποσα ατομα προοριζεται ειναι για προσωπικη χρηση της οικογενειας ή τον θελεις και για καποιο επαγγελματικο σκοπο?

 

Για Κρητη και με τοση ηλιοφανεια , θεωρω οτι ειναι μεγαλος ο συλλεκτης, ενας στα 3-3,5 ειναι αρκετος, 4,5 τμ συλλεκτη θα εβαζε καποιος στη βορειο ελλαδα ή που τον θελει πχ αμα εχει ενοικιαζομενα δωματια και υπαρχει και μεγαλη καταναλωση. Εγω στη θεσ/νικη και με το κλιμα που εχει εχω 160αρι με 2,5τμ συλλεκτη το καλοκαιρι βράζει το νερο και τον σκεπαζω, τον χειμωνα εχω σχεδον ολο το διαστημα ζεστο νερο με εξαιρεση οταν εχει συνεχεί συννεφιά για ημερες.

 

4 άτομα είμαστε οικιακή χρηση. Οπότε βάζω ένα 3,5 συλλεκτη. Βέβαια τον θέλω τριπλής ενέργειας για να το βάλω και στον λέβητα. Έως 850 σκέφτομαι να δώσω. Διαβάζω προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού τριπλής ενέργειας και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας!! Διάβασα σχεδόν ολες τις ερωτησεις- απαντήσεις αλλά άκρη δεν έβγαλα. Εγώ έχω καταλήξει σε ένα ηλιακο σχετικά φθηνό αλλά από ότι μου έχουν πει γνωστοί που τον έβαλαν είναι ευχαριστημένοι. Τον φτιάχνει ο ΞΑΝΘΑΚΟΣ (Εnergia). Σας παραθέτω κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά:εξωτερικό περιβλημα θερμοδοχειου από αντιμαγνητικο χάλυβα (AISI 304) πάχους 0,5mm. Θερμοδοχειο από ευρωπαϊκό χαλυβδοελασμα τύπου UST 37,2 πάχους 2,5mm δοκιμασμένο σε πίεση 18atm. Εσωτερική διπλή επίστρωση θερμού σμαλτου. Μανδύας πάχους 1,5mm. Μόνωση από χυτή οικ. πολυουρεθάνη 50mm. Συλλέκτης: Μονοκόμματο ανοδιωμενο προφίλ αλουμινίου. Θερμομόνωση από ποσυμπιεσμενο υαλοβάμβακα επικαλυμμένο με φύλλο αλουμινίου 30mm. Υδροσκελετος από χαλκό. Επιλλεκικος συλλέκτης. Κρύσταλλο ημιδιαφανές πάχους 4mm. Ο ηλιακός είναι 160λιτρα και ο συλλέκτης 2,5τετραγωνικα μέτρα. Μένω στον τρίτο όροφο και ή ταράτσα είναι από επάνω. Ευχαριστώ πολυ!doc00337820161130080250.pdf

Επεξ/σία από OIkodomos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού τριπλής ενέργειας και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας!! Διάβασα σχεδόν ολες τις ερωτησεις- απαντήσεις αλλά άκρη δεν έβγαλα. Εγώ έχω καταλήξει σε ένα ηλιακο σχετικά φθηνό αλλά από ότι μου έχουν πει γνωστοί που τον έβαλαν είναι ευχαριστημένοι. Τον φτιάχνει ο ΞΑΝΘΑΚΟΣ (Εnergia). Σας παραθέτω κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά:εξωτερικό περιβλημα θερμοδοχειου από αντιμαγνητικο χάλυβα (AISI 304) πάχους 0,5mm. Θερμοδοχειο από ευρωπαϊκό χαλυβδοελασμα τύπου UST 37,2 πάχους 2,5mm δοκιμασμένο σε πίεση 18atm. Εσωτερική διπλή επίστρωση θερμού σμαλτου. Μανδύας πάχους 1,5mm. Μόνωση από χυτή οικ. πολυουρεθάνη 50mm. Συλλέκτης: Μονοκόμματο ανοδιωμενο προφίλ αλουμινίου. Θερμομόνωση από ποσυμπιεσμενο υαλοβάμβακα επικαλυμμένο με φύλλο αλουμινίου 30mm. Υδροσκελετος από χαλκό. Επιλλεκικος συλλέκτης. Κρύσταλλο ημιδιαφανές πάχους 4mm. Ο ηλιακός είναι 160λιτρα και ο συλλέκτης 2,5τετραγωνικα μέτρα. Μένω στον τρίτο όροφο και ή ταράτσα είναι από επάνω. Ευχαριστώ πολυ! doc00337820161130080250.pdf

πολυ καλα χαρακτηριστικα..ποσο κοστιζει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να κανω την ερωτηση: σε σπιτι που εχει ηδη θερμοσίφωνα ηλεκτρικο στο μπανιο, υπαρχει τεχνικη λυση (που να ειναι και οικονομικη) ωστε να θερμανεις με τον ηλιο το νερο; ή η μονη λυση ειναι η αντικατασταση με ηλιακο θερμοσίφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να κανω την ερωτηση: σε σπιτι που εχει ηδη θερμοσίφωνα ηλεκτρικο στο μπανιο, υπαρχει τεχνικη λυση (που να ειναι και οικονομικη) ωστε να θερμανεις με τον ηλιο το νερο; 

 

 

Οχι ... εκτος αν τον βαψεις μαυρο και τον ανεβασεις στην ταρατσα (οποτε θα ζεσταινει νερο το καλοκαιρι)

 

Τεχνικα για να ζεστανεις νερο με τον ηλιο αυτο η πρεπει να κυκλοφορησει μεσα στον συλλεκτη (ανοικτο συστημα) οποτε χρειζεσαι συλλεκτες και κυκλοφορητη και καποιο διαφορικο θερμοστατη ωστε να ξερει ποτε ειναι ζεστοι οι συλλεκτες ωστε να στειλει νερο να ζεσταθει και ποτε ειναι βραδυ και -5 βαθμοι οποτε καλυτερα να μη στειλει νερο γιατι θα παγωσει (αρα μιλαμε για ~ κανα 1000ρικο, πιο φθηνα σου βγαινει να παρεις απλο ηλιακο). Κλειστο συστημα δε μπορεις να φτιαξεις γιατι ο θερμοσιφωνας σου δεν εχει το διπλο τοιχωμα η σερπαντινα που θα επιτρεψει στο θερμαντικο υγρο του κλειστου κυκλωματος να σου ζεστανει το νερο (που και να ειχε παλι τον ιδιο εξοπλισμο χρειαζεσαι οποτε ... 1000ρικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να κανω την ερωτηση: σε σπιτι που εχει ηδη θερμοσίφωνα ηλεκτρικο στο μπανιο, υπαρχει τεχνικη λυση (που να ειναι και οικονομικη) ωστε να θερμανεις με τον ηλιο το νερο; ή η μονη λυση ειναι η αντικατασταση με ηλιακο θερμοσίφωνα;

Όπως σου τα είπε και ο προηγούμενος, το μόνο που ίσως σε ενδιαφέρει είναι να τον κρατήσεις και τον ηλεκτρικό παράλληλα σε ένα ηλιακό, ώστε το χειμώνα τις μέρες χωρίς ήλιο να ξοδεύεις λιγότερο ρεύμα για να τον ζεστάνεις, λόγω μικρότερης χωρητικότητας και απωλειών. Ωστόσο μη φανταστείς ότι γλιτώνεις και κάτι σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους που ακόμα παρακολουθούνε αυτό εδώ το θέμα.

Παρακαλώ κοιτάξτε τους παρακάτω διασυνδέσμους και γράψτε τι σκέφτεστε και αν έχετε να αντιπαραθέσετε κάποιο άλλο προϊόν.

Η κάθε σκέψη σας μου είναι πολύτιμη!

 

1. δυστυχώς άνευ τιμής μέχρι στιγμής, 700€-800€

VR-160 PLUS

http://bauerhellas.com/%ce%b7%ce%bb%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%af-%ce%b8%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%bf%cf%83%ce%af%cf%86%cf%89%ce%bd%ce%b5%cf%82-glass/

 

2. ~800€

Megasun Glass 160/2.62m² Επιλεκτικός

http://www.skroutz.gr/s/341649/Helioakmi-Megasun-Glass-160-2-62m-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

3. ~960€

ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ELCO ΚΕΝΟΥ EL-160 SOL – TECH VACUUM 160Lt DURO GLASS Διπλής ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΙΤΑΝΙΟΥ

http://www.electronica.gr/80C750DC.el.aspx

 

Δεν με απασχολεί η εταιρειά.

Παρακαλώ πολύ στείλτε μου και διασυνδέσμους με άλλες εταιρίες.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επιπλέον για τους θερμοσίφωνες με σωλήνες κενού τον παρακαλώ να γράψει τον/τους λόγους για τους οποίους θπερτερούνε ή όχι ενάντι των συμβατικών ηλ. θερμοσιφώνων

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...