Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλόγη ηλιακού με τα παρακάτω στοιχεία:

 

- Στην κεραμοσκεπή (στέγαστρο βεράντας 1μΧ5μ από μπετόν, νότιος προσ/μος) θα τοποθετηθούν μόνο οι συλλέκτες (1 ή 2)

- Το θερμοδοχείο θα είναι στο υπόγειο δίπλα στο λέβητα πετρελαίου (12m περίπου από τους συλλέκτες)

- 150 λιτρα είναι αρκετά (2-3 άτομα και κυρίως από το ότι ο ηλιακός που έχω τώρα είναι 120 και ειναι αρκετός)

 

Τι συστημα θα προτείνατε, μονής ή διπλής ενέργειας? Τι εμβαδό συλλεκτών απαιτείται? Τέλος για τι κόστος μιλάμε περίπου (με ή χωρίς εργατικά)?

 

Επειδή μιλάμε για σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας καλό θα είναι να βάλεις λίγο μεγαλύτερο απο τα 150. Στη θέση σου θα έβαζα 4τ.μ επιλλεκτικούς συλλέκτες (2 συλλεκτες 1χ2 οριζόντιους) με ενα μποιλερ λεβητοστασίου 200άρι. Σε σοβαρές εταιρείες το σύστημα αυτό κομπλέ κοστίζει περίπου στα 1500 μέ 2000 ευρώ. (κομπλέ εννοώ μαζί με το κιτ βεβιασμένης) και έχει και ένα σχετικά υψηλό κόστος τοποθέτησης αν δεν έχεις προεγκατάσταση. Μήπως να κοίταζες και κανένα άλλο σημείο που να χωράει ηλιακός? Αν έχεις μόνο 1 μέτρο στα κεραμίδια μάλλον δεν μπαίνει ολόκληρος. Καλό θα είναι να απευθυνθείς σε εταιρίες να σου στείλουν τεχνικό και να πάρεις προσφορά πρίν κάνεις οτιδήποτε. Σαφώς και θα πρέπει να βάλεις σύστημα που θα συνδεθεί με το λέβητα εκτός απο τους συλλέκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω και εγώ τι ηλιακό να βάλω σε κεραμοσκεπή.

 

ΗΛΙ+ΗΛΙΑΚΟΣ ΜΕGΑSUΝ SΕLΕCΤΙVΕ 160LΤ ΤΙΤΑΝΙΟΥ ΤΕΜ

ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ 2,10 ΤΜ ΜΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΙΤΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΣΕΡΜΠΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΤΡΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ - ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΡΑΠΤΗ 5 ΧΡΟΝΙΑ)

Σύνολο: 980€ χωρίς εργασία

 

Επίσης Howat και nobel κοντά στα 850 €, ο Howat μου είπαν πως έχει και βάση για την κεραμοσκεπή οπότε ότι πάρει ο τεχνικός για να τον συνδέσει.

Επειδή είναι σε σημείο που δεν θα έχω το 100% της απόδοσης αλλά γύρο στο 70 % (Υπάρχει σπίτι από πίσω που μου κόβει τον ήλιο για κάποιες ώρες) θέλω οι συλλέκτες να είναι όσο το δυνατό καλύτερο μήπως κερδίσω κάτι από αυτούς.

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, για τι ποιότητες? Αν είναι για glass, νομίζω ότι χωρίς εργασία είναι υψηλές οι τιμές που έχεις πάρει για αυτα τα λίτρα. (και βάση να έχει ενας ηλιακός για κεραμοσκεπή ο τεχνικός δεν σκαρφαλώνει τσάμπα στα κεραμίδια.. εχει ψηλό κόστος χρέωσης συνήθως.) Ψάξε να πάρεις προσφορές μαζί με τοποθέτηση και ρώτα πόσο χρεώνουν σωλήνες και καλώδια. Για υψηλότερη απόδοση ζήτησε τουλάχιστον 2,5 τ.μ επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου. (Για τα λίτρα που λές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να τοποθετησω οριζοντιο ηλεκτ.θερμοσιφωνα απο το παταρι στο δαπεδο ή χρειαζεται ειδικο εξοπλισμο απο θεμα πιεσεων-τοποθετησης-υδραυλικων παροχων?μπορω να χρησιμοποιησω πλαστικους σωληνες για τη μεταφορα του νερου απο τον τοιχο προς ηλεκτρικο και αντιστροφα?

υφισταται αλλαγη ανοδιου και καθαρισμος απο αλατα-χωμα?εχω εργαλεια και σκεφτομαι να τα κανω μονος αν δυναται.αλλα δεν γνωριζω και τι υλικα θα χρειαστω.επισης ειναι glass howat αν βοηθαει αυτο.ευελπιστω στη βοηθεια σας και ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να τοποθετησω οριζοντιο ηλεκτ.θερμοσιφωνα απο το παταρι στο δαπεδο ή χρειαζεται ειδικο εξοπλισμο απο θεμα πιεσεων-τοποθετησης-υδραυλικων παροχων?μπορω να χρησιμοποιησω πλαστικους σωληνες για τη μεταφορα του νερου απο τον τοιχο προς ηλεκτρικο και αντιστροφα?

υφισταται αλλαγη ανοδιου και καθαρισμος απο αλατα-χωμα?εχω εργαλεια και σκεφτομαι να τα κανω μονος αν δυναται.αλλα δεν γνωριζω και τι υλικα θα χρειαστω.επισης ειναι glass howat αν βοηθαει αυτο.ευελπιστω στη βοηθεια σας και ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλή τύχη στα μαστορέματα! Υπάρχει ήδη τόπικ με 1000 και βάλε μηνύματα για θερμοσίφωνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηθελα να μπλεξω ηλεκτρικο με ηλιακο γιαυτο ανοιξα αλλο τοπικ :)

τεσπα,μπηκα στον πειρασμο να τον ξεβιδωσω.εβγαλα 6χουφτες γεματες αλατι!ουαουυυυυ!δεν το περιμενα...

καθαρισα και τη φλατζα,αλλα το μακριναρι που εβγαλα και δινει τη ζεστη (δεν ξερω την ονομασια του... :P ) δεν ξερω πως να το καθαρισω ή αν συμφερει να το αντικαταστησω...τα φωτα σας παρακαλω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηθελα να μπλεξω ηλεκτρικο με ηλιακο γιαυτο ανοιξα αλλο τοπικ :)

τεσπα,μπηκα στον πειρασμο να τον ξεβιδωσω.εβγαλα 6χουφτες γεματες αλατι!ουαουυυυυ!δεν το περιμενα...

καθαρισα και τη φλατζα,αλλα το μακριναρι που εβγαλα και δινει τη ζεστη (δεν ξερω την ονομασια του... :P ) δεν ξερω πως να το καθαρισω ή αν συμφερει να το αντικαταστησω...τα φωτα σας παρακαλω!!

 

Είναι λίγο ανατριχιαστικό το τι βγαίνει από μέσα...

Για το "μακρινάρι" (αντίσταση) υπάρχουν ειδικά υγρά. Εγώ χρησιμοποιούσα ένα που είχα για να καθαρίζω την καφετιέρα και το σίδερο, αλλά αν δεν έχεις βουτηξέ το σε ξύδι για καμιά ώρα και μετά σκουπισέ το με ένα πανάκι. Αλλά και καθόλου να μην ασχοληθείς δεν τρέχει τίποτα, έτσι και αλλιώς θα ξαναγίνει όπως είναι πολύ σύντομα. Τα άλατα που μάζεψες η αντίσταση τα δημιουργεί κάθε φορά που ζεσταίνεται.

 

Επειδή δεν το ανέφερες, μάλλον δε θα έχει ράβδο μαγνησίου. Όταν δεν έχει χάλκινη σερμπατίνα μέσα (για σύνδεση με το καλοριφέρ) δε βάζουν, αλλά η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται λόγω των χάλκινων σωληνώσεων ύδρευσης και του θερμοστάτη που νομίζω είναι χάλκινος (ο θερμοστάτης είναι το μονό "μακρινάρι" που είναι μαζί με την αντίσταση). Αν θες να βάλεις ράβδο μαγνησίου, πήγαινε και πάρε από ένα κατάστημα υδραυλικών. 3-5 € στοιχίζει. Βιδώνεται δίπλα στην αντίσταση, και λογικά θα χρειαστείς και ένα παξιμάδι (βίδα) για κρατηθεί. Θα καταλάβεις μόλις το δεις.

Αν πας να πάρεις ράβδο, καλού κακού πάρε και μια φλάντζα, γιατί μπορεί η χρησιμοποιημένη να μη στεγανοποιεί καλά.

tip: Όταν βιδώνεις τάπα με φλάντζα, σφίγγεις τις βίδες αντιδιαμετρικά και όχι διαδοχικά για να πατήσει καλύτερα.

Έχε και το νου σου με τα καλώδια, το ρεύμα σκοτώνει.

 

Κλέφτες θα τους κάνουμε τους υδραυλικούς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλού κακού πάρε και μια φλάντζα, γιατί μπορεί η χρησιμοποιημένη να μη στεγανοποιεί καλά.

:P

πολύ σωστή η παρατήρηση. φλάντζες, τσιμούχες, λαστιχάκια και όλα τα παρεμφερή είναι μιας χρήσεως. ακόμα και αν δείχνουν ΟΚ, δεν είναι. έχουν ήδη "πατηθεί" και αν ξαναχρησιμοποιηθούν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος (αμέσως ή και αργότερα) να εμφανίσουν διαρροές. δεν αξίζει τον κόπο για ένα πολύ μικρό κόστος (και αφού η δουλειά της αφαίρεσης τους έχει ήδη γίνει) να μην το κάνουμε και να "τρέχουμε" αργότερα

 

---------- Προσθήκη στις 08:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 08:25 ----------

 

εβγαλα 6χουφτες γεματες αλατι!ουαουυυυυ!δεν το περιμενα...

αυτό προς γνώση και "συμμόρφωση" εκείνων που πιστεύουν όταν οι πωλητές ηλιακών ή ηλεκτρικών θερμοσιφώνων (inox, glass, χάλκινων, κλπ) τους λένε ότι το υλικό του συγκεκριμένου καζανιού που πουλάνε είναι τόσο καθαρό και υγιεινό που μπορούμε να το πιούμε, μαγειρέψουμε, κλπ. γιατί ακόμα και αν είναι κατά την τοποθέτηση, την αμέσως επόμενη στιγμή τα άλατα αρχίζουν την δουλειά τους. πόσο μάλλον που γενικά το νερό ενός θερμοσίφωνα είναι αρκετές ώρες στάσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό προς γνώση και "συμμόρφωση" εκείνων που πιστεύουν όταν οι πωλητές ηλιακών ή ηλεκτρικών θερμοσιφώνων (inox, glass, χάλκινων, κλπ) τους λένε ότι το υλικό του συγκεκριμένου καζανιού που πουλάνε είναι τόσο καθαρό και υγιεινό που μπορούμε να το πιούμε, μαγειρέψουμε, κλπ. γιατί ακόμα και αν είναι κατά την τοποθέτηση, την αμέσως επόμενη στιγμή τα άλατα αρχίζουν την δουλειά τους. πόσο μάλλον που γενικά το νερό ενός θερμοσίφωνα είναι αρκετές ώρες στάσιμο

 

Δυστυχώς με τις βρύσες που μπαίνουν σήμερα (μείκτες), οι οποίοι είναι βέβαια πολύ πρακτικοί, είναι δύσκολο να μη ρίξουμε και λίγο νερό από το θερμοσίφωνα, γιατί θα πρέπει να προσέχεις συνέχεια να την έχεις στο "τέρμα κρύο". Στο σπίτι μου πίνουμε εμφιαλωμένο, επειδή ξεσυνηθίσαμε το χλώριο και μας μυρίζει τώρα. Κατά τα άλλα νομίζω ότι ο πραγματικός λόγος είναι ψυχολογικός. Δηλαδή αν σκεφτείς τι ουσίες επιβαρύνουν τον υδάτινο ορίζοντα και που μαζεύεται και που κυκλοφορεί το νερό μέχρι να φτάσει στο σπίτι μας, ο θερμοσίφωνας είναι σταγόνα στον ωκεανό. Το νερό της βρύσης δεν είναι ό,τι αγνότερο όπως δεν είναι τα φαγητά μας ή ο αέρας που αναπνέουμε εδώ στην πόλη, αλλά δεν είναι και τόσο βλαβερό ώστε να μας στείλει αδιάβαστους. Άλλωστε γι αυτό δε ζούμε και 200 χρόνια. Άσε που δεν υπάρχουν και λεφτά για συντάξεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς με τις βρύσες που μπαίνουν σήμερα (μείκτες), οι οποίοι είναι βέβαια πολύ πρακτικοί, είναι δύσκολο να μη ρίξουμε και λίγο νερό από το θερμοσίφωνα, γιατί θα πρέπει να προσέχεις συνέχεια να την έχεις στο "τέρμα κρύο". Στο σπίτι μου πίνουμε εμφιαλωμένο, επειδή ξεσυνηθίσαμε το χλώριο και μας μυρίζει τώρα. Κατά τα άλλα νομίζω ότι ο πραγματικός λόγος είναι ψυχολογικός. Δηλαδή αν σκεφτείς τι ουσίες επιβαρύνουν τον υδάτινο ορίζοντα και που μαζεύεται και που κυκλοφορεί το νερό μέχρι να φτάσει στο σπίτι μας, ο θερμοσίφωνας είναι σταγόνα στον ωκεανό. Το νερό της βρύσης δεν είναι ό,τι αγνότερο όπως δεν είναι τα φαγητά μας ή ο αέρας που αναπνέουμε εδώ στην πόλη, αλλά δεν είναι και τόσο βλαβερό ώστε να μας στείλει αδιάβαστους. Άλλωστε γι αυτό δε ζούμε και 200 χρόνια. Άσε που δεν υπάρχουν και λεφτά για συντάξεις :P

δεν θα διαφωνήσω με όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. βέβαια το γεγονός ότι ο αέρας είναι μολυσμένος δεν σημαίνει ότι πρέπει να προκαλώ την τύχη μου χώνοντας την μύτη στην εξάτμιση του αυτοκινήτου!!! και αν και το νερό της βρύσης "δεν είναι και τόσο βλαβερό" όπως αναφέρεις, εντούτοις έχεις μπει στην διαδικασία του εμφιαλωμένου. όπως και να χει η παρατήρησή μου δεν είχε να κάνει με το βλαβερό ή οχι των αλάτων μέσα στον θερμοσίφωνα αλλά με τις "υποσχέσεις" των πωλητών ότι "είναι σα να πίνεις νερό μέσα από ποτήρι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο ανατριχιαστικό το τι βγαίνει από μέσα...

Για το "μακρινάρι" (αντίσταση) υπάρχουν ειδικά υγρά. Εγώ χρησιμοποιούσα ένα που είχα για να καθαρίζω την καφετιέρα και το σίδερο, αλλά αν δεν έχεις βουτηξέ το σε ξύδι για καμιά ώρα και μετά σκουπισέ το με ένα πανάκι. Αλλά και καθόλου να μην ασχοληθείς δεν τρέχει τίποτα, έτσι και αλλιώς θα ξαναγίνει όπως είναι πολύ σύντομα. Τα άλατα που μάζεψες η αντίσταση τα δημιουργεί κάθε φορά που ζεσταίνεται.

 

Επειδή δεν το ανέφερες, μάλλον δε θα έχει ράβδο μαγνησίου. Όταν δεν έχει χάλκινη σερμπατίνα μέσα (για σύνδεση με το καλοριφέρ) δε βάζουν, αλλά η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται λόγω των χάλκινων σωληνώσεων ύδρευσης και του θερμοστάτη που νομίζω είναι χάλκινος (ο θερμοστάτης είναι το μονό "μακρινάρι" που είναι μαζί με την αντίσταση). Αν θες να βάλεις ράβδο μαγνησίου, πήγαινε και πάρε από ένα κατάστημα υδραυλικών. 3-5 € στοιχίζει. Βιδώνεται δίπλα στην αντίσταση, και λογικά θα χρειαστείς και ένα παξιμάδι (βίδα) για κρατηθεί. Θα καταλάβεις μόλις το δεις.

Αν πας να πάρεις ράβδο, καλού κακού πάρε και μια φλάντζα, γιατί μπορεί η χρησιμοποιημένη να μη στεγανοποιεί καλά.

tip: Όταν βιδώνεις τάπα με φλάντζα, σφίγγεις τις βίδες αντιδιαμετρικά και όχι διαδοχικά για να πατήσει καλύτερα.

Έχε και το νου σου με τα καλώδια, το ρεύμα σκοτώνει.

 

Κλέφτες θα τους κάνουμε τους υδραυλικούς :P

 

η κατασταση εκ των εσω....

πριν http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392087_100-2578.jpg

μετα http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392088_100-2579.jpg

δεν μπορω να καθαρισω στο βαθος επειδη δεν φτανει το χερι μου και δεν βλεπω.υπαρχει καποιος τροπος?

αποτι βλεπω κ εγω δεν υπαρχει ανοδιο μαγνησιου....

η αντισταση πριν http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392089_100-2584.jpg

και μετα απο πολυ τριψιμο με συρμα http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392090_100-2585.jpg

σε καποια σημεια ειναι μαυρο και σε αλλα χαλκινο.πρεπει να το κανω να λαμπει?υποθετω οτι το ανοδιο το βιδωνω καπου εκει πανω.σωστα..?σε καταστημα υδραυλικων το παιρνω?υπαρχει καποιο συγκεκριμενο μεγεθος?

πως να βαλω τα καλωδια του ρευματος εδω πανω?εχω ενα μπλε,ενα μαυρο και ενα κιτρινο-γαλαζιο(αυτη ειναι η γειωση το ξερει και ο κουκος :-) ) http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392091_100-2589.jpg

ο προηγουμενος θερμοσιφωνας ειχε τουτο πανω του αλλα δεν θυμαμαι σε ποια σωληνα...χρειαζεται καταρχην?βοηθησε :-)

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392092_100-2591.jpg

οτι μπορει ο καθενας φιλε Naive!αφου υπαρχουν γνωσεις και μερακι για δουλεια γιατι να μην το κανω? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κατασταση εκ των εσω....

πριν http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392087_100-2578.jpg

μετα http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392088_100-2579.jpg

δεν μπορω να καθαρισω στο βαθος επειδη δεν φτανει το χερι μου και δεν βλεπω.υπαρχει καποιος τροπος?

αποτι βλεπω κ εγω δεν υπαρχει ανοδιο μαγνησιου....

η αντισταση πριν http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392089_100-2584.jpg

και μετα απο πολυ τριψιμο με συρμα http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392090_100-2585.jpg

σε καποια σημεια ειναι μαυρο και σε αλλα χαλκινο.πρεπει να το κανω να λαμπει?υποθετω οτι το ανοδιο το βιδωνω καπου εκει πανω.σωστα..?σε καταστημα υδραυλικων το παιρνω?υπαρχει καποιο συγκεκριμενο μεγεθος?

πως να βαλω τα καλωδια του ρευματος εδω πανω?εχω ενα μπλε,ενα μαυρο και ενα κιτρινο-γαλαζιο(αυτη ειναι η γειωση το ξερει και ο κουκος :-) ) http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392091_100-2589.jpg

ο προηγουμενος θερμοσιφωνας ειχε τουτο πανω του αλλα δεν θυμαμαι σε ποια σωληνα...χρειαζεται καταρχην?βοηθησε :-)

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1392092_100-2591.jpg

οτι μπορει ο καθενας φιλε Naive!αφου υπαρχουν γνωσεις και μερακι για δουλεια γιατι να μην το κανω? :-D

 

Έκανες καλή δουλειά, περισσότερο τρίψιμο ούτε στο Βιλαμπάχο δε θα έριχναν :P . Μόνο με κατάλληλο διάλυμα θα γυαλίσουν αυτά, αλλά μην τρελαίνεσαι, το 99% ούτε καν τον ανοίγει ποτέ το θερμοσίφωνα μέχρι να τον πετάξει.

Δε μπορώ να διακρίνω στη φωτογραφία, αλλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιο "αυτάκι" που να βιδώνει πάνω το ανόδιο, συνήθως μπαίνει κάτω από την αντίσταση, αντιδιαμετρικά με το θερμοστάτη. Αν δεν το βρεις, μην πας να αγοράσεις ανόδιο, αλλά λογικά θα υπάρχει. Όσο για το μέγεθος, απλά ζήτα ένα για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

 

Για τα καλώδια: Το μαύρο είναι η φάση και το μπλε το ουδέτερο. Συμβολίζονται με L και N αντίστοιχα. Είναι σκοτεινή η φωτογραφία για να διακρίνω, κοίταξε μήπως βρεις τέτοια σύμβολα στις 2 βίδες για να καταλάβεις ποιο πάει που.

 

Αυτό που σου περισσεύει είναι η βαλβίδα υπερπίεσης. Εκτονώνει σε περίπτωση που αυξηθεί πολύ η πίεση, όπως σε περιπτώσεις που χαλάσει ο θερμοστάτης και η θερμική ασφάλεια. Φυσικά και χρειάζεται, γιατί στην ανωτέρω περίπτωση μπορεί ο θερμοσίφωνάς σου να μετακομίσει σε άλλη γειτονιά. Έχει βελάκι πάνω που σου υποδεικνύει τη φορά που πρέπει να τη βάλεις (κατά τη ροή του νερού) και μπαίνει στη γραμμή εισόδου του κρύου.

 

Με την πρώτη φωτό, θα ανεβούν οι πωλήσεις του εμφιαλωμένου νερού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτήν την εβδομάδα θα αγοράσω τελικά και εγώ ηλιακό, είμαι ανάμεσα στα 150lt και 175lt. Τί να προτιμήσω ?? Όσο μικρότερος είναι πιο γρήγορα ζεταίνει το νερό του και σε συννεφιά το ζεσταίνει γρηγορότερα ενώ ομεγαύτερος ίσως δεν προλάβει να το ζεστάνει, έτσι δεν είναι?? Φυσικά όσο μεγαλύτερος είναι, αν δεν χρησιμοποιήσεις το νερό όταν έχει ήλιο και θέλεις να το χρησιμοποιήσεις μετά έχει περιισότερη ποσότητα ζεστού νερού. Τί να κάνω ?? Είναι σωστή η σκέψη μου ή κάνω κάποιο λάθος?? Επειδή εδώ μέσα διάβασα γι τους ηλιοφάν ξέρετε αν στέλνουν και εκτός Αθήνας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Επειδή αυτήν την εβδομάδα θα αγοράσω τελικά και εγώ ηλιακό, είμαι ανάμεσα στα 150lt και 175lt. Τί να προτιμήσω ?? Όσο μικρότερος είναι πιο γρήγορα ζεταίνει το νερό του και σε συννεφιά το ζεσταίνει γρηγορότερα ενώ ομεγαύτερος ίσως δεν προλάβει να το ζεστάνει, έτσι δεν είναι?? Φυσικά όσο μεγαλύτερος είναι, αν δεν χρησιμοποιήσεις το νερό όταν έχει ήλιο και θέλεις να το χρησιμοποιήσεις μετά έχει περιισότερη ποσότητα ζεστού νερού. Τί να κάνω ?? Είναι σωστή η σκέψη μου ή κάνω κάποιο λάθος?? Επειδή εδώ μέσα διάβασα γι τους ηλιοφάν ξέρετε αν στέλνουν και εκτός Αθήνας??

 

Οι μεγαλύτεροι θερμοσίφωνες έχουν και μεγαλύτερους συλλέκτες, οπότε μαζί ζεσταίνονται. Τα μειονεκτήματα του μεγαλύτερου είναι: Υψηλότερη αρχική τιμή, κατανάλωση περισσότερης ενέργειας και περισσότερη ώρα αναμονής όταν τον ζεσταίνεις με ρεύμα ή από το κύκλωμα του καλοριφέρ.

Κατά τα άλλα, ο μεγαλύτερος απλά σου δίνει περισσότερο ζεστό νερό και αυτό τα λέει όλα. Είναι ξενέρωμα να σου τελειώνει το ζεστό νερό και να περιμένεις να ξαναζεστάνει, χώρια που καις ρεύμα.

Οπότε όπως το θέτεις (φαντάζομαι πως κατέληξες εκεί μετρώντας τις ανάγκες σου), θα σου έλεγα να πάρεις το μεγαλύτερο γιατί πιστεύω ότι καλύτερα να σου περισσεύει παρά να σου λείπει το ζεστό νερό, ιδίως όταν είναι τζάμπα.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγαλύτεροι θερμοσίφωνες έχουν και μεγαλύτερους συλλέκτες, οπότε μαζί ζεσταίνονται. Τα μειονεκτήματα του μεγαλύτερου είναι: Υψηλότερη αρχική τιμή, κατανάλωση περισσότερης ενέργειας και περισσότερη ώρα αναμονής όταν τον ζεσταίνεις με ρεύμα ή από το κύκλωμα του καλοριφέρ.

Κατά τα άλλα, ο μεγαλύτερος απλά σου δίνει περισσότερο ζεστό νερό και αυτό τα λέει όλα. Είναι ξενέρωμα να σου τελειώνει το ζεστό νερό και να περιμένεις να ξαναζεστάνει, χώρια που καις ρεύμα.

Οπότε όπως το θέτεις (φαντάζομαι πως κατέληξες εκεί μετρώντας τις ανάγκες σου), θα σου έλεγα να πάρεις το μεγαλύτερο γιατί πιστεύω ότι καλύτερα να σου περισσεύει παρά να σου λείπει το ζεστό νερό, ιδίως όταν είναι τζάμπα.

 

Ευχαριστώ. Επίσης κάτι άλλο. Έχω στο σπίτι θερμοσίφωνα που λειτουργεί και με ρεύμα και με τον καυστήρα πετρελαίου.Αν πάρω τριπλής ενέργειας ηλιακό πχ 170 λίτρα, τον συνδέω με ρεύμα και με τον λέβητα και απομονώνω τον άλλο θερμοσίφωνα ?? Αν γίνεται έτσι, συμφέρει όταν έχει συννεφιά και δεν έχει ο ηλιακός ζεστό νερό οπότε θα πρέπει να ανάψω είτε το πετρέλαιο είτε το ρεύμα και να ζεστάνω καζάνι 170 λίτρων?? Γιατί αυτός ο θερμοσίφωνας που έχω είναι πολύ μικρότερος. Ή δεν συνδέεται έτσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...