Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τωρα συγνώμη αλλά αυτά ειναι αστεία πραγματα ...σου ειπαν οτι είναι ΤΡΙΤΗ Εταιρία ηλιακων στην Ευρώπη; ΕΛΕΟΣ! Θα πέσει φωτιά να μας κάψει...

 

σου ειπαν οτι ειναι πατενταρισμενη τους ονομασια το τιτανιο; Google και ΕΒΗΕ..Θα εκπλαγείτε! Γιατί δε μας απαντάει κάποιος που κατασκευάζονται τα περιβόητα καζάνια τιτανίου;

 

Εφόσον έγινε η αγορα εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μείνει ευχαριστημένοι για πολλά χρόνια απ την επιλογή σας.Καλο τριήμερο σε όλους!

 

Φίλε kid μάλλον δεν θα πέσει φωτιά να μας κάψει γιατι μάλλον είναι πατενταρισμένη ονομασία ;)

 

Αριθμός Σήματος . Περιγραφή Απεικόνιση Κλάσεις

191792 TITANIUM EXTRA PLUS NAI 1,2,6,11,14,21,40,

 

(Στοιχεία απο το υπουργείο εμπορίου)

 

Όσο για το αν είναι τρίτη η δέκατητρίτη, δεν αντιλαμβάνομαι την εμπάθεια σου αρχικά, αλλά και καθόλου δεν με ενδιαφέρει αφού σε ότι μου είπαν μέχρι σήμερα ήταν εντάξει.

 

Πάντως για την ιστορία και μόνο λίγες είναι οι εταιρίες που κάνουν εξαγωγές και η ΗΛΙΟΦΑΝ είναι μέσα σε αυτές.

 

---------- Προσθήκη στις 09:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:55 ----------

 

γυατι να μην ειναι τριτη?γιατι να μην ειναι πατενταρισμενη η ονομασια?γιατι δεν ρωταει καποιος που ειναι το εργοστασιο(εγω ειχα ρωτησει αλλα δεν θυμαμαι τι μου ειπαν γιατι λεγαμε πολλα και ντρεπομαι να ξαναρωτησω)?επισης μου ειχαν πει οτι δεν ειναι blue tinox αλλα 'κατι αλλο επιλεκτικος με τιτανιο'.μπορουμε να το εξακριβωσουμε και αυτονα εχουμε μια πληρη εικονα για τους τιτανιουμ?εχασα τη μνημη μου :fear:

και εγω ευχομαι να πανε ολα τελεια πως και πως! :-D

 

Φίλε gponiris στο solar keymark λέει που είναι το εργοστάσιο ;) Λογικά θα στο φέρουν και σένα ;) μαζί με τον ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά κρατικό μυστικό είναι που είναι το εργοστάσιό τους; Γιατί δε μας λέτε να μάθουμε και εμείς; Επίσης, από τη στιγμή που επαγγελματίες του χώρου λένε ότι "επιτιτανίωση" δε γίνεται στην Ελλάδα, λογικό δεν είναι να αναρωτιέται κανείς που βρίσκει αυτά τα βαρέλια αυτή η εταιρεία;

Αυτές οι πληροφορίες περί 3ης στην Ευρώπη, σε ποιο πράγμα αναφέρονται;

Μου δημιουργούνται αυτές οι απορίες γιατί αυτή την εταιρεία την εταιρεία την έμαθα αυτές τις μέρες, δεν ήταν καν στις υποψήφιες επιλογές μου όταν έψαχνα για ηλιακό, γιατί ούτε σε έκθεση την είχα πετύχει, ούτε είχα πετύχει αντιπρόσωπό της στην περιοχή μου, ούτε την έχω δει ποτέ σε ταράτσα.

Επίσης, η πατενταρισμένη ονομασία δε σημαίνει και πατενταρισμένη κατασκευή. Το titanium extra plus φανερώνει ένα εμπορικό σήμα, δηλαδή ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι αποκλειστικός αντιπρόσωπος του συγκεκριμένου μοντέλου και όχι απαραίτητα ότι το κατασκευάζει. Κάθε μοντέλο ηλιακού θα το βρείτε εκεί, με την ίδια λογική που μπορώ και εγώ να γίνω αντιπρόσωπος του titanium super duper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βρίσκομαι στον χώρο των ηλιακών απο το 1990 και ομολογώ ότι "έμαθα" πολλά απο "πολλούς" εδώ μέσα. (Υπάρχουν και κάποιοι που πραγματικά βοηθούν όσους ψάχνουν) Θα προσπαθήσω να βοηθήσω και γώ με τη σειρά μου αφού πρώτα σας αναφέρω ότι δεν εμπορεύομαι ηλιακούς θερμοσίφωνες και δεν "προτείνω" καμία απολύτως μάρκα. Μπορώ όμως να καταθέτω τις εμπειρίες μου ειδικά σε τεχνικά θέματα εγκαταστάσεων και κατασκευών. Επειδή νομίζω ότι έχει ξεφύγει η κουβέντα εδώ μέσα να ξαναθέσουμε το αρχικό μύνημα του forum το οποίο είναι : ηλιακός θερμοσίφωνας τι προτείνετε?" Σε αυτό λοιπόν μπορεί ο καθένας να αναφέρεται όσο πιο σύντομα και λακωνικά μπορεί χωρίς την προσπάθεια οποιασδήποτε μορφής διαφήμισης ή δυσφήμισης. Οι περισσότερες εταιρίες που κατασκευάζουν ή εμπορεύονται ηλιακούς θερμοσίφωνες είναι πολύ λογικό να παινεύουν τα προιόντα τους. Αυτό είναι το εμπόριο άλλωστε.

Επιλέξτε τον ηλιακό σας θερμοσίφωνα πρώτα βάση των πραγματικών αναγκών της οικογενειάς σας και μετά δείτε τι σας συμφέρει στην τσέπη σας. Πάντα όμως με γνώμονα την αξιοπιστία. Δόξα τον θεό έχουμε πολλές ελληνικές εταιρίες αρκετά αξιόπιστες στον χώρο. Δεν συμφωνώ σε ότι αναφέρεται περί ΕΒΗΕ διότι μία ένωση ή ένα σωματείο τελος πάντων δεν αποδεικνύει αξιοπιστία. (μην ξεχνάμε ότι ο ΦΥΡΟΓΕΝΗΣ ήταν μέλος της ΕΒΗΕ και όμως έκλεισε) Επίσης αν αναζητήσετε πολλά μέλη της ΕΒΗΕ στην αγορά πιθανότατα να μην τα βρείτε ως κατασκευαστές. ΠΑράδειγμα όλοι όσοι ασχολούνται στον χώρο γνωρίζουν ότι η STIBETHERM είναι πλέον ανύπαρκτη, δεν κατασκευάζει ηλιακούς θερμοσίφωνες και έχει σοβαρά οικονομικά προβλήματα ώς εταιρία αλλά παρόλλα αυτα κατέχει την προεδρία της ΕΒΗΕ!!! Αυτό λοιπόν ενισχύει την άποψη μου να επιλέξετε τον ηλιακό σας απο έναν υδραυλικό της εμπιστοσύνης σας που θα τον έχετε ανα πάσα στιγμή έτοιμο να σας εξυπηρετήσει ή απο μια εταιρία με service ή απο ένα κατάστημα αξιόλογο τέλος πάντων. Ακούστε τις συστάσεις των "πραγματικών γνωστών σας" και όχι κάποιων που γνωρίσατε σε κάποιο forum. (εκτός απο τεχνικά ζητήματα - αποριες) Ο κουμπάρος, ο φίλος, ο γείτονας δεν έχουν λόγο να σας προτείνουν ηλιακό αν δεν είναι οι ιδιοι ικανοποιημένοι. Αναζητήστε στο διαδύκτιο πληροφορίες και προσφορές. Ψαχτείτε!!! Δεν είναι μεσανατολικό η απόφαση αγοράς ενός ηλιακού και δεν μπορεί όλοι όσοι βάλατε την χί ψί μάρκα να βάλατε "ολοι" τον καλύτερο. Διαβάζω μέρες τώρα κάτι σαν πόλεμο βορείων και νοτίων. Εγώ έβαλα τον τάδε και είναι ο καλύτερος, εγώ θα βάλω τον άλλον που είναι πιο καλός!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

 

Οι ηλιακοί θερμοσίφωνες είναι απαραίτητοι σε κάθε νοικοκυριό και αυτό πρέπει να συζητήσουμε πρώτα. Τι ζόρι τραβάει ο καθένας προσπαθώντας να αποδείξει ότι έχει τον καλύτερο ή ακόμα χειρότερα ότι όλοι οι άλλοι πήραν τον χειρότερο δεν μπορώ να καταλάβω. Όπως δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αν κάποιο υλικό δεν είναι απο Ελλάδα (οι περισσότερες πρώτες υλες δεν είναι) ή το που βρίσκεται το εργοστάσιο της κάθε εταιρίας. Αλήθεια τα αυτοκινητά σας τα αγοράζετε με κριτήριο που είναι το εργοστάσιο? Γιατι τα περισσότερα πλέον ένα είδος φασόν είναι.

 

ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ απο αξιόπιστες εταιρίες αναζητήστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

 

ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ απο αξιόπιστες εταιρίες αναζητήστε.

 

Επειδή αυτό αναζητούμε, κάτι πιο χειροπιαστό στο τι να ψάξουμε αντί του τι να μην ψάξουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτό αναζητούμε, κάτι πιο χειροπιαστό στο τι να ψάξουμε αντί του τι να μην ψάξουμε;

 

Νομίζω ότι έχεις ήδη έναν ηλιακό που είναι αξιόπιστος κατα την γνώμη μου.

Όσο για τον ηλιακό που διατηρείς επιφυλάξεις, στην θέση σου θα σκεφτόμουν ότι:

-η συγκεκριμένη εταιρία έχει όλες τις πιστοποιήσεις

-βρίσκεται αρκετά χρόνια στον χώρο

-έχει καλή εξυπηρέτηση (αν σκεφτείς ότι κάποιοι εδω μέσα τοποθέτησαν τόσο γρήγορα τον ηλιακό τους)

 

Εγω προσωπικά την έχω δεί σε πολλές εκθέσεις (στις περισσότερες απο οποιαδήποτε άλλη) την βλέπω σε διαφημίσεις, γενικά ακούγεται πολύ, φοριέται :-) και ότι ακούγεται πολύ λογικά έχει και υποδομή.

 

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ αλλά αφού με ρώτησες απάντησα. Δεν έχω πρόθεση να διαφημίσω κανέναν!!! (υπάρχουν κι άλλες σοβαρές εταιρίες, όχι πολλές αλλά υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχεις ήδη έναν ηλιακό που είναι αξιόπιστος κατα την γνώμη μου.

Όσο για τον ηλιακό που διατηρείς επιφυλάξεις, στην θέση σου θα σκεφτόμουν ότι:

-η συγκεκριμένη εταιρία έχει όλες τις πιστοποιήσεις

-βρίσκεται αρκετά χρόνια στον χώρο

-έχει καλή εξυπηρέτηση (αν σκεφτείς ότι κάποιοι εδω μέσα τοποθέτησαν τόσο γρήγορα τον ηλιακό τους)

 

Εγω προσωπικά την έχω δεί σε πολλές εκθέσεις (στις περισσότερες απο οποιαδήποτε άλλη) την βλέπω σε διαφημίσεις, γενικά ακούγεται πολύ, φοριέται :-) και ότι ακούγεται πολύ λογικά έχει και υποδομή.

 

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ αλλά αφού με ρώτησες απάντησα. Δεν έχω πρόθεση να διαφημίσω κανέναν!!! (υπάρχουν κι άλλες σοβαρές εταιρίες, όχι πολλές αλλά υπάρχουν)

 

Μα εγώ δε σε ρώτησα για τους ΗΛΙΟΦΑΝ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μα εγώ δε σε ρώτησα για τους ΗΛΙΟΦΑΝ ;)

 

Διαβάζοντας τα προηγούμενα μυνηματα σου αυτό κατάλαβα πάντως.

 

Αν πρέπει να μιλήσουμε για το που να εστιάσουμε κατα την επιλογή αγοράς ενός ηλιακού θερμοσίφωνα τότε ευχαρίστως να απαντήσω.

 

Αφού φυσικά ενημερωθούμε για το τι ανάγκες θέλουμε να καλύψουμε,

-θα πρέπει να επιλέξουμε έναν ηλιακό που να έχει πιστοποιήσεις δοκιμών, κατασκευής κ.τ.λ

-Να τον αγοράσουμε απο κατάστημα ή επαγγελματία υδραυλικό που θα μπορεί να μας καλύψει σε οποιαδήποτε βλάβη

(όταν λέω αξιοπιστία εννοώ ακόμα και τον εγκαταστάτη υδραυλικό) Να μπορούμε να τραβήξουμε το αυτί κάποιου δηλαδή σε περίπτωση βλάβης. Χαραχτηριστικό παράδειγμα η rita που μπορεί να ταλαιπωρήθηκε αλλά τελικά βρήκε λύση. Και μια και αναφέρομαι σε αυτό να πώ ότι θεωρώ επίσης αξιόπιστη την εταιρία που αγόρασε η rita τον ηλιακό της. Μπορεί όμως να μην ήταν αξιόπιστος ο έμπορος, μπορεί να παρερμηνεύτηκαν κάποια πράγματα κατα την μεταφορά τους, μπορεί πραγματικά να μην έβρισκε το δίκιο της αν δεν έστελνε εξώδικο. Γιατί όμως? Ίσως η συγκεκριμένη εταιρία να είναι πιο προσεκτική την επόμενη φορά.

 

Βασικό πάντως είναι να γίνεται επιλογή αξιόπιστου προιόντος (πιστοποιημένο) και αξιόπιστης εταιρίας (πολλά χρόνια στην αγορά, iso)

Να συμπληρώσω ότι μια αξιόπιστη εταιρία θα πρέπει να την τσεκάρουμε κάνοντας μια επίσκεψη στο χώρο πυ εκθέτει τα προιόντα της ή αν δεν έχουμε την δυνατότητα να πάμε για επι τόπου "αυτοψία" να κάνουμε έστω μια τηλεφωνική επαφή. Έτσι μπορούμε να διαπιστώσουμε αν υπάρχει στ' αλήθεια ή μόνο στα πιστοποιητικά.

Επεξ/σία από Lefteris_A
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα προηγούμενα μυνηματα σου αυτό κατάλαβα πάντως.

 

Αν πρέπει να μιλήσουμε για το που να εστιάσουμε κατα την επιλογή αγοράς ενός ηλιακού θερμοσίφωνα τότε ευχαρίστως να απαντήσω.

 

Αφού φυσικά ενημερωθούμε για το τι ανάγκες θέλουμε να καλύψουμε,

-θα πρέπει να επιλέξουμε έναν ηλιακό που να έχει πιστοποιήσεις δοκιμών, κατασκευής κ.τ.λ

-Να τον αγοράσουμε απο κατάστημα ή επαγγελματία υδραυλικό που θα μπορεί να μας καλύψει σε οποιαδήποτε βλάβη

(όταν λέω αξιοπιστία εννοώ ακόμα και τον εγκαταστάτη υδραυλικό) Να μπορούμε να τραβήξουμε το αυτί κάποιου δηλαδή σε περίπτωση βλάβης. Χαραχτηριστικό παράδειγμα η rita που μπορεί να ταλαιπωρήθηκε αλλά τελικά βρήκε λύση. Και μια και αναφέρομαι σε αυτό να πώ ότι θεωρώ επίσης αξιόπιστη την εταιρία που αγόρασε η rita τον ηλιακό της. Μπορεί όμως να μην ήταν αξιόπιστος ο έμπορος, μπορεί να παρερμηνεύτηκαν κάποια πράγματα κατα την μεταφορά τους, μπορεί πραγματικά να μην έβρισκε το δίκιο της αν δεν έστελνε εξώδικο. Γιατί όμως? Ίσως η συγκεκριμένη εταιρία να είναι πιο προσεκτική την επόμενη φορά.

 

Βασικό πάντως είναι να γίνεται επιλογή αξιόπιστου προιόντος (πιστοποιημένο) και αξιόπιστης εταιρίας (πολλά χρόνια στην αγορά, iso)

 

Έχω προσπαθήσει να μαζέψω κάποια πράγματα και εγώ, ώστε να περιορίσουμε τα "κλπ". Για να μην τα ξαναγράφω είναι εδώ. Όποιος θέλει, μπορεί να επεκτείνει ή να σχολιάζει. Αυτά που προσθέτεις εσύ περί αξιοπιστίας και του εμπόρου με βρίσκουν σύμφωνο. Μπορεί αν χρειαστεί να μεσολαβήσει καθοριστικά γιατί θίγεται και το δικό του όνομα από ένα δυσαρεστημένο πελάτη.

Στην περίπτωση της Rita, αυτό που έκανε γράφοντας εδώ στη συγκεκριμένη εταιρεία ήταν πολύ πιο δυνατό από το εξώδικο. Δυστυχώς ούτε εμείς οι καταναλωτές έχουμε κατανοήσει τη δύναμή μας, αλλά ούτε και κάποιες εταιρείες που νομίζουν ότι πουλώντας ένα ελαττωματικό προϊόν θα βγάλουν και περισσότερα χρήματα.

 

Επίσης, δε έχω όρεξη να κρίνω και να δυσφημίσω καμία εταιρεία, αλλά ο λόγος που κάθομαι και γράφω εδώ είναι αυτό που αντιμετώπισα στην έρευνα αγοράς μου: Ο κάθε αντιπρόσωπος προσπαθεί να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, παραπληροφορώντας, λέγοντας τη μισή αλήθεια, χρησιμοποιώντας εμπορικές ατάκες και συκοφαντώντας τους ανταγωνιστές. Και όλα αυτά χωρίς να δίνουν ουσιαστικές πληροφορίες για την κατασκευή, τα υλικά και τις πιστοποιήσεις του κάθε θερμοσίφωνα.

Γι' αυτό πιστεύω ότι η αξία της ανάγνωσης ενός φόρουμ σαν αυτό, όπου καταγράφονται εμπειρίες αλλά και διασταυρώνονται επιχειρήματα έχει πολλή μεγαλύτερη αξία ακόμα και από την έρευνα αγοράς, όπου επικρατεί ιδιοτέλεια αλλά και από τη γνώμη του γείτονα, όπου επικρατεί ημιμάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κρατικό μυστικό είναι που είναι το εργοστάσιό τους; Γιατί δε μας λέτε να μάθουμε και εμείς; Επίσης, από τη στιγμή που επαγγελματίες του χώρου λένε ότι "επιτιτανίωση" δε γίνεται στην Ελλάδα, λογικό δεν είναι να αναρωτιέται κανείς που βρίσκει αυτά τα βαρέλια αυτή η εταιρεία;

Αυτές οι πληροφορίες περί 3ης στην Ευρώπη, σε ποιο πράγμα αναφέρονται;

Μου δημιουργούνται αυτές οι απορίες γιατί αυτή την εταιρεία την εταιρεία την έμαθα αυτές τις μέρες, δεν ήταν καν στις υποψήφιες επιλογές μου όταν έψαχνα για ηλιακό, γιατί ούτε σε έκθεση την είχα πετύχει, ούτε είχα πετύχει αντιπρόσωπό της στην περιοχή μου, ούτε την έχω δει ποτέ σε ταράτσα.

Επίσης, η πατενταρισμένη ονομασία δε σημαίνει και πατενταρισμένη κατασκευή. Το titanium extra plus φανερώνει ένα εμπορικό σήμα, δηλαδή ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι αποκλειστικός αντιπρόσωπος του συγκεκριμένου μοντέλου και όχι απαραίτητα ότι το κατασκευάζει. Κάθε μοντέλο ηλιακού θα το βρείτε εκεί, με την ίδια λογική που μπορώ και εγώ να γίνω αντιπρόσωπος του titanium super duper.

 

Είναι όμως ένας τρόπος να ελέγξεις αν "υπάρχει" σαν προιον ή σαν εταιρία. Επίσης είναι ένας τρόπος να δείς πόσο παλιά είναι στον χώρο. Χαραχτηριστικά λοιπόν σου αναφέρω πότε κατωχηρώθηκε το ηλιακό που έχεις και πότε το δικό μου. (έχουν αυξων αριθμό)

 

sonne action αριθμός σήματος 197439

ΗΛΙΟΦΑΝ αριθμός σήματος 154114

 

Χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι το παλιότερο είναι πάντα και καλύτερο αφού δεν μιλάμε για κρασι. Επειδή όμως έτυχε να μην γνωρίζεις την εταιρία, σου το αναφέρω. Η παλαιότερη μάλιστα έπειτα απο έρευνα που έκανα είναι η ΗΛΙΟΑΚΜΗ και όμως δεν την επέλεξα. Πάντως δεν νομίζω ότι αυτό που με καίει εμένα σαν καταναλωτή είναι το πού κατασκευάζεται ο ηλιακός αλλά το πώς, απο τι υλικά και αν θα έχω υποστήριξη μετά την αγορά του. Όσο για το κρατικό μυστικό το εργοστάσιο που έγινε ο έλεγχος του SOLAR KEYMARK βρίσκεται στον Ταύρο. Ακόμα όμως και στην Κίνα να ήταν πάλι απο τη στιγμή που ο εδώ αντιπρόσωπος είναι επώνυμος και δίνει τιμή θα το επέλεγα. Αλλιώς να πετάξουμε τους υπολογιστές μας επειδή φτιάχνονται σε ποταμόπλοια :-D

Άλλο ένα παράδειγμα απο τα άπειρα που έχω και αιτιολογώ την αποψή μου είναι οι εταιρίες κλιματισμού. Δεν ξέρουμε την fujitsu, τον ΦΕΙΔΑΚΗ ξερουμε και επιλέγουμε τα κλιματιστικά του επειδή έχει αποκτήσει καλό όνομα στην αγορά κλιματισμού τόσα χρόνια. (τυχαίο το παράδειγμα επειδή λέει με την εγγύηση φειδάκης) Έτσι και εγώ ψάχνοντας βρήκα μια εταιρία που θεωρώ αξιόπιστη και δίνει ενα καλό προιόν σε πολύ καλή τιμή και με γρήγορη κάλυψη στον πελάτη.

 

Αυτά, αν πρέπει να πούμε κάτι άλλο περι αυτού μπορούμε και με προσωπικό μύνημα για να μην κουράζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε adiaforia καμμια εμπάθεια οπως την αντιλαμβάνεσαι. Δεν είπα εγω ότι είναι τρίτη εταιρία ηλιακών στην Ευρώπη..αυτοι το είπαν και είναι ΨΕΜΑ.

Για το πατεντάρισμα σου απαντησε ο naive..

φίλε Lefteris_A συμφωνώ με τα του ΕΒΗΕ. Τα έλεγα και εγω και άλλοι πριν καποιες σελίδες αλλα..

Συμφωνώ και οτι η γνώμη των γνωστών μας ίσως είναι η πιο ενδεδειγμένη οδός για να επιλέξουμε ενα προίον. Διαφωνώ όμως όταν λες ότι δεν έχει νοημα να αναζητάμε απο που προέρχεται ένα υλικό ή που κατασκευάζεται το προϊόν. Εγω προσωπικά αγοράζω κινέζικα και τουρκικα εξαρτηματα και υλικά για τη δουλειά μου . Δεν εχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Πρόβλημα έχω όταν αυτό προσπαθεί κάποιος να μου το πουλήσει ως ελληνικό ή αμερικάνικο ή γερμανικό κτλ...Ας το κατασκευάζουν όπου θέλουν..αλλά ας το ξέρουμε!!

Και για τα φασον συμφωνώ. Κανένα προβλημα. Αλλά ουτε αυτο πρέπει να το γνωρίζουμε;

Και τέλος..μια και εισαι πολλά χρόνια στην αγορα μπορείς να μας δώσεις τη γνώμη σου περι του μποιλερ τιτανίου; Μηπως ειναι μαρκετινγκ μονο τελικα; Και αν υπάρχει κάτι τέτοιο..γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο εργοστάσιο στην Ελλάδα που το παράγει; Θα με ενδιέφερε να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους προκειμένου να ενημερωθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε adiaforia καμμια εμπάθεια οπως την αντιλαμβάνεσαι. Δεν είπα εγω ότι είναι τρίτη εταιρία ηλιακών στην Ευρώπη..αυτοι το είπαν και είναι ΨΕΜΑ.

Για το πατεντάρισμα σου απαντησε ο naive..

φίλε Lefteris_A συμφωνώ με τα του ΕΒΗΕ. Τα έλεγα και εγω και άλλοι πριν καποιες σελίδες αλλα..

Συμφωνώ και οτι η γνώμη των γνωστών μας ίσως είναι η πιο ενδεδειγμένη οδός για να επιλέξουμε ενα προίον. Διαφωνώ όμως όταν λες ότι δεν έχει νοημα να αναζητάμε απο που προέρχεται ένα υλικό ή που κατασκευάζεται το προϊόν. Εγω προσωπικά αγοράζω κινέζικα και τουρκικα εξαρτηματα και υλικά για τη δουλειά μου . Δεν εχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Πρόβλημα έχω όταν αυτό προσπαθεί κάποιος να μου το πουλήσει ως ελληνικό ή αμερικάνικο ή γερμανικό κτλ...Ας το κατασκευάζουν όπου θέλουν..αλλά ας το ξέρουμε!!

Και για τα φασον συμφωνώ. Κανένα προβλημα. Αλλά ουτε αυτο πρέπει να το γνωρίζουμε;

Και τέλος..μια και εισαι πολλά χρόνια στην αγορα μπορείς να μας δώσεις τη γνώμη σου περι του μποιλερ τιτανίου; Μηπως ειναι μαρκετινγκ μονο τελικα; Και αν υπάρχει κάτι τέτοιο..γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο εργοστάσιο στην Ελλάδα που το παράγει; Θα με ενδιέφερε να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους προκειμένου να ενημερωθώ.

 

Φίλε kid, εμένα δεν μου είπε κανείς ότι είναι τρίτος στον πλανήτη ή στην Ευρώπη. Και εικρινά δεν με απασχολεί τόσο σε ποιά θέση βρίσκεται κάποιος γιατί αφορά τζίρους και όχι ποιότητα. Οπότε αλήθεια ή ψέμα δεν με ενδιαφέρει. Αν παρερμήνευσα τις προθέσεις σου, (για την εμπάθεια) ζητώ συγνώμη. Όσο για τις απορίες σου γιατί δεν τους παίρνεις ενα τηλέφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adiaforia, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με την αγοραστική τακτική σου. Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ ΤΙ αγοράζω και όχι από ΠΟΙΟΝ. Φυσικά μετράει και το δεύτερο, αλλά λιγότερο. Δηλαδή αν ο Φειδάκης αρχίσει να εμπορεύεται κλιματιστικά "mekapses" θα τον προτιμήσεις;

Σχετικά με το εργοστάσιο, από περιέργεια καθαρά, μιας και πραγματικά κούρασε η συζήτηση για μια συγκεκριμένη εταιρεία, η διεύθυνση στον Ταύρο είναι "Ταύρου 32' ;

Επίσης, συμφωνώ με το kid στο ότι δεν είναι απαραίτητα κακό το φασόν, αλλά να ξέρουμε τι παίρνουμε, και αν πρόκειται για δύο ηλιακούς που έχουν πχ ακριβώς το ίδιο μπόιλερ, δηλαδή έρχονται από το ίδιο εργοστάσιο παραγωγής, να μην αγοράσουμε τον ακριβότερο επειδή πληρώνει πιο πολλά για διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adiaforia, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με την αγοραστική τακτική σου. Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ ΤΙ αγοράζω και όχι από ΠΟΙΟΝ. Φυσικά μετράει και το δεύτερο, αλλά λιγότερο. Δηλαδή αν ο Φειδάκης αρχίσει να εμπορεύεται κλιματιστικά "mekapses" θα τον προτιμήσεις;

Σχετικά με το εργοστάσιο, από περιέργεια καθαρά, μιας και πραγματικά κούρασε η συζήτηση για μια συγκεκριμένη εταιρεία, η διεύθυνση στον Ταύρο είναι "Ταύρου 32' ;

Επίσης, συμφωνώ με το kid στο ότι δεν είναι απαραίτητα κακό το φασόν, αλλά να ξέρουμε τι παίρνουμε, και αν πρόκειται για δύο ηλιακούς που έχουν πχ ακριβώς το ίδιο μπόιλερ, δηλαδή έρχονται από το ίδιο εργοστάσιο παραγωγής, να μην αγοράσουμε τον ακριβότερο επειδή πληρώνει πιο πολλά για διαφήμιση.

 

Η αγοραστική τακτική μου είχε πολύ ψάξιμο στα τεχνικά χαραχτηριστικά αλλά και στο ποιός μου πουλάει τι. Δηλαδή δεν θα αγόραζα με τίποτα απο κάποιον που μόνο πουλάει και δεν έχει υποδομή για μετέπειτα υποστήριξη. Πως κατέληξα στο ΗΛΙΟΦΑΝ ? Δεν έχεις παρα να καλέσεις μια φορά στο 2104257000 για να βεβαιωθείς και σύ αν πραγματικά υπάρχει υποδομή στην συγκεκριμένη εταιρία. Απο την άλλη πλευρά επειδή είδα πολλά κατέληξα σε κάποιο που είχε κάποιες διαφορές απο τα υπόλοιπα. Αν ο φειδάκης φέρει "μεκαψες" απλά θα μαθευτεί στην αγορά και θα χαλάσει τη φήμη του, οπότε θα πάψει να πουλάει. Η διεύθυνση στο πιστοποιητικό δεν λέει οδό αλλά περιοχή. Απο ότι ξέρω όμως στην περιοχή του Ταύρου είναι γεμάτο εργοστάσια.

Και κάτι τελευταίο. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΖΕΜΑΤΑΕΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους . Ενδιαφέρομαι να πάρω και εγώ 1 ηλιακό και θα ήθελα την βοήθειά σας. Δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα. Απλά από ότι διαβάζω εδώ μέσα υπάρχουν διάφοροι (γυαλί, inox, τιτάνιο / 2πλής ενέργειας και 3πλής κτλ.)

Θέλω 1 ηλιακό για 4 μελή οικογένεια.

1) Πόσα λίτρα πρέπει να είναι ??

2) Τί μάρκα να προτιμήσω ?? (όποιος φοβάται ότι θα κατηγορηθεί για διαφήμιση να μου στείλει pm)

3) Τί ηλιακό να πάρω ?? Από τί υλικό και τι ενέργειας ?? Έχω ατομικό λέβητα με boiler και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. (Για ποιο λόγο να τον συνδέσεις με ρεύμα ή πετρέλαιο αφού υποτίθεται έχεις boiler ???)

 

4) Διάβασα εδώ μέσα για τους Ηλιοφαν τελικά είναι καλοί ??

 

Προτιμώ κυρίως απαντήσεις στα πρώτα 3 ερωτήματά μου. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους . Ενδιαφέρομαι να πάρω και εγώ 1 ηλιακό και θα ήθελα την βοήθειά σας. Δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα. Απλά από ότι διαβάζω εδώ μέσα υπάρχουν διάφοροι (γυαλί, inox, τιτάνιο / 2πλής ενέργειας και 3πλής κτλ.)

Θέλω 1 ηλιακό για 4 μελή οικογένεια.

1) Πόσα λίτρα πρέπει να είναι ??

2) Τί μάρκα να προτιμήσω ?? (όποιος φοβάται ότι θα κατηγορηθεί για διαφήμιση να μου στείλει pm)

3) Τί ηλιακό να πάρω ?? Από τί υλικό και τι ενέργειας ?? Έχω ατομικό λέβητα με boiler και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. (Για ποιο λόγο να τον συνδέσεις με ρεύμα ή πετρέλαιο αφού υποτίθεται έχεις boiler ???)

 

4) Διάβασα εδώ μέσα για τους Ηλιοφαν τελικά είναι καλοί ??

 

Προτιμώ κυρίως απαντήσεις στα πρώτα 3 ερωτήματά μου. Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλημέρα,

Αν είστε 4 άτομα και έχετε ένα μπάνιο κάνοντας "χαμηλή" χρήση νερού, μπορείς να βάλεις ένα ηλιακό περίπου 150 μέ 180 λίτρα. Αν έχεις μεγάλη κατανάλωση ή περισσότερα απο 1 μπάνιο σίγουρα θα πάς στα 200 και άνω. (Αυτά στο μίνιμουμ) Αν βρισκόσουν στην Ιταλία θα σου πρότειναν ηλιακό 250 λίτρων (άλλη νοοτροπία)

Αν έχεις μονοκατοικία μπορείς να βάλεις ηλιακό τριπλής ενεργείας (για να ζεσταίνεις περισσότερο νερό με το καλοριφέρ) ή να τοποθετήσεις μια τρίοδη βάνα σε συνδιασμό με το υπάρχον μπόιλερ και ηλιακό διπλής ενεργείας ώστε να κάνεις χρήση και των δύο συσκευών. (θα προτιμούσα ηλιακό τριπλής)

Ηλιακό δεν προτείνω ούτε μάρκα, ούτε είδος κατασκευής (αν και είμαι υπέρ του ανοξείδωτου) αλλά σίγουρα φρόντισε να έχει επιλλεκτική συλλεκτική επιφάνεια. Αν κάνεις έρευνα αγοράς φρόντισε να παζαρέψεις τιμές και ρώτα πόσο κοστίζει η τοποθέτηση και τα υλικά σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...