Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι είναι το ανόδιο;

Το ανόδιο είναι μια ράβδος μαγνησίου [συνήθως Φ22Χ30mm] και στην πραγματικότητα αποτελεί την καθοδική προστασία του συστήματος από ηλεκτρόλυση . Είναι μία μέθοδος προστασίας για την διάβρωση των μετάλλων τα οποία έρχονται σε επαφή με διαβρωτικά υλικά (νερό). Η καθοδική προστασία επιτυγχάνεται με την προσθήκη κατάλληλου υλικού, του ΑΝΟΔΙΟΥ, το οποίο διαβρώνεται στην θέση των προστατευομένων μετάλλων. Η χρησιμοποίηση του ανοδίου ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ γερμανικών προδιαγραφών είναι η πιο ενδεδειγμένη μέθοδος προστασίας των εγκαταστάσεων ύδρευσης-θέρμανσης και ηλιακών τόσο από άποψη τεχνολογίας όσο και από άποψη υγιεινής.

 

Αρα λοιπον ειναι εσωτερικά μεσα στο νερο ! ! !

 

Υπαρχει και Ηλεκτρονικό σύστημα καθοδικής προστασίας που συνηθως καλυπτει ολο το δυκτιο της οικιας

 

Τελευταία εχουν κάνει την εμφάνισή τους εξωτερικές συσκευές καθοδικής προστασίας αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι οκ .

 

Για να βαζουν ολοι οι κατασκευαστες εμβαπτιζόμενα ανόδια (ράβδους) μαγνησίου κατι θα ξερουν παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μεταξυ Calpak Mark IV και Sonne Inox τι θα επιλεγατε για Αττικη ? ( 160lt )

Δε νομίζω να βγάζει Inox η sonne. Έχεις καιρό λινκ για να δούμε ακριβώς ποιους κοιτάς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι είναι το ανόδιο;

Το ανόδιο είναι μια ράβδος μαγνησίου [συνήθως Φ22Χ30mm] και στην πραγματικότητα αποτελεί την καθοδική προστασία του συστήματος από ηλεκτρόλυση . Είναι μία μέθοδος προστασίας για την διάβρωση των μετάλλων τα οποία έρχονται σε επαφή με διαβρωτικά υλικά (νερό). Η καθοδική προστασία επιτυγχάνεται με την προσθήκη κατάλληλου υλικού, του ΑΝΟΔΙΟΥ, το οποίο διαβρώνεται στην θέση των προστατευομένων μετάλλων. Η χρησιμοποίηση του ανοδίου ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ γερμανικών προδιαγραφών είναι η πιο ενδεδειγμένη μέθοδος προστασίας των εγκαταστάσεων ύδρευσης-θέρμανσης και ηλιακών τόσο από άποψη τεχνολογίας όσο και από άποψη υγιεινής.

 

Αρα λοιπον ειναι εσωτερικά μεσα στο νερο ! ! !

 

Υπαρχει και Ηλεκτρονικό σύστημα καθοδικής προστασίας που συνηθως καλυπτει ολο το δυκτιο της οικιας

 

Τελευταία εχουν κάνει την εμφάνισή τους εξωτερικές συσκευές καθοδικής προστασίας αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι οκ .

 

Για να βαζουν ολοι οι κατασκευαστες εμβαπτιζόμενα ανόδια (ράβδους) μαγνησίου κατι θα ξερουν παραπανω

από το monachos.gr σου παραθέτω αυτό που διάβασα και μου λες αν ισχύει ή όχι. το έχω ακούσει και από άλλους.

 

«Οι glass θερμοσίφωνες δεν υποφέρουν από ηλεκτροχημική διάβρωση όσο οι ανοξείδωτοι, αφού στον glass θερμοσίφωνα το μέταλλο που έρχεται σε επαφή το νερό είναι ελάχιστο, και το ανόδιο (εφόσον η εγκατάσταση του ηλιακού γίνει σωστά), διαρκεί για πολλά χρόνια, ενώ με ένα εξωτερικής χρήσης ανόδιο μαγνησίου, η ζωή του θερμοσίφωνα glass μπορεί να γίνει πρακτικά άπειρη και άρα ίση με του χάλκινου.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βγάζει Inox η sonne. Έχεις καιρό λινκ για να δούμε ακριβώς ποιους κοιτάς;

 

 

Η Sonne δεν εχει , εχει μονο Glass Και χαλκο

Εχετε δικιο , δικια μου παράλειψη ... 

 

http://www.power4u.gr/iliaka-systimata/iliakoi-thermosifones/iliakoi-thermosifones-plireis/iliakos-thermosifonas-sonne-phaethon-chalkinos-sc160-2-4ph-2-4m2-2plis-energeias-se-taratsa.html

 

VS

 

http://www.power4u.gr/iliaka-systimata/iliakoi-thermosifones/iliakoi-thermosifones-plireis/iliakos-thermosifonas-calpak-mark4-160-2-6-2-64m2-2plis-energeias-se-taratsa.html

 

και σε παρομοια τιμη  παιζει και αυτος ... 

 

http://www.skroutz.gr/s/8357900/Maltezos-MALT-H-160lt-SAC-130x200-Inox-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

Μετα απο πολυ διαβασμα εδω και αρκετο καιρο το μονο που καταφερα ειναι να χασω λιγο την μπαλα ... Εχω καταληξει σε αυτες τις τρεις  επιλογες μιας και ειναι σε ιδια κατηγορια χρηματων

. Τα ψιλα γραμματα ειναι για την εγγυηση της Calpak και για το αν οντως αξιζει ο χαλκινος για να μην μπλεξω με ανοδιο κλπ ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το monachos.gr σου παραθέτω αυτό που διάβασα και μου λες αν ισχύει ή όχι. το έχω ακούσει και από άλλους.

 

«Οι glass θερμοσίφωνες δεν υποφέρουν από ηλεκτροχημική διάβρωση όσο οι ανοξείδωτοι, αφού στον glass θερμοσίφωνα το μέταλλο που έρχεται σε επαφή το νερό είναι ελάχιστο, και το ανόδιο (εφόσον η εγκατάσταση του ηλιακού γίνει σωστά), διαρκεί για πολλά χρόνια, ενώ με ένα εξωτερικής χρήσης ανόδιο μαγνησίου, η ζωή του θερμοσίφωνα glass μπορεί να γίνει πρακτικά άπειρη και άρα ίση με του χάλκινου.»

 

 

Απλα λεω οτι δεν ειναι δοκιμασμενο πολλα χρονια να δουμε τι και πως .

Και πως εαν ηταν καλυτερο θα το εβαζαν οι κατασκευαστες ηλιακων και θα καταργουσαν το εσωτερικο ανοδιο .

Αυτο που "τρυπαει" στους Glass δεν ειναι το καζανι αλλα η σωληνα απο τα κατοπτρα που εχει το καυτο θερμικο υγρο "Εναλλάκτης θερμότητας" και η Σερπαντίνα από σωλήνα  για τη σύνδεση του καλοριφέρ ( στα 3πλης)

 

Επισης εαν το εξωτερικο ηταν τοσο καλο γιατι δεν το εχουν και στα καλοριφερ ?

Εχετε δικιο , δικια μου παράλειψη ... 

 

http://www.power4u.gr/iliaka-systimata/iliakoi-thermosifones/iliakoi-thermosifones-plireis/iliakos-thermosifonas-sonne-phaethon-chalkinos-sc160-2-4ph-2-4m2-2plis-energeias-se-taratsa.html

 

VS

 

http://www.power4u.gr/iliaka-systimata/iliakoi-thermosifones/iliakoi-thermosifones-plireis/iliakos-thermosifonas-calpak-mark4-160-2-6-2-64m2-2plis-energeias-se-taratsa.html

 

και σε παρομοια τιμη  παιζει και αυτος ... 

 

http://www.skroutz.gr/s/8357900/Maltezos-MALT-H-160lt-SAC-130x200-Inox-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

Μετα απο πολυ διαβασμα εδω και αρκετο καιρο το μονο που καταφερα ειναι να χασω λιγο την μπαλα ... Εχω καταληξει σε αυτες τις τρεις  επιλογες μιας και ειναι σε ιδια κατηγορια χρηματων

. Τα ψιλα γραμματα ειναι για την εγγυηση της Calpak και για το αν οντως αξιζει ο χαλκινος για να μην μπλεξω με ανοδιο κλπ ... 

 

 

Εγω θα πηγαινα σε Sonne Χαλκινο , αλλωστε εχω εκφρασει την αποψη μου πολλακις εδω μεσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δικιο , δικια μου παράλειψη ... 

 

http://www.power4u.gr/iliaka-systimata/iliakoi-thermosifones/iliakoi-thermosifones-plireis/iliakos-thermosifonas-sonne-phaethon-chalkinos-sc160-2-4ph-2-4m2-2plis-energeias-se-taratsa.html

 

VS

 

http://www.power4u.gr/iliaka-systimata/iliakoi-thermosifones/iliakoi-thermosifones-plireis/iliakos-thermosifonas-calpak-mark4-160-2-6-2-64m2-2plis-energeias-se-taratsa.html

 

και σε παρομοια τιμη  παιζει και αυτος ... 

 

http://www.skroutz.gr/s/8357900/Maltezos-MALT-H-160lt-SAC-130x200-Inox-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

Μετα απο πολυ διαβασμα εδω και αρκετο καιρο το μονο που καταφερα ειναι να χασω λιγο την μπαλα ... Εχω καταληξει σε αυτες τις τρεις  επιλογες μιας και ειναι σε ιδια κατηγορια χρηματων

. Τα ψιλα γραμματα ειναι για την εγγυηση της Calpak και για το αν οντως αξιζει ο χαλκινος για να μην μπλεξω με ανοδιο κλπ ... 

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των άλλων δύο με τον Calpak. O Calpak είναι σε αυτή την κατηγορία μόνο λόγω μάρκετινγκ και όποιος τσιμπήσει, κανονικά πρέπει να είναι 150-200€ κάτω η τιμή του.

 

Οι άλλοι είναι και οι δύο καλές επιλογές κατά τη γνώμη μου, εγώ είμαι υπέρ του χάλκινου λόγω του ότι δε χρειάζεται αλλαγή ανοδίου και αντίστοιχα όχι υποχρεωτική συντήρηση για την ισχύ της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημέρα.

 

στο σπίτι όπου μενω (Πάτρα, 98τ.μ.) χαλασε ο ηλιακος μου (σταλαζει στο κατω μερος του και δημιουργηθηκε προβλημα στο ταβανι της κυριας του 5ου οροφου).
Καλεσα χθες υδραυλικο, μου ειπε δεν σηκωνει επιδιορθωση.

Προτεινε εναν νεο thermic μαρκα (ελληνικος), γυαλιου (με μπλε επιστρωση/υλικο, κατι τετοιο, δεν καταλαβα καλα), 200ων λιτρων, 2τ.μ. τζαμια, περιπου 800ευρω μαζι με τοποθετηση (100ευρω η εργασια του).

 

πως σας φαινονται τα δεδομενα?

να κανω μεγαλυτερη ερευνα αγορας ?

αν πχ. επαιρνα καποιον από Κωτσόβολο, μετα δε θα πρεπει να βρω και υδραυλικο/εγκαταστάτη ;

 

επίσης για την πληρωμή: Προτείνετε όλα νομότυπα (για υπαρξη εγγυησεων κτλ), ή "στο χερι" και αρα με καλυτερη τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημέρα.

 

στο σπίτι όπου μενω (Πάτρα, 98τ.μ.) χαλασε ο ηλιακος μου (σταλαζει στο κατω μερος του και δημιουργηθηκε προβλημα στο ταβανι της κυριας του 5ου οροφου)...............

 

Αν και δεν είναι αυτό το ερώτημά σου, θα σου έλεγα να μην "μασήσεις" και αισθανθείς υπεύθυνος για τη ζημιά του 5ου.

Η ταράτσα (κάθε ταράτσα) είναι φτιαγμένη για να δέχεται ήλιο και νερά (βροχές).

Άρα αν παρουσιάσθηκε η οποιαδήποτε ζημιά/υγρασία υποδηλώνει κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα της ταράτσας και όχι ότι υπέκυψε στο "μαρτύριο της σταγόνας".

 

(μοναδική περίπτωση που θα δεχόμουν "ευθύνη" σου θα ήταν αν όταν μπήκε ο ηλιακός σου δεν έγινε επαρκής μόνωση στις τρύπες που έγιναν για να βιδωθεί στην ταράτσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι αυτό το ερώτημά σου, θα σου έλεγα να μην "μασήσεις" και αισθανθείς υπεύθυνος για τη ζημιά του 5ου.

Η ταράτσα (κάθε ταράτσα) είναι φτιαγμένη για να δέχεται ήλιο και νερά (βροχές).

Άρα αν παρουσιάσθηκε η οποιαδήποτε ζημιά/υγρασία υποδηλώνει κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα της ταράτσας και όχι ότι υπέκυψε στο "μαρτύριο της σταγόνας".

 

(μοναδική περίπτωση που θα δεχόμουν "ευθύνη" σου θα ήταν αν όταν μπήκε ο ηλιακός σου δεν έγινε επαρκής μόνωση στις τρύπες που έγιναν για να βιδωθεί στην ταράτσα)

Ναι εννοειται αυτο που λες,  το ιδιο μου ειπε κι ο μαστορας. Η "μακιά" που δημιουργειται σ εκεινο το σημειο στάλα-σταλα απ τον ηλιακο μου, σε καμια περιπτωση δεν μπορει να προκαλει μεγαλο σημαδι στο εσωτερικο ταβανι από κατω. Ουτε κι η ιδιοκτητρια του 5ου, εχει απαιτηση εγω να της επιδιορθωσω την ζημία.

Δεν μου ανεφερε κατι τετοιο.

 

Απλά το δικο μου ζητημα, ειναι οτι πρεπει ν 'αλλαχθει ο δικος μου θερμοσίφωνας. Δε νομιζω ο υδραυλικος που εφερα να μπορουσε να τον επισκευασει αλλα να "βαριεται/ δε θελει/θελει να πουλησει νέο μηχανημα ολόκληρο".

Υπάρχει περίπτωση παιδια, μια αλλαγή ηλιακού θερμοσίφωνα να μπορεί να ενταχθεί στα πλαίσια του προγράμματος "εξ-οικονομώ κατ'οίκον" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοειται αυτο που λες,  το ιδιο μου ειπε κι ο μαστορας. Η "μακιά" που δημιουργειται σ εκεινο το σημειο στάλα-σταλα απ τον ηλιακο μου, σε καμια περιπτωση δεν μπορει να προκαλει μεγαλο σημαδι στο εσωτερικο ταβανι από κατω. Ουτε κι η ιδιοκτητρια του 5ου, εχει απαιτηση εγω να της επιδιορθωσω την ζημία.

Δεν μου ανεφερε κατι τετοιο.

 

Απλά το δικο μου ζητημα, ειναι οτι πρεπει ν 'αλλαχθει ο δικος μου θερμοσίφωνας. Δε νομιζω ο υδραυλικος που εφερα να μπορουσε να τον επισκευασει αλλα να "βαριεται/ δε θελει/θελει να πουλησει νέο μηχανημα ολόκληρο".

Υπάρχει περίπτωση παιδια, μια αλλαγή ηλιακού θερμοσίφωνα να μπορεί να ενταχθεί στα πλαίσια του προγράμματος "εξ-οικονομώ κατ'οίκον" ?

Ναι. Αλλά μπορεί το πρόγραμμα να ανοίξει αύριο, τον Ιούνιο ή ακόμα και Δεκέμβριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως.. άρα, απλα ειμαι "ατυχος" που προεκυψε αυτη την περίοδο το πρόβλημα.

δε νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι ώστε να εντάξω την δαπάνη σε τέτοιο πρόγραμμα εκ των υστέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως.. άρα, απλα ειμαι "ατυχος" που προεκυψε αυτη την περίοδο το πρόβλημα.

δε νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι ώστε να εντάξω την δαπάνη σε τέτοιο πρόγραμμα εκ των υστέρων...

Να κοπεί (υποχρεωτικά για να συμμετάσχεις στο πρόγραμμα) ετεροχρονισμένα απόδειξη όταν αυτό ανοίξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοπεί (υποχρεωτικά για να συμμετάσχεις στο πρόγραμμα) ετεροχρονισμένα απόδειξη όταν αυτό ανοίξει.

πιστευεις, "αξιζει" να το κανω ετσι, σε συνεννοηση με το μαγαζι υδραυλικου που θα με αναλαβει ?

ειμαι σε ταξη εισοδηματος <15000 με την οικία στο όνομά μου.

 

εκτος του ηλιακού, ισως να ηθελα να προσθεσω και σίτες στο διαμέρισμά μου (4 μπαλκονόπορτες+1 παραθυράκι).

 

αν υποθέσουμε ότι επιχορηγούμαι με το μεγιστο ποσο (κατι ακουσα οτι απο 70% που ήταν ισως πέσει στο 50%) ισως να αξιζει η διαδικασία αυτή.

 

βγηκα λιγο off topic, αλλα η μια ερωτηση και σκεψη φερνει την επόμενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω, για να ενταχθείς στο πρόγραμμα πρέπει (εκτός των άλλων κριτηρίων όπως οικονομικών, ηλικίας κτίσματος, κλπ) οι παρεμβάσεις που θα κάνεις να αναβαθμίσουν το σπίτι τουλάχιστον κατά μία ενεργειακή κατηγορία.

Και κάτι τέτοιο δεν επιτυγχάνεται μόνο με την εγκατάσταση ηλιακού. Θα χρειαστεί να κάνεις και κάτι άλλο μαζί, πχ κουφώματα, μονώσεις, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...