Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, krestena είπε
το 2013 αγόρασα 2 ηλιακους ηλιοακμη megasun των 160 lit. Η εγγύηση ήταν για 5 χρόνια . στα 6 χρόνια κατεστραφησαν και τα δυο Boilers ..και σέρβις τους έκανα και ανοδιο μαγνησίου άλλαξα.... όταν τηλεφώνησα στην εταιρεία και τους παραπονέθηκα μου είπαν ότι θα μου δώσουν δυο άλλους στην τιμή κόστους.. την τιμή αυτή την προσδιόρισαν στα 273 ευρώ.. ψάχνοντας στο skroutz ανακάλυψα ότι τα συγκεκριμένα boilers τουλάχιστον 6 καταστήματα τα πωλούσαν 309 ευρώ.. Όχι μόνο σε τιμή κόστους δεν μου τα προσέφεραν αλλά ούτε σε τιμή χονδρικής... Αυτό με την εταιρία Helioakmi και τα προϊόντα της...προσωπικά θα ακούω το όνομα τους και θα αλλάζω δρόμο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 26ska είπε

Αυτό που σε πολλές κριτικές στο Σκρουτζ,που λέει σούπερ ο ηλιακός,ζεσταίνει κ με συννεφιά,τι φάση ρε παιδιά;

Είναι σαν αυτόν που διαφήμιζαν στην τηλεόραση, ότι ζεσταίνει και με συννεφιά.....🐒 ,, Εκτός και αν έχουν φτιάξει συλλέκτες που ζεσταίνονται με συμπαντική ενέργεια.....

 

13 ώρες πριν, magicstar είπε

Για τους inox nobel εχει γραφτει κατι πολυ κακο;

Για μένα προτίμησε κάποιον άλλον , από τότε που έφυγε από Ελλάδα, δεν έχει καμία σχέση η ποιότητα που είχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι και εγω στη φαση αγορας ηλιακου. Μετα απο πολλες ωρες αναζητησης στο ιντερνετ εχω σχεδον καταληξει στον sammler που θεωρω vfm! Μου κανει εντυπωση ομως που δεν ειναι δημοφιλης αν και κανει εξαγωγες σε ολο τον κοσμο! Επισης απο τοσο κοσμο μεσα σε αυτο το chat κανενας δεν τον εχει δουλεψει ωστε να μας πει μια γνωμη ειτε ιδιωτης ειτε εγκαταστατης? Φανταζομαι ειναι λογο μικρης διαφημισης του...

Εαν καποιος εχει καποια εμπειρια απο την συγκεκριμενη εταιρια θα θελα να την ακουσω. Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Ppd είπε

Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι και εγω στη φαση αγορας ηλιακου. Μετα απο πολλες ωρες αναζητησης στο ιντερνετ εχω σχεδον καταληξει στον sammler που θεωρω vfm! Μου κανει εντυπωση ομως που δεν ειναι δημοφιλης αν και κανει εξαγωγες σε ολο τον κοσμο! Επισης απο τοσο κοσμο μεσα σε αυτο το chat κανενας δεν τον εχει δουλεψει ωστε να μας πει μια γνωμη ειτε ιδιωτης ειτε εγκαταστατης? Φανταζομαι ειναι λογο μικρης διαφημισης του...

Εαν καποιος εχει καποια εμπειρια απο την συγκεκριμενη εταιρια θα θελα να την ακουσω. Ευχαριστω!

Δεν βλεπω κατι καινοτομο.. 2 ανοδια στο μποιλερ βγαζει και μοντελο της nobel εδω και χρονια..

Στειλε τον ηλιακο που θελεις να βαλεις με την τιμη του να σου πει απο δω οποιος θελει την γνωμη του...

 

17 ώρες πριν, magicstar είπε

Για τους inox nobel εχει γραφτει κατι πολυ κακο;

Για inox οχι.. Για glass υπηρχαν παλια καποια μεμονωμενα περιστατικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα πριν 6 χρονια εναν ηλιακο της ηλιοακμης mega sun κ τωρα μετα απο 6 χρονια μ τρυπαει το καζανι.....

κ τους πηρα τηλ κ μ ειπαν θα μ εκαναν εκπτωση 290 ευρω ενω εξω το εχουν 310 το ερωτημα ειναι επειδη καταλαβα οτι γνωριζεται καλα για τους ηλιακους

το θεμα μ ειναι οτι θελω ννα μ πειτε κρατοντας τους συλλεκτες της ηλιοακμης πιο καζανι οικονομικο να παρω ???????????????

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Το θεμα βεβαια εχει να κανεις με βοηθεια για επιλογη στην εγορα ηλιακου αλλα θα τολμησω να κανω την ερωτηση με σκοπο να καθυστερησω την αγορα νεου.

Εχω εναν ηλιακο ανωνυμο, για 25 ολοκληρα χρονια. Δουλευει με ηλιο, με ηλεκτρικο και με το καλοριφερ. Απο περισυ αρχισε να μην ζεστενει με τον ηλιο. Ο υδραυλικος μου νυνεστησε να προσθεσω νερο στο κλειστο κυκλωμα, Πραγματι προσθεσα, πήρε περιπου 7 λιτρα (!!!) και τα αποτελεσματα ησαν θεαματικα. Αμεσως ζεστο νερο και αφθονο.

Μετα απο ενα μηνα παλι προβλημα, παλι νερο στο κυκλομα και παλι πολυ καλη λειτουργια μετα

Σταδιακα ομως αρχισε να θελει νερο καθε 25 μερες, μετα καθε 20, καθε 15 και φθασαμε στο σημειο να λειτουργει μονο για 1-2 μερες αν του πρσθεσεις νερο στο κυκλωμα.

Επομενως πρεπει να ψαξουμε να βρουμε που χανει το νερο. Ανεβηκα στην πλακα, πολυ πρωι, πριν βγει ο ηλιος για να δω τυχον υγρασια καπου, και ειφικα στα λαστιχα που συνδεουν τους συλλεκτες με το μποιλερ. Δεν βρηκα τιποτα. Τιο κοιταξα κι αλλη μερα, παλι τιποτα. 

Πώς μπορει να χανεται το νερο απο το κλειστο κυκλωμα και να θελει τοσο συχνα συμπληρωμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfeios είπε

Καλησπερα. Το θεμα βεβαια εχει να κανεις με βοηθεια για επιλογη στην εγορα ηλιακου αλλα θα τολμησω να κανω την ερωτηση με σκοπο να καθυστερησω την αγορα νεου.

Εχω εναν ηλιακο ανωνυμο, για 25 ολοκληρα χρονια. Δουλευει με ηλιο, με ηλεκτρικο και με το καλοριφερ. Απο περισυ αρχισε να μην ζεστενει με τον ηλιο. Ο υδραυλικος μου νυνεστησε να προσθεσω νερο στο κλειστο κυκλωμα, Πραγματι προσθεσα, πήρε περιπου 7 λιτρα (!!!) και τα αποτελεσματα ησαν θεαματικα. Αμεσως ζεστο νερο και αφθονο.

Μετα απο ενα μηνα παλι προβλημα, παλι νερο στο κυκλομα και παλι πολυ καλη λειτουργια μετα

Σταδιακα ομως αρχισε να θελει νερο καθε 25 μερες, μετα καθε 20, καθε 15 και φθασαμε στο σημειο να λειτουργει μονο για 1-2 μερες αν του πρσθεσεις νερο στο κυκλωμα.

Επομενως πρεπει να ψαξουμε να βρουμε που χανει το νερο. Ανεβηκα στην πλακα, πολυ πρωι, πριν βγει ο ηλιος για να δω τυχον υγρασια καπου, και ειφικα στα λαστιχα που συνδεουν τους συλλεκτες με το μποιλερ. Δεν βρηκα τιποτα. Τιο κοιταξα κι αλλη μερα, παλι τιποτα. 

Πώς μπορει να χανεται το νερο απο το κλειστο κυκλωμα και να θελει τοσο συχνα συμπληρωμα ;

Πιθανον να εχει εσωτερικη διαρροη απο το κλειστο μεσα στο νερο που κανεις μπανιο, ο υδραυλικος να τον ανοιξει για να δει που χανει το νερο , μεχρι και σερπαντινα μπορει να εχει τρυπησει ,ανοδιο δεν θα υπαρχει και επαθε ηλεκτρολυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adsl2+ είπε

Πιθανον να εχει εσωτερικη διαρροη απο το κλειστο μεσα στο νερο που κανεις μπανιο, ο υδραυλικος να τον ανοιξει για να δει που χανει το νερο , μεχρι και σερπαντινα μπορει να εχει τρυπησει ,ανοδιο δεν θα υπαρχει και επαθε ηλεκτρολυση

Αν είχε τρυπήσει η σερπαντινα θα ζεστενε με το καλοριφέρ; Και αν είχε διαρροή  στο νερό που κάνουμε μπάνιο, θα ζεστενε για λίγες μέρες όταν γεμίζουμε το κύκλωμα; (Απορίες από έναν μη ειδικο). Ο υδραυλικός υποστηρίζει ότι επειδή είναι παλιός αν τον ανοίξει θα διαλυθεί. Αυτό μου το είπε όταν του ζήτησα να τον καθαρίσουμε από τα άλατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alfeios είπε

Αν είχε τρυπήσει η σερπαντινα θα ζεστενε με το καλοριφέρ; Και αν είχε διαρροή  στο νερό που κάνουμε μπάνιο, θα ζεστενε για λίγες μέρες όταν γεμίζουμε το κύκλωμα; (Απορίες από έναν μη ειδικο). Ο υδραυλικός υποστηρίζει ότι επειδή είναι παλιός αν τον ανοίξει θα διαλυθεί. Αυτό μου το είπε όταν του ζήτησα να τον καθαρίσουμε από τα άλατα. 

Τι υποψιάζεται ο υδραυλικός και φοβάται να τον ανοίξει , τι έχει να χάσει αφού τον θεωρεί τελειωμένο, δεν είμαι ειδικός άπλα την γνώμη μου έγραψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, adsl2+ είπε

Τι υποψιάζεται ο υδραυλικός και φοβάται να τον ανοίξει , τι έχει να χάσει αφού τον θεωρεί τελειωμένο, δεν είμαι ειδικός άπλα την γνώμη μου έγραψα. 

Αν τον ανοίξει και διαλυθεί, δεν θα έχουμε να κάνουμε μπάνιο. Θα πρέπει να αγοράσουμε άλλον την ίδια μέρα. Ενώ τώρα λειτουργεί τουλάχιστον σαν ηλεκτρικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alfeios είπε

Καλησπερα. Το θεμα βεβαια εχει να κανεις με βοηθεια για επιλογη στην εγορα ηλιακου αλλα θα τολμησω να κανω την ερωτηση με σκοπο να καθυστερησω την αγορα νεου.

Εχω εναν ηλιακο ανωνυμο, για 25 ολοκληρα χρονια. Δουλευει με ηλιο, με ηλεκτρικο και με το καλοριφερ. Απο περισυ αρχισε να μην ζεστενει με τον ηλιο. Ο υδραυλικος μου νυνεστησε να προσθεσω νερο στο κλειστο κυκλωμα, Πραγματι προσθεσα, πήρε περιπου 7 λιτρα (!!!) και τα αποτελεσματα ησαν θεαματικα. Αμεσως ζεστο νερο και αφθονο.

Μετα απο ενα μηνα παλι προβλημα, παλι νερο στο κυκλομα και παλι πολυ καλη λειτουργια μετα

Σταδιακα ομως αρχισε να θελει νερο καθε 25 μερες, μετα καθε 20, καθε 15 και φθασαμε στο σημειο να λειτουργει μονο για 1-2 μερες αν του πρσθεσεις νερο στο κυκλωμα.

Επομενως πρεπει να ψαξουμε να βρουμε που χανει το νερο. Ανεβηκα στην πλακα, πολυ πρωι, πριν βγει ο ηλιος για να δω τυχον υγρασια καπου, και ειφικα στα λαστιχα που συνδεουν τους συλλεκτες με το μποιλερ. Δεν βρηκα τιποτα. Τιο κοιταξα κι αλλη μερα, παλι τιποτα. 

Πώς μπορει να χανεται το νερο απο το κλειστο κυκλωμα και να θελει τοσο συχνα συμπληρωμα ;

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει τρυπήσει το κλειστό κύκλωμα και να περνάει στο νερό χρήσης. Η πίεση στο κλειστό είναι μηδενική , ενώ στο νερό χρήσης τουλάχιστον 3 bar. Οπότε εάν γινόταν αυτό, θα έβλεπες διαρροή νερού συνέχεια. Τώρα , οι συλλέκτες σου συνδέονται με μαύρα λάστιχα και σφιγκτήρες? Το πιο πιθανό είναι να έχουν ξεραθεί τα λάστιχα και να έχουν κάνει ρωγμές. Τόσα χρόνια πού τον έχεις , δεν αξίζει τον κόπο να πληρώσεις για σέρβις, (καθάρισμα εσωτερικά, αλλαγή ανοδιου κ.λ.π)  ότι ζημιά ήταν να πάθει το μποιλερ την έχει πάθει. Όσο σε κρατήσει. Για να βρεις τη διαρροή, αφού δεν είναι εμφανής, προφανώς χάνει τα νερά με μορφή ατμού. Θα τον γεμίσεις με νερό, καί θά ανέβεις μια μέρα με καλή ηλιοφάνεια, γύρω στις 12 με 1 και τσεκαρισε όλες τις ενώσεις. ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ μιας και εάν υπάρχει διαρροή, υπάρχει περίπτωση εγκαυματων.

2 ώρες πριν, amy69l είπε

αγορασα πριν 6 χρονια εναν ηλιακο της ηλιοακμης mega sun κ τωρα μετα απο 6 χρονια μ τρυπαει το καζανι.....

κ τους πηρα τηλ κ μ ειπαν θα μ εκαναν εκπτωση 290 ευρω ενω εξω το εχουν 310 το ερωτημα ειναι επειδη καταλαβα οτι γνωριζεται καλα για τους ηλιακους

το θεμα μ ειναι οτι θελω ννα μ πειτε κρατοντας τους συλλεκτες της ηλιοακμης πιο καζανι οικονομικο να παρω ???????????????

Πόσα χρόνια εγγύηση σου είχαν δώσει? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, troi.g είπε

 Τώρα , οι συλλέκτες σου συνδέονται με μαύρα λάστιχα και σφιγκτήρες? 

Ναι. Εκεί κοιτάζω για διαρροή, αλλά δεν βλέπω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alfeios είπε

Ναι. Εκεί κοιτάζω για διαρροή, αλλά δεν βλέπω κατι

Αφου δεν είναι εμφανής η διαρροή , δοκίμασε να το κάνεις με τον παραπάνω τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...