Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update από την εγκατάσταση του sonne glass 120 λίτρων που έβαλα πριν δύο βδομάδες περίπου. Η εγκατάσταση έγινε σε εξαόροφη πολυκατοικία για δισμλεριδμσ του τρίτου ορόφου. Κόστισε 550 ο ηλιακός και 200 ευρώ χωρίς ΦΠΑ η εγκατάσταση. Οι τύποι ήταν επαγγελματίες και ταχύτατοι στην τοποθέτηση με μοναδικό φάουλ πως ενώ είχα πει εξαρχής πως ο παλιός ηλεκτρικός θα βγει προσπάθησαν να το ξεχάσουν, και όταν τους είπα πως θέλω να βγει με κοίταζαν ερωτηματικά "δεν θέλετε να τον κρατήσεται;"

 

Μέχρι τώρα δουλεύει άριστα. Το πραγματικό τεστ βέβαια θα είναι τον χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια καλημέρα.

 

στο σπίτι όπου μενω (Πάτρα, 98τ.μ.) χαλασε ο ηλιακος μου (σταλαζει στο κατω μερος του και δημιουργηθηκε προβλημα στο ταβανι της κυριας του 5ου οροφου).

Καλεσα χθες υδραυλικο, μου ειπε δεν σηκωνει επιδιορθωση.

Προτεινε εναν νεο thermic μαρκα (ελληνικος), γυαλιου (με μπλε επιστρωση/υλικο, κατι τετοιο, δεν καταλαβα καλα), 200ων λιτρων, 2τ.μ. τζαμια, περιπου 800ευρω μαζι με τοποθετηση (100ευρω η εργασια του).

 

πως σας φαινονται τα δεδομενα?

να κανω μεγαλυτερη ερευνα αγορας ?

αν πχ. επαιρνα καποιον από Κωτσόβολο, μετα δε θα πρεπει να βρω και υδραυλικο/εγκαταστάτη ;

 

επίσης για την πληρωμή: Προτείνετε όλα νομότυπα (για υπαρξη εγγυησεων κτλ), ή "στο χερι" και αρα με καλυτερη τιμη?

Thermic τριπλής έβαλα εγώ πρόσφατα. Τον δουλεύω εδώ κ μια βδομάδα κ έχω εντυπωσιάσει από το πόσο καφτο είναι το νερό. Συγκριτικό βέβαια έχω έναν Braun 10ετιας κ τον 22ετιας που αντικατεστησα - επώνυμος αλλά δεν θυμάμαι όνομα τώρα. Μια χαρά πάει αλλά όρκο δεν θα πάρω γιαυτον αν δεν τον τεστάρω σε βάθος. Πρώτες εντυπώσεις θετικές πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο λιανά;

Μου φάνηκε αστείο που θεωρείς κάποιον επαγγελματία, ο οποίος αποφεύγει μια βασική επαγγελματική υποχρέωση.

Ίσως να ήθελες να πεις ότι ήταν καλοί τεχνίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φάνηκε αστείο που θεωρείς κάποιον επαγγελματία, ο οποίος αποφεύγει μια βασική επαγγελματική υποχρέωση.

Ίσως να ήθελες να πεις ότι ήταν καλοί τεχνίτες.

Και εγώ το αποφεύγω, είτε σαν ελ,επ είτε σαν πελάτης.

Που ειδικά στο δεύτερο σε τέτοιο ποσό είναι σημαντική επιβάρυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "επαγγελματίας" μπορεί να έχει δύο έννοιες.

 

Το ότι κάποιος ασχολείται με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο επαγγελματικά (πχ επαγγελματίας τραγουδιστής).

Με βάση αυτό, σχεδόν όλοι είμαστε επαγγελματίες (όχι απαραίτητα...τραγουδιστές :-) ).

 

Ή το ότι ασκεί το επάγγελμά του με υπευθυνότητα, επιτυχία, συνέπεια, κλπ.

Εδώ υπάρχουν πολλοί λιγότεροι "επαγγελματίες" αφού ειδικά στα θέματα της "υπευθυνότητας" και της "συνέπειας" υπάρχουν μέσα πολλά από αυτά που οι σημερινοί "επαγγελματίες" έχουν παραγράψει με διάφορες πολιτικές, κοινωνικές ή άλλες εξηγήσεις και δικαιολογίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το αποφεύγω, είτε σαν ελ,επ είτε σαν πελάτης.

Που ειδικά στο δεύτερο σε τέτοιο ποσό είναι σημαντική επιβάρυνση

Συγχαρητήρια. Θα πληρώσω εγώ το φόρο που σου αναλογεί, μη σε απασχολεί...

 

Το "επαγγελματίας" μπορεί να έχει δύο έννοιες.

 

Το ότι κάποιος ασχολείται με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο επαγγελματικά (πχ επαγγελματίας τραγουδιστής).

Με βάση αυτό, σχεδόν όλοι είμαστε επαγγελματίες (όχι απαραίτητα...τραγουδιστές :-) ).

 

Ή το ότι ασκεί το επάγγελμά του με υπευθυνότητα, επιτυχία, συνέπεια, κλπ.

Εδώ υπάρχουν πολλοί λιγότεροι "επαγγελματίες" αφού ειδικά στα θέματα της "υπευθυνότητας" και της "συνέπειας" υπάρχουν μέσα πολλά από αυτά που οι σημερινοί "επαγγελματίες" έχουν παραγράψει με διάφορες πολιτικές, κοινωνικές ή άλλες εξηγήσεις και δικαιολογίες

Προφανώς το είπε με τη δεύτερη έννοια.

Πάντως είναι αφοπλιστικός, δεν έψαξε τις συνηθισμένες δικαιολογίες ο φίλος εδώ. Νομίζω ότι αυτό το αφήνει  απογοητευτικό, αλλά λιγότερο εκνευριστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω εδω και χρονια να βαλω κι εγω εναν ηλιακο αλλα φοβαμαι γιατι το σπιτι ειναι κεραμοσκεπη με ξυλα απο μεσα (οχι μπετον), πως θα τον στηριξουν κτλ μην μου τα διαλυσουν ολα...

 

Εχω γινει συνεταιρος στη δεη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω εδω και χρονια να βαλω κι εγω εναν ηλιακο αλλα φοβαμαι γιατι το σπιτι ειναι κεραμοσκεπη με ξυλα απο μεσα (οχι μπετον), πως θα τον στηριξουν κτλ μην μου τα διαλυσουν ολα...

 

Εχω γινει συνεταιρος στη δεη!

Καλύτερα να μην τον βάλεις. Προσωπικά είμαι αντίθετος να μπαίνει στα κεραμίδια ακόμα και να μην υπάρχει πρόβλημα στήριξης, γιατί είναι γενικά δύσκολη και επικίνδυνη η πρόσβαση.

Μια λύση είναι να κάνεις μια σιδηροκατασκευή και να τον στήσεις κάπου δίπλα από το σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υποψην οτι υπαρχουν ειδικες βασεις για τοποθετηση σε κεραμοσκεπη .

Παρε μια ιδεα πως και τι http://www.sonne.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=97&lang=el

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μην τον βάλεις. Προσωπικά είμαι αντίθετος να μπαίνει στα κεραμίδια ακόμα και να μην υπάρχει πρόβλημα στήριξης, γιατί είναι γενικά δύσκολη και επικίνδυνη η πρόσβαση.

Μια λύση είναι να κάνεις μια σιδηροκατασκευή και να τον στήσεις κάπου δίπλα από το σπίτι.

 

Αυτο εχω σκεφτει κι εγω, οτι θα ειναι πολυ δυσκολη η προσβαση για συντηρηση μετεπειτα κτλ.

Το θεμα ειναι οτι χωρο διπλα στο σπιτι δεν εχω για εγκατασταση, εχω χωρο στο διπλανο οικοπεδο που ομως παρεμβαινει δρομος. Η αποσταση ειναι περιπου 20 μετρα και θα πρεπει να περασω απο το δρομο υπογεια.

Θα υπαρχει προβλημα στις σωληνωσεις ομως ? Ειναι μια καλη λυση πιστευω η σιδηροκατασκευη-βαση και εγκατασταση εκει και θα εχω αμεση προσβαση μελλοντικα για συντηρησεις και οτι αλλο.

 

Ευχαριστω για την απαντηση!

 

 

Edit: Ενδιαφερουσα η βασουλα αυτη . Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια. Θα πληρώσω εγώ το φόρο που σου αναλογεί, μη σε απασχολεί...

 

 

Προφανώς το είπε με τη δεύτερη έννοια.

Πάντως είναι αφοπλιστικός, δεν έψαξε τις συνηθισμένες δικαιολογίες ο φίλος εδώ. Νομίζω ότι αυτό το αφήνει  απογοητευτικό, αλλά λιγότερο εκνευριστικό...

 

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες υπερφορολογούνται. Αν μισθωτός πλήρωνε ανά έτος ότι πληρώνει ο ελ.επ. στην εφορία θα είχε τερματίσει Την ζωή του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενω στον τριτο οροφο απο εξαοροφη πολυκατοικια, θα χρειαστω 30 ισως 35 μετρα σωληνα για ηλιακο. Ποση ωρα τον χειμωνα θα χρειαστει να εχω ανοιχτη την βρυση για να τρεξει το νερο; Ποσα δευτερολεπτα; Και ποσα κυβικα λιτρα νερου θα χαλαω τον μηνα για αυτο το προβλημα της αποστασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες υπερφορολογούνται. Αν μισθωτός πλήρωνε ανά έτος ότι πληρώνει ο ελ.επ. στην εφορία θα είχε τερματίσει Την ζωή του

Α, οκ τα συνηθισμένα, αλλά καλύτερα να μη βγούμε εκτός θέματος

Μενω στον τριτο οροφο απο εξαοροφη πολυκατοικια, θα χρειαστω 30 ισως 35 μετρα σωληνα για ηλιακο. Ποση ωρα τον χειμωνα θα χρειαστει να εχω ανοιχτη την βρυση για να τρεξει το νερο; Ποσα δευτερολεπτα; Και ποσα κυβικα λιτρα νερου θα χαλαω τον μηνα για αυτο το προβλημα της αποστασης;

Υποθέτοντας ότι έχει σωλήνα Φ15-0,8, αυτό μας κάνει εσωτερική διάμετρο 13,4mm. Κάνε τις πράξεις για να βρεις τον όγκο του νερού που περιέχεται (εμβαδό εσωτερικής διατομής επί ύψος)

Εγώ για τα 35 μέτρα το έβγαλα 4,9λίτρα. 

Οπότε πάρε ένα κουβά, δες που είναι τα 5 λίτρα, αδειασέ τον και μετά μέτρα σε πόση ώρα ξαναγεμίζει σε αυτό το σημείο. 

Για τη μηναία κατανάλωση, υπολόγισε με βάση τη χρήση που κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...