Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι που στέλνω στην φώτο.πρεπει να είναι σαν αυτό που έστειλες στην δεύτερη φωτό.200λιτρα με 4τμ συλλέκτη.15 λίτρα παίρνει στο κλειστό κύκλωμα και επειδή είμαστε στα πολλά κρύα (Νευροκόπι) με βάλανε 8λιτρα το μπλε αντιψυκτικό και 7 λίτρα νερό ανακατεμένα. Πάντως μέχρι στιγμής κάνει αρκετή δουλειά.δυο μέρες δεν το δούλεψα στην αρχή για να κυκλοφορήσει λίγο τα υγρά του.τημ δεύτερη μέρα μέτρησα θερμοκρασία και έπιασε 85 βαθμούς. Από τότε γενικά που το χρησιμοποιώ βλέπω ότι φτάνει τους 65 με 70 βαθμούς το νερό.απλα εννοείται όταν δεν το χρησιμοποιεις πιάνει μεγαλύτερες.καλος φαίνεται ο συλλέκτης δλδ?

 

IMG_20190420_182519.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@mix82gΜε γεια, καλά μπάνια.

2 παρατηρήσεις:
1. Ειδικά αν έχεις πάρει τον τριπλής ενεργείας,  μην αμελήσεις την αντικατάσταση ανοδίου κάθε δύο χρόνια, γιατί η χάλκινη σερμπατίνα θα δημιουργήσει έντονο φαινόμενο ηλεκτρόλυσης.

2. Φοβάμαι ότι το αντιψυκτικό που έχουν βάλει είναι παραφλού, δηλαδή αιθυλενογλυκόλη. Τσέκαρέ το αν έχει μείνει κανένα μπουκάλι. Αν είναι, κάποια στιγμή (μετά από χρόνια) προγραμμάτισε αντικατάσταση ώστε να αποφύγεις την πιθανότητα να βγαίνει τοξικό νερό στο νεροχύτη σου. Ψάξε λίγο στο θρεντ να δεις γιατί πρέπει να βάλεις αντιψυκτικό με βάση την προπυλενογλυκόλη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

@mix82gΜε γεια, καλά μπάνια.

2 παρατηρήσεις:
1. Ειδικά αν έχεις πάρει τον τριπλής ενεργείας,  μην αμελήσεις την αντικατάσταση ανοδίου κάθε δύο χρόνια, γιατί η χάλκινη σερμπατίνα θα δημιουργήσει έντονο φαινόμενο ηλεκτρόλυσης.

2. Φοβάμαι ότι το αντιψυκτικό που έχουν βάλει είναι παραφλού, δηλαδή αιθυλενογλυκόλη. Τσέκαρέ το αν έχει μείνει κανένα μπουκάλι. Αν είναι, κάποια στιγμή (μετά από χρόνια) προγραμμάτισε αντικατάσταση ώστε να αποφύγεις την πιθανότητα να βγαίνει τοξικό νερό στο νεροχύτη σου. Ψάξε λίγο στο θρεντ να δεις γιατί πρέπει να βάλεις αντιψυκτικό με βάση την προπυλενογλυκόλη.

Ναι φίλε  αιθυλενοηλυκολη είναι.το κακό είναι ότι την επόμενη μέρα το έψαξα και είδα ότι πρέπει να βάζαμε προπυλενογλυκολη. Δεν το πήρα τριπλής γιατί η σόμπα που έχω με τα καλοριφέρ δεν θα έφτανε να ζεστάνει τα 200λιτρα.τον χειμώνα με ήλιο θα χρησιμοποιώ τον ηλιακό και της άσχημες ημέρες θα το γυρνάω στο 80αρι μποιλερ που έχω . Η σόμπα το ζεσταινει μια χαρά το 80αρι .το καλοκαίρι λογικά πρέπει να σκεπάζω τον εναν συλλέκτη σωστά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mix82g είπε

Αυτό είναι που στέλνω στην φώτο.πρεπει να είναι σαν αυτό που έστειλες στην δεύτερη φωτό.200λιτρα με 4τμ συλλέκτη.15 λίτρα παίρνει στο κλειστό κύκλωμα και επειδή είμαστε στα πολλά κρύα (Νευροκόπι) με βάλανε 8λιτρα το μπλε αντιψυκτικό και 7 λίτρα νερό ανακατεμένα. Πάντως μέχρι στιγμής κάνει αρκετή δουλειά.δυο μέρες δεν το δούλεψα στην αρχή για να κυκλοφορήσει λίγο τα υγρά του.τημ δεύτερη μέρα μέτρησα θερμοκρασία και έπιασε 85 βαθμούς. Από τότε γενικά που το χρησιμοποιώ βλέπω ότι φτάνει τους 65 με 70 βαθμούς το νερό.απλα εννοείται όταν δεν το χρησιμοποιεις πιάνει μεγαλύτερες.καλος φαίνεται ο συλλέκτης δλδ?

IMG_20190420_182519.jpg

Καλοριζικος και απροβληματιστος..!!!

Εδω Αθηνα θα τον επαιρνες καπου στα 650ευρω.

Τοποθετηση 50-70ευρω

Σωληνα με μονωση 3ευρω/μετρο

Εσενα εκει ποσα σου πηραν???

Θα σκεπαζεις μερος του συλλεκτη σιγουρα το καλοκαιρι Ιουνιο-Οκτωβρη αλλα αναλογα τις αναγκες σου μπορει να το κανεις και πιο νωρις..

Αναλογα το πόσο που κοστισε.. το θεωρω απατη αν σου εβαλαν παραφλου.. Γιατι κοιταξαν να βγαλουν και απο κει..!!!

Επισης οι μονωσεις τον μποιλερ-συλλεκτη ειναι αλουμινιου(η καλη) γιατι σε λιγοτερο απο 2 χρονια θα ξεκιναει να φθειρεται..

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Καλοριζικος και απροβληματιστος..!!!

Εδω Αθηνα θα τον επαιρνες καπου στα 650ευρω.

Τοποθετηση 50-70ευρω

Σωληνα με μονωση 3ευρω/μετρο

Εσενα εκει ποσα σου πηραν???

Θα σκεπαζεις μερος του συλλεκτη σιγουρα το καλοκαιρι Ιουνιο-Οκτωβρη αλλα αναλογα τις αναγκες σου μπορει να το κανεις και πιο νωρις..

Αναλογα το πόσο που κοστισε.. το θεωρω απατη αν σου εβαλαν παραφλου.. Γιατι κοιταξαν να βγαλουν και απο κει..!!!

Επισης οι μονωσεις τον μποιλερ-συλλεκτη ειναι αλουμινιου(η καλη) γιατι σε λιγοτερο απο 2 χρονια θα ξεκιναει να φθειρεται..

50-70? Εμένα με πήρε 350 ευρώ . Τα 150ευρω υλικά κ 200 ευρώ για να το περάσει. Ξέρω ότι το παραφουσκωσε ο τύπος. Με είχε πει στην αρχή ότι παίρνει 150 για να το περάσει σε σκεπη. Αλλά πέσαμε σε μέρα με πολύ αερα κ κρυο κ ήρθανε 9 το πρωί και τελειώσανε στις 8 το βράδυ. Καναμε και κατασκευή από σίδερα κάτω από την στέγη επειδή η στέγη ειναι γαλβανιζε και έπρεπε να στερεωθεί κάπου καλά+80ευρω τα σίδερα ξέχασα να πω.μια περιουσία με κόστισε. Απλά το μόνο που δίνω ένα δίκιο ήταν ότι ήταν δύσκολη η τοποθέτηση λόγο του αέρα και του κρυου.ημουν κ εγώ εκεί και πράγματι ταλαιπωρήθηκαν πολύ. 2 άτομα ήταν. Πιστεύω ότι γι'αυτό φούσκωσε τον λογαριασμο

Ο ηλιακός βγήκε 730 ευρώ.εχθες πάντως που είχε μέρα με ήλιο κ έβγαλε συννεφιά μετα τις 3 ,κάναμε μπάνιο εγώ η γυναίκα μ και τα δύο παιδιά και μετά είχε κρυώσει το νερό.τα παιδιά βέβαια έχουν κάτι μπανιεριτσες που μπαίνουν μέσα και όταν είναι να κάνουν μπάνιο τις γεμίζουμε και κάθονται και παίζουν ενώ τρέχει κ το νερό πάνω τους μην κρυώσουν. Απλά σίγουρα επλεινε κ η πεθερά μ πιάτα ενδιάμεσα.το συνδέσαμε στην πεθερά μ δοκιμαστικα να δούμε αν μπορούνε να βολεύτουν κ αυτοί.+2 άτομα. Σύνολο 6 άτομα. Αλλά τους είπα ότι δεν παίζει να φτάνει για όλους αν είναι να κάνουν μπάνιο σε μια μέρα. Και η πεθερά μ χρησιμοποιεί και πάντα ζεστό νερό στο πλύσιμο πιάτων.

 

Επεξ/σία από mix82g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Γιάννη όχι και 50-70€ τοποθέτηση.

Αν μου πεις ποιοι είναι να του πάρω στην δουλειά να μου βάζουν τα ηλιακά και εγώ να κάθομαι αν είναι 😂😂

 

(Μιλάω για τοποθέτηση,με ξηλωμα του παλιού ηλιακού και πέταμα,και τοποθέτηση του καινουργιου)

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mix82g είπε

50-70? Εμένα με πήρε 350 ευρώ . Τα 150ευρω υλικά κ 200 ευρώ για να το περάσει. Ξέρω ότι το παραφουσκωσε ο τύπος. Με είχε πει στην αρχή ότι παίρνει 150 για να το περάσει σε σκεπη. Αλλά πέσαμε σε μέρα με πολύ αερα κ κρυο κ ήρθανε 9 το πρωί και τελειώσανε στις 8 το βράδυ. Καναμε και κατασκευή από σίδερα κάτω από την στέγη επειδή η στέγη ειναι γαλβανιζε και έπρεπε να στερεωθεί κάπου καλά+80ευρω τα σίδερα ξέχασα να πω.μια περιουσία με κόστισε. Απλά το μόνο που δίνω ένα δίκιο ήταν ότι ήταν δύσκολη η τοποθέτηση λόγο του αέρα και του κρυου.ημουν κ εγώ εκεί και πράγματι ταλαιπωρήθηκαν πολύ. 2 άτομα ήταν. Πιστεύω ότι γι'αυτό φούσκωσε τον λογαριασμο

Καθόλου φουσκωμένο δεν ήταν ο λογαριασμός. Μια χαρά τιμή σου έκανε.

Αυτά που έγραψε gia_nnis για 50€-70€ είναι για εύκολες εγκαταστάσεις επί ταράτσας στην Αθήνα (ή έστω σε μεγάλες πόλεις). Δεν είναι για απαιτητικές εγκαταστάσεις επί σκεπής. Το είπες και μόνος σου ότι έκατσαν δύο άτομα επί 11 ώρες πάνω στη σκέπη για να το βάλουν. Τι περιμένεις να σου πάρουν, 100€; Πως θα πληρωθούν 2 άτομα για τόσες ώρες εργασίας; Για απαιτητική δουλειά και για τόσες ώρες τη βρίσκω πολύ καλή τη τιμή.

Άσε που τις έχω δει και αυτές τις τοποθετήσεις των 60€-70€. Όλα άρπα κόλλα. Έτσι και έχεις μια ιδέα από τη δουλειά πονάνε τα μάτια σου να τις βλέπεις. Καμία μόνωση στη ταράτσα, στραβές βάσεις, χάλια μονώσεις στις σωληνώσεις, κτλ κτλ. Σε 2 ώρες έχουν τελειώσει. Απλά δεν έχει ιδέα ο κόσμος και νομίζει ότι "έπιασε την καλή" και έβαλε ηλιακό με 60€ τοποθέτηση.

Επεξ/σία από vasilk
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilk είπε

Καθόλου φουσκωμένο δεν ήταν ο λογαριασμός. Μια χαρά τιμή σου έκανε.

Αυτά που έγραψε gia_nnis για 50€-70€ είναι για εύκολες εγκαταστάσεις επί ταράτσας στην Αθήνα (ή έστω σε μεγάλες πόλεις). Δεν είναι για απαιτητικές εγκαταστάσεις επί σκεπής. Το είπες και μόνος σου ότι έκατσαν δύο άτομα επί 11 ώρες πάνω στη σκέπη για να το βάλουν. Τι περιμένεις να σου πάρουν, 100€; Πως θα πληρωθούν 2 άτομα για τόσες ώρες εργασίας; Για απαιτητική δουλειά και για τόσες ώρες τη βρίσκω πολύ καλή τη τιμή.

Άσε που τις έχω δει και αυτές τις τοποθετήσεις των 60€-70€. Όλα άρπα κόλλα. Έτσι και έχεις μια ιδέα από τη δουλειά πονάνε τα μάτια σου να τις βλέπεις. Καμία μόνωση στη ταράτσα, στραβές βάσεις, χάλια μονώσεις στις σωληνώσεις, κτλ κτλ. Σε 2 ώρες έχουν τελειώσει. Απλά δεν έχει ιδέα ο κόσμος και νομίζει ότι "έπιασε την καλή" και έβαλε ηλιακό με 60€ τοποθέτηση.

Τα είπες όλα! 👍👍👍🔝🔝

Βλέπεις "εγκαταστάσεις" με κάτι 50-60€ και γελάς πραγματικά αν γνωρίζεις από την δουλειά, πληρώνει ο άλλος πχ 60€ για εγκατάσταση ηλιακού για 2 άτομα επί 2-3 ώρες δουλειά και νομίζει ότι θα του βάλουν σωστά τον ηλιακό η ότι θα του βαλουν σωστή μόνωση,ότι θα κλείσουν τρύπες που άνοιξαν,ότι θα βάλουν καλά την βάση και πολλά ακομα.

👍👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mix82g είπε

50-70? Εμένα με πήρε 350 ευρώ . Τα 150ευρω υλικά κ 200 ευρώ για να το περάσει. Ξέρω ότι το παραφουσκωσε ο τύπος. Με είχε πει στην αρχή ότι παίρνει 150 για να το περάσει σε σκεπη. Αλλά πέσαμε σε μέρα με πολύ αερα κ κρυο κ ήρθανε 9 το πρωί και τελειώσανε στις 8 το βράδυ. Καναμε και κατασκευή από σίδερα κάτω από την στέγη επειδή η στέγη ειναι γαλβανιζε και έπρεπε να στερεωθεί κάπου καλά+80ευρω τα σίδερα ξέχασα να πω.μια περιουσία με κόστισε. Απλά το μόνο που δίνω ένα δίκιο ήταν ότι ήταν δύσκολη η τοποθέτηση λόγο του αέρα και του κρυου.ημουν κ εγώ εκεί και πράγματι ταλαιπωρήθηκαν πολύ. 2 άτομα ήταν. Πιστεύω ότι γι'αυτό φούσκωσε τον λογαριασμο

Ο ηλιακός βγήκε 730 ευρώ.εχθες πάντως που είχε μέρα με ήλιο κ έβγαλε συννεφιά μετα τις 3 ,κάναμε μπάνιο εγώ η γυναίκα μ και τα δύο παιδιά και μετά είχε κρυώσει το νερό.τα παιδιά βέβαια έχουν κάτι μπανιεριτσες που μπαίνουν μέσα και όταν είναι να κάνουν μπάνιο τις γεμίζουμε και κάθονται και παίζουν ενώ τρέχει κ το νερό πάνω τους μην κρυώσουν. Απλά σίγουρα επλεινε κ η πεθερά μ πιάτα ενδιάμεσα.το συνδέσαμε στην πεθερά μ δοκιμαστικα να δούμε αν μπορούνε να βολεύτουν κ αυτοί.+2 άτομα. Σύνολο 6 άτομα. Αλλά τους είπα ότι δεν παίζει να φτάνει για όλους αν είναι να κάνουν μπάνιο σε μια μέρα. Και η πεθερά μ χρησιμοποιεί και πάντα ζεστό νερό στο πλύσιμο πιάτων.

Λογικό ρε φίλε να μην φθάνει με αυτά που λες.

Και σκέψου ότι έχει καλό καιρό.

Τον χειμώνα θα έχεις θέμα με το κρύο δεν θα φθάνει με τίποτα για τόσο άτομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τα είπες όλα! 👍👍👍🔝🔝

Βλέπεις "εγκαταστάσεις" με κάτι 50-60€ και γελάς πραγματικά αν γνωρίζεις από την δουλειά, πληρώνει ο άλλος πχ 60€ για εγκατάσταση ηλιακού για 2 άτομα επί 2-3 ώρες δουλειά και νομίζει ότι θα του βάλουν σωστά τον ηλιακό η ότι θα του βαλουν σωστή μόνωση,ότι θα κλείσουν τρύπες που άνοιξαν,ότι θα βάλουν καλά την βάση και πολλά ακομα.

👍👍

Τα βλέπω σε διπλανό μου. Η βάση στραβή όσο δεν πάει. Μόνωση στις τρύπες; Τι είναι αυτό; Μόνωση στους σωλήνες ούτε καν μέχρι το διαμέρισμα, σταματάει 1μ-1,5μ  πριν μπει στο πατάρι και στο το διαμέρισμα. Μέσα μόνωση; Φυσικά και όχι. Τα κομμάτια της μόνωσης δεν τα έχουν πιάσει-κολλήσει καλά μεταξύ τους και έχουν ανοίξει. 3μ μόνωση, 30εκ χωρίς, μετά άλλα 3μ μόνωση και μετά άλλα 20εκ χωρίς. Για τρύπες ούτε λόγος. Του το έχουν περάσει από το παράθυρο του παταριού που αναγκαστικά μένει μόνιμα ανοιχτό . "Καλύτερα να μένει ανοιχτό το παράθυρο γιατί αερίζεται το πατάρι" (το ότι θα μπαίνει σκόνη, κρύο, υγρασία, βροχή είναι λεπτομέρεια). Στη σύνδεση του συλλέκτη με το δοχείο σχεδόν υπάρχει σιφόνι. Το έβαλε Νοέμβριο και όλο το χειμώνα με το ζόρι ζέσταινε το νερό. Τους πήρε τηλέφωνο και ήρθαν τώρα τον Απρίλιο. Η εγκατάσταση είναι μια χαρά απλά συμπλήρωσαν λίγα υγρά (τα έχασε το χειμώνα ενώ δεν ζεσταίνει καν το νερό;). Τώρα είναι εντάξει (το ότι έχουμε 12 ώρες ηλιοφάνεια την ημέρα δεν παίζει ρόλο), λίγο νερό του έλειπε. Η εγκατάσταση είναι όπως πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mix82g είπε

50-70? Εμένα με πήρε 350 ευρώ . Τα 150ευρω υλικά κ 200 ευρώ για να το περάσει. Ξέρω ότι το παραφουσκωσε ο τύπος. Με είχε πει στην αρχή ότι παίρνει 150 για να το περάσει σε σκεπη. Αλλά πέσαμε σε μέρα με πολύ αερα κ κρυο κ ήρθανε 9 το πρωί και τελειώσανε στις 8 το βράδυ. Καναμε και κατασκευή από σίδερα κάτω από την στέγη επειδή η στέγη ειναι γαλβανιζε και έπρεπε να στερεωθεί κάπου καλά+80ευρω τα σίδερα ξέχασα να πω.μια περιουσία με κόστισε. Απλά το μόνο που δίνω ένα δίκιο ήταν ότι ήταν δύσκολη η τοποθέτηση λόγο του αέρα και του κρυου.ημουν κ εγώ εκεί και πράγματι ταλαιπωρήθηκαν πολύ. 2 άτομα ήταν. Πιστεύω ότι γι'αυτό φούσκωσε τον λογαριασμο

Ο ηλιακός βγήκε 730 ευρώ.εχθες πάντως που είχε μέρα με ήλιο κ έβγαλε συννεφιά μετα τις 3 ,κάναμε μπάνιο εγώ η γυναίκα μ και τα δύο παιδιά και μετά είχε κρυώσει το νερό.τα παιδιά βέβαια έχουν κάτι μπανιεριτσες που μπαίνουν μέσα και όταν είναι να κάνουν μπάνιο τις γεμίζουμε και κάθονται και παίζουν ενώ τρέχει κ το νερό πάνω τους μην κρυώσουν. Απλά σίγουρα επλεινε κ η πεθερά μ πιάτα ενδιάμεσα.το συνδέσαμε στην πεθερά μ δοκιμαστικα να δούμε αν μπορούνε να βολεύτουν κ αυτοί.+2 άτομα. Σύνολο 6 άτομα. Αλλά τους είπα ότι δεν παίζει να φτάνει για όλους αν είναι να κάνουν μπάνιο σε μια μέρα. Και η πεθερά μ χρησιμοποιεί και πάντα ζεστό νερό στο πλύσιμο πιάτων.

Λοιπον κοιτα να δεις με μπερδεψες.. Τωρα ειδα καλυτερα την φωτο..

Οι τιμες που σου εστειλα αφορουν εγκατασταση σε ταρατσα με νορμαλ καταστασεις και βεβαια για Αθηνα!

Τον ηλιακο στον τσιμπησε λιγο.. Θα μπορουσε και με 700ευρω.

Στα υλικα εισαι λαθος.. Δεν ρωτησες ποσο πληρωνεις το μετρο σωληνα? Ενταξει αυτος που γνωριζει θα ρωτηγε για ειδους σωληνα-μονωση για να δει αν η τιμη ειναι καλη..

Και γω οταν παω στο χωριο τσακωνομαι με τα μαστορια.. Αλλα δεν μιλαω αυθαιρετα.. Ξερω που πανε τα υλικα και ποσο πρεπει να παρει εργασια..

Η ιστορια ξεκιναει οταν μου λενε την καραμελα ειναι καλη τιμη.. Εκει γινομαι μπαρουτι και ξεκιναει το bachelor πάρτι!!!

Καταληγω να τους λεω εγω δεν πληρωνω τις βραδυνες μπυρες και τα τσιγαρα.. εκει μου γυριζουν την πλατη και φευγουν..!

Κανεις δεν γυρισε να μου πει ακου φιλε.. μπορεις να βρεις καλυτερη τιμη.. οπως και ποιοτητα εργασιας απο την δικη μου, αλλα εγω με τοσα δουλευω.. Εκει θα με κανει αρνακι..!

 

5 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Τα είπες όλα! 👍👍👍🔝🔝

Βλέπεις "εγκαταστάσεις" με κάτι 50-60€ και γελάς πραγματικά αν γνωρίζεις από την δουλειά, πληρώνει ο άλλος πχ 60€ για εγκατάσταση ηλιακού για 2 άτομα επί 2-3 ώρες δουλειά και νομίζει ότι θα του βάλουν σωστά τον ηλιακό η ότι θα του βαλουν σωστή μόνωση,ότι θα κλείσουν τρύπες που άνοιξαν,ότι θα βάλουν καλά την βάση και πολλά ακομα.

👍👍

Σε μια ελευθερη αγορα μπορει να δεις ολα τα σεναρια.. Ακριβη τιμη-μαπα εργασια και καλη τιμη-αρτια εργασια! Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζει ο κοσμος.. και τα μαστορια το εκμεταλλευονται..!

6 ώρες πριν, vasilk είπε

Άσε που τις έχω δει και αυτές τις τοποθετήσεις των 60€-70€. Όλα άρπα κόλλα. Έτσι και έχεις μια ιδέα από τη δουλειά πονάνε τα μάτια σου να τις βλέπεις. Καμία μόνωση στη ταράτσα, στραβές βάσεις, χάλια μονώσεις στις σωληνώσεις, κτλ κτλ. Σε 2 ώρες έχουν τελειώσει. Απλά δεν έχει ιδέα ο κόσμος και νομίζει ότι "έπιασε την καλή" και έβαλε ηλιακό με 60€ τοποθέτηση.

Και γω που πληρωσα 60ε και εγιναν ολα οκ! Απλα αυτο που γραφεις δεν ειναι ο κανονας..

Σημερα ειναι το δοκιμασμενο..! Δηλαδη να σου συστησουν καποιον που να κανει καλη δουλεια σε συνδιασμο με καλη τιμη..

Εχω μιλησει με τετοια μαστορια και απλα μου εχουν πει αυτο ειναι επιλογη μας και οτι εχουν παντα δουλεια..!!!

Σε μια ελευθερη αγορα οι ψαγμενοι βγαινουν κερδισμενοι!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στη βορειοδυτική Πελοπόννησο έβαλα ηλιακό inox160 lit με 2 συλλέκτες ALUM SAC 0,90χ1,50, με αραιή συννεφιά λίγη λασποβροχή ,με αποτέλεσμα να έχει ζεστό νερό, περισσότερες εντυπώσεις όταν θα έχει φουλ ήλιο!!     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Σήμερα στη βορειοδυτική Πελοπόννησο έβαλα ηλιακό inox160 lit με 2 συλλέκτες ALUM SAC 0,90χ1,50, με αραιή συννεφιά λίγη λασποβροχή ,με αποτέλεσμα να έχει ζεστό νερό, περισσότερες εντυπώσεις όταν θα έχει φουλ ήλιο!!     

Μαλτέζος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...