Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα ένα ράγισμα στο γυαλί του ηλιακού στην κάτω γωνία .  Συνέπειες υπάρχουν αν το αφήσω έτσι? 

Δεν ξέρω τι μοντέλο είναι ο ηλιακός, τον βρήκα εδώ. 

Πάντως μου φάνηκε ότι είναι πολύ ξάπλα. Τον μέτρησα στις 32 μοίρες μόλις. 

P90311-170923.jpg

 

P90311-170948.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, villasg είπε

Παιδες μην ξεχνατε οτι τωρα ειναι εποχη για συντηρηση , πριν αρχισει η μεγαλη ηλιοφανεια και οι υψηλες θερμοκρασιες

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Εγω ξερω το αντιθετο.. Οτι δηλαδη η συντηρηση πρεπει να γινει μετα το καλοκαιρι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Εγω ξερω το αντιθετο.. Οτι δηλαδη η συντηρηση πρεπει να γινει μετα το καλοκαιρι..

Σωστά, η συντήρηση καλό είναι να γίνεται Σεπτέμβριο- Οκτώβριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Αύγουστο 2011 αγοράστηκε ηλιακός θερμοσίφωνας Ηλιοακμή 160LT Durosmalt για τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή.

Το Σάββατο, ‎19 ‎Ιανουαρίου ‎2019 έγινε συντήρηση του ηλιακού με αλλαγή ανώδιου μαγνησίου, φλάντζας και καθαρισμό των αλάτων από το μπόιλερ. Επίσης έγινε προσθήκη μονώσεων στους σωλήνες, όπου χρειαζόταν.

Θέλω να μου πούνε, κυρίως οι ειδικοί του θέματος, αν αυτό το πράσινο χρώμα που έχει το καζάνι εσωτερικά σημαίνει ότι αντί για Glass, ο ηλιακός είναι γαλβανιζέ λαμαρίνα/ηλεκτροστατική βαφή ή όπως αλλιώς λέγεται.

Τότε ο ηλιακός είχε κοστίσει μαζί με τη βάση κεραμοσκεπής και την εγκατάσταση 1150 ευρώ! Αναρωτιέμαι λοιπόν αν στην Ηλιοακμή πληρώνοντας αυτό το ποσό για ηλιακό τύπου εμαγιέ/υάλωση/διπλή υάλωση κτλ πήραμε τελικά την κατώτερη δυνατή ποιότητα καζανιού δλδ γαλβανιζέ και μάλιστα εν αγνοία μας.

Το νερό μύριζε έντονα τις πολύ ζεστές μέρες και αυτό κράτησε αρκετά χρόνια και αν κάνετε αναζήτηση στο φόρουμ θα δείτε ότι κι άλλοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα.

1.jpg

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ:

https://drive.google.com/drive/folders/1lnWkZ7v0RXheMS3KpmsjKxA98KpwVare?usp=sharing

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, troi.g είπε

Σωστά, η συντήρηση καλό είναι να γίνεται Σεπτέμβριο- Οκτώβριο.

Αν κάποιος έχει πάνω από δύο χρόνια να κάνει συντήρηση και βρει ευκαιρία δεν νομίζω ότι θα παραπονεθεί ο ηλιακός αν του κάνει και τώρα.Και εγώ σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να κάνω για πρώτη φορά σε έναν του παιδιού που αν τον αφήσω για το Σεπτέβριο πρώτον θα πάει για τρία χρόνια και δεύτερο δεν ξέρουμε πως θα είμαι και αν μπορώ το Σεπτέβριο.☺️

15 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Άδειασα το νερό από το κύκλωμα συλλέκτες μπόιλερ μετά από 27 χρόνια και ήταν πεντακάθαρο 

Μήπως τον τροφοδοτείς απεσταγμένο;;;;;;;;;;Πες μας τουλάχιστον μάρκα να αποδώσουμε τα εύσημα γιατί 27 χρόνια να ανοίγει για πρώτη φορά και να είναι καθαρός δεν είναι και μικρό πράγμα. Ελπίζω τουλάχιστον να του άλλαξες ανόδιο όχι ότι θα γίνει και κάτι αν είναι για πρώτη φορά μετά από 27 χρόνια αλλά έτσι για το έθιμο.☺️

Από την άλλη να περιμένεις και τυχόν απρόοπτα γιατί και εγώ τον άνοιξα πέρισυ για πρώτη φορά μετά από 20 περίπου χρόνια καθάρισα του έβαλα καινούργιο ανόδιο φλάντζα και σε 6 μήνες περίπου πήρα το μπόιλερ στο χέρι γιατί τρύπησε και πέταξε νερά από την εξαέρωση.Πιθανώς τα άλατα που του έβγαλα από μέσα τον προστάτευαν.:DΤελικά πήρα καινούργιο μπόιλερ και έγινε αλλαγή.Εύχομαι να μη σου τύχει κάτι ίδιο και να σου ζήσει πολλά χρόνια ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Αν κάποιος έχει πάνω από δύο χρόνια να κάνει συντήρηση και βρει ευκαιρία δεν νομίζω ότι θα παραπονεθεί ο ηλιακός αν του κάνει και τώρα.Και εγώ σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να κάνω για πρώτη φορά σε έναν του παιδιού που αν τον αφήσω για το Σεπτέβριο πρώτον θα πάει για τρία χρόνια και δεύτερο δεν ξέρουμε πως θα είμαι και αν μπορώ το Σεπτέβριο.☺️

Μήπως τον τροφοδοτείς απεσταγμένο;;;;;;;;;;Πες μας τουλάχιστον μάρκα να αποδώσουμε τα εύσημα γιατί 27 χρόνια να ανοίγει για πρώτη φορά και να είναι καθαρός δεν είναι και μικρό πράγμα. Ελπίζω τουλάχιστον να του άλλαξες ανόδιο όχι ότι θα γίνει και κάτι αν είναι για πρώτη φορά μετά από 27 χρόνια αλλά έτσι για το έθιμο.☺️

Από την άλλη να περιμένεις και τυχόν απρόοπτα γιατί και εγώ τον άνοιξα πέρισυ για πρώτη φορά μετά από 20 περίπου χρόνια καθάρισα του έβαλα καινούργιο ανόδιο φλάντζα και σε 6 μήνες περίπου πήρα το μπόιλερ στο χέρι γιατί τρύπησε και πέταξε νερά από την εξαέρωση.Πιθανώς τα άλατα που του έβγαλα από μέσα τον προστάτευαν.:DΤελικά πήρα καινούργιο μπόιλερ και έγινε αλλαγή.Εύχομαι να μη σου τύχει κάτι ίδιο και να σου ζήσει πολλά χρόνια ακόμη.

 Στη Νέα Ιωνία έχω τον ΜΑΛΤΕΖΟ inox 200 litra ,έχω αλλάξει 3 φόρες ανόδιο + αντίσταση και μια αντεπιστροφή στη είσοδο του κρύου ,στους συλλέκτες έβαζα νεράκι της ευδαπ και τώρα μετά από αυτά που διάβασα εδώ άδειασα το κλειστό κύκλωμα και του έβαλα νερό με υγρό προπυλενογλυκόλης ,έχει χαλκού σωλήνες σύνδεσης με το μποιλερ και θέλει κάθε δυο τρια χρόνια μονώσεις ,άρχισα να τον σκεπάζω εδώ και δυο χρόνια .Τώρα ψάχνω για το χωριό με πολλά άλατα στο νερό  για ηλιακό μέχρι 650ευρω βάζοντας και τρια κεντρικά φίλτρα νήματος+ενεργού άνθρακα+χαλαζία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Άδειασα το νερό από το κύκλωμα συλλέκτες μπόιλερ μετά από 27 χρόνια και ήταν πεντακάθαρο 

Μήπως το ηλιακό είναι ανοιχτού κυκλώματος??? Γιατί κλειστού και μετά από 27 χρόνια θα ήταν πίσσα μαύρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, troi.g είπε

Μήπως το ηλιακό είναι ανοιχτού κυκλώματος??? Γιατί κλειστού και μετά από 27 χρόνια θα ήταν πίσσα μαύρο.

Είναι κλειστού κυκλώματος με μαύρους συλλέκτες και οι συνδέσεις μεταξύ τους είναι χάλκινες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα είμαι στην αναζήτηση ενός Καινούργιου ηλιακού το πολύ 120 λίτρα περιοχή Ηγουμενίτσα και ψάχνομαι τι μάρκα να βάλω κόστος το ανώτερο 600 ευρώ ψάχνομαι για Εco στην περιοχή Εδώ δεν μπορώ να τον βρω το κατάστημα εδώ μου πρότεινε έναν nuevosol τι λέτε αξίζει να το βάλω ή να την ψάξω ακόμα περισσότερο για κάποιον άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Από την άλλη να περιμένεις και τυχόν απρόοπτα γιατί και εγώ τον άνοιξα πέρισυ για πρώτη φορά μετά από 20 περίπου χρόνια καθάρισα του έβαλα καινούργιο ανόδιο φλάντζα και σε 6 μήνες περίπου πήρα το μπόιλερ στο χέρι γιατί τρύπησε και πέταξε νερά από την εξαέρωση.Πιθανώς τα άλατα που του έβγαλα από μέσα τον προστάτευαν.:DΤελικά πήρα καινούργιο μπόιλερ και έγινε αλλαγή.Εύχομαι να μη σου τύχει κάτι ίδιο και να σου ζήσει πολλά χρόνια ακόμη.

Η χρυση τομη ειναι να μην υπερθερμαινεται-σκεπασμα και συντηρηση ανα 5-6 χρονια. Αφορα νερο Αττικης!

Αν τον αφησεις για πολλα χρονια τοτε δεν αξιζει να τον κανεις τιποτα γιατι σιγουρα θα εχει δημιουργηθει σε καποια σημεια-κολλησεις σημαντικη φθορα..! Τον προστατευεις απο την υπερθερμανση και οσο κρατησει..!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/3/2019 στις 10:29 ΠΜ, mastorp είπε

Τον χειμώνα δεν λειτουργούν τα στουντιο απο Απρίλιο εως τελος Οκτωβρίου...  απο οτι κατάλαβα οι περισσότερες εταιρείες κατασκευής και πώλησης δεν ειναι αντικειμενικοί... θέλουν  να πουλήσουν και σε παραπεμπουν στις πιστοποιησεις τους κ.λ.π. Σας ευχαριστω και αν θελετε μου προτείνετε κανένα μοντέλο, εταιρεία.

                                                                                                                                                Καλή Σαρακοστή  απο Κω

                                                                                                                                                             Παναγιώτης

Εμπειρικά θα υπολογίζεις 30 λίτρα ανά κλίνη για καλοκαιρινή σεζόν μόνο, εάν βάλεις 2 η τρία ηλιακά μην τα συνδέσεις εν σειρά, το τελευταίο καζάνι θα τρυπήσει πολύ γρήγορα, σύνδεση παράλληλα και σωστή κατανομή Ροών, η να γίνει επιμερισμός 

6 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Η χρυση τομη ειναι να μην υπερθερμαινεται-σκεπασμα και συντηρηση ανα 5-6 χρονια. Αφορα νερο Αττικης!

Αν τον αφησεις για πολλα χρονια τοτε δεν αξιζει να τον κανεις τιποτα γιατι σιγουρα θα εχει δημιουργηθει σε καποια σημεια-κολλησεις σημαντικη φθορα..! Τον προστατευεις απο την υπερθερμανση και οσο κρατησει..!!!

Τα καζάνια ποτέ στης κολλήσεις δεν τρυπάνε, εκτός αν ανοίξουν η κολλήσεις, εκεί καλά να πάθουν 

Στις 10/3/2019 στις 2:34 ΜΜ, gia_nnis είπε

Οι συλλεκτες δεν ειναι με μονοκομματο κασωμα-πρεσαριστο. Εχουν ομως καλο απορροφητη και τα μποιλερ της nobel ειναι αξιοπιστα..

Σχεση αποδοσης-τιμης προτεινω αυτον  https://www.abenergy.gr/index.php?route=product/product&path=128_129_130&product_id=266

Τι παιζει με το περιβλημα των μποιλερ? Γιατι βουλιαζουν???

Επισης σε εναν καινουργιο ειδα οτι ετρεχε νερο απο την βαλβιδα του ανοιχτου..  Ο ιδιοκτητης του κανει χρηση..

Δεν ειναι θεμα υπερθερμανσης αλλα μολις ανεβαζει θερμοκρασια γινεται αυτο..

Ανοίγει το ασφαλιστικό μόλις ζεσταθεί λίγο το νερό χωρίς να έχει μεγάλες πιέσεις, κρατάει αέρα το καζάνι, η σωλήνα που πάει μέχρι στο πάνω μέρος του καζανιου, είναι λίγο χαμηλότερα. Υπάρχει λύση, κόψε ένα 10ρακη σωληνάκι λίγο λοξά, και βάλτο μέχρι πάνω στο καζάνι, μετά κόψε το σωληνάκι πρόσωπο με την σωλήνα, το φαινόμενο θα σταματήσει 

Στις 10/3/2019 στις 5:15 ΜΜ, kajagoogoo είπε

Η αλήθεια είναι ότι με τόσες ερωτήσεις που έκανα (πήγα από κοντά), μπερδεύτηκα κι εγώ! Δεν θυμάμαι αν ρώτησα τί είδους σωληνώσεις βάζουν ή τί είδους μόνωση βάζουν στις σωληνώσεις. Μου είπε τουμπόραμα (το οποίο απ'ό,τι κατάλαβα από τη συζήτηση εδώ, είναι η κλασική μαύρη σωλήνα) και μου έδειξε μια σωλήνα που μου φάνηκε ήδη μονωμένη με λευκό, γυαλιστερό περίβλημα. Εστίασα στο περίβλημα, μου φάνηκε ικανοποιητικό σαν μόνωση αλλά, καθότι εκτός από άσχετος είμαι και ολίγον βλαξ, δεν την πήρα στα χέρια μου να την περιεργαστώ περισσότερο. Για πολυστρωματική δεν έκανε κουβέντα.

Το 18x2,5 σημαίνει 18 χιλιοστά διάμετρος και 2,5 χιλιοστά πάχος;

Μη κάνεις το λάθος να βάλεις πολυστροματικη 

Στις 10/3/2019 στις 6:30 ΜΜ, troi.g είπε

Ναι σωστά. 18 είναι η εξωτερική διάμετρος και 2,5 το πάχος. Στις περισσότερες περιπτώσεις βάζουν 15χ2,5. Οπότε εσωτερικές διατομές, στη μία περίπτωση 13χιλιοστα και στην αλλη 10χιλιοστα . Γι αυτό σου προτείνω τη 18 , για μεγαλύτερη παροχή. Αυτά ισχύουν στην περίπτωση όμως των πλαστικών σωλήνων. Στην περίπτωση της πολυστρωματικης υπάρχει 18χ2 και 16χ2 Οι πολυστρωματικες είναι άσπρες ενώ οι πλαστικές ειναι μαύρες (υπάρχουν και λευκές αλλά δεν κάνουν για εξωτερικό χώρο).

15χ2.5 δεν μπορεί να είναι εσωτερικά 13χλ

Στις 11/3/2019 στις 4:44 ΜΜ, liakjim είπε

Είδα ένα ράγισμα στο γυαλί του ηλιακού στην κάτω γωνία .  Συνέπειες υπάρχουν αν το αφήσω έτσι? 

Δεν ξέρω τι μοντέλο είναι ο ηλιακός, τον βρήκα εδώ. 

Πάντως μου φάνηκε ότι είναι πολύ ξάπλα. Τον μέτρησα στις 32 μοίρες μόλις. 

P90311-170923.jpg

P90311-170948.jpg

Στην ρωγμή βάλε σιλικόνη και μην ασχολείσαι 

Επεξ/σία από D.PAT
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.PAT είπε

 

Τα καζάνια ποτέ στης κολλήσεις δεν τρυπάνε, εκτός αν ανοίξουν η κολλήσεις, εκεί καλά να πάθουν 

Ανοίγει το ασφαλιστικό μόλις ζεσταθεί λίγο το νερό χωρίς να έχει μεγάλες πιέσεις, κρατάει αέρα το καζάνι, η σωλήνα που πάει μέχρι στο πάνω μέρος του καζανιου, είναι λίγο χαμηλότερα. Υπάρχει λύση, κόψε ένα 10ρακη σωληνάκι λίγο λοξά, και βάλτο μέχρι πάνω στο καζάνι, μετά κόψε το σωληνάκι πρόσωπο με την σωλήνα, το φαινόμενο θα σταματήσει 

 

1)Εκει στις κολλησεις πιανει(ψωρα) Και υδραυλικος μου εχει πει συνηθως εκει τρυπανε..!

2)Ηλιοακμη ειναι στην εγγυηση.. Το αναλαμβανουν αυτοι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/3/2019 στις 2:34 ΜΜ, gia_nnis είπε

Οι συλλεκτες δεν ειναι με μονοκομματο κασωμα-πρεσαριστο. Εχουν ομως καλο απορροφητη και τα μποιλερ της nobel ειναι αξιοπιστα..

Σχεση αποδοσης-τιμης προτεινω αυτον  https://www.abenergy.gr/index.php?route=product/product&path=128_129_130&product_id=266

Τι παιζει με το περιβλημα των μποιλερ? Γιατι βουλιαζουν???

Επισης σε εναν καινουργιο ειδα οτι ετρεχε νερο απο την βαλβιδα του ανοιχτου..  Ο ιδιοκτητης του κανει χρηση..

Δεν ειναι θεμα υπερθερμανσης αλλα μολις ανεβαζει θερμοκρασια γινεται αυτο..

 Δεν εχω αποφασίσει ακόμα 100% αλλά μάλλον  αυτόν θα προτείνω για αγορά... https://www.sol-violaris.com/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-solar/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-glass-inox/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-glass-inox-diplhs-energ  με τετοια ηλιοφανεια που εχουμε εδω στα Δωδεκάνησα σίγουρα  θα υπερκαλυψει σε ανάγκη ζεστού νερου τα 8 ατομα  που θα μένουν σε 4 στουντιο...  μου αρεσει και ο ESOLAR αλλα ειναι πιο ακριβός...

Επεξ/σία από mastorp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...