Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/3/2019 στις 12:48 ΠΜ, kstgr είπε

Τον Αύγουστο 2011 αγοράστηκε ηλιακός θερμοσίφωνας Ηλιοακμή 160LT Durosmalt για τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή.

Το Σάββατο, ‎19 ‎Ιανουαρίου ‎2019 έγινε συντήρηση του ηλιακού με αλλαγή ανώδιου μαγνησίου, φλάντζας και καθαρισμό των αλάτων από το μπόιλερ. Επίσης έγινε προσθήκη μονώσεων στους σωλήνες, όπου χρειαζόταν.

Θέλω να μου πούνε, κυρίως οι ειδικοί του θέματος, αν αυτό το πράσινο χρώμα που έχει το καζάνι εσωτερικά σημαίνει ότι αντί για Glass, ο ηλιακός είναι γαλβανιζέ λαμαρίνα/ηλεκτροστατική βαφή ή όπως αλλιώς λέγεται.

Τότε ο ηλιακός είχε κοστίσει μαζί με τη βάση κεραμοσκεπής και την εγκατάσταση 1150 ευρώ! Αναρωτιέμαι λοιπόν αν στην Ηλιοακμή πληρώνοντας αυτό το ποσό για ηλιακό τύπου εμαγιέ/υάλωση/διπλή υάλωση κτλ πήραμε τελικά την κατώτερη δυνατή ποιότητα καζανιού δλδ γαλβανιζέ και μάλιστα εν αγνοία μας.

Το νερό μύριζε έντονα τις πολύ ζεστές μέρες και αυτό κράτησε αρκετά χρόνια και αν κάνετε αναζήτηση στο φόρουμ θα δείτε ότι κι άλλοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα.

1.jpg

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ:

https://drive.google.com/drive/folders/1lnWkZ7v0RXheMS3KpmsjKxA98KpwVare?usp=sharing

Κανείς δε μπορεί να πει αν είναι υάλωση ή κάτι άλλο; Τόσο χάλια είναι οι φωτογραφίες; Έχω κρατήσει και το παλιό ανόδιο μαγνησίου και κάποιες πράσινες "φλούδες" που ήταν στον πάτο του καζανιού, αν θέλετε μπορώ να βγάλω φωτογραφίες και να τις ανεβάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kstgr είπε

Κανείς δε μπορεί να πει αν είναι υάλωση ή κάτι άλλο; Τόσο χάλια είναι οι φωτογραφίες; Έχω κρατήσει και το παλιό ανόδιο μαγνησίου και κάποιες πράσινες "φλούδες" που ήταν στον πάτο του καζανιού, αν θέλετε μπορώ να βγάλω φωτογραφίες και να τις ανεβάσω

Κοίτα, υαλωση είναι , και λογικά το δοχείο πρέπει να είναι γαλβανιζε , γι αυτό είναι πράσινο το χρώμα του. Είναι αλλού είδους υλικό υαλωσης για να ενσωματωθεί με το γαλβανιζε. Προφανώς για να ξεφλουδίζει δεν έχει γίνει σωστά η δουλειά από το εργοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος ήρθανε σήμερα τον εγκαταστησανε τον esolar,μια ανησυχία έχω με το θέμα της μόνωσης ,γιατί βάλανε μόνο ένα είδος σιλικόνης,αλλά ο εγκαταστατης μου είπε ότι θα είναι μια χαρά και ότι αυτό βάζουνε.Ελπιζω να είναι έτσι.Απο ποτέ πιστεύετε θα μπορώ να δω την απόδοση του ηλιακού,θέλει κάνα 2 μέρες;Βασικα δεν έβαλε ούτε ουπα,απλά άνοιξε τις τρύπες,πέρασε τις βίδες και εκεί ανάμεσα έβαλε το μονωτικό και άφησε τη βάση να πατήσει και βιδωσε.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Τέλος ήρθανε σήμερα τον εγκαταστησανε τον esolar,μια ανησυχία έχω με το θέμα της μόνωσης ,γιατί βάλανε μόνο ένα είδος σιλικόνης,αλλά ο εγκαταστατης μου είπε ότι θα είναι μια χαρά και ότι αυτό βάζουνε.Ελπιζω να είναι έτσι.Απο ποτέ πιστεύετε θα μπορώ να δω την απόδοση του ηλιακού,θέλει κάνα 2 μέρες;

Καλοριζικος και απροβληματιστος!

Ναι αυτη την σιλικονη βαζουν ως συνηθως..

Αττικη Σαββατοκυριακο θα εχουμε ηλιοφανεια!!! Κανονικα την Κυριακη μετα τις 3 το μεσημερι πρεπει να σου δωσει πανω απο 60β αν δεν ανοιξεις καθολου το ζεστο..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ξαναμιλάμε για θερμοκρασίες, χθες κάθισα και εγώ να εγκαταστήσω θερμόμετρο στον ηλιακό.
Μου κόστισε ~1€ η αγορά αυτού του θερμομέτρου https://www.ebay.co.uk/itm/Professional-Thermometer-Temperature-Meter-Probe-Sensor-UK/162528172100?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

και κάτι παλιά rca καλώδια σαν αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/10m-YELLOW-RCA-PHONO-Screened-Audio-Video-Cable-AV-TV-PC-CCTV-Lead-UK-10-Metres/330688101635?epid=1688274112&hash=item4cfe8bfd03:g:SMEAAOSwjXRXZ8-Q που είχα στην αποθήκη.

Σφήνωσα στη μόνωση το probe του θερμομέτρου ώστε να ακουμπάει τα τοιχώματα του βαρελιού, στην περιοχή της αντίστασης, περίπου σε θέση ώρα 2.
Κατόπίν, πέρασα το επεκταμένο καλώδιο μέχρι το σπίτι, μέσω του εξαερισμού του μπάνιου, οπότε τώρα έχω αυτό που φαίνεται στη φωτό δίπλα από το ανεμιστηράκι του εξαερισμού.
Η ένδειξη της θερμοκρασίας έχει 1-2 βαθμούς διαφορά από αυτή που βλέπω μετρώντας απευθείας το νερό (με το θερμόμετρο ψησίματος που φαίνεται στην άλλη εικόνα) , που μπορείς να πεις και ότι οφείλεται στις απώλειες στη διαδρομή.
Οπότε νομίζω ότι έχω μια αρκετά αξιόπιστη ένδειξη. Θα το παρακολουθήσω κιόλας.

 

 

IMG_20190314_180013.jpg

IMG_20190314_180005.jpg

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 7/3/2019 στις 3:45 ΜΜ, Devotee είπε

Έξτρα βέβαια...αλλά με λίγο μπλά μπλά όλα γίνονται....στη χειρότερη,να τα πάρεις με άνευ ένα 30άρι και τα δύο!!

  υγ.τα καλύμματα είναι της εταιρείας DORO...ψάξτα στο διαδίκτυο για να δείς την ποιότητα.........

@Devotee εννοείς αυτά; https://kalomirisenergy.gr/doro-cup-kalima-iliakou-sillekti-1mx1-5m

Τα θεωρείς αντοχής και εύκολα στη χρήση; Γιατί σκεφτόμουνα να πάρω αυτό που κυκλοφορεί με υλικό τεντόπανο (αν και μου φαίνεται ακριβό): http://polydomiki.gr/iliaka-sustimata/iliakoi-thermosifones/prostateutiko-kalumma-iliakou-sullekti-thermosifona/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2019 στις 9:53 ΜΜ, gia_nnis είπε

1)Εκει στις κολλησεις πιανει(ψωρα) Και υδραυλικος μου εχει πει συνηθως εκει τρυπανε..!

2)Ηλιοακμη ειναι στην εγγυηση.. Το αναλαμβανουν αυτοι???

Τώρα τη λέει ο τάδε η ο τάδε, δεν θα ασχοληθώ, ψάξε ένα παλιό καζάνι τρύπιο να δες αν τρύπησε στις κολλήσεις.

Στο αν το καλύψει η Ηλιοακμη, δεν μπορώ να το ξέρω, εγώ αναφέρουμε στην αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Τέλος ήρθανε σήμερα τον εγκαταστησανε τον esolar..

Καλορίζικος! Ποιόν έβαλες τελικά και πόσο πήγε? Γράψε μας και την θερμοκρασία που θα πιάσει την Κυριακή 😉

1 ώρα πριν, naive είπε

Μιας και ξαναμιλάμε για θερμοκρασίες, χθες κάθισα και εγώ να εγκαταστήσω θερμόμετρο στον ηλιακό.
Μου κόστισε ~1€ η αγορά αυτού του θερμομέτρου https://www.ebay.co.uk/itm/Professional-Thermometer-Temperature-Meter-Probe-Sensor-UK/162528172100?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Έβαλα το ίδιο απο Ελληνικό site 5 ευρόπουλα .. Εγώ το έβαλα όπως και εσύ μεταξύ μόνωσης,μπόιλερ αλλά ώρα 12 και δείχνει ίδια θερμοκρασία με το θερμόμετρο.Έχω βάλει όμως καλώδιο utp για προέκταση, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, makevius είπε

Έβαλα το ίδιο απο Ελληνικό site 5 ευρόπουλα .. Εγώ το έβαλα όπως και εσύ μεταξύ μόνωσης,μπόιλερ αλλά ώρα 12 και δείχνει ίδια θερμοκρασία με το θερμόμετρο.Έχω βάλει όμως καλώδιο utp για προέκταση, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Δε νομίζω να παίζει ρόλο το καλώδιο. Πριν το τοποθετήσω το δοκίμασα με την προέκταση και χωρίς και δεν είχε διαφορά. 
Επίσης επειδή το έβαλα πιο κάτω, θα περίμενε κανείς να δείχνει λιγότερο απότι στη βρύση, όχι περισσότερο. Το έβαλα εκεί για να είναι πιο αντικειμενικό απότι πάνω, δηλαδή να μη μου δείχνει το πιο καυτό νερό, αλλά περίπου αυτό που θα μείνει μετά το μπάνιο.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, makevius είπε

Καλορίζικος! Ποιόν έβαλες τελικά και πόσο πήγε? Γράψε μας και την θερμοκρασία που θα πιάσει την Κυριακή 😉

 

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/200l/hliakosglass200lt-premium-detail.html,μαζί με εγκατάσταση,σωλήνες και τα καλύμματα για τους συλλέκτες 1150.Την θερμοκρασία πως θα την μετρήσω,δεν έβαλα θερμόμετρο αν και το έχω στα υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...