Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι διατεθειμενος να εμπαινα στην διαδικασια αυτη, πχ. προσθετωντας μια θερμοπρόσοψη στο διαμέρισμά μου.

θα ξεκινησω συζητωντας μ εναν πολιτικο μηχανικο, ο οποιος ειναι και ο κατασκευαστης της πολυκατοικιας και λογικα θα γνωριζει περισσοτερα σχετικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Απ' όσο ξέρω, για να ενταχθείς στο πρόγραμμα πρέπει (εκτός των άλλων κριτηρίων όπως οικονομικών, ηλικίας κτίσματος, κλπ) οι παρεμβάσεις που θα κάνεις να αναβαθμίσουν το σπίτι τουλάχιστον κατά μία ενεργειακή κατηγορία.

Ακούγονται φήμες ότι δεν θα ισχύει πλέον αυτό με τη 1 κατηγορία στο νέα "Εξοικονομώ", αλλά κατ' ελάχιστον στην Β' Κατηγορία από όπου κι αν είναι η τωρινή κατηγορία του εκάστοτε κτηρίου.

 

http://www.michanikos.gr/_/Ειδήσεις/ενέργεια-απε/πληροφορίες-για-το-νέο-«εξοικονομώ»-υποχρεωτι-r5683

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγονται φήμες ότι δεν θα ισχύει πλέον αυτό με τη 1 κατηγορία στο νέα "Εξοικονομώ", αλλά κατ' ελάχιστον στην Β' Κατηγορία από όπου κι αν είναι η τωρινή κατηγορία του εκάστοτε κτηρίου.

 

http://www.michanikos.gr/_/Ειδήσεις/ενέργεια-απε/πληροφορίες-για-το-νέο-«εξοικονομώ»-υποχρεωτι-r5683

 

Δεν το ήξερα αυτό.

Και αν και φαντάζει σωστό (ενεργειακά πολλά από τα σπίτια στην Ελλάδα είναι για κλάματα και θα ήταν ένας τρόπος για να φτάσουν σε ένα καλό επίπεδο) φαντάζομαι ότι θα αποθαρρύνει αρκετούς από αυτούς που έχουν σπίτια σε χαμηλές κατηγορίες τα οποία θα χρειάζονταν σημαντικές παρεμβάσεις με αντίστοιχα υψηλό κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πέρα από αυτό, κάτσει να δεις τι έχει να γίνει όταν τον Δεκέμβριο (αντί για Ιούνιο που ήταν αρχικά) κατέβουν κι άλλο οι αντικειμενικές αξίες και μπουν κι άλλοι στο πρόγραμμα (εκτός αν ρίξουν και σε αυτό το όριο των 2100 euro/τμ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα σε αυτα τα χρηματα εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?

 

Ηλιακός θερμοσίφωνας SOLAR STAR 160lit κκ  glass τιτάνιου με γίγας επιλεκτικό συλλέκτη τιτάνιου 

Αριθμός συλλεκτών: 125 x 200cm ενα τεμάχιο επιλεκτικός τιτάνιου

Εγγύηση: 10 χρόνια Τιμή :549 € συμπεριλαμβανομένου   ΦΠΑ  παραδοση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα θα πω , μακρυα απο την μουφα που λεγετε Solr Star .

Το εχω αναφερει ξανα εδω μεσα παλιοτερα

Ηταν ο 1ος  μου , δεν ηξερα τοτε την πατησα και τον πληρωσα τριπλο ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε αυτα τα χρηματα εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?

 

Ηλιακός θερμοσίφωνας SOLAR STAR 160lit κκ  glass τιτάνιου με γίγας επιλεκτικό συλλέκτη τιτάνιου 

Αριθμός συλλεκτών: 125 x 200cm ενα τεμάχιο επιλεκτικός τιτάνιου

Εγγύηση: 10 χρόνια Τιμή :549 € συμπεριλαμβανομένου   ΦΠΑ  παραδοση  

Από την περιγραφή:

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:
 
 Μπόιλερ
 
 Εξωτερικό περίβλημα από ανοξείδωτο ατσάλι 3,16L
 
 Δεξαμενή αποθήκευσης νερού από ATSALI UST 3MM, με εσωτερική διπλή επίστρωση σμάλτου
 
τιτανίου(GLASS)

 

 

Εκτός του ότι είναι εντελώς απίθανο να έχουν βάλει εξωτερικά 316L (θα ήταν σπατάλη να χρησιμοποιηθεί αυτό το κράμα εκεί, συνήθως βάζουν 304)

όλα τα λεφτά είναι το υλικό "ATSALI UST" της δεξαμενής :D

 

Αυτοί στο site τους λένε ότι κάτι κατασκευάζουν στην Ελλάδα, αλλά δεν το βλέπω πιθανό σε αυτή την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από την περιγραφή:

 

 

 

Εκτός του ότι είναι εντελώς απίθανο να έχουν βάλει εξωτερικά 316L (θα ήταν σπατάλη να χρησιμοποιηθεί αυτό το κράμα εκεί, συνήθως βάζουν 304)

όλα τα λεφτά είναι το υλικό "ATSALI UST" της δεξαμενής :D

 

Αυτοί στο site τους λένε ότι κάτι κατασκευάζουν στην Ελλάδα, αλλά δεν το βλέπω πιθανό σε αυτή την τιμή.

Για τα λεφτα του δεν αξίζει δηλαδή? Γιατι αντίστοιχο μηχανηνα απο Μαλτεζο βγαίνει στα 1200€ και οπως καταλαβαίνεις δεν περισευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λεφτα του δεν αξίζει δηλαδή? Γιατι αντίστοιχο μηχανηνα απο Μαλτεζο βγαίνει στα 1200€ και οπως καταλαβαίνεις δεν περισευουν.

Το αντίστοιχο του Μαλτέζου είναι αυτό  Το οποίο και πάλι δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή, σε Μαλτέζο πας για το ανοξείδωτο των 1200€.

Δεν ξέρω να σου πω αν αξίζει τα λεφτά του. Θα κάνεις τη δουλειά σου, αλλά δεν ξέρω για πόσο, παίρνεις ένα μεγαλύτερο ρίσκο από θέμα αξιοπιστίας και αντοχής. Δε μπορεί κανείς να το κοστολογήσει εύκολα αυτό για να γίνει συγκρίσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Φ)Solar Star

 

 

Καλησπερα και απο μενα .

Ειμαι στην αναζητηση καινουργιου ηλιακου ( 160Lt ) για την περιοχη της αθηνας - πατησια .

Ο υπαρχων τρυπησε και περναει το υγρο κου κλειστου κυκλωματος στο νερο χρησης .

Το καταλαβαινεις απο το αφρισμα σαν σαπουναδα που κανει οταν τραβας νερο ζεστο ....

Δεν θελω να αλλαξω μονο το μποιλερ .

Η μαρκα που εχω τωρα αποδειχτηκε για τον @@ ( solar star ).

Την ειχα πατησει λογω φτηνιας και τον ειχα παρει - ανοιχτου κυκλωματος ( δεν με ενημερωσαν τοτε για κλειστου ) εσπασε στα 1α χιονια το μποιλερ και το αλλαξα μετα με κλειστου εσπασαν τα τζαμια κλπκλπκλπ

.........

.......
Παρένθεση -ο παλιος είναι solar star ανοιχτού κυκλωματος 8ετίας και σπασμένο συλλέκτη για δεύτερη φορα και πολλή κακή επικοινωνία με αυτούς που λένε οτι έχουν τον συγκεκριμένο ηλιακό γι αυτό μακριά-κλείνει η παρένθεση.
......


....... Προσωπικά εγώ έχω καεί από Solar Star και δεν θα τους πρότεινα ποτέ σε κανέναν. Συγκεκριμένα το μπόιλερ του ήταν άχρηστο, η μόνωσή του ανύπαρκτη με αποτέλεσμα να μη διατηρεί το νερό ζεστό.....


...... Έκανα το λάθος να τοποθετήσω στο καινούριο διαμέρισμα μου το 2002 ένα ηλιακό solar star. Δεν είχα ποτέ ζεστό νερό. Ακόμα και αμέσως μετά την τοποθέτηση το νερό ήταν απλά χλιαρό (πράγμα που μάλλον οφείλεται στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες του περιβάλλοντος εκείνη την εποχή και όχι στη σωστή του λειτουργία) αλλά όταν χειμώνιασε ήταν παγωμένο. Φώναξα ένα φίλο υδραυλικό μου πρόσθεσε υγρά (μου είπε ότι δεν είχε καθόλου!!) και μου είπε φυσικά και ότι αυτό που είχα αγοράσει ήταν άχρηστο. Το νερό ήταν απλά χλιαρό μόνο φυσικά τις μέρες που είχε μεγάλη ηλιοφάνεια. Αυτή η ταλαιπωρία συνεχίστηκε μέχρι που ο ηλιακός τρύπησε πριν δέκα μέρες περίπου. Δηλαδή μέσα σε πέντε χρόνια περίπου δεν είχα ποτέ ζεστό νερό, έχω καταναλώσει πολύ ηλεκτρικό ρεύμα και τα χρήματα που έδωσα για την αγορά του (550 ευρώ περίπου) είναι χαμένα. Η εταιρία (που μόνο σοβαρή εταιρία δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί) δεν αναγνωρίζει ότι ήταν ελαττωματικό το προϊόν και τα έριξε φυσικά στον υδραυλικό λέγοντας ότι έπρεπε να είχα φωνάξει αυτούς για όλα τα σέρβις και ότι το χαλάσαμε μόνοι μας. Επειδή δεν έχω τη διάθεση να ασχοληθώ καθόλου μαζί τους και λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και για να διαφυλάξω την ψυχική μου ηρεμία προσανατολίζομαι στην αγορά νέου ηλιακού. .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το αντίστοιχο του Μαλτέζου είναι αυτό  Το οποίο και πάλι δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή, σε Μαλτέζο πας για το ανοξείδωτο των 1200€.

Δεν ξέρω να σου πω αν αξίζει τα λεφτά του. Θα κάνεις τη δουλειά σου, αλλά δεν ξέρω για πόσο, παίρνεις ένα μεγαλύτερο ρίσκο από θέμα αξιοπιστίας και αντοχής. Δε μπορεί κανείς να το κοστολογήσει εύκολα αυτό για να γίνει συγκρίσιμο.

 

Nαι για το ανοξειδωτο κοιταγα σε Μαλτεζο.

 

 

(Φ)Solar Star

 

 

Ευχαριστω πολυ καταλαβα οτι δεν αξιζει.

 

Στα ιδια χρηματα ειδα και ενα Sonne.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...