Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alfeios είπε

Αν τον ανοίξει και διαλυθεί

και τι είναι ο ηλιακός για να διαλυθεί παζλ Ο ηλιακός πάνω στο καζάνι έχει μια βαλβίδα ασφαλείας και κάποιοι έχουν και ενα  μικρο δοχείο διαστολής  για το κλειστό κύκλωμα τα έχεις ελέγξει οτι δεν χάνουν? Δεν δικαιολογειται 7 λίτρα νερό σε 2 μέρες 10 λίτρα είναι περίπου όλο το κύκλωμα Και όταν λες έσφιξα τα λάστιχα εννοείς την σωλήνα -τουμποραμα? Aν είναι εύκολο άνοιξε και ένα καπάκι (οχι αυτό που είναι το ρεύμα μην κατσι καμιά στραβή) να δεις αν η μόνωση είναι βρεγμένη μην τυχόν και έχει τρυπήσει ο μανδύας Βάλε μια φωτο 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, alfeios είπε

Καλησπερα. Το θεμα βεβαια εχει να κανεις με βοηθεια για επιλογη στην εγορα ηλιακου αλλα θα τολμησω να κανω την ερωτηση με σκοπο να καθυστερησω την αγορα νεου.

Εχω εναν ηλιακο ανωνυμο, για 25 ολοκληρα χρονια. Δουλευει με ηλιο, με ηλεκτρικο και με το καλοριφερ. Απο περισυ αρχισε να μην ζεστενει με τον ηλιο. Ο υδραυλικος μου νυνεστησε να προσθεσω νερο στο κλειστο κυκλωμα, Πραγματι προσθεσα, πήρε περιπου 7 λιτρα (!!!) και τα αποτελεσματα ησαν θεαματικα. Αμεσως ζεστο νερο και αφθονο.

Μετα απο ενα μηνα παλι προβλημα, παλι νερο στο κυκλομα και παλι πολυ καλη λειτουργια μετα

Σταδιακα ομως αρχισε να θελει νερο καθε 25 μερες, μετα καθε 20, καθε 15 και φθασαμε στο σημειο να λειτουργει μονο για 1-2 μερες αν του πρσθεσεις νερο στο κυκλωμα.

Επομενως πρεπει να ψαξουμε να βρουμε που χανει το νερο. Ανεβηκα στην πλακα, πολυ πρωι, πριν βγει ο ηλιος για να δω τυχον υγρασια καπου, και ειφικα στα λαστιχα που συνδεουν τους συλλεκτες με το μποιλερ. Δεν βρηκα τιποτα. Τιο κοιταξα κι αλλη μερα, παλι τιποτα. 

Πώς μπορει να χανεται το νερο απο το κλειστο κυκλωμα και να θελει τοσο συχνα συμπληρωμα ;

Μην ταλαιπώρησε άδικα ψάχνοντας. πάρε την σωλήνα της παροχής και βίδωσε την στο σωληνάκι που συμπληρώνεις. άνοιξε το νερό, και αμέσως θα δεις την διαρροή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2019 στις 9:04 ΜΜ, mastorp είπε

Kαλησπέρα, αυτόν τον ηλιακό για 4 στουντιο (8 ατομα) πως το βλέπεις? https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-300lt-4-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/

Το θηρίο... εγκαταστάθηκε

IMG_20190414_151803.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, D.PAT είπε

Μην ταλαιπώρησε άδικα ψάχνοντας. πάρε την σωλήνα της παροχής και βίδωσε την στο σωληνάκι που συμπληρώνεις. άνοιξε το νερό, και αμέσως θα δεις την διαρροή.

Αυτό θέλει λίγο προσοχή, γιατί αν η διαρροή είναι μικρή θα ανεβάσει πίεση στο κλειστό, και μιας και είναι 25 χρόνων μπορεί να τα σκορπίσει όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mastorp είπε

Το θηρίο... εγκαταστάθηκε

IMG_20190414_151803.jpg

Καλοριζικος και απροβληματιστος..!

Αφου εχει 2 συλλεκτες γιατι εχει τετοια συνδεση στη μεση του μποιλερ..? Εκει δεν εισερχεται το κλειστο? Δεν επρεπε να ειναι συνδεδεμενο αναμεσα στους 2 συλλεκτες..????

Ρωτησες τον Βιολαρη για συλλεκτες navi..?

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Καλοριζικος και απροβληματιστος..!

Αφου εχει 2 συλλεκτες γιατι εχει τετοια συνδεση στη μεση του μποιλερ..? Εκει δεν εισερχεται το κλειστο? Δεν επρεπε να ειναι συνδεδεμενο αναμεσα στους 2 συλλεκτες..????

Πολλοί ισχυρίζονται ότι δουλεύει καλύτερα με αυτό τον τρόπο, διότι δεν γίνεται μπέρδεμα στα ταυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Πολλοί ισχυρίζονται ότι δουλεύει καλύτερα με αυτό τον τρόπο, διότι δεν γίνεται μπέρδεμα στα ταυ.

Και αυτη η μεγαλη διαδρομη που εχει.. Θελω να πω στον λιγο ηλιο μηπως δυσκολευεται..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ...  Για την συνδεσμολογία αυτά ειχε μαζί αυτά εβαλα... ομως νομίζω οτι ειναι καλύτερα ετσι απο ακρη σε ακρη... περιμένω να κάνει 2-3 μέρες συνεχόμενη ηλιοφάνεια για να δω μηπως χρειαστει το κύκλωμα δοχείο διαστολής... γιατι βλέπω οτι  ήδη πιάνει μεγάλες θερμοκρασίες...  θα ήθελα καθρέπτες navi...  (δεν μου αρεσει  το πίσω μέρος) δεν ρώτησα τον Βιολάρη,  ειχα ρωτησει την esolar αλλα   ανέβαινε το κοστολόγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ήθελα μια συμβουλή, θέλω να βάλω σπίτι μου έναν Ηλιακό θερμοσίφωνα πήγα σε ενα μαγαζί μου είπαν τιμές ειδα κιόλας και μου άρεσε αυτός στα 1090€ : Calpak Mark 4 Trien 160lt/2.6m² Glass Επιλεκτικός Τριπλής Ενέργειας

 

Θέλω καταρχάς επειδή είμαι άσχετος σε αυτά τα θέματα να μου λύσετε 2 απορίες! 

 

· 1) Είναι καλός αυτός ο θερμοσίφωνας ;

 

· 2) Βλέποντας απο διάφορα σαιτ θερμοσίφωνες είδα ότι πόλοι είχαν και κριτικές άλλοι κακές άλλοι καλές ( αυτός ειχε 6 κριτικές με όλες 5 στα 5 αστεράκια ) το θέμα μου είναι οτι όλες οι κριτικές αφορούσαν ηλιακους διπλής ενέργειας και με μπλόκαρε λίγο. Μπορεί να ειναι η ιδέα μου αλλα ειναι το ίδιο καλοί η διπλής με της Τριπλής ενέργειας ;

· Αα επίσης ξέρει κανείς πόσο θα μου πάρει στο περίπου η τοποθέτηση μαζι με τον Υδραβλικο

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο και την βοήθεια σας!!!!!!!!!! :)😊 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tanagra είπε

Είναι καλός αυτός ο θερμοσίφωνας ;

Να ξέρεις η πραγματική χωριτικότητα ειναι 133 λίτρα . Οπότε τα 2,6 μ2 ειναι καλη αναλογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mastorp είπε

. γιατι βλέπω οτι  ήδη πιάνει μεγάλες θερμοκρασίες... 

Γιατι τον θεωρεις αρκετα αποδοτικο ή γινεται ελαχιστη χρηση..?

Φαντασου οτι εγω σκεφτομαι μελλοντικα να παρω 250αρη 5τμ!!! απο Βιολαρη και να τον εχω ξεσκεπαστο Δεκεμβ-Μαρτιο.

Θα ειναι δηλαδη πολυ πιο μεγαλος για τις αναγκες μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...