Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ευχαριστω, 4 στουντιο Χ 2 ατομα=8 ΑΤΟΜΑ

13 λεπτά πριν, troi.g είπε

Καλημέρα. Γνώμη μου, ψιλομακρια από τη συγκεκριμένη μάρκα. Γιατί χρειάζεσαι 300αρι? και με 4m2 δε νομίζω να μπορεί να σε καλύψει.

Kαλημέρα, τι προτείνετε για 300 L  SOL Violaris?  ή ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή πρόκειται να ακούσεις διαφορά, και επειδή έχεις μεγάλη ανάγκη ζεστού νερού λόγω πολλών ατόμων, γνώμη μου είναι να ρωτήσεις έναν μηχανολόγο. Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία. Βάλαμε σε επαγγελματικό χώρο 300 με 4 τμ ( δεν τον προτείναμε εμείς, μας τον έφεραν) δεν καλύπτει επαρκώς. Βέβαια παίζει σημαντικό ρόλο η απαίτηση της κάθε περίπτωσης,οπότε όλα είναι υποκειμενικά. Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να βάλεις δύο ηλιακά. Αν οι γραμμές είναι κοινές τότε τους συνδέεις σε σειρά, δηλαδή η έξοδος ζεστού νερού του πρώτου γίνεται εισαγωγή νερού στον δεύτερο, και μετά ο δεύτερος δίνει στην κατανάλωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Επειδή πρόκειται να ακούσεις διαφορά, και επειδή έχεις μεγάλη ανάγκη ζεστού νερού λόγω πολλών ατόμων, γνώμη μου είναι να ρωτήσεις έναν μηχανολόγο. Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία. Βάλαμε σε επαγγελματικό χώρο 300 με 4 τμ ( δεν τον προτείναμε εμείς, μας τον έφεραν) δεν καλύπτει επαρκώς. Βέβαια παίζει σημαντικό ρόλο η απαίτηση της κάθε περίπτωσης,οπότε όλα είναι υποκειμενικά. Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να βάλεις δύο ηλιακά. Αν οι γραμμές είναι κοινές τότε τους συνδέεις σε σειρά, δηλαδή η έξοδος ζεστού νερού του πρώτου γίνεται εισαγωγή νερού στον δεύτερο, και μετά ο δεύτερος δίνει στην κατανάλωση.

Το καλοκαίρι 1987 - 1988 δεν θυμάμαι ακριβώς οταν πρωτολειτούργησαν τα στουντιο ειχα τοποθετήσει ενα ηλιακό 300 λίτρων ανοιχτου κυκλώματος ο οποίος κράτησε  περίπου 25 χρόνια , επαθε ζημιά μεσα στην σαιζόν και οι ιδιοκτητες αναγκαστηκαν να τοποθετησουν ενα 200αρι ανοικτου κυκλωματος με ενα καθρεπτη πιθανον επιλεκτικό... για αυτό νομίζω οτι ενα  300 με 4 τμ καθρέπτες θα κάνει δουλειά, Εγω στο σπιτι εχω ενα 250 λιτρων κλειστού με 3 καθρέπτες απλους 20ετίας δεν μπορεις να φανταστεις τι θερμοκρασίες πιανει και τον χειμώνα οταν εχουμε ηλιοφάνεια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη απόδοση έχουν του ανοιχτού και άλλη του κλειστού. Επίσης εσύ έχεις 250 με τρεις όμως συλλέκτες( πιθανόν να είναι και πάνελ). Οπότε αντικείμενα για 300 μάλλον θα χρειαζόταν 4 συλλέκτες (1,5 τμ ο καθένας). Αν θες οπωσδήποτε 300 προτίμησε να βάλλεις 2 συλλέκτες 2,5 τμ ο καθένας. Με 4 τμ δε νομίζω να σε καλύψει για τον χειμώνα. Μπορείς να ψάξεις σε εταιρείες πού κατασκευάζουν ηλιακά ώστε να σε καθοδηγήσουν. Πάντως εγώ , εάν είχα χώρο θα έβαζα δυο 160 αρηδες ή έναν 160 και έναν 120.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, troi.g είπε

Άλλη απόδοση έχουν του ανοιχτού και άλλη του κλειστού. Επίσης εσύ έχεις 250 με τρεις όμως συλλέκτες( πιθανόν να είναι και πάνελ). Οπότε αντικείμενα για 300 μάλλον θα χρειαζόταν 4 συλλέκτες (1,5 τμ ο καθένας). Αν θες οπωσδήποτε 300 προτίμησε να βάλλεις 2 συλλέκτες 2,5 τμ ο καθένας. Με 4 τμ δε νομίζω να σε καλύψει για τον χειμώνα. Μπορείς να ψάξεις σε εταιρείες πού κατασκευάζουν ηλιακά ώστε να σε καθοδηγήσουν. Πάντως εγώ , εάν είχα χώρο θα έβαζα δυο 160 αρηδες ή έναν 160 και έναν 120.

Τον χειμώνα δεν λειτουργούν τα στουντιο απο Απρίλιο εως τελος Οκτωβρίου...  απο οτι κατάλαβα οι περισσότερες εταιρείες κατασκευής και πώλησης δεν ειναι αντικειμενικοί... θέλουν  να πουλήσουν και σε παραπεμπουν στις πιστοποιησεις τους κ.λ.π. Σας ευχαριστω και αν θελετε μου προτείνετε κανένα μοντέλο, εταιρεία.

                                                                                                                                                Καλή Σαρακοστή  απο Κω

                                                                                                                                                             Παναγιώτης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ξανααναφερω οτι ειμαι υπερ ευχαριστημενος με τα 2 συστηματα που εχω με τον Sonne ενα δυο κλικ παραπανω .

1ο Sonne Phaethon 160lt/2.4m² Glass τριπλης στην ευβοια - ερετρια.

2ο Nobel Classic 160lt/2.6m² Glass διπλης στην αθηνα κατω πατησια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλές συμβουλές για σωστή εγκατάσταση από τους προηγούμενους. Προσθέτω:

Πάρα πολλή προσοχή στο τρύπημα της μόνωσης για να μπει η βάση του ηλιακού. Κάποιοι βάζουν πλακάκια ή πλάκες πεζοδρομίου. Εναλλακτικά, θέλει τρύπημα, μέτα καθαρισμό της τρύπας, μετά σιλικόνη στην τρύπα, και μετά να μπει το ούπα. Εγώ στον δικό μου έβαλα επιπλέον κόλλα πλακιδίων ΑΚ20 από πάνω για έξτρα προστασία επειδή είχα περίσσια. Ήθελα από πάνω να βάψω την κόλλα πλακιδίων με isoflex στεγανωτικό ελαστομερές ταρατσών αλλά το άφησα για το καλοκαίρι.

Περισσότερα εδώ: https://www.monotech.gr/χρησιμεσ-συμβουλεσ-για-την-κατασκευη-4/?lang=en

ΜΟΝΩΣΕΙΣ - ΜΟΝΩΣΕΙΣ - ΜΟΝΩΣΕΙΣ

Εμένα οι υδραυλικοί μου έφεραν  σωλήνα πολυστρωματική (πολύ καλό!) που φοράει ήδη μόνωση γύρω γύρω, η οποία μόνωση όμως ειναι πιο λεπτή από το κλασικό αρμαφλέξ (κακό). Σε κάθε περίπτωση το πιο σημαντικό απ' όλα είναι η τέλεια μόνωση των 2 σωλήνων που ενώνουν μπόιλερ με συλλέκτη (σε μένα ήταν inox από τον Μαλτέζο και είχε και μόνωση που τη φορούσες εσύ πάλι του Μαλτέζου). Πάντως οι μονώσεις που θα αγοράσεις εσύ, πρέπει να έχουν γύρω γύρω προστατευτικό PVC γιατί αλλιώς θα τις φάει αμέσως ο ήλιος. Εγώ χρησιμοποίησα επιπλέον υφασμάτινη ταινία 3M και Pattex.

Επειδή ό,τι και να σου λένε, δε συμφέρει καθόλου να προσπαθήσεις να ζεστάνεις 160 / 200 λίτρα νερό σε σχέση με 60 λίτρα, εγώ κράτησα τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο πατάρι μου και έβαλα μια τρίωδη βάνα για να μπορώ να επιλέξω αν θα κάνω μπάνιο με το ένα ή με το άλλο.

Τέλος, μακριά από ηλιοακμή, θα ανεβάσω φωτογραφίες από συντήρηση στον ηλιακό θερμοσίφωνα στο πατρικό μου, ίσως και σήμερα

ΥΓ: Κάποιοι ηλιακοί μπορεί να θέλουν σύνδεση της γείωσης ανεξάρτητα από το αν θα συνδέσεις στο ρεύμα την ηλεκτρική αντίσταση. Στον Μαλτέζο είναι προυπόθεση για να ισχύει η εγγύηση, στην Ηλιοακμή όχι.

Επεξ/σία από kstgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ο maltezos είναι μια κατηγορία μόνος του. Την γείωση την βάζει, και ένωνει καδο με συλλέκτες. Στο καλό του μοντέλο όμως , γιατί βγάζει και το φτηνό για να γίνει ανταγωνιστικός αλλά  για μένα ξεφτιλιζει το όνομα του. Με τά μονωτικά αν δεν θέλεις να ξανασχοληθεις περνά τα μέσα σε μια φ75 ή φ100 pvc , και τα τμήματα που φαίνεται η μόνωση και δεν μπορείς να βάλεις pvc , τα βάφεις με ένα ακρυλικο μονωτικό σαν κι αυτό που βάφουν τις ταράτσες. Επίσης η πολυστρωματικη δεν κάνει να την βλέπει ο ήλιος γιατί πολυμερίζεται και σε βάθος χρόνου θα βγάλει ζημιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mastorp είπε

Kαλημέρα, γνώμη, γνώμες, προτάσεις... https://www.skroutz.gr/s/8480238/Nobel-Aelios-CUS-300lt-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Οι συλλεκτες δεν ειναι με μονοκομματο κασωμα-πρεσαριστο. Εχουν ομως καλο απορροφητη και τα μποιλερ της nobel ειναι αξιοπιστα..

Σχεση αποδοσης-τιμης προτεινω αυτον  https://www.abenergy.gr/index.php?route=product/product&path=128_129_130&product_id=266

2 ώρες πριν, kstgr είπε

 

Τέλος, μακριά από ηλιοακμή, θα ανεβάσω φωτογραφίες από συντήρηση στον ηλιακό θερμοσίφωνα στο πατρικό μου, ίσως και σήμερα

 

Τι παιζει με το περιβλημα των μποιλερ? Γιατι βουλιαζουν???

Επισης σε εναν καινουργιο ειδα οτι ετρεχε νερο απο την βαλβιδα του ανοιχτου..  Ο ιδιοκτητης του κανει χρηση..

Δεν ειναι θεμα υπερθερμανσης αλλα μολις ανεβαζει θερμοκρασια γινεται αυτο..

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, troi.g είπε

Όταν λένε τουμποραμα εννουν σωλήνα πολυαιθυλενίου. Γι αυτό σου είπα καλύτερα είναι 18χ2,5 και όχι 15χ2,5. Αν είναι πολυαιθυλένιο σαφώς και δεν βάζεις λευκό, μήπως σου είπαν για πολυστρωματικη? 

Η αλήθεια είναι ότι με τόσες ερωτήσεις που έκανα (πήγα από κοντά), μπερδεύτηκα κι εγώ! Δεν θυμάμαι αν ρώτησα τί είδους σωληνώσεις βάζουν ή τί είδους μόνωση βάζουν στις σωληνώσεις. Μου είπε τουμπόραμα (το οποίο απ'ό,τι κατάλαβα από τη συζήτηση εδώ, είναι η κλασική μαύρη σωλήνα) και μου έδειξε μια σωλήνα που μου φάνηκε ήδη μονωμένη με λευκό, γυαλιστερό περίβλημα. Εστίασα στο περίβλημα, μου φάνηκε ικανοποιητικό σαν μόνωση αλλά, καθότι εκτός από άσχετος είμαι και ολίγον βλαξ, δεν την πήρα στα χέρια μου να την περιεργαστώ περισσότερο. Για πολυστρωματική δεν έκανε κουβέντα.

Το 18x2,5 σημαίνει 18 χιλιοστά διάμετρος και 2,5 χιλιοστά πάχος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kajagoogoo είπε

Η αλήθεια είναι ότι με τόσες ερωτήσεις που έκανα (πήγα από κοντά), μπερδεύτηκα κι εγώ! Δεν θυμάμαι αν ρώτησα τί είδους σωληνώσεις βάζουν ή τί είδους μόνωση βάζουν στις σωληνώσεις. Μου είπε τουμπόραμα (το οποίο απ'ό,τι κατάλαβα από τη συζήτηση εδώ, είναι η κλασική μαύρη σωλήνα) και μου έδειξε μια σωλήνα που μου φάνηκε ήδη μονωμένη με λευκό, γυαλιστερό περίβλημα. Εστίασα στο περίβλημα, μου φάνηκε ικανοποιητικό σαν μόνωση αλλά, καθότι εκτός από άσχετος είμαι και ολίγον βλαξ, δεν την πήρα στα χέρια μου να την περιεργαστώ περισσότερο. Για πολυστρωματική δεν έκανε κουβέντα.

Το 18x2,5 σημαίνει 18 χιλιοστά διάμετρος και 2,5 χιλιοστά πάχος;

Ναι σωστά. 18 είναι η εξωτερική διάμετρος και 2,5 το πάχος. Στις περισσότερες περιπτώσεις βάζουν 15χ2,5. Οπότε εσωτερικές διατομές, στη μία περίπτωση 13χιλιοστα και στην αλλη 10χιλιοστα . Γι αυτό σου προτείνω τη 18 , για μεγαλύτερη παροχή. Αυτά ισχύουν στην περίπτωση όμως των πλαστικών σωλήνων. Στην περίπτωση της πολυστρωματικης υπάρχει 18χ2 και 16χ2 Οι πολυστρωματικες είναι άσπρες ενώ οι πλαστικές ειναι μαύρες (υπάρχουν και λευκές αλλά δεν κάνουν για εξωτερικό χώρο).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Τόσο ψάξιμο ρε παιδιά καταντάει κουραστικό, τόσο πολύ μάπα δουλειά κάνουν οι εγκαταστατες, που πρέπει να είσαι από πάνω; 

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μην ξεχνατε οτι τωρα ειναι εποχη για συντηρηση , πριν αρχισει η μεγαλη ηλιοφανεια και οι υψηλες θερμοκρασιες

 

Spoiler

Στις 24/4/2017 στις 11:33 ΠΜ, villasg είπε

Μετα απο 3 χρονια χρησης , σε περιοχη με πολλα αλατα , ηρθε ο καιρος για τον 1ο καθαρισμο / service .

Κλεισαμε τα νερα που πανε στον ηλιακο .

Κλεισαμε τις βανες που ανεβαζουν απο το καλοριφερ ( τριπλης ενεργειας) .

Βγηκαν οι ταπες πληρωσης/ασφαλιστικο του θερμικου υγρου που ειανι πανω πανω .

Βγηκαν ολοι οι σωληνες απο πανω [ θερμικου υγρου , εισοδος /εξοδος  νερου , εισοδος /εξοδος καλοριφερ  ].

Αδειασε ολο το νερο απο μεσα καθως και το θερμικο υγρο ( μαυρο βγηκε ! ! ! ! )

DmP9YXs.jpg

Βγηκαν καλωδια ρευματος και μολις αδειασε το βαρελι βγηκε και η πλαινη "ταπα" που εχει πανω την αντισταση .

8WtPdr4.jpg

Καθαριστηκε η αντισταση απο το πολυ αλατι που ειχε πανω της .

0EG9tSd.jpg

Επειτα κατεβηκε το αδειο βαρελι και καθαρίστηκε επιμελως με πλυσιμο τριψημο κλπ κλπ κλπ

xtI34gR.jpg

Μετα ξαπλωσε κατω και μαζεύτηκε απο μεσα ολο το αλατι , ξανα-πλύθηκε , ξαναμαζευτικε κοκ μεχρι που καθαρισε

Γεμισαμε μια σακουλα αλατι ! ! ! ! .

aWsUX2M.jpg

Inside view

pBY2Di5.jpg

Επειτα μπηκε το βαρελι στην θεση του , πλυθηκε το κυκλωμα του συλεκτη πρεσαροντας νερο απο την εισοδο με το λαστιχο .

Αλαχτηκαν τα φθαρμένα μονωτικά στους σωληνηνες , μπηκε ανωδιο νεα φλαντα και βιδωθηκε η πλαινη ταπα .

Μπηκε νεα ανεπιστροφη και ασφαλιστικο πιεσης .

Φρεσκο τεφλον και τζιβα , ολοι οι σωληνες πισω στην θεση τους και ανοιγμα νερου κλπ κλπ .

Συνολο 2 ωρες και κατι .

Ανοδιο :

s2HElLG.jpg

Αλατα

2PkZJdd.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...