Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, vasilk είπε

Πολλοί βάζουν 3πλης αλλά αν τα βάλεις όλα κάτω δύσκολα συμφέρει. Υψηλότερο κόστος εγκατάστασης, υψηλή τιμή καυσίμων, μεγάλες απώλειες (πληρώνεις καύσιμα για να ζεσταίνουν την ταράτσα).

Φυσικά στέκεται και για 8 μήνες δεν θα δεις και εμφανή διαφορά. Την διαφορά όμως από ένα με 4τμ θα την δεις τους 4 δύσκολους μήνες. Αυτό με τα 2.5τμ θα χρειαστεί ρεύμα όταν αυτός με τα 4τμ θα έχει επαρκώς ζεστό νερό.

Βέβαια όποιος αγοράσει αυτόν με τα 4τμ πρέπει να ξέρει πως αν δεν το σκεπάσει το καλοκαίρι σε 4-5 χρόνια θα ψάχνει boiler.

Εννοείς να σκεπάσει το ενα απο τα 2 πανελ του ηλιακου; Ισχύει αυτό ή είναι αστικός μυθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, drspiros είπε

Σε τι υπερέχει ο fullplate συλλέκτης;

Ευχαριστώ.

O full plate navi-premium έχει επίστρωση τιτανίου(1,2mm)12 χαλκοσωλήνες απορρόφησης ηλιακής ενέργειας αντί 8 του απλού full plate!Έτσι έχει μεγαλύτερη απόδοση...επίσης,έχει μόνωση και στο πλάι εκτός από πίσω και λόγω του μονοκόμματου κασώματος,παρέχει μεγαλύτερη αξιοπιστία(π.χ θέμα διάβρωσης)....

Όπως και νά'χει,οι μεγαλύτεροι συλλέκτες δίνουν περισσότερο ζεστό νερό το χειμώνα...γλιτώνεις το ρεύμα δηλαδή!!!Σκεπάζοντας τον έναν συλλέκτη(τον μισό στην περίπτωση του μονού)τους τρείς μήνες του καλοκαιριού και,τους δύο(ή ολόκληρο)όταν λείπουμε διακοπές,δεν θα έχουμε ποτέ πρόβλημα με το καζάνι!!Αρκεί,η αλλαγή του ανοδίου κάθε τρία χρόνια(Αθήνα)!!Επίσης,με το σκέπασμα,παρατείνουμε(3 χρόνια τουλάχιστον) την συμπλήρωση υγρών!!Τέλος,οι μεγαλύτεροι συλλέκτες,σημαίνουν και την παράταση(ίσως και 10 χρόνων,μαζί με έναν καθαρισμό του καζανιού) της αλλαγής της αντίστασης λόγω της μή(ή ελάχιστης) χρήσης του ηλεκτρικού ρεύματος!!!Προσωπικά πιστεύω πως το σκέπασμα που ανέφερα,είναι το Α και το Ω στη ζωή ενός ηλιακού!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devotee είπε

O full plate navi-premium έχει επίστρωση τιτανίου(1,2mm)12 χαλκοσωλήνες απορρόφησης ηλιακής ενέργειας αντί 8 του απλού full plate!Έτσι έχει μεγαλύτερη απόδοση...επίσης,έχει μόνωση και στο πλάι εκτός από πίσω και λόγω του μονοκόμματου κασώματος,παρέχει μεγαλύτερη αξιοπιστία(π.χ θέμα διάβρωσης)....

Όπως και νά'χει,οι μεγαλύτεροι συλλέκτες δίνουν περισσότερο ζεστό νερό το χειμώνα...γλιτώνεις το ρεύμα δηλαδή!!!Σκεπάζοντας τον έναν συλλέκτη(τον μισό στην περίπτωση του μονού)τους τρείς μήνες του καλοκαιριού και,τους δύο(ή ολόκληρο)όταν λείπουμε διακοπές,δεν θα έχουμε ποτέ πρόβλημα με το καζάνι!!Αρκεί,η αλλαγή του ανοδίου κάθε τρία χρόνια(Αθήνα)!!Επίσης,με το σκέπασμα,παρατείνουμε(3 χρόνια τουλάχιστον) την συμπλήρωση υγρών!!Τέλος,οι μεγαλύτεροι συλλέκτες,σημαίνουν και την παράταση(ίσως και 10 χρόνων,μαζί με έναν καθαρισμό του καζανιού) της αλλαγής της αντίστασης λόγω της μή(ή ελάχιστης) χρήσης του ηλεκτρικού ρεύματος!!!Προσωπικά πιστεύω πως το σκέπασμα που ανέφερα,είναι το Α και το Ω στη ζωή ενός ηλιακού!!!

Του Δήμα δεν είναι αυτός ο συλλέκτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Devotee είπε

Υπαρχουν επιλεκτικοι που μεσα κανουν(σχεδιο) τετραγωνα και αλλοι κατι σαν γραμμες(φυλλαρακια) Ποια η διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαίνω καλά οι πρώτοι είναι με ενιαίο φύλο απορροφητή, ενώ οι δεύτεροι με φυλαράκια (λωρίδες) αλουμινίου που η κάθε μια ξεχωριστά κολλάται πάνω στην σωλήνα χαλκού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Αν καταλαβαίνω καλά οι πρώτοι είναι με ενιαίο φύλο απορροφητή, ενώ οι δεύτεροι με φυλαράκια (λωρίδες) αλουμινίου που η κάθε μια ξεχωριστά κολλάται πάνω στην σωλήνα χαλκού

http://dimas-solar.gr/?page_id=259&lang=el

Κοιτα συλλεκτη sol και energy. Ο violaris τον energy τον χαρακτηριζει full plate https://www.abenergy.gr/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-energypro-glass-solar/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-energypro-glass-diplhs-energeias/hliakos-thermosifonas-200lt-3.0-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι άποψη έχετε για αναμικτική θερμοστατική βαλβίδα;

 

θέλω να βάλω μία στο θερμοσίφωνα, που βρίσκεται στην ταράτσα, 3 πατώματα πάνω από μένα,

με σκοπό

1. το χειμώνα μικρότερες απώλειες, λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας νερού στις σωληνώσεις

2. το καλοκαίρι, που το καυτό νερό περισσεύει ότι και να κάνω, να το χρησιμοποιώ γύρω στους 45 για το πλυντήριο ρούχων

-

ο μόνος λόγος που δεν το έκανα ακόμη, είναι ότι με τη θερμοστατική δεν θα ξέρω το καλοκαίρι περίπου πόσο καίει το νερό, γιατί θα κεταβαίνει σε χαμηλότερη θερμοκρασία,

τώρα καταλαβαίνω πότε καίει, οπότε πέφτει σκέπασμα για 4-5 μέρες, μετά καταλαβαίνω πότε γίνεται χλιαρό κλπ,

σκέφτομαι να βάλω θερμόμετρο στην έξοδο και να ανεβοκατεβαίνω ταράτσα κάθε 2-3 μέρες, μέχρι να βρω το ρυθμό του,

-

τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koufs είπε

τι άποψη έχετε για αναμικτική θερμοστατική βαλβίδα;

θέλω να βάλω μία στο θερμοσίφωνα, που βρίσκεται στην ταράτσα, 3 πατώματα πάνω από μένα,

με σκοπό

1. το χειμώνα μικρότερες απώλειες, λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας νερού στις σωληνώσεις

2. το καλοκαίρι, που το καυτό νερό περισσεύει ότι και να κάνω, να το χρησιμοποιώ γύρω στους 45 για το πλυντήριο ρούχων

-

ο μόνος λόγος που δεν το έκανα ακόμη, είναι ότι με τη θερμοστατική δεν θα ξέρω το καλοκαίρι περίπου πόσο καίει το νερό, γιατί θα κεταβαίνει σε χαμηλότερη θερμοκρασία,

τώρα καταλαβαίνω πότε καίει, οπότε πέφτει σκέπασμα για 4-5 μέρες, μετά καταλαβαίνω πότε γίνεται χλιαρό κλπ,

σκέφτομαι να βάλω θερμόμετρο στην έξοδο και να ανεβοκατεβαίνω ταράτσα κάθε 2-3 μέρες, μέχρι να βρω το ρυθμό του,

-

τι λέτε;

Εγώ είμαι υπέρ και έχω βάλει. Για ασφάλεια των παιδιών και λιγότερη καταπόνηση των σωληνώσεων (των μπαταριών) πέραν αυτών που είπες.
Το καλοκαίρι γιατί αν σε νοιάζει η θερμοκρασία. Πάρτο σα δεδομένο ότι θα είναι 90+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, naive είπε

Εγώ είμαι υπέρ και έχω βάλει. Για ασφάλεια των παιδιών και λιγότερη καταπόνηση των σωληνώσεων (των μπαταριών) πέραν αυτών που είπες.
Το καλοκαίρι γιατί αν σε νοιάζει η θερμοκρασία. Πάρτο σα δεδομένο ότι θα είναι 90+

σωστά και αυτά που ανέφερες για ασφάλεια και καταπόνηση σωληνώσεων και μπαταριών,

όσο για το 90+, αυτό θέλω να αποφύγω και ήδη τα καλοκαίρια σκεπάζω τους συλλέκτες, και όχι μόνο όταν φεύγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τα 15οαρια με 2m έχουν ίδιο βαθμό απόδοσης με τα 3 m με μάυρο συλλέκτη όπως και τα 3m επιλεκτικό με τα 4m μαύρο.Γιατί λοιπόν δε χρησιμοποιούνται σήμερα μαύροι συλλέκτες που δεν κάνουν και υπερθέρμανση και αναλωνόμαστε με επιλεκτικά , αναμεικτικές σκεπάσματα κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, g..kar είπε

Ρε παιδιά τα 15οαρια με 2m έχουν ίδιο βαθμό απόδοσης με τα 3 m με μάυρο συλλέκτη όπως και τα 3m επιλεκτικό με τα 4m μαύρο.Γιατί λοιπόν δε χρησιμοποιούνται σήμερα μαύροι συλλέκτες που δεν κάνουν και υπερθέρμανση και αναλωνόμαστε με επιλεκτικά , αναμεικτικές σκεπάσματα κλπ?

Γιατί δεν κάνουν υπερθέρμανση οι μαύροι; 
Η μεγαλύτερη επιφάνεια σημαίνει και περισσότερες απώλειες οπότε κακό για τη συνολική απόδοση που τη χρειαζόμαστε το χειμώνα.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lΛόγω του ότι τα μαύρα έχουν 30,40%βαθμό εκπομπής χονδρικά σε σχέση με τα επιλεκτικά που έχουν 2-5%.Και αν εξαιρέσεις την τελ δεκαετία που δουλεύουν σχεδόν αποκλειστικά οι επιλεκτικοί όλα τα άλλα χρόνια μια χαρά ήταν το νερό και με τους μαύρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, g..kar είπε

lΛόγω του ότι τα μαύρα έχουν 30,40%βαθμό εκπομπής χονδρικά σε σχέση με τα επιλεκτικά που έχουν 2-5%.Και αν εξαιρέσεις την τελ δεκαετία που δουλεύουν σχεδόν αποκλειστικά οι επιλεκτικοί όλα τα άλλα χρόνια μια χαρά ήταν το νερό και με τους μαύρους.

Το καλοκαίρι ακόμα και με αυτή την απορρόφηση, η ακτινοβολία είναι αρκετή όλη μέρα για να το βράσει το νερό. Και αν δεν το κάνει την πρώτη θα το κάνει τη δεύτερη μέρα. Απλά  ο επιλεκτικός θα το βράσει νωρίτερα. Το Χειμώνα όμως θα πρέπει να μπορεί να εκμεταλλευτεί γρήγορα και το μισάωρο που θα βγει ο ήλιος μέσα στη μέρα.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...