Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/4/2018 στις 1:21 ΜΜ, xatzizoi είπε

Μένω στην περιοχή της Λάρισας και ενώ έχουμε αρκετή ηλιοφάνεια , έχουμε και πολλή υγρασία. Πέραν αυτού με ενδιαφέρει ο ηλιακός να διατηρεί ζεστό νερό όσο πιο πολύ γίνεται. Είμαι μητέρα με ένα ανήλικο τέκνο και μένουν μαζί μου και οι γονείς μου. Δεν έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις και αν κάποιος στο φόρουμ μπορεί να μου κάνει μια πρόταση ή να αναφέρει κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά που θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά , πολύ θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.

Αποτι ξέρω στην λαρισα έχει εργοστάσιο παραγωγής ηλιακών.. ρωτά πρώτα για αυτά που είναι στην περιοχή σου διαφορετικ έχεις δίπλα στην Κατερίνη του ΞΑΦΗ που είναι άριστοι.. 

150 λίτρα με μια πλακα σε υπερκαλύπτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποια η γνώμη σας για ανοιχτού κυκλώματος (χάλκινο)?

το προηγούμενο κράτησε 20 χρόνια χωρίς καμία συντήρηση. οι εξωτερικές θερμοκρασίες δύσκολα πέφτουν κάτω απο 7-8 βαθμούς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, siriusb είπε

Ποια η γνώμη σας για ανοιχτού κυκλώματος (χάλκινο)?

το προηγούμενο κράτησε 20 χρόνια χωρίς καμία συντήρηση. οι εξωτερικές θερμοκρασίες δύσκολα πέφτουν κάτω απο 7-8 βαθμούς.  

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι με το υπογραμμισμένο απλά τζογάρεις, ε; Τί θα πει "δύσκολα";

Εσύ δηλαδή θέλεις να μην είσαι προστατευμένος ακόμα και για την extreme μέρα; Που πλέον δεν είναι και απίθανη, με τα τρελά που κάνει ο καιρός. Ή θέλεις να ρίξει κάποια στιγμή κάνα χιονάκι (δεν ξέρω που βρίσκεσαι βέβαια) κι εσύ να ξεχιονίζεις συλλέκτες ή να αφήνεις βρύσες ανοιχτές;

Καταλαβαίνεις ότι κάποιος λόγος θα υπάρχει που ενώ τα "ανοιχτού κυκλώματος" είναι φθηνότερα και λίγο πιο γρήγορα στην επίτευξη θερμοκρασίας, δεν έχουν "πιάσει" τόσο στην Ελλάδα ενώ αντίθετα γίνεται χαμός στο Ισραήλ (δε νομίζω να είναι αντισημιτικό το θέμα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2018 στις 11:24 ΠΜ, DownUNDERground είπε

Να θέσω μια ερώτηση τελείως απλοϊκά; Πώς γίνεται ενώ τα δοχεία χαλκού να θεωρούνται μεγαλύτερης αντοχής, πλέον τα διαθέσιμα μοντέλα να είναι τόσο λιγότερα από τις λύσεις τύπου Glass;

ΚΟΣΤΟΣ ...... ΚΡΙΣΗ .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2009 που είχε ρίξει αρκετό χιόνι μέσα στο λεκανοπέδιο,όσοι είχαν ανοιχτού κυκλώματος ηλιακους,τους έκλαιγαν.

 

Οκ δεν χιονίζει συχνά Αθήνα,αλλά γιατί να ρισκάρεις; Αξίζει για μερικά ευρώ να τρέμεις μην πάει και κάνει χαμηλές θερμοκρασίες και στον σπάσει; 

 

Κατευθείαν κλειστού κυκλώματος και τελείωσε.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι με το υπογραμμισμένο απλά τζογάρεις, ε; Τί θα πει "δύσκολα";

Εσύ δηλαδή θέλεις να μην είσαι προστατευμένος ακόμα και για την extreme μέρα; Που πλέον δεν είναι και απίθανη, με τα τρελά που κάνει ο καιρός. Ή θέλεις να ρίξει κάποια στιγμή κάνα χιονάκι (δεν ξέρω που βρίσκεσαι βέβαια) κι εσύ να ξεχιονίζεις συλλέκτες ή να αφήνεις βρύσες ανοιχτές;

Καταλαβαίνεις ότι κάποιος λόγος θα υπάρχει που ενώ τα "ανοιχτού κυκλώματος" είναι φθηνότερα και λίγο πιο γρήγορα στην επίτευξη θερμοκρασίας, δεν έχουν "πιάσει" τόσο στην Ελλάδα ενώ αντίθετα γίνεται χαμός στο Ισραήλ (δε νομίζω να είναι αντισημιτικό το θέμα :P)

Είμαι Κρήτη, εχω ανοιχτού κυκλώματος αλλά φέτος έσκασε το μποιλερ εξωτερικα, και μιας κ είναι 20 χρόνων λεω να το αλλάξω. 

Μετά απο έρευνα που έκανα άκουσα διάφορες απόψεις. 

οχι ανοξείδωτο γιατί δεν είναι καθαρά τα μέταλλα τους κ με τις σωλήνες χαλκού τρυπάνε. 

τα glass είναι οκ αλλά θέλουν κ αυτά την συντήρηση τους, για να κρατήσουν μαξ 6-7 χρόνια (τα καλά). 

Κ σκέφτομαι αφού οι θερμοκρασίες εδώ δεν είναι χαμηλές να βάλω ανοιχτόυ κυκλώματος (η προσφορά που μου έδωσαν ειναι πιο ακριβη απο όλα, μιλάμε για 200αρι τριπλης ενεργειας) να γλιτώσω απο συντήρηση και ίσως να έχω καλύτερη απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, siriusb είπε

Είμαι Κρήτη, εχω ανοιχτού κυκλώματος αλλά φέτος έσκασε το μποιλερ εξωτερικα, και μιας κ είναι 20 χρόνων λεω να το αλλάξω. 

Μετά απο έρευνα που έκανα άκουσα διάφορες απόψεις. 

οχι ανοξείδωτο γιατί δεν είναι καθαρά τα μέταλλα τους κ με τις σωλήνες χαλκού τρυπάνε. 

τα glass είναι οκ αλλά θέλουν κ αυτά την συντήρηση τους, για να κρατήσουν μαξ 6-7 χρόνια (τα καλά). 

Κ σκέφτομαι αφού οι θερμοκρασίες εδώ δεν είναι χαμηλές να βάλω ανοιχτόυ κυκλώματος (η προσφορά που μου έδωσαν ειναι πιο ακριβη απο όλα, μιλάμε για 200αρι τριπλης ενεργειας) να γλιτώσω απο συντήρηση και ίσως να έχω καλύτερη απόδοση. 

Πού θα βρεις χάλκινο ανοιχτού κυκλώματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, siriusb είπε

έχω βρει στα 1400 βέβαια... 

Ένας χάλκινος κλειστού κυκλώματος 160λτ κάνει  γύρω στα 1200, γιατί να πας σε ανοιχτού (και βασικά συνεχίζω να εκπλήσσομαι που τον βρήκες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎13‎/‎4‎/‎2018 στις 3:40 ΜΜ, Roussos είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας και εγώ.

Εχω ενα ξενοδοχείο και πέρυσι αλλαξα τα 3 ηλιακα που ειχε πανω η ταρατσα γιατι ηταν παλιά.

Εβαλα 3 300άρια μάρκας FALCON απο ενα τοπικό μαγαζί στην τιμή των 1500ευρω το ενα.

Ειναι επιλεκτικα κλειστου κυκλωματος . Νομίζω ινοξ.

Γενικά εμεινα ικανοποιημενος καθως οταν εριξε χαλαζι (πολυ δυνατο) δεν επαθαν τπτ ενω στη γυρω περιοχη εσπασαν ολονών.

Το προβλημα π αντιμετωπισαμε ομως ειναι οτι το νερο δεν εφτανε , 900λιτρα για 45-55 ατομα γιατι οι τουριστες το καταναλωναν ολο οταν γυρνουσαν απο τη θαλασσα γυρω στις 18:00-19:00 και μετα δεν ειχε αρκετη ηλιοφανεια για να ξαναζεστανει.

Οπότε φέτος σκέφτομαι να βάλω αλλα 2 300άρια ωστε να μην εχω αυτο το προβλημα .

Να ξαναπαω στο ιδιο μοντέλο ? Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο? Τα καινουρια θα χρησιμοποιουνται χωρις θερμοσιφωνο , μονο με ηλιο για αποθηκη περισσοτέρου νερου.

Επισης υπαρχει καποιο ηλιακο με θερμομετρο και wifi/δυκτιο το οποιο να μπορω να βλεπω την θερμοκρασια απομακρυσμενα? (η ταρατσα δεν ειναι ευκολα προσβασιμη) Ετσι ωστε να ξερω πότε να αναβω το θερμοσίφωνο γιατι ο χρονοδιακόπτης δεν ειναι πάντα καλη λύση.

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Πρώτον, χρειάζεσαι τουλάχιστον μόνο για καλοκαιρινή σεζόν, 30 λίτρα ανά κλίνη.

Δεύτερων, αν έχουν επιμερισθεί η ηλιακοί, η αν όλοι ηλιακοί δίνουν σε μια κεντρική στήλη.

Πρόσεξε την κατανομή ροών.

Μπορείς να βάλεις αν θέλεις τους θερμοστάτες για μέση θερμοκρασία στους 40, και όταν πέφτει η θερμοκρασία να πάρουν μπροστά η αντιστάσεις.

Κεντρικό σύστημα είναι δίκοπο μαχαίρι.

Σχεδόν όλοι κάνουν κεντρικά συστήματα αλά αγνοούνε αρκετές λεπτομέρειες, που το σύστημα ποτέ δεν δουλεύει σωστά, υπολειτουργεί.

Με το κεντρικό σύστημα υπάρχει και η περίπτωση μετά από χρόνια να τρυπήσει το καζάνι, και μέχρι να αντικατασταθεί κάποιες μέρες θα είναι χωρίς ζεστό νερό, χόρια το αν έχουμε διακοπή ρεύματος δεν λειτουργεί.

Σε κάθε τέτοια δουλειά πρέπει κάποιος μετά από μελέτη, θα χρειαστεί περσότερο χρόνο να σκεφτεί τη μπορεί να πάει στραβά, διότι δεν είναι απλά το σπίτι, είναι επιχείρηση.

Στις ‎12‎/‎4‎/‎2018 στις 4:09 ΜΜ, t_p είπε

Καλησπέρα,

Είμαι σε διαδικασία αντικατάστασης του ηλιακού.

Γνωρίζει κανένας κάποιον ηλιακό με μόνωση πολυουρεθάνης στον συλλέκτη; 

Επίσης λόγω ότι οι σωλήνες σύνδεσης του ηλιακού με την παροχή του νερού είναι πλαστικές 25 χρονών σκέφτομαι να τις αλλάξω και αυτές . Σκέφτομαι να  βάλω χαλκοσωλήνες που είναι σε κουλούρα, διαμέτρου  Φ15, πάχος τοιχώματος 1mm  και  έχουν μόνωση 13χιλιοστά. Επειδή θα ακουμπάνε στο δάπεδο , πως μπορώ να τις προστατέψω ώστε να μην προκαλέσει κάποιος ζημιά; Αντέχουν εάν κάποιος πχ τους πατήσει; Θα είναι στην ταράτσα πολυκατοικίας, όπου όλοι έχουν πρόσβαση.  

Παλιότερα μια εταιρεία έκανε την επένδυση και αγόρασε τον εξοπλισμό από Ισραήλ για να κατασκευάσει συλλέκτες με πολιουρεθάνης, το δούλεψε ένα διάστημα και το εγκατέλειψε, διότι παρουσιάστηκαν αρκετά προβλήματα.

Για καλές αποδώσεις συλλεκτών δεν παίζει μόνο ρόλο η μόνωση αλά και η διάταξη που πρέπει να κατασκευαστή ένας συλλέκτης.

Όπως απόσταση απορροφητή από μόνωση, απόσταση απορροφητή από τζάμι, αν υπάρχουν θερμό γέφυρες, πυκνότητα μόνωσης, όχι τόσο το πάχος της μόνωσης.

Της σωλήνες μην της αλλάζεις αν είναι μαύρες πλαστικές, δεν παθαίνουν τίποτα ποτέ, ούτε και με της παγωνιές, ο χαλκός με παγωνιά θα ανοίξει. Σκέψου και την ηλεκτρόλυση.

Επεξ/σία από D.PAT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα φωτα σας. Εμας εδω στην πολυκατοικια μας θελει να βαλει ηλιακο μαζι με μποιλερ καπως ετσι μου το πε στο μπαλκονι του. Υπαρχει τετοια περιπτωση να γινει κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Παιδια τα φωτα σας. Εμας εδω στην πολυκατοικια μας θελει να βαλει ηλιακο μαζι με μποιλερ καπως ετσι μου το πε στο μπαλκονι του. Υπαρχει τετοια περιπτωση να γινει κατι τετοιο;

Όλα γίνονται,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...