Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/2/2019 στις 12:18 ΠΜ, Wizard270 είπε

Ναι, με τα 160 λίτρα. Δεν το ήξερα αυτό για τη μία μέρα λειτουργίας με καλή ηλιοφάνεια, ευχαριστώ. Για να μη νομίζω ότι δε δουλεύει καλά από την 1η μέρα!

Μετά για το καλοκαίρι σκέφτομαι κάτι τέτοιο: http://polydomiki.gr/iliaka-sustimata/iliakoi-thermosifones/prostateutiko-kalumma-iliakou-sullekti-thermosifona/

Καθυστερημένη "λίγο" η απάντηση αλλά "κάλλιο αυγά παρά...πουρέ" όπως λένε (ή κάτι παρόμοιο :P).

Σχετικά με τα καλύματα στο link που παρέθεσες, αν και δείχνουν οκ νομίζω ότι είναι λίγο τσιμπημένα (στην τιμή). Σαφώς και περιγράφουν κάποιες "μαγικές" ιδιότητες (πχ αυτοπλενόμενα) αλλά πραγματικά χρειάζεσαι κάτι τέτοιο; Όταν θα το βγάλουν (το αυτοπλενόμενο) σε τζινάκι ή και αυτοκίνητο μάλιστα. Να γλυτώσουμε και τις ώρες που περνάμε στο...labiko. Αλλά για το κάλυμα του ηλιακού δε νομίζω ότι είναι ζητούμενο. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να είναι αδιάβροχο. Και ακόμα, προσωπικά θα είχα ενδοιασμούς για το " Ειδικό λάστιχο στα τέσσερα άκρα για εύκολη τοποθέτηση από ένα άτομο" και για το κατά πόσο θα συνεχίσει να είναι ελαστικό μετά από ένα καλοκαίρι στον ήλιο.

Αν έχεις κάποιο κομμάτι ανθεκτικό αδιαφανές ύφασμα, από ύφασμα τζιν και κουκούλα αυτοκινήτου μέχρι τεντόπανο και...πολυθρόπανο (δεν ξέρω καν αν λέγεται έτσι αλλά μιλάω για το πανί που βρίσκουμε συνήθως σε πολυθρόνες "σκηνοθέτη", κλπ)  μια χαρά δουλειά θα κάνεις. Όπως έχω πει και σε άλλα, άσχετα με το θέμα, νήματα δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε και να έχουμε το "ειδικό" για το κάθε τι. Λίγος αυτοσχεδιασμός και πρακτικότητα δεν είναι κακό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Καθυστερημένη "λίγο" η απάντηση αλλά "κάλλιο αυγά παρά...πουρέ" όπως λένε (ή κάτι παρόμοιο :P).

Σχετικά με τα καλύματα στο link που παρέθεσες, αν και δείχνουν οκ νομίζω ότι είναι λίγο τσιμπημένα (στην τιμή). Σαφώς και περιγράφουν κάποιες "μαγικές" ιδιότητες (πχ αυτοπλενόμενα) αλλά πραγματικά χρειάζεσαι κάτι τέτοιο; Όταν θα το βγάλουν (το αυτοπλενόμενο) σε τζινάκι ή και αυτοκίνητο μάλιστα. Να γλυτώσουμε και τις ώρες που περνάμε στο...labiko. Αλλά για το κάλυμα του ηλιακού δε νομίζω ότι είναι ζητούμενο. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να είναι αδιάβροχο. Και ακόμα, προσωπικά θα είχα ενδοιασμούς για το " Ειδικό λάστιχο στα τέσσερα άκρα για εύκολη τοποθέτηση από ένα άτομο" και για το κατά πόσο θα συνεχίσει να είναι ελαστικό μετά από ένα καλοκαίρι στον ήλιο.

Αν έχεις κάποιο κομμάτι ανθεκτικό αδιαφανές ύφασμα, από ύφασμα τζιν και κουκούλα αυτοκινήτου μέχρι τεντόπανο και...πολυθρόπανο (δεν ξέρω καν αν λέγεται έτσι αλλά μιλάω για το πανί που βρίσκουμε συνήθως σε πολυθρόνες "σκηνοθέτη", κλπ)  μια χαρά δουλειά θα κάνεις. Όπως έχω πει και σε άλλα, άσχετα με το θέμα, νήματα δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε και να έχουμε το "ειδικό" για το κάθε τι. Λίγος αυτοσχεδιασμός και πρακτικότητα δεν είναι κακό.

Δε διαφωνώ,. Προσπαθώ να αποφύγω προβλήματα με το δέσιμο αν βάλω κάτι πρόχειρο, μη συμβεί κάτι και φύγει από τον αέρα και προκαλέσω καμιά ζημιά. Γι' αυτό προσανατολιζόμουνα σε λύση με "έτοιμο" δέσιμο. Δεν ξέρω αν υπερβάλλω.. Θεωρείς ότι ακόμα και τα πιο φτηνά όπως doro-cup, δεν θα αντέξουν στον ήλιο και είναι στην ουσία πεταμένα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Wizard270 είπε

Δε διαφωνώ,. Προσπαθώ να αποφύγω προβλήματα με το δέσιμο αν βάλω κάτι πρόχειρο, μη συμβεί κάτι και φύγει από τον αέρα και προκαλέσω καμιά ζημιά. Γι' αυτό προσανατολιζόμουνα σε λύση με "έτοιμο" δέσιμο. Δεν ξέρω αν υπερβάλλω.. Θεωρείς ότι ακόμα και τα πιο φτηνά όπως doro-cup, δεν θα αντέξουν στον ήλιο και είναι στην ουσία πεταμένα λεφτά;

Τί να σου πω; Μη φανταστείς ότι έχω δοκιμάσει όλα τα καλύματα της αγοράς :lol:

Συνήθως χρησιμοποιώ την απλή λογική. Και βέβαια έχω μία ¨αλλεργία" στις μεγάλες και βαρύγδουπες λέξεις.

Προσωπικά προτιμώ τη λύση του τεντόπανου ή του μουσαμά, όπου αν του πρεσάρεις στις γωνίες αυτούς τους μταλλικούς κρίκους, μια χαρά το δένεις. Κάποια στιγμή είχα βρει κάτι στο lidl (που 'σαι παππού :))  που το πούλαγαν σαν προστατευτικό για το μπαλκόνι το οποίο ήταν μια χαρά (όχι αυτό με την αραιή "πλέξη" αλλά το πιο solid).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Τί να σου πω; Μη φανταστείς ότι έχω δοκιμάσει όλα τα καλύματα της αγοράς :lol:

Συνήθως χρησιμοποιώ την απλή λογική. Και βέβαια έχω μία ¨αλλεργία" στις μεγάλες και βαρύγδουπες λέξεις.

Προσωπικά προτιμώ τη λύση του τεντόπανου ή του μουσαμά, όπου αν του πρεσάρεις στις γωνίες αυτούς τους μταλλικούς κρίκους, μια χαρά το δένεις. Κάποια στιγμή είχα βρει κάτι στο lidl (που 'σαι παππού :))  που το πούλαγαν σαν προστατευτικό για το μπαλκόνι το οποίο ήταν μια χαρά (όχι αυτό με την αραιή "πλέξη" αλλά το πιο solid).

ΟΚ, ευχαριστώ. Όντως, πολύ το "ψύρισα" το θέμα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω στα άλλα θέματα που αναφέρθηκαν (ενδείξεις θερμοκρασίας, κλπ) να πω ότι:

Αν και ο φίλος παραπάνω αναφέρει ότι παίρνει τα ίδια αποτελέσματα και με προέκταση καλωδίου και χωρίς η πραγματικότητα είναι ότι τα καλώδια γενικά έχουν πτώση τάσης, όταν μιλάμε για dc ρεύματα. Η οποία και μεγαλώνει ανάλογα με την απόσταση. Δεν ξέρω αν to utp εμφανίζει διαφορετική συμπεριφορά (είναι μία πιθανότητα αν σκεφτεί κανείς τα ασθενή ρεύματα με τα οποία συνήθως χρησιμοποιείται χωρίς πρόβλημα - μέχρι κάποια Χ μέτρα).

Η θερμοκρασία εξόδου του ηλιακού δεν είναι ΠΟΤΕ αυτή που βγαίνει στη βρύση. Στο καλό σενάριο (καλοκαίρι, μικρή απόσταση, κλπ) η διαφορά είναι μικρή (2-3 βαθμούς). Στο κακό όμως (χειμώνας, μεγάλη απόσταση, εξωτερικοί σωλήνες, κλπ) μπορεί να φτάσει ΠΟΛΥΥΥ παραπάνω.

Και για τον φίλο naive, με δεδομένο ότι η θερμοκρασία που παίρνεις από το καζάνι έχει αρκετή απόκλιση από την πραγματική (αφού παίρνεις θερμοκρασία εξωτερικά και όχι νερού συν ότι παίρνει περίπου από την μέση ενώ το πιο καυτό νερό είναι ψηλότερα, όπου και η έξοδος του νερού) η πραγματική διαφορά είναι μεγαλύτερη από αυτή που βλέπεις (όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά αφού το ψειρίζουμε ας το κάνουμε σωστά :))

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, 26ska είπε

Τέλος ήρθανε σήμερα τον εγκαταστησανε τον esolar,μια ανησυχία έχω με το θέμα της μόνωσης ,γιατί βάλανε μόνο ένα είδος σιλικόνης,αλλά ο εγκαταστατης μου είπε ότι θα είναι μια χαρά και ότι αυτό βάζουνε.Ελπιζω να είναι έτσι.Απο ποτέ πιστεύετε θα μπορώ να δω την απόδοση του ηλιακού,θέλει κάνα 2 μέρες;Βασικα δεν έβαλε ούτε ουπα,απλά άνοιξε τις τρύπες,πέρασε τις βίδες και εκεί ανάμεσα έβαλε το μονωτικό και άφησε τη βάση να πατήσει και βιδωσε.

Αν και ηλιακός δεν πρόκειται να "πάει" πουθενά, αφού το βάρος του και μόνο είναι αρκετό για να είσαι οκ, θεωρώ (προσωπική γνώμη) τουλάχιστον γυφτιά να τρυπήσει κάποιος σε πλάκα και να βιδώσει με σκέτη βίδα. Όπως επίσης και τη σιλικόνη για στεγάνωση τρύπας σε πλάκα. Υπάρχουν ειδικές μονώσεις (ελαστομερή, πολυουρεθανικά, κλπ) για τέτοιες δουλειές οι οποίες κυκλοφορούν με το μορφή φύσιγγας (όπως και η σιλικόνη) και το κόστος τους είναι τέτοιο που για έναν επαγγελματία, που θα το χρησιμοποιήσει σε πολλές δουλειές αφού απαιτείται μικρή ποσότητα, είναι αδιάφορο.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Αν και ηλιακός δεν πρόκειται να "πάει" πουθενά, αφού το βάρος του και μόνο είναι αρκετό για να είσαι οκ, θεωρώ (προσωπική γνώμη) τουλάχιστον γυφτιά να τρυπήσει κάποιος σε πλάκα και να βιδώσει με σκέτη βίδα. Όπως επίσης και τη σιλικόνη για στεγάνωση τρύπας σε πλάκα. Υπάρχουν ειδικές μονώσεις (ελαστομερή, πολυουρεθανικά, κλπ) για τέτοιες δουλειές οι οποίες κυκλοφορούν με το μορφή φύσιγγας (όπως και η σιλοκόνη) και το κόστος τους είναι τέτοιο που για έναν επαγγελματία, που θα το χρησιμοποιήσει σε πολλές δουλειές αφού απαιτείται μικρή ποσότητα, είναι αδιάφορο.

Βασικά δεν με προβληματίζει ότι θα πάει πουθενά ,αλλά η μόνωση στις τρύπες μη δημιουργηθεί υγρασία και πάθει καμία νειλα ο απο κατω από την ταράτσα κ με τρέχει....και θα έχει και δίκιο.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 26ska είπε

Βασικά δεν με προβληματίζει ότι θα πάει πουθενά ,αλλά η μόνωση στις τρύπες μη δημιουργηθεί υγρασία και πάθει καμία νειλα ο απομκατω απομτην ταράτσα κ με τρέχει....

Άρα τη "νίλα" θα την πάθεις εσύ κατ' επέκταση :)

Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό και μίλησα για το θέμα της "στεγάνωσης με σιλικόνη" (απαράδεκτη κατ' εμέ για τέτοιες εφαρμογές). Είναι τραγικό να μην έχει μια σωστή μόνωση στα εργαλεία του ένας μάστορας που κάνει συνέχεια αυτή τη δουλειά.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 26ska είπε

Βασικά δεν με προβληματίζει ότι θα πάει πουθενά ,αλλά η μόνωση στις τρύπες μη δημιουργηθεί υγρασία και πάθει καμία νειλα ο απο κατω από την ταράτσα κ με τρέχει....και θα έχει και δίκιο.

Όντως περίεργο που δε βάλανε ουπα. Αν το έχεις άγχος πάρε αυτό ΣΤΕΓΑΝΩΤΙΚΟ ΤΑΡΑΤΣΩΝ VIVECHROM ISOTOP PU HYBRID 0,75LT κοστίζει 7 ευρώ και με ένα πινελάκι περνά απο πάνω τις τρύπες. Το δουλέψω για να αλλάξω την βάση του ηλιακού και κανει καλή δουλειά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Άρα τη "νίλα" θα την πάθεις εσύ κατ' επέκταση :)

Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό και μίλησα για το θέμα της "στεγάνωσης με σιλικόνη". Είναι τραγικό να μην έχει μια σωστή μόνωση στα εργαλεία του ένας μάστορας που κάνει συνέχεια αυτή τη δουλειά.

Του το είπα και μου είπε δεν είναι απλή σιλικόνη αυτή και ότι αυτό δουλεύουν και θα είναι οκ,ας ελπίσουμε.Τι να κάνω να ψαχτω να το μονώσω μόνος μου από πάνω;

1 λεπτό πριν, makevius είπε

Όντως περίεργο που δε βάλανε ουπα. Αν το έχεις άγχος πάρε αυτό ΣΤΕΓΑΝΩΤΙΚΟ ΤΑΡΑΤΣΩΝ VIVECHROM ISOTOP PU HYBRID 0,75LT κοστίζει 7 ευρώ και με ένα πινελάκι περνά απο πάνω τις τρύπες. Το δουλέψω για να αλλάξω την βάση του ηλιακού και κανει καλή δουλειά. 

Θα κάνει δουλειά λες αυτό;

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, 26ska είπε

Του το είπα και μου είπε δεν είναι απλή σιλικόνη αυτή και ότι αυτό δουλεύουν και θα είναι οι,ας ελπίσουμε.Τι να κάνω να ψαχτω να το μονώσω μόνος μου από πάνω;

Και UHU να σου έβαζε τα ίδια θα έλεγε. Ότι είναι ειδική UHU :) Μπορεί και να είναι βέβαια, αφού δεν ξέρουμε τι έβαλε. Απλά θεωρώ ότι η σιλικόνη δεν μπορεί να γεμίσει επαρκώς όλα τα σημεία. Για αυτό άλλωστε και σε εφαρμογές που χρειάζεται να χωθεί το μονωτικό παντού (πχ τρύπες σε τοίχους για πέρασμα σωλήνων A/C) χρησιμοποιούνται πολυουρεθανικά. Έλα να δεις στο σπίτι μου κάποια μικρά κενά μεταξύ αλουμινίου και τοίχου που τα γέμισαν κατά την εγκατάσταση με σιλικόνη (και ήταν οκ για κάποια χρόνια), πόσο έχει ξεραθεί/συρρικνωθεί η σιλικόνη με αποτέλσμα το...κενό.

Σαφώς και υπάρχουν σιλικόνες για στεγανοποιήσεις σε μέρη όπως πχ μπάνια. Αλλά τα σημεία αυτά έχουν μια βασική (θερμοκρασιακή) διαφορά με την ταράτσα. Και βέβαια ο "μάστορας" που τρυπάει και βιδώνει χωρίς ούπα(τ) δεν εμπνέει και τη μέγιστη εμπιστοσύνη ότι μπορεί να βάζει την μη "απλή" σιλικόνη.

Δεν θέλω να σε αγχώσω και ούτε είμαι τεχνικός (και άρα οι παρατηρήσεις μου αφορούν δικές μου εκτιμήσεις και, ας το πούμε, εμπειρία αφού σαν κατσαβιδάκιας που είμαι μαστορεύω αρκετά στο σπίτι μου, της μητέρας μου, του αδελφού μου αλλά και φίλων). Αν το σημείο που μπήκε ο ηλιακός σου γενικά δεν λιμνάζουν νερά πιθανόν να είσαι οκ. Τώρα για τις εκ των υστέρων μονώσεις (από πάνω) δεν έχω κάποια άποψη.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Και για τον φίλο naive, με δεδομένο ότι η θερμοκρασία που παίρνεις από το καζάνι έχει αρκετή απόκλιση από την πραγματική (αφού παίρνεις θερμοκρασία εξωτερικά και όχι νερού συν ότι παίρνει περίπου από την μέση ενώ το πιο καυτό νερό είναι ψηλότερα, όπου και η έξοδος του νερού) η πραγματική διαφορά είναι μεγαλύτερη από αυτή που βλέπεις (όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά αφού το ψειρίζουμε ας το κάνουμε σωστά :))

Σωστά, μιλάμε για προσέγγιση. Στην πράξη με τον καιρό θα αποκτήσω μια αίσθηση για τη σχέση της θερμοκρασίας που βλέπω με το πόσο ζεστό νερό έχω για μπάνιο, αυτό είναι το ζητούμενο, ώστε να περιορίσω τη σπατάλη στο ηλεκτρικό ρεύμα όταν το ανάβω. 

 

Για το θέμα της μόνωσης, το βασικό είναι να μην έχει τρυπήσει η βίδα το άσφαλτοπανο. Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, δε σώζεται ό,τι και να ρίξει στις τρύπες. Ωστόσο αυτό είναι δύσκολο γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσει αρκετά μακριές βίδες. 

Το να μη βάλει ουπατ πάντως είναι όντως δείγμα ότι πρόκειται για σκιτζη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, makevius είπε

Ε αφού είναι ειδικό για μόνωση. Googlarero για λεπτομέρειες 

Που το βρισκεις 0,75lt,γιατί το βρίσκω μόνο μεγάλες συσκευασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...