Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Μπορει οι τυπου navi να μην εχουν μεγαλη διαφορα προς την αποδοση αλλα ειναι στη μεση και η αξιοπιστια..!

Εσυ καλα κανεις και του λες την αποψη σου ''κανένα απο τα τρία''.  Τι του προτεινεις ομως???

Εγω προσωπικα ξερω για τους 3 αυτους ειναι αρκετα τιμιοι.. Εχουν και insomnites...

Θα μου πεις δεν λεει κατι οταν ενας ηλιακος ειναι καινουργιος..

Εγω προσωπικα εχω 2 ηλιακους της ιδιας εταιρειας(1 απο τις 3 μαρκες) με συλλεκτες τυπου navi.. Θα κοντευσουν 10ετια και τους εχω βαλει στον αυτοματο πιλοτο!!!

Δεν εχει γινει ποτε συντηρηση ουτε καν συμπληρωμα του κλειστου!!!  Μεχρι στιγμης η αποδοση τους δεν εχει αλλαξει..!!!

Ο μονος συμμαχος τους ειναι η προστασια απο την υπερθερμανση και δεν χρησιμοποιειται αντισταση...

φίλε Γιάννη σαν επαγγελματίας του χώρου των ηλιακών (περίπου 20 χρόνια) θεωρώ άκομψο πλέον να προτείνω δημόσια μάρκες που δουλεύω. 
Γνωρίζω όμως, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα σχόλιά μου, ότι η φούσκα με τα φτηνά ηλιακά έχει αρχίσει σιγά σιγά να σπάει ...με αχίλλειο πτέρνα τα καζάνια . Αν είσαι επαγγελματίας θα το γνωρίζεις ήδη. Γι΄ αυτό ρωτάω ...ποιος τα φτιάχνει τα καζάνια; Τι εγγύηση έχουν κ τι απαιτεί ο κατασκευαστής για να ισχύει; 

Μάρκα που έχει αναφερθεί λίγο παραπάνω και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις του σκρουτζ έχει ΠΟΛΛΆ τέτοια θέματα. Η μάρκα που (προφανώς) έχεις εσύ στη Νότια Ελλάδα έχει πέσει θύμα επίσης του γρήγορου σπασίματος (λόγω υπερθέρμανσης ίσως). Μάρκα που συζητιέται επίσης τους τελευταίους μήνες έχει αλλάξει 2 τουλάχιστον προμηθευτές καζανιών την τελευταία διετία... με συνέπεια να μιλάμε για άλλο προϊόν. 

Τέλος, στην Ελλάδα έχουμε εξαιρετικής ποιότητας και αξιοπιστίας συλλέκτες οπότε και προσωπικά δεν έχω πειστεί γιατί οι navi έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία, εφόσον από απόδοση ουσιαστικά είναι πάνω κάτω τα ίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kid είπε

φίλε Γιάννη σαν επαγγελματίας του χώρου των ηλιακών (περίπου 20 χρόνια) θεωρώ άκομψο πλέον να προτείνω δημόσια μάρκες που δουλεύω. 
Γνωρίζω όμως, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα σχόλιά μου, ότι η φούσκα με τα φτηνά ηλιακά έχει αρχίσει σιγά σιγά να σπάει ...με αχίλλειο πτέρνα τα καζάνια . Αν είσαι επαγγελματίας θα το γνωρίζεις ήδη. Γι΄ αυτό ρωτάω ...ποιος τα φτιάχνει τα καζάνια; Τι εγγύηση έχουν κ τι απαιτεί ο κατασκευαστής για να ισχύει; 

Μάρκα που έχει αναφερθεί λίγο παραπάνω και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις του σκρουτζ έχει ΠΟΛΛΆ τέτοια θέματα. Η μάρκα που (προφανώς) έχεις εσύ στη Νότια Ελλάδα έχει πέσει θύμα επίσης του γρήγορου σπασίματος (λόγω υπερθέρμανσης ίσως). Μάρκα που συζητιέται επίσης τους τελευταίους μήνες έχει αλλάξει 2 τουλάχιστον προμηθευτές καζανιών την τελευταία διετία... με συνέπεια να μιλάμε για άλλο προϊόν. 

Τέλος, στην Ελλάδα έχουμε εξαιρετικής ποιότητας και αξιοπιστίας συλλέκτες οπότε και προσωπικά δεν έχω πειστεί γιατί οι navi έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία, εφόσον από απόδοση ουσιαστικά είναι πάνω κάτω τα ίδια. 

Εγραψα καποια πραγματα αλλα το μετανιωσα και τα διεγραψα..

Εσεις ειστε του αντικειμενου και σιγουρα γνωριζετε καλυτερα..

Το μονο που μου τη σπαει ειναι οταν πηγαινω σε μαγαζια με ηλιακα και πιανω την συζητηση το πρωτο πραγμα που με ρωτανε εσεις τι ειστε..!

Αμεσα και αυθορμητα τους απανταω ανθρωπος! Απο κει καταλαβαινω ποσο κομπλεξικος ειμαστε σαν λαος...

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, userAnon είπε

Ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω κάποια λύση τύπου Sonof (που έχω δει) γιατί δεν έχω που να κρύψω τον διακόπτη και θέλω οι υπόλοιποι στο σπίτι να μπορούν να το λειτουργούν εύκολα με τον παραδοσιακό τρόπο. 

Είδα ότι υπάρχει στην αγορά ένας τέτοιος ηλιακός και είπα να ρωτήσω

https://www.skroutz.gr/s/13762996/MasterSOL-Plus-WiFi-160lt-2-5m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός από την Sonof που να συνεργάζεται και με google home?

Εκτός από το sonoff υπάρχουν και διακόπτες ράγας,  δηλαδή μπαίνει στον πίνακα και μπορεί να ελεγχθεί και μέσω wifi. Το θέμα με αυτόν είναι όμως ότι δε θα μπορείς να ελέγχεις θερμοκρασία, μπορείς μόνο να κάνεις άνοιγμα-κλείσιμο και προγραμματισμό. Με κάποια μπορείς να παρακολουθείς και κατανάλωση κλπ. Τέτοια πράγματα κυκλοφορούν ως κινεζιές (παρόμοια με το sonoff) αλλά και από επώνυμες εταιρείες ηλεκτρονικών, με πολύ μεγαλύτερο κόστος.
Υπάρχουν και αυτοματισμοί που παρακολουθούν και τη θερμοκρασία, αλλά προορίζονται για μπόιλερ που έχουν αντίστοιχη πρόβλεψη. Δύσκολο να μπουν σε ηλιακό.
Το ενσωματωμένο που δείχνεις δεν το έχω υπόψιν μου από τρόπο λειτουργίας και αξιοπιστίας. 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να μπερδεύομαι λίγο. :) 

Ο ηλιακός θα είναι τριπλής με boiler. Είδη ψάχνω και έναν αντίστοιχο wifi θερμοστάτη. Άρα (θεωρητικά) αν θέλω ζεστό νερό (boiler) θα έχω

Προτιμώ να έχω wifi και για ζεστό νερό με ηλεκτρικό.

Αυτό που λες για τον έλεγχο θερμοκρασίας ωραίο ακούγεται και χρήσιμο. αλλά δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο.  Αν έχεις κάποιο λινκ καλοδεχούμενο

Για ενσωματωμένους μέσα στον πίνακα κάτι τέτοιο κάνει? (κι ας μην μετράει την θερμοκρασία)

https://www.aliexpress.com/store/product/2P-WiFi-Smart-Circuit-Breaker-Automatic-Switch-overload-short-circuit-protection-with-Amazon-Alexa-Google-home/4641043_32953733650.html?spm=2114.12010612.8148356.1.64df5681FGZCkL

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

Έχω αρχίσει να μπερδεύομαι λίγο. :) 

Ο ηλιακός θα είναι τριπλής με boiler. Είδη ψάχνω και έναν αντίστοιχο wifi θερμοστάτη. Άρα (θεωρητικά) αν θέλω ζεστό νερό (boiler) θα έχω

Προτιμώ να έχω wifi και για ζεστό νερό με ηλεκτρικό.

Αυτό που λες για τον έλεγχο θερμοκρασίας ωραίο ακούγεται και χρήσιμο. αλλά δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο.  Αν έχεις κάποιο λινκ καλοδεχούμενο

Για ενσωματωμένους μέσα στον πίνακα κάτι τέτοιο κάνει? (κι ας μην μετράει την θερμοκρασία)

https://www.aliexpress.com/store/product/2P-WiFi-Smart-Circuit-Breaker-Automatic-Switch-overload-short-circuit-protection-with-Amazon-Alexa-Google-home/4641043_32953733650.html?spm=2114.12010612.8148356.1.64df5681FGZCkL

Ναι, κάτι τέτοιο έλεγα. Υπόψιν ότι χρειάζεσαι το 32Α. Με αυτό λοιπόν, θα μπορείς από μακριά να δώσεις ή να διακόψεις την παροχή, ή να βάλεις χρονοδιάγραμμα, κλείσιμο μετά από κάποια ώρα κλπ. 
Το πρόβλημα είναι πως δε μπορείς να του πεις "δώσε ρεύμα μέχρι να πιάσεις την τάδε θερμοκρασία" ή "δώσε ρεύμα όταν η θερμοκρασίας πέσει κάτω από τόσο". Αυτό δεν ξέρει τι γίνεται στον ηλιακό. 

Για να δεις τι γίνεται στον ηλιακό από μακριά, χρειάζεσαι εκεί ένα θερμόμετρο, το οποίο θα μπορεί να δει τη θερμοκρασία του νερού, θα  τροφοδοτείται με ρεύμα ώστε να μπορεί να συνδεθεί με wifi και θα είναι και εντός εμβέλειας του wifi του σπιτιού σου. Το ιδανικό θα ήταν να μπορεί αυτό να "μιλήσει" και με τον αυτόματο διακόπτη στον πίνακά σου, για να μη χρειάζεται εσύ να παρεμβάλεσαι να παίρνεις πληροφορία από το πρώτο και να δίνεις εντολές στο δεύτερο.
Τέτοιο θερμόμετρο λοιπόν δε μπόρεσα να βρω. 
Το πιο κοντινό σε όλο αυτό που βρήκα, ήταν κάτι τέτοιο , το οποίο έχει ενσύρματο αισθητήρα που θα πρέπει κάπως να τοποθετήσεις στον ηλιακό. Μπορείς  κάπου να το παρεμβάλεις στο κύκλωμα που στέλνει ρεύμα στον ηλιακό και να έχεις τον διακόπτη στον πίνακα συνέχεια ON. 
Αν καθίσεις να δεις τι έχει βγει και τι βγαίνει από θέμα αυτοματισμών για το σπίτι (Internet of Things -IoT) θα τρελαθείς- λεφτά να έχεις να πετάς. 
 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2013 αγόρασα 2 ηλιακους ηλιοακμη megasun των 160 lit. Η εγγύηση ήταν για 5 χρόνια . στα 6 χρόνια κατεστραφησαν και τα δυο Boilers ..και σέρβις τους έκανα και ανοδιο μαγνησίου άλλαξα.... όταν τηλεφώνησα στην εταιρεία και τους παραπονέθηκα μου είπαν ότι θα μου δώσουν δυο άλλους στην τιμή κόστους.. την τιμή αυτή την προσδιόρισαν στα 273 ευρώ.. ψάχνοντας στο skroutz ανακάλυψα ότι τα συγκεκριμένα boilers τουλάχιστον 6 καταστήματα τα πωλούσαν 309 ευρώ.. Όχι μόνο σε τιμή κόστους δεν μου τα προσέφεραν αλλά ούτε σε τιμή χονδρικής... Αυτό με την εταιρία Helioakmi και τα προϊόντα της...προσωπικά θα ακούω το όνομα τους και θα αλλάζω δρόμο
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλώ βοήθεια από όποιον μπορεί.

Θέλω να βάλω τον παρακάτω ηλιακό κυρίως λόγω της δυνατότητας wifi και ένδειξης θερμοκρασίας.

Τα προϊόντα της εταιρίας (γενικά) θεωρούνται αξιόπιστα? Να το προχωρήσω, τι λέτε? 

https://www.skroutz.gr/s/14872713/MasterSOL-Plus-WiFi-160lt-2-5m-Glass-Τριπλής-Ενέργειας.html

 

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Παρακαλώ βοήθεια από όποιον μπορεί.

Θέλω να βάλω τον παρακάτω ηλιακό κυρίως λόγω της δυνατότητας wifi και ένδειξης θερμοκρασίας.

Τα προϊόντα της εταιρίας (γενικά) θεωρούνται αξιόπιστα? Να το προχωρήσω, τι λέτε? 

Ξεχασες να βαλεις το λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Παρακαλώ βοήθεια από όποιον μπορεί.

Θέλω να βάλω τον παρακάτω ηλιακό κυρίως λόγω της δυνατότητας wifi και ένδειξης θερμοκρασίας.

Τα προϊόντα της εταιρίας (γενικά) θεωρούνται αξιόπιστα? Να το προχωρήσω, τι λέτε? 

https://www.skroutz.gr/s/14872713/MasterSOL-Plus-WiFi-160lt-2-5m-Glass-Τριπλής-Ενέργειας.html

Δεν έχω άποψη για το προϊόν, απλά υπόψη ότι η αξιολόγηση που έχει στο σκρουτζ δε μου φαίνεται αξιόπιστη. 

Επίσης δε θα διάλεγα ηλιακό λόγω του WiFi, αλλά περί ορέξεως... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν είναι κριτήριο το wifi.

Ρωτάω αν είναι αξιόπιστη ως εταιρεία και αν υπάρχουν παράπονα από κατόχους που να τα έχουν δουλέψει

από παλιότερα σχόλια στο θέμα βλέπω ότι δεν είναι αξιόπιστη,

βέβαια υπάρχουν περισσότερο προτροπές αποφυγής του προιόντος

κυρίως γιατι κατασκευάζεται στα σκόπια, και γιατί θεωρείται νέα εταιρεία και δεν γνωρίζουμε αν θα υπάρχει και τα επόμενα χρόνια. 

Παράπονα ότι τρύπησε, δεν δουλεύει κλπ δεν είδα πάντως και όντως φαίνεται περίεργη η αξιόλογηση που έχει στο σκρουτζ σε συγκριση με το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αξιολόγηση φαίνεται πως έγινε από καποιον που εγγράφηκε για αυτό μόνο το λόγο για αυτό τη θεωρώ αναξιόπιστη. 

Αν τελικά δεν τον επέλεξε κάποιος πώς  να γράψει review χρήσης... 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για άλλο πράγμα.. Εγω έλεγα για το σύνολο αξιολόγησης από 31 χρήστες όχι του συγκριμένου μοντέλου αλλά της ίδιας εταιρείας

Συγνώμη που δεν το ανέφερα

https://www.skroutz.gr/s/14872702/MasterSOL-Eco-160lt-4m-Glass-Τριπλής-Ενέργειας.html

Ελπίζω να μην θεωρηθεί ότι κάνω και διαφήμιση μιας και είμαι άσχετος που ψάχνεται απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,

Μια ερωτηση ηθελα να κανω σχετικα με την τοποθετηση ηλιακου θερμοσιφωνα. Τον θελω για ενα εξοχικο σπιτι που εχω στην επαρχια και ο προβληματισμος μου ειναι οτι το σπιτι μου ειναι χαμηλο και με περιβαλλουν γυρω γυρω πολυκατοικιες 3 οροφων. Πιστευετε οτι θα ειναι αποδοτικη η λυση της τοποθετησης ηλιακου η η πιθανες λιγες ωρες που ο ηλιος θα ειναι καθετα προς τα στοιχεια του ηλιακου δεν θα μπορουν να ανταποκριθουν στην ζητηση 2 ατομων που ειμαστε? Καποιοι γειτονες με αποτρεπουν στην εγκατασταση μιας και λογο χαμηλου υψους του δικου μου σπιτιου και λογο των υψηλων (3οροφων πολυκατοικιων) η αποδοση θα ειναι ελαχιστη. Εχετε καποια γνωμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μιλαμε για άλλο πράγμα.. Εγω έλεγα για το σύνολο αξιολόγησης από 31 χρήστες όχι του συγκριμένου μοντέλου αλλά της ίδιας εταιρείας

Συγνώμη που δεν το ανέφερα

https://www.skroutz.gr/s/14872702/MasterSOL-Eco-160lt-4m-Glass-Τριπλής-Ενέργειας.html

Ελπίζω να μην θεωρηθεί ότι κάνω και διαφήμιση μιας και είμαι άσχετος που ψάχνεται απλά

Κοίταξα στο άλλο λινκ. Στο νεο, 12 στις 25 5στερες είναι μοναδικές (δηλαδή ο χρήστης έχει κάνει αξιολόγηση μόνο του συγκεκριμένου προϊόντος). Πληροφοριακά το λέω για να το έχουμε υποψη γενικώς, είναι τυπικό κόλπο για τις online πωλήσεις, όχι μόνο στο skroutz.
Ξαναλέω ότι και εγώ ότι δεν κάποια γνώμη για τους συγκεκριμένους, μην παρεξηγηθώ και εγώ. Επίσης απότι είδα το μόνο μαγαζί που τους δίνει είναι στην Πάτρα, οπότε τσέκαρε αν υπάρχει αντιπροσωπεία εκεί που μένεις αν δεν είσαι από την Πάτρα, από την άποψη ότι για να σου καλύψουν την εγγύηση μπορεί να σου πουν ότι πρέπει να τον στείλεις πίσω, που λογικά δε θα σε συμφέρει.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...