Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε να πω οτι αγοραζω με 550 ευρω. Αλλα 250 εξοδα με σωληνες και εγκατασταση. Αυτα τα 800 ευρω σε ποσα χρονια κανω αποσβεση; Ας πουμε οτι αναβω θερμοσηφωνα 6 ωρες την εβδομαδα.

6ώρες*4KWh*0,15€/KWh*52εβδομάδες= 187€ το χρόνο.

Άρα σε γύρω στα 5+ χρόνια, γιατί το χειμώνα πάλι θα καις ρεύμα κάποιες μέρες.

Ωστόσο δεν είναι μόνο το κόστος, είναι και η καλύτερη ποιότητα ζωής του να έχεις ζεστό νερό ανά πάσα στιγμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6ώρες*4KWh*0,15€/KWh*52εβδομάδες= 187€ το χρόνο.

Άρα σε γύρω στα 5+ χρόνια, γιατί το χειμώνα πάλι θα καις ρεύμα κάποιες μέρες.

Ωστόσο δεν είναι μόνο το κόστος, είναι και η καλύτερη ποιότητα ζωής του να έχεις ζεστό νερό ανά πάσα στιγμή

Και το χειμώνα δεν θα ανάβεις συχνά αν είναι τριπλής ο ηλιακος. Για την ακρίβεια θα ανάβεις από καθολου εως πολύ σπάνια.

 

Και το σερβις του να βάλεις, καθαρισμό αλατων κι αλλαγη ανωδιου ανά 3 χρόνια (κόστος 25-30€ να στο κάνουν από εταιρεία), στα 5 χρόνια εχεις κάνει απόσβεση και ολα τα υπόλοιπα χρονια είναι κέρδος.

 

Βάλε λοιπον εμάς ο 200ρης inox μαλτέζος τριπλής από το '93, που του κάνουμε και μόνοι μας αλλαγή ανωδιου και καθαρισμό, τι μας έχει εξοικονομήσει αυτά τα 24 χρόνια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι με όλες τις χρεώσεις μέσα?

Στο περιπου τωρα μην ψαχνεις το ευρω και εσυ.

 

Τον κανονικο θερμοσυφωνα που ειναι 6 μηνων ηλικιας, 120 ευρω αξιας, τι τον κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιπου τωρα μην ψαχνεις το ευρω και εσυ.

 

Τον κανονικο θερμοσυφωνα που ειναι 6 μηνων ηλικιας, 120 ευρω αξιας, τι τον κανω;

Ή τον σκοτώνεις ή τον κρατάς για backup αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιπου τωρα μην ψαχνεις το ευρω και εσυ.

 

Τον κανονικο θερμοσυφωνα που ειναι 6 μηνων ηλικιας, 120 ευρω αξιας, τι τον κανω;

 

Αν η ταράτσα σου είναι μακριά (πάνω από 3-4 ορόφους) τον κρατάς και συνυπάρχει με τον ηλιακό. Με χρήση τρίοδης βάνας επιλέγεις πότε θα χρησιμοποιήσεις τον ένα και πότε τον άλλο.

Αν η απόσταση από την ταράτσα είναι μικρότερη τον ξηλώνεις και σου κάνει τη δουλειά ο ηλιακός.

Στην περίπτωση που τον ξηλώσεις και θέλεις να τον πουλήσεις, πας στο εξοχικό, κλπ αυτά πρέπει να τα κάνεις αρκετά γρήγορα αφού θερμοσίφωνας που έχει χρησιμοποιηθεί και μετά μείνει άδειος από νερό σκουριάζει πολύ γρήγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιακος ειναι η καλυτερη επενδυση που μπορει να κανει καποιος,με την προυποθεση οτι θα παρει κατι ποιοτικο και του κρατησει αρκετα χρονια.Απο ηλιακους δεν εχω σχεδον καθολου εμπειρια,μου φαινεται πως οτι και να παρεις τα ιδια σκ@τα ειναι απο αυτα που διαβαζω(οχι εδω μεσα,γενικα) με εξαιρεση ισως τα πολυ ακριβα μοντελα.Εμεις εχουμε εναν Stiebel Eltron τον οποιο αγορασε ο πατερας μου το '87 και απ οτι μου ειπε τα λεφτα που ειχε δωσει τοτε ηταν παρα πολλα για την εποχη.Απο το '87 δεν εχει γινει το παραμικρο σερβις(ουτε καν ηξερα οτι οι ηλιακοι θελουν σερβις,ουτε μας ειχαν πει κατι τοτε) απλα συμπληρωσα αντιψυκτικο κανα δυο φορες.Παντως το χειμωνα που κανει μερες να βγαλει ηλιο και τον αναβω(τον εχω συνδεσει και με ρευμα),ανεβαινει αρκετα η καταναλωση,να στηριχθει ενα σπιτι δλδ αποκλειστικα σε θερμοσιφωνα με ρευμα ειναι περα για περα ασυμφορο..Οπως και να εχει,σε μια 5ετια θα τα βγαλει τα λεφτα του και μετα ειναι κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιπου τωρα μην ψαχνεις το ευρω και εσυ.

 

Τον κανονικο θερμοσυφωνα που ειναι 6 μηνων ηλικιας, 120 ευρω αξιας, τι τον κανω;

 

Μια ειναι η λυση : Τροχος ,  ηλεκτροκολληση 2 μετρα στραντζο 2 μεντεσεδες  1 χερουλι και σπραυ μαυρο θερμοκρασιων

 

SmYewyn.jpg

ABu1Sc0.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ταράτσα σου είναι μακριά (πάνω από 3-4 ορόφους) τον κρατάς και συνυπάρχει με τον ηλιακό. Με χρήση τρίοδης βάνας επιλέγεις πότε θα χρησιμοποιήσεις τον ένα και πότε τον άλλο.

Αν η απόσταση από την ταράτσα είναι μικρότερη τον ξηλώνεις και σου κάνει τη δουλειά ο ηλιακός.

Στην περίπτωση που τον ξηλώσεις και θέλεις να τον πουλήσεις, πας στο εξοχικό, κλπ αυτά πρέπει να τα κάνεις αρκετά γρήγορα αφού θερμοσίφωνας που έχει χρησιμοποιηθεί και μετά μείνει άδειος από νερό σκουριάζει πολύ γρήγορα

Που ακριβως θα μπει αυτη η τριοδη βανα; Σε ποιο μερος; Σιγουρα με συμφερει; Γιατι και τις μερες που δεν εχει ηλιο, παλι κανει το νερο χλιαρο οποτε δεν ξεκιναει απ το μηδεν.

 

Οταν λετε δεν εχει ηλιο, ηλιος υπαρχει αλλιως θα ηταν νυχτα. Απλα δεν φτανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ειναι η λυση : Τροχος ,  ηλεκτροκολληση 2 μετρα στραντζο 2 μεντεσεδες  1 χερουλι και σπραυ μαυρο θερμοκρασιων

 

SmYewyn.jpg

ABu1Sc0.jpg

Θέλω να φτιάξω ένα μικρό καπνιστήριο.

Μου έδωσες ιδέα.

Ευχαριστώ :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας μια βοηθεια καθοτι νεος στο ολο θεμα με τον ηλιακο, μενω σε πολυκατοικια(Πατρα) στον 1οροφο σε εξαοροφη και θελω να βαλω ηλιακο αξιζει??? η χρηση του θερμοσιφωνα ειναι καθημερινη εξαμελης οικογενεια και αν ναι μπορειτε να πειτε στο περιπου το κοστος και καποια καλη μαρκα??? ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
Σίγουρα θα το έχουν ρωτήσει άλλοι 30 αυτό αλλά δύσκολο να διαβάσεις σε όλο αυτό το χάος..
Είμαστε μια 4μελής οικογένεια (2 παιδιά, 15 και 18 χρονών) και το καθημερινό μπάνιο είναι δεδομένο σε αυτήν την ηλικία
Σκεφτόμαστε να κάνουμε μια επένδυση σε ηλιακό θερμοσίφωνα. (Να μην υπερβαίνει τα 900Ε)
Το να μπούμε όλοι με σειρά για μπάνιο θα είναι πολύ σπάνιο. Συνήθως γίνετε σπαστά την ημέρα όποτε λέω να βάλουμε ηλιακό με 160L. Θέλω να πάω σε Glass υλικό δοχείου
Θέλω να κάνω μια καλή επένδυση που θα τα βγάλει τα χρόνια του και έχω ακούσει 2-3 ηλιακούς καλούς
Calpac / Καλοί αλλά ακριβή με 12 χρόνια εγγύηση οι Mark 4
Sonne Phaethon / καλή τιμή, έχω δει κάποια καλά σχόλια αλλά με 5 χρόνια εγγύηση
Helioakmh-Assos / Φαίνονται καλοί και έχω ακούσει καικει καλά σχόλια
Maltezos / Έχω ακούσει καλά λόγια αλλά και αυτοί νομίζω είναι λιγάκι ακριβοί
Έχετε να μου προτείνετε ρε παιδιά άλλη μάρκα; Η Sonne φαίνονται ελκυστικοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Σίγουρα θα το έχουν ρωτήσει άλλοι 30 αυτό αλλά δύσκολο να διαβάσεις σε όλο αυτό το χάος..

Είμαστε μια 4μελής οικογένεια (2 παιδιά, 15 και 18 χρονών) και το καθημερινό μπάνιο είναι δεδομένο σε αυτήν την ηλικία

Σκεφτόμαστε να κάνουμε μια επένδυση σε ηλιακό θερμοσίφωνα. (Να μην υπερβαίνει τα 900Ε)

Το να μπούμε όλοι με σειρά για μπάνιο θα είναι πολύ σπάνιο. Συνήθως γίνετε σπαστά την ημέρα όποτε λέω να βάλουμε ηλιακό με 160L. Θέλω να πάω σε Glass υλικό δοχείου

Θέλω να κάνω μια καλή επένδυση που θα τα βγάλει τα χρόνια του και έχω ακούσει 2-3 ηλιακούς καλούς

Calpac / Καλοί αλλά ακριβή με 12 χρόνια εγγύηση οι Mark 4

Sonne Phaethon / καλή τιμή, έχω δει κάποια καλά σχόλια αλλά με 5 χρόνια εγγύηση

Helioakmh-Assos / Φαίνονται καλοί και έχω ακούσει καικει καλά σχόλια

Maltezos / Έχω ακούσει καλά λόγια αλλά και αυτοί νομίζω είναι λιγάκι ακριβοί

Έχετε να μου προτείνετε ρε παιδιά άλλη μάρκα; Η Sonne φαίνονται ελκυστικοί 

 

Θα πρότεινα να τσεκάρεις και τους FYROGENIS, από τις πιο παλιές μάρκες το χώρο. Δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα (έχουμε ένα "μικρό" 120άρι).

 

Δες εδώ στο e-energeia πιο πολλά

https://www.e-energeia.gr/eshop/7/iliakoi-thermosifones.html

 

+ επικοινώνησε μαζί τους, μπορούν να σε βοηθήσουν για την επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

https://www.e-energeia.gr/company/customer-support.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα................

 

Επειδή είπες τη λέξη "επένδυση" πέραν της μίας φοράς και άρα το σκέφτεσαι σωστά (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα σου έλεγα ότι με τα δεδομένα που παραθέτεις (4 άτομα, μπάνιο σε διαφορετικές ώρες της ημέρας, νεαρά άτομα που μάλλον πλατσουρίζουν λίγο παραπάνω, κλπ) καλό θα ήταν να κοιτούσες και κάτι παραπάνω. Δηλαδή 200άρη.

Ότι συλλέκτη και να έχει ένας 160άρης θεωρώ ότι δεν θα σε καλύπτει το χειμώνα, που τότε είναι που χρειάζεται. Αν μάλιστα έχεις και απόσταση από την ταράτσα (δεν ανέφερες όροφο) τότε 200άρη δαγκωτό.

Είναι σίγουρο ότι πολλοί θα σου μιλήσουν για 160άρη αλλά να ξέρεις ότι στις ανανεώσιμες πηγές "καλύτερα να περισσεύει και όχι να μην φτάνει".

Επίσης η λέξη "επένδυση" (ναι, κόλλησα σε αυτή) σημαίνει ότι ο ηλιακός που θα επιλέξεις πρέπει να έχει δύο ιδιότητες.

Μεγάλη απόδοση (άρα να μην χρειάζεσαι να τον ανάβεις ακόμα και χειμωνιάτικη ηλιόλουστη μέρα ασχέτως θερμοκρασίας) και μεγάλη διάρκεια ζωής (μην χρειάζεται μετά από 4-5 χρόνια να ψάχνεις για δοχείο).

Μάρκα δεν θα προτείνω όπως είναι αρχή μου (να μην πάρω κανένα στο λαιμό μου) :-)

Απλά να πω για τον "Φυρογένη" που ανέφερε ο φίλος ότι, όπως συζητήθηκε εκτενώς σε κάποιο σημείο του νήματος, ο τωρινός ουδεμία σχέση έχει με τον παλιό. Ο φημισμένος Φυρογένης έχει κλείσει εδώ και χρόνια και η ονομασία έχει κατοχυρωθεί από άλλο κύριο. Μόνο κοινό του παλιού με το νέο...το σήμα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είπες τη λέξη "επένδυση" πέραν της μίας φοράς και άρα το σκέφτεσαι σωστά (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα σου έλεγα ότι με τα δεδομένα που παραθέτεις (4 άτομα, μπάνιο σε διαφορετικές ώρες της ημέρας, νεαρά άτομα που μάλλον πλατσουρίζουν λίγο παραπάνω, κλπ) καλό θα ήταν να κοιτούσες και κάτι παραπάνω. Δηλαδή 200άρη.

Ότι συλλέκτη και να έχει ένας 160άρης θεωρώ ότι δεν θα σε καλύπτει το χειμώνα, που τότε είναι που χρειάζεται. Αν μάλιστα έχεις και απόσταση από την ταράτσα (δεν ανέφερες όροφο) τότε 200άρη δαγκωτό.

Είναι σίγουρο ότι πολλοί θα σου μιλήσουν για 160άρη αλλά να ξέρεις ότι στις ανανεώσιμες πηγές "καλύτερα να περισσεύει και όχι να μην φτάνει".

Επίσης η λέξη "επένδυση" (ναι, κόλλησα σε αυτή) σημαίνει ότι ο ηλιακός που θα επιλέξεις πρέπει να έχει δύο ιδιότητες.

Μεγάλη απόδοση (άρα να μην χρειάζεσαι να τον ανάβεις ακόμα και χειμωνιάτικη ηλιόλουστη μέρα ασχέτως θερμοκρασίας) και μεγάλη διάρκεια ζωής (μην χρειάζεται μετά από 4-5 χρόνια να ψάχνεις για δοχείο).

Μάρκα δεν θα προτείνω όπως είναι αρχή μου (να μην πάρω κανένα στο λαιμό μου) :-)

Απλά να πω για τον "Φυρογένη" που ανέφερε ο φίλος ότι, όπως συζητήθηκε εκτενώς σε κάποιο σημείο του νήματος, ο τωρινός ουδεμία σχέση έχει με τον παλιό. Ο φημισμένος Φυρογένης έχει κλείσει εδώ και χρόνια και η ονομασία έχει κατοχυρωθεί από άλλο κύριο. Μόνο κοινό του παλιού με το νέο...το σήμα ;)

Εμείς εδώ και αρκετά χρόνια την έχουμε βγάλει με 80άρη θερμοσίφωνα γιαυτό πιστεύω ότι με 160 είναι πολύ καλά

Μένουμε στον 4ο όροφο και η ταράτσα είναι πάνω στον 5ο. Δηλαδή ένα όροφο πάνω μας. 

Είμαστε σε πολύ καλό ύψος και ο ήλιος μας χτυπάει όλοι την ημέρα nonstop.

Μένω κοντά με κέντρο Αθήνα όποτε ο καιρός είναι νορμαλ τις περισσότερες μέρες  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...