Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Μιλάμε για νέο ηλιακό που σύμφωνα με τον εγκαταστάτη χθες θα δούλευε στο 50% της απόδοσης και από σήμερα στο 100%. Χθες δεν καταναλώθηκε νερό και σήμερα το μεσημέρι ενεργοποιήθηκε η βαλβίδα. Τόσο συχνή κατανάλωση θέλει ακόμα και αυτή την εποχή; Από Μάιο που θέλουμε και πιο δροσερό νερό τι θα γίνει, θα το χάσουμε το νερό από το κύκλωμα; Μου είχανε πει ότι το καλοκαίρι θα υπήρχαν τέτοιες περιπτώσεις.

Οι επιλεκτικοί και υπέρ επιλεκτικοί συλλέκτες αυτά έχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Wizard270 είπε

Παιδιά, 3η μέρα καινούριου ηλιακού κλειστού κυκλώματος κι ενώ έχει καλό ζεστό νερό, από τη βαλβίδα αριστερά στην εικόνα που επισυνάπτω εμφανίζεται πολύ μικρή ροή. Ο εγκαταστάτης μου είπε τηλεφωνικά ότι είναι φυσιολογικό, αλλά πλέον έχω αμφιβολίες. Είναι όπως τα λέει; Και έτσι θα έπρεπε να είναι και το δοχείο διαστολής δεξιά, με τάπα πάνω; Αυτό το δοχείο το είχε γεμίσει με νερό και όταν τον ρώτησα μου λέει έτσι πρέπει να είναι...

20190317.jpg

Ας το κάνα δυο μέρες, λογικά πρέπει να σταματήσει. Εάν θέλει από τώρα σκέπασμα το Ιούλιο τι θα γίνει??? Προφανώς θα πάψει να τρέχει, ειδάλλως του αλλάζεις την βαλβίδα μην τυχόν και έπεσες σε ελλατωματικη. Σαφώς και αν την αλλάξεις , μόνο πολύ πρωί πριν βγει ο ήλιος και ζεσταθεί πολύ και καείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, 26ska είπε

Σκεπασμα από τώρα;;; 

Πλακα κανω.. απλα οταν δινει μεγαλες θερμοκρασιες και ξερεις οτι τις επομενες μερες θα εχει ηλιοφανεια να ανοιγεις συνεχεια το ζεστο για να τον ανακουφιζεις...

Και μενα σημερα εδωσε καυτο.. τραβηξα καποια λιτρα νερο και παλι καυτο βγαζει... Ακομα και για μικρη χρηση τραβαω απο το ζεστο..

43 λεπτά πριν, troi.g είπε

Στα 8 bar (ή 10 ή 12 ανάλογα τη βαλβίδα) ανοιγει το ανοιχτό κύκλωμα, το νερό χρήσης δηλαδή. 

Στο κλειστο απο ποσο μεχρι ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Devotee είπε

...μπορεί να σου τον έχει ξεσυνδέσει (ηλεκτρικώς) και να σου περνάει απλά το νερό που κατεβαίνει από τον ηλιακό μέσα από τον ηλεκτρικό χωρίς τρίοδη!!!...

Όταν συμβαίνει αυτό, ο ηλεκτρικός παραμένει γεμάτος; Δηλαδή, έχουμε πχ 160 λίτρα ηλιακού ζεστό νερό + 80 λίτρα ηλεκτρικού κρύο νερό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Wizard270 είπε

Παιδιά, 3η μέρα καινούριου ηλιακού κλειστού κυκλώματος κι ενώ έχει καλό ζεστό νερό, από τη βαλβίδα αριστερά στην εικόνα που επισυνάπτω εμφανίζεται πολύ μικρή ροή. Ο εγκαταστάτης μου είπε τηλεφωνικά ότι είναι φυσιολογικό, αλλά πλέον έχω αμφιβολίες. Είναι όπως τα λέει; Και έτσι θα έπρεπε να είναι και το δοχείο διαστολής δεξιά, με τάπα πάνω; Αυτό το δοχείο το είχε γεμίσει με νερό και όταν τον ρώτησα μου λέει έτσι πρέπει να είναι...

20190317.jpg

Στην αρχή επείδή το κύκλωμα ειναι γεμάτο με νερό  λογικα να χάνει λίγο για εκτόνωση, δεν δείχνει πρόβλημα αυτό. Αλλά το δοχείο διαστολής είναι λάθος να γεμίσει με νερό αφού σκοπό του είναι να γεμίσει με το νερό που είδες εσύ να χάνεται. Ουσιαστικά είναι σαν να μην έχεις δοχείο διαστολής.  Επίσης η βαλβίδα ασφαλείας ρυθμίζεται στα πόσα bar ανοίγει με ενα αλενάκι. Μπορεί να είναι ρυθμισμένη στα λίγα bar πχ 1,5 και να ανοίγει εύκολα. Τέρμα σφυγμένη θα ανοίξει στα 3 bar. Στη θέση σου θα άδειαζα το νερό απο το δοχειάκι. (Η τάπα είναι φυσιολογική αφού υπάρχει βαλβίδα ασφαλείας εισαι οκ).

 

Επεξ/σία από makevius
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Πλακα κανω.. απλα οταν δινει μεγαλες θερμοκρασιες και ξερεις οτι τις επομενες μερες θα εχει ηλιοφανεια να ανοιγεις συνεχεια το ζεστο για να τον ανακουφιζεις...

Και μενα σημερα εδωσε καυτο.. τραβηξα καποια λιτρα νερο και παλι καυτο βγαζει... Ακομα και για μικρη χρηση τραβαω απο το ζεστο..

Στο κλειστο απο ποσο μεχρι ποσο?

Στο κλειστό είναι περίπου 2bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, troi.g είπε

Στο κλειστό είναι περίπου 2bar.

Βαση λογικης λιγο δεν ειναι..? Γιατι στο κλειστο ανεβαζει πιο γρηγορα θερμοκρασιες..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασίες αλλά είναι κλειστό κύκλωμα. Όταν το γεμίζεις και το κλείνεις, η πίεση που έχει είναι σχεδόν μηδενική. Ανεβάζοντας θερμοκρασία δημιουργεί εσωτερική πίεση και δημιουργείται κινητικότητα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Wizard270 είπε

Παιδιά, 3η μέρα καινούριου ηλιακού κλειστού κυκλώματος κι ενώ έχει καλό ζεστό νερό, από τη βαλβίδα αριστερά στην εικόνα που επισυνάπτω εμφανίζεται πολύ μικρή ροή. Ο εγκαταστάτης μου είπε τηλεφωνικά ότι είναι φυσιολογικό, αλλά πλέον έχω αμφιβολίες. Είναι όπως τα λέει; Και έτσι θα έπρεπε να είναι και το δοχείο διαστολής δεξιά, με τάπα πάνω; Αυτό το δοχείο το είχε γεμίσει με νερό και όταν τον ρώτησα μου λέει έτσι πρέπει να είναι...

20190317.jpg

Φυσιολογικό είναι, το έκανε και μένα ο Μαλτέζος που έβαλα το Δεκέμβριο, μου το επιβεβαίωσαν ο υδραυλικός μου και η γραμμή τεχνικής υποστήριξης του Μαλτέζου.

Εγώ είχα τρελαθεί γιατί έγινε σε μια μέρα, σχετικά ζεστή μεν, του Δεκεμβρίου όμως. Είπαν στη γραμμή υποστήριξης ότι έτσι γίνεται στην αρχή γιατί όταν γεμίσαμε το κλειστό κύκλωμα ο συλλεκτης και το μπόιλερ ήταν παγωμένα. Μου είπαν ότι το καλοκαίρι θα πετάξει κι άλλα υγρά και ότι δεν τίθεται θέμα αναπλήρωσης υγρών. Επίσης όταν ρώτησα γιατί άλλοι ηλιακοί έχουν βαλβίδα 3 bar ενώ αυτοί βάζουν 1.5 bar μου είπαν ότι είναι επιλογή τους κατόπιν μελέτης/σχεδιασμού

Στα πόσα bar είναι το δικό σου; Εμένα στα 1.5bar

edit: Το βαρελάκι πρώτη φορά το βλέπω το συγκεκριμένο, άρα δεν έχω γνώμη

Σε συνέχεια αυτού του ποστ:

ποστάρω φωτο από τα κομμάτια της εσωτερικής επένδυσης που βρέθηκαν στον πάτο του καζανιού του ηλιακού Ηλιοακμή στο οποίο έκανα συντήρηση πριν 2 μήνες στο πατρικό μου. Πόσο πιστεύετε ότι θα αντέξει το καζάνι τώρα που έχει χάσει μέρος της εσωτερικής του προστασίας;

Τελικά είναι υάλωση αυτό το πράγμα; Στην αφή πάντως είναι σαν κομμάτια ξεφλουδισμένης λαδομπογιάς

Στη φώτο φαίνεται και η παλιά φλάντζα που είχε χάσει τελείως την ελαστικότητα της και αντικαταστάθηκε με καινούρια.

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kstgr είπε

Φυσιολογικό είναι, το έκανε και μένα ο Μαλτέζος που έβαλα το Δεκέμβριο, μου το επιβεβαίωσαν ο υδραυλικός μου και η γραμμή τεχνικής υποστήριξης του Μαλτέζου.

Εγώ είχα τρελαθεί γιατί έγινε σε μια μέρα, σχετικά ζεστή μεν, του Δεκεμβρίου όμως. Είπαν στη γραμμή υποστήριξης ότι έτσι γίνεται στην αρχή γιατί όταν γεμίσαμε το κλειστό κύκλωμα ο συλλεκτης και το μπόιλερ ήταν παγωμένα. Μου είπαν ότι το καλοκαίρι θα πετάξει κι άλλα υγρά και ότι δεν τίθεται θέμα αναπλήρωσης υγρών. Επίσης όταν ρώτησα γιατί άλλοι ηλιακοί έχουν βαλβίδα 3 bar ενώ αυτοί βάζουν 1.5 bar μου είπαν ότι είναι επιλογή τους κατόπιν μελέτης/σχεδιασμού

Στα πόσα bar είναι το δικό σου; Εμένα στα 1.5bar

edit: Το βαρελάκι πρώτη φορά το βλέπω το συγκεκριμένο, άρα δεν έχω γνώμη

Σε συνέχεια αυτού του ποστ:

ποστάρω φωτο από τα κομμάτια της εσωτερικής επένδυσης που βρέθηκαν στον πάτο του καζανιού του ηλιακού Ηλιοακμή στο οποίο έκανα συντήρηση πριν 2 μήνες στο πατρικό μου. Πόσο πιστεύετε ότι θα αντέξει το καζάνι τώρα που έχει χάσει μέρος της εσωτερικής του προστασίας;

Τελικά είναι υάλωση αυτό το πράγμα; Στην αφή πάντως είναι σαν κομμάτια ξεφλουδισμένης λαδομπογιάς

Στη φώτο φαίνεται και η παλιά φλάντζα που είχε χάσει τελείως την ελαστικότητα της και αντικαταστάθηκε με καινούρια.

1.jpg

2.jpg

Είναι υαλωσης αλλά είναι διαφορετικής επεξεργασίας για να πιάσει στο γαλβανιζε δοχειο. Ειναι γαλβανιζε το δοχείο , σωστά?Το πόσα χρόνια θα αντέξει είναι άγνωστο, από μια μέρα μέχρι κάποια χρόνια. ( Είμαι σαφέστατος στο χρονοδιάγραμμα έτσι? :-) ) . Καλό είναι όταν κάνεις συντήρηση να αφαιρεις ότι βγαίνει εύκολα και να μην ξύνουμε εσωτερικα με μεταλλικά αντικείμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@makevius Τι να σου πω, μου είπε ότι έτσι πρέπει να είναι, γεμάτο. Δηλαδή, μας αναγκάζουν να μαθαίνουμε τα πάντα για υδραυλικά όταν αυτοί είναι επαγγελματίες... Λογικά, τώρα η βαλβίδα θα βγάζει από αυτό που αντιστοιχεί στο παραπανίσιο του δοχείου διαστολής, άρα δεν θα έρθει κάποια ισορροπία και μετά θα αδειάσει λίγο το δοχείο; 🙄 Μήπως να μιλήσω με τεχνική υποστήριξη να ρωτήσω για το δοχείο;

@kstgr Δεν έχω ιδέα για τα bar της βαλβίδας. Πάντως, με καθησύχασες. Αλλά έλεος, γιατί δεν ενημερώνουν για τέτοια θέματα; Λες και πρέπει να ανεβαίνω ταράτσα κάθε μέρα για να βλέπω τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

@makevius Τι να σου πω, μου είπε ότι έτσι πρέπει να είναι, γεμάτο. Δηλαδή, μας αναγκάζουν να μαθαίνουμε τα πάντα για υδραυλικά όταν αυτοί είναι επαγγελματίες... Λογικά, τώρα η βαλβίδα θα βγάζει από αυτό που αντιστοιχεί στο παραπανίσιο του δοχείου διαστολής, άρα δεν θα έρθει κάποια ισορροπία και μετά θα αδειάσει λίγο το δοχείο; 🙄 Μήπως να μιλήσω με τεχνική υποστήριξη να ρωτήσω για το δοχείο;

@kstgr Δεν έχω ιδέα για τα bar της βαλβίδας. Πάντως, με καθησύχασες. Αλλά έλεος, γιατί δεν ενημερώνουν για τέτοια θέματα; Λες και πρέπει να ανεβαίνω ταράτσα κάθε μέρα για να βλέπω τι γίνεται...

Σε γενικές γραμμές ο κόσμος ανεβαίνει στον ηλιακό όταν με φουλ ήλιο το νερό είναι χλιαρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, troi.g είπε

Είναι υαλωσης αλλά είναι διαφορετικής επεξεργασίας για να πιάσει στο γαλβανιζε δοχειο. Ειναι γαλβανιζε το δοχείο , σωστά?Το πόσα χρόνια θα αντέξει είναι άγνωστο, από μια μέρα μέχρι κάποια χρόνια. ( Είμαι σαφέστατος στο χρονοδιάγραμμα έτσι? :-) ) . Καλό είναι όταν κάνεις συντήρηση να αφαιρεις ότι βγαίνει εύκολα και να μην ξύνουμε εσωτερικα με μεταλλικά αντικείμενα.

Πώς μπορώ να δω τι υλικό είναι το δοχείο; Σίγουρα πάντως δεν είναι χαλκός ή inox, άλλωστε δε βγάζει η ηλιοακμή.

Επειδή είχα ανεβεί κι εγώ στα κεραμίδια όταν το καθάριζαν οι υδραυλικοί μου, αποκλείω να έγινε κάτι τέτοιο. Απλά έβγαζε χούφτες άλατα και τα πετούσε σε μια σακούλα και κάποια στιγμή βρήκε αυτές τις φλούδες στον πάτο και το μισό ανώδιο μαγνησίου που είχε σπάσει και βρισκόταν κι αυτό στον πάτο.

wizard270 εμένα τα bar τα έλεγε πάνω η βαλβίδα ασφαλείας. Εσένα δε γράφει πάνω;

Να και μια φωτο από το ανώδιο μαγνησίου, είχε μείνει το μισό βιδωμένο και το άλλο μισό στον πάτο.

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kstgr είπε

ποστάρω φωτο από τα κομμάτια της εσωτερικής επένδυσης που βρέθηκαν στον πάτο του καζανιού του ηλιακού Ηλιοακμή στο οποίο έκανα συντήρηση πριν 2 μήνες στο πατρικό μου. Πόσο πιστεύετε ότι θα αντέξει το καζάνι τώρα που έχει χάσει μέρος της εσωτερικής του προστασίας;

Τελικά είναι υάλωση αυτό το πράγμα; Στην αφή πάντως είναι σαν κομμάτια ξεφλουδισμένης λαδομπογιάς

Στη φώτο φαίνεται και η παλιά φλάντζα που είχε χάσει τελείως την ελαστικότητα της και αντικαταστάθηκε με καινούρια.

Για το τι ακριβώς παίζει να είναι αυτό μάλλον θα πρέπει να μας πει η ίδια η εταιρεία, στο περίπου ίσως είναι κάτι από αυτά που αναφέρονται εδώ, δηλαδή οργανική επικάλυψη (ενισχυμένο πολυμερές).
Ωστόσο, το ότι αποκολλήθηκε στα 8 χρόνια ολόκληρο, παραπέμπει σε κατασκευαστική αστοχία, δηλαδή δεν έγινε σωστή εφαρμογή του. 
Το υπόστρωμα δεν είναι γαλβανιζέ,είναι πλέον απλός  χάλυβας, δηλαδή πλέον μετράς αντίστροφα για τρύπημα λόγω σκουριάς.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...