Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παει αναλογα τα ατομα. Αν εσας σας εχει βγαλει, αν οι αλλοι ειναι +1 παραπανω ισως να μην τους βγαλει.

Αυτο με την αποσταση δεν το καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμείς εδώ και αρκετά χρόνια την έχουμε βγάλει με 80άρη θερμοσίφωνα γιαυτό πιστεύω ότι με 160 είναι πολύ καλά

Μένουμε στον 4ο όροφο και η ταράτσα είναι πάνω στον 5ο. Δηλαδή ένα όροφο πάνω μας. 

Είμαστε σε πολύ καλό ύψος και ο ήλιος μας χτυπάει όλοι την ημέρα nonstop.

Μένω κοντά με κέντρο Αθήνα όποτε ο καιρός είναι νορμαλ τις περισσότερες μέρες  

 

Καμία σχέση ο ηλιακός με τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, πέρα βέβαια από το γεγονός ότι και οι δύο σου προμηθεύουν ζεστό νερό.

Ο ηλεκτρικός το ζεσταίνει όποτε του ζητήσεις και άρα με τον 80άρη σου θα μπορούσε να κάνει μπάνιο και μια διμοιρία. Απλά θα τον είχες αναμένο συνέχεια.

Αντίθετα ο ηλιακός μαζεύει την ενέργεια όσο έχει ήλιο και στην αποθηκεύει για να την χρησιμοποιήσεις αργότερα. Άρα πρέπει να έχει επαρκή ποσότητα σε ικανοποιητική θερμοκρασία.

Επειδή στο θέμα του ηλιακού είμαι απαιτητικός (δηλαδή δεν θέλω μέρα που είχε ήλιο να χρειαστεί να τον ανάψω επειδή δεν μου έφτασε) θα σου πω το εξής: Έχω 160άρη και για 3 άτομα το χειμώνα είναι δοκιμασμένα οκ. Ο τέταρτος όμως θα μείνει άπλυτος ή...στα κρύα του λουτρού.

Μπορεί εσείς βέβαια να είσαστε προσεκτικοί στην χρήση του νερού και να σας φτάσει αλλά φοβάμαι ότι με παιδιά στην εφηβεία θα με θυμηθείς αλλά θα είναι αργά.

Επίσης το σπαστό μπάνιο που κάνετε όπως είπες έχει και μια άλλη επίπτωση. Οι απώλειες που υπάρχουν σε κάθε μπανιάρισμα λόγω του μήκους των σωληνώσεων (ο ηλιακός σου είναι πάνω από τον 5ο, δηλαδή στον 6ο όροφο και άρα δύο ορόφους απόσταση) πολλαπλασιάζονται επί τις φορές που θα κάνετε μπάνιο την ημέρα.

Δηλαδή κάνεις εσύ μπάνιο. Μέχρι να φτάσει το ζεστό νερό στη βρύση χάνεις χ λίτρα νερό και ψ ενέργεια (θερμότητα νερού).

Κάνει η γυναίκα σου μετά από δύο ώρες. Το ίδιο. Άρα οι ημερήσιες απώλειες νερού είναι 2χ λίτρα και 2ψ σε ενέργεια

Έρχεται το ένα παιδί από το σχολείο το απόγευμα και κάνει μπάνιο. 3χ & 3ψ (ίσως και παραπάνω αφού όσο βραδιάζει οι απώλειες μεγαλώνουν)

Έρχεται το άλλο παιδί το βράδυ. Μία απ' τα ίδια.

Και όλα αυτά βέβαια το καλοκαίρι είναι αδιάφορα.

Το χειμώνα όμως που ο ήλιος χάνεται από τις 16:00 και το κρύο νερό που μπαίνει μέσα στον θερμοσίφωνα είναι πραγματικά κρύο, όλα τα παραπάνω γίνονται ξαφνικά πολύ σημαντικά.

Αυτά από μένα κι ελπίζω να μην σε ζάλισα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδώ και αρκετά χρόνια την έχουμε βγάλει με 80άρη θερμοσίφωνα γιαυτό πιστεύω ότι με 160 είναι πολύ καλά

Μένουμε στον 4ο όροφο και η ταράτσα είναι πάνω στον 5ο. Δηλαδή ένα όροφο πάνω μας. 

Είμαστε σε πολύ καλό ύψος και ο ήλιος μας χτυπάει όλοι την ημέρα nonstop.

Μένω κοντά με κέντρο Αθήνα όποτε ο καιρός είναι νορμαλ τις περισσότερες μέρες  

Γεια σας άποψή μου είναι να πάρεις 200lt με συλλεκτική επιφάνεια >3,5τ.μ με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση και μακριά από ELCO - ALTEC (εγώ κάηκα, τρύπησε το μπόιλερ στα 5,5 έτη, 5 έτη εγγύηση)

Γεια σας άποψή μου είναι να πάρεις 200lt με συλλεκτική επιφάνεια >3,5τ.μ με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση και μακριά από ELCO - ALTEC (εγώ κάηκα, τρύπησε το μπόιλερ στα 5,5 έτη, 5 έτη εγγύηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Ειμαι καινούργιος στο χώρο.Θα ήθελα να μου προτείνετε ηλιακό θερμοσίφωνα 160lt διπλής ενέργειας για Θεσσαλονίκη.Μου ειπαν για Lato και BartecΗ γνώμη σας.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Ειμαι καινούργιος στο χώρο.Θα ήθελα να μου προτείνετε ηλιακό θερμοσίφωνα 160lt διπλής ενέργειας για Θεσσαλονίκη.Μου ειπαν για Lato και Bartec Η γνώμη σας.Ευχαριστω

 

Περι LATO

 

                                                                                            150L    200L

Εσωτερική Διάσταση Κυλίνδρου (L''W in mm) Φ 40 Φ 40 Φ 40     Φ 48 Φ 48 Φ 48

 

 

Διαστάσεις Εναλλακτών Θερμότητας (L''W in mm) 350Χ1230Χ1,5 550Χ1230Χ1,5

 

    150L                 200L

750Χ1230Χ1,5 670Χ1500Χ1,5 820Χ1500Χ1,5 100Χ1500Χ1,5

 

είναι δυνατόν στην διάμετρο του χιτωνίου (εναλακτη) που είναι Φ39 να χωράει το Φ40 του κορμού στα 150 Λίτρα? Και τη κενό αφήνει?

Όπως και στο 200αρη.

Το 1500 μας δίνη διάμετρο Φ48 άρα το εσωτερικό είναι μικρότερο.

Μήπως έκανε λάθος ο Σκοπιανός στην διαστασιολογηση?  Λέω μήπως.

 

 

Ναι το (εργοστάσιο) είναι Θεσσαλονίκη.

Παλιότερα ήταν μαζί με τον bartec και παίρνανε από Σκόπια καζάνια.

Τώρα που χώρισαν συνεχίζουν και η δύω να παίρνουν καζάνια από τα Σκόπια.

Η παρατήρηση μου είναι στης διαστάσεις του κυρίως κορμού και του χιτωνίου.

Δεν μπορεί να χρησιμοποιεί Φ40 στον κορμό και το χιτώνιο να είναι Φ39. στα 150Λιτρα.

Και Φ48 στον κορμό του 200αρι και χιτώνιο πάλι Φ48.

Βάση πάντα του πίνακα που έχει.

Επόμενος η λάθος κάνη στην διαστασιολώγιση.

Η τα 121 Λίτρα τα λένε στα Σκόπια 150.

Και τα162 Λίτρα 200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ψαξεις λιγο πιο πισω θα δεις αναλυση για ολες τις εταιριες .

Επισης ο καθενας εχει την αποψη του και θα σου πει αυτο που τον εχει βολεψει .

Πχ εγω προτεινω με κλειστα ματια τον Sonne με συλλεκτες phaethon , αλλα εχω εμπειρια μονο απο αυτον τον Solarstar (απαραδεκτος) και τον Nobel clasic ( υποδεεστερος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Ειμαι καινούργιος στο χώρο.Θα ήθελα να μου προτείνετε ηλιακό θερμοσίφωνα 160lt διπλής ενέργειας για Θεσσαλονίκη.Μου ειπαν για Lato και BartecΗ γνώμη σας.Ευχαριστω

.

Δεν τις ξερω αυτες τις εταιρειες αλλα εφοσον εισαι θεσσαλονικη παρε ρου ΞΑΦΗ απο κατερινη..παρα πολυ καλος και οικονομικος.

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Ειμαι καινούργιος στο χώρο.Θα ήθελα να μου προτείνετε ηλιακό θερμοσίφωνα 160lt διπλής ενέργειας για Θεσσαλονίκη.Μου ειπαν για Lato και BartecΗ γνώμη σας.Ευχαριστω

και απο μια γρηγορη ματια σε αυτους που προανεφερες εχουν σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικά..οποτε διαλεξε εναν απο τους 3 που σε καλυπτει και στην ρ

Τιμη και φυσικα οσο ποιο κοντα το εργοστασιο στο σπιτι σου και ποιο λιγα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας μια βοηθεια καθοτι νεος στο ολο θεμα με τον ηλιακο, μενω σε πολυκατοικια(Πατρα) στον 1οροφο σε εξαοροφη και θελω να βαλω ηλιακο αξιζει??? η χρηση του θερμοσιφωνα ειναι καθημερινη εξαμελης οικογενεια και αν ναι μπορειτε να πειτε στο περιπου το κοστος και καποια καλη μαρκα??? ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, είμαι νέο μέλος και σας γνώρισα ψάχνοντας για ηλιακό. Με ενδιαφέρει ένας ηλιακός 200 λίτρων που να έχει καλή απόδοση και να έχω ζεστό νερό και με λίγο ήλιο το χειμώνα. Μένω 3ο όροφο σε 6όροφη πολυκατοικία και η όλη εγκατάσταση θα πάει περίπου στα 300 χωρίς την αγορά. Επειδή βλέπω να υπάρχουν σε αυτά τα λίτρα μεγάλες αποκλίσεις στην  επιφάνεια συλλογής από 2,00 -4,50 εκτός των άλλων κριτηρίων είναι και αυτό ένα κριτήριο; Βλέπεις τον Μαλτέζο με επιφάνεια 2,7 στα 1000 ευρώ περίπου αλλά επίσης βλέπεις την helioakmi megasun με δύο επιφάνειες συλλογής 2,62μ2 και 4,2μ2 με 100 ευρώ διαφορά. Και επίσης τον sonne phaehton με 3,4μ2  επιφάνεια στα ίδια λεφτά με την helioakmi megasun 2,62. Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας για τον sunlife με 5ετή και με 20ετή εγγύηση με 200 ευρώ διαφορά. Όποιος θέλει μου απαντά και μου προτείνει και με pm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά
Παράγγειλα τελικά τον Sonne Glass 160L/2,4m² Phaethon στα 635Ε με 5 χρόνια εγγύηση από αξιόλογο μαγαζί.
Πιστεύω για τις ανάγκες μου να αντεπεξέλθει και τα χρήματα είναι πολύ καλά. 
Έχει κάποιος Sonne και να μου πει κάποια κριτική για αυτόν; 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αντέχει 3 με 4 άτομα την ημέρα; Συνήθως γίνονται 2 η 3 ντους την ημέρα σε μας και πολύ σπάνια να μπούμε 4 σε μια μέρα. Με ενδιαφέρει πολύ η απόδοση τον χειμώνα η με συννεφιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, είμαι νέο μέλος και σας γνώρισα ψάχνοντας για ηλιακό. Με ενδιαφέρει ένας ηλιακός 200 λίτρων που να έχει καλή απόδοση και να έχω ζεστό νερό και με λίγο ήλιο το χειμώνα. Μένω 3ο όροφο σε 6όροφη πολυκατοικία και η όλη εγκατάσταση θα πάει περίπου στα 300 χωρίς την αγορά. Επειδή βλέπω να υπάρχουν σε αυτά τα λίτρα μεγάλες αποκλίσεις στην  επιφάνεια συλλογής από 2,00 -4,50 εκτός των άλλων κριτηρίων είναι και αυτό ένα κριτήριο; Βλέπεις τον Μαλτέζο με επιφάνεια 2,7 στα 1000 ευρώ περίπου αλλά επίσης βλέπεις την helioakmi megasun με δύο επιφάνειες συλλογής 2,62μ2 και 4,2μ2 με 100 ευρώ διαφορά. Και επίσης τον sonne phaehton με 3,4μ2  επιφάνεια στα ίδια λεφτά με την helioakmi megasun 2,62. Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας για τον sunlife με 5ετή και με 20ετή εγγύηση με 200 ευρώ διαφορά. Όποιος θέλει μου απαντά και μου προτείνει και με pm. 

καλημέρα, εγώ είμαι ανάμεσα  στον sonne 200L phaehton με 3,4μ2 και στον helioakmi megasun 200L 4,2m2 που έχουν διαφορά 100 ευρώ με τον δεύτερο ακριβότερο. Αν κάποιος έχει βάλει κάποιον από αυτούς ας αναφέρει εντυπώσεις ή έχει εμπειρία και γνώσεις ποια είναι η καλύτερη επιλογή να μου προτείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...