Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα το forum και κατάλαβα τα εξής :

Οι πιο πολλοί που μπαίνουν είναι επαγγελματίες του χώρου και αυτό δεν είναι κακό αφού οι συμβουλές τους είναι ανεκτίμητες. Αυτό που όμως καταντάει γελοιό και κυριως στις τελευταίες σελίδες που έγινε όργιο αντιπαράθεσης , είναι να κατηγορεί ο ένας τον άλλον και όχι το τάδε ηλιακό είναι το καλύτερο και μην κάνεις διαφήμιση εγώ δεν κάνω (το είπε κάποιος που πριν δεκάδες σελίδες δήλωνε προσφορά μέσα από εργοστάσιο και προλάβετε έχω λίγα και καλά κομμάτια)

Το χειρότερο όμως είναι οι δήθεν πελάτες που θέλουν ηλιακό και μετά διαφημίζουν την τάδε μάρκα πόσο καλή είναι πριν και καλά την πάρουν και παραθέτουν στοιχεία και γνώσεις που αφού τις είχαν γιατί άραγε ζητάγαν την γνώμη των άλλων;

Και ως δια μαγείας εμφανίζονται και άλλοι να τους επιβεβαιώσουν.

Γιατί γίνετε λόγος κυρίως για 6-7 μάρκες που δεν είναι και τόσο γνωστές και κάποιες πολύ γνωστές (από διαφημίσεις σε ΤV ράδιο) που προφανώς δεν έχουν ανάγκη διαφήμισης από εδώ δεν βρίσκετε κανένας να τις αναφέρει;

Μου κάνει εντύπωση που κάποιος που θέλει απλά να αγοράσει έναν ηλιακό γράφει τόσο συχνά στο forum. Και καλά πριν , μετά γιατί κάθετε και τσακώνετε με τον καθένα εδώ μέσα για μήνες ,για το οτι ο δικός του ηλιακός είναι ο καλύτερος και είναι από ατόφιο χρυσάφι , και έχει εγγύηση για δέκα ζωές και για το φεγγάρι , και είναι τζάμπα και και ...

Κάντε την δουλεία σας , πείτε ξεκάθαρα ποιον ηλιακό πουλάτε και τα προτερήματα του , δεν είναι κακό , μην κατηγορείτε τους ανταγωνιστές σας εδώ στο forum , αφήστε τους να πούνε και αυτοί για τους δικούς τους ηλιακούς και αφήστε αυτούς που μπαίνουν μέσα να ενημερωθούν να αποφασίσουν μόνοι τους ποιος ηλιακός τους κάνει. Δώστε τους τα φώτα σας και αφήστε τους να αποφασίσουν.

Και εσείς οι δήθεν πελάτες που γράφετε συνέχεια μηνύματα ( που άραγε βρίσκετε τον χρόνο για μια αγορά που κάνατε να γράφετε συνέχεια; Το ίδιο κάνετε και με την τηλεόραση που αγοράσατε , το αυτοκίνητο , τον υπολογιστή , το χαρτί υγείας; και αν ναι σας φτάνει το 24ώρο;)και δίνετε τις συμβουλές σας ενώ πριν ήσασταν άσχετοι και τώρα ενημερωθήκατε και ξέρετε τα πάντα ... καλά καλά μας πείσατε...

Εγώ δεν ξέρω τόσα για τους ηλιακούς , ανεβαίνω όμως στην ταράτσα μου και σε πολλές ταράτσες κάθε μέρα γιατί βάζω κεραίες τηλεόρασης, και βλέπω ότι υπάρχουν εκατοντάδες μάρκες ηλιακών. Κάποιες τις βλέπω συχνά κάποιες όχι, συχνά βλέπω και κάποιους να τρέχουν , προφανώς κάποιες λίγες μάρκες θα είναι οι κορυφαίες , κάποιοι λίγοι οι απατεώνες και οι περισσότεροι μάλλον θα κάνουν την δουλεία τους . Εγώ έχω ηλιακό 12 χρόνια , ο Πατέρας μου έχει άλλη μάρκα , η αδερφή μου άλλη , και κάποιοι φίλοι μου που καθόμαστε στην ταράτσα τους μια τέταρτη δε τους πετάμε τόσο εύκολα όπως υποστηρίζουν κάποιοι αν δεν είναι η μάρκα που πουλάνε. Ήθελα να πάρω κάποια γνώμη για έναν καινούργιο που θα βάλω στο εξοχικό μου , αλλά άσε θα πάω σε 2-3 μαγαζία να ρωτήσω θα προσέξω και κανά δύο πράγματα που έμαθα από εδώ αλλά γενικά με μπερδέψατε παιδία και με τρελάνατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε ένα όχι και τόσο μικρό post ο simos12 νομίζω ότι έθεσε μερικά σημεία προβληματισμού και σκέψης. χωρίς φόβο αλλά σίγουρα με αρκετό πάθος (με την καλή έννοια) επεσήμανε κάποια σημεία τα οποία αν και εδώ και αρκετό καιρό μου "καθόντουσαν κάπως", δεν μπορούσα να τα πω με λόγια.

συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενά του. σίγουρα ίσως η "μπάλα" ίσως να παίρνει μαζί και κάποιες εξαιρέσεις. οι οποίες όμως πάντα απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

θα ήταν ευχής έργο κάθε νεοεισερχ'ομενος στο forum να διάβαζε πρώτα το post του simos12 και μετά όλα τα υπόλοιπα. έτσι και υποψιασμένος θα ήταν αλλά και θα μπορούσε να δει με άλλο μάτι όλες τις πληροφορίες που δίνονται στο thread. και σίγουρα θα μπορούσε να "διαβάσει" και πίσω από τις λέξεις.

επειδή προβλέπω να "ανάψει" πόλεμος από τους "θιγμένους" με τις θέσεις του simos12, εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι απλά συμφωνώ με τους προβληματισμούς του. και σίγουρα δεν στοχοποίησε κανένα. μόνο όποιος/όποιοι "εχουν τη μύγα" μπορεί να ενοχληθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Αν είστε 4 άτομα και έχετε ένα μπάνιο κάνοντας "χαμηλή" χρήση νερού, μπορείς να βάλεις ένα ηλιακό περίπου 150 μέ 180 λίτρα. Αν έχεις μεγάλη κατανάλωση ή περισσότερα απο 1 μπάνιο σίγουρα θα πάς στα 200 και άνω. (Αυτά στο μίνιμουμ) Αν βρισκόσουν στην Ιταλία θα σου πρότειναν ηλιακό 250 λίτρων (άλλη νοοτροπία)

Αν έχεις μονοκατοικία μπορείς να βάλεις ηλιακό τριπλής ενεργείας (για να ζεσταίνεις περισσότερο νερό με το καλοριφέρ) ή να τοποθετήσεις μια τρίοδη βάνα σε συνδιασμό με το υπάρχον μπόιλερ και ηλιακό διπλής ενεργείας ώστε να κάνεις χρήση και των δύο συσκευών. (θα προτιμούσα ηλιακό τριπλής)

Ηλιακό δεν προτείνω ούτε μάρκα, ούτε είδος κατασκευής (αν και είμαι υπέρ του ανοξείδωτου) αλλά σίγουρα φρόντισε να έχει επιλλεκτική συλλεκτική επιφάνεια. Αν κάνεις έρευνα αγοράς φρόντισε να παζαρέψεις τιμές και ρώτα πόσο κοστίζει η τοποθέτηση και τα υλικά σύνδεσης.

 

Συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου αλλά και πάλι δεν κατάλαβα τί χρειάζεται ένας τριπλής ενέργειας. Αφού αν δεν σου φτάσει το νερό μπορείς να ανάψεις το boiler με πετρέλαιο ή του ρεύματος και να ζεστάνεις το boiler σου. Ποιος ο λόγος να ξοδέψεις χρήματα με το να πάρεις τριπλής ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου αλλά και πάλι δεν κατάλαβα τί χρειάζεται ένας τριπλής ενέργειας. Αφού αν δεν σου φτάσει το νερό μπορείς να ανάψεις το boiler με πετρέλαιο ή του ρεύματος και να ζεστάνεις το boiler σου. Ποιος ο λόγος να ξοδέψεις χρήματα με το να πάρεις τριπλής ενέργειας.

 

Το χειμώνα όταν έχει λίγο ήλιο και έχεις ανάψει και για λίγη ώρα το καλοριφέρ, θα έχεις χλιαρό νερό στον ηλιακό και χλιαρό νερό στο μπόιλερ. Έτσι δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα για μπάνιο και θα πρέπει σε κάποιο να στείλεις και ηλεκτρικό ρεύμα. Όταν τα έχεις όλα σε ένα λειτουργούν προσθετικά και χρειάζεσαι λιγότερο ηλεκτρικό ρεύμα στο τέλος.

Επίσης, το τριπλής σε βγάζει και από τη φασαρία να παίζεις με τις βάνες για να διαλέγεις κάθε φορά αυτό που έχει το ζεστότερο νερό.

 

Για τα σχόλια περί των προηγούμενων συζητήσεων, παραδέχομαι ότι κούρασε η σύγκριση των ηλιακών, αλλά ακούστηκαν πολλές απόψεις και ο καθένας κρίνει με βάση την κρίση του. Υπάρχει και η λύση να πας και να ζητήσεις ένα "καλό" ηλιακό και να ξεμπερδεύεις.

Προσωπικά έχω εξηγήσει επανειλημμένα γιατί γράφω, και δεν υπάρχει τίποτα κρυμμένο πίσω από τις λέξεις μου. Νομίζω ότι εμπλούτισα αυτό το thread με πληροφορίες που δεν υπήρχαν και όποιος νομίζει ότι έχω κάποια σκοπιμότητα, ας μου επισημάνει που έχω γράψει κάτι που παραπληροφορεί.

Από εκεί και πέρα, δε θα καθίσω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και ίσως πραγματικά να υπάρχουν και καλύτερα πράγματα να κάνω από το να γράφω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειμώνα όταν έχει λίγο ήλιο και έχεις ανάψει και για λίγη ώρα το καλοριφέρ, θα έχεις χλιαρό νερό στον ηλιακό και χλιαρό νερό στο μπόιλερ. Έτσι δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα για μπάνιο και θα πρέπει σε κάποιο να στείλεις και ηλεκτρικό ρεύμα. Όταν τα έχεις όλα σε ένα λειτουργούν προσθετικά και χρειάζεσαι λιγότερο ηλεκτρικό ρεύμα στο τέλος.

Επίσης, το τριπλής σε βγάζει και από τη φασαρία να παίζεις με τις βάνες για να διαλέγεις κάθε φορά αυτό που έχει το ζεστότερο νερό.

 

Για τα σχόλια περί των προηγούμενων συζητήσεων, παραδέχομαι ότι κούρασε η σύγκριση των ηλιακών, αλλά ακούστηκαν πολλές απόψεις και ο καθένας κρίνει με βάση την κρίση του. Υπάρχει και η λύση να πας και να ζητήσεις ένα "καλό" ηλιακό και να ξεμπερδεύεις.

Προσωπικά έχω εξηγήσει επανειλημμένα γιατί γράφω, και δεν υπάρχει τίποτα κρυμμένο πίσω από τις λέξεις μου. Νομίζω ότι εμπλούτισα αυτό το thread με πληροφορίες που δεν υπήρχαν και όποιος νομίζει ότι έχω κάποια σκοπιμότητα, ας μου επισημάνει που έχω γράψει κάτι που παραπληροφορεί.

Από εκεί και πέρα, δε θα καθίσω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και ίσως πραγματικά να υπάρχουν και καλύτερα πράγματα να κάνω από το να γράφω εδώ.

 

Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδακια δηλωνω τρισευτυχισμενος!αψογη τοποθετηση και συνεργασια με τα παιδια της ΗΛΙΟΦΑΝ,πρωτοτυπια στην ομορφια και το σχεδιασμο,και το καλυτερο....το βαλανε στις 12το μεσημερι και εχει καυτο νερο!!!!με γεια μου και χαρα μου! :) :) :) οταν θα ερθει χειμωνας θα ριξω μια ενημερωσουλα ακομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδακια δηλωνω τρισευτυχισμενος!αψογη τοποθετηση και συνεργασια με τα παιδια της ΗΛΙΟΦΑΝ,πρωτοτυπια στην ομορφια και το σχεδιασμο,και το καλυτερο....το βαλανε στις 12το μεσημερι και εχει καυτο νερο!!!!με γεια μου και χαρα μου! :) :) :) οταν θα ερθει χειμωνας θα ριξω μια ενημερωσουλα ακομα :)

τι θα πει ενημεροσούλα??? να πάρουμε τα μπουρνουζάκια μας και να ρθουμε για check;)

καλορίζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλη την παρέα.

 

Πριν 2 μέρες τοποθέτησα τον ηλιακό αλλά ακόμα δεν τον έχω συνδέσει με την παροχή του νερού και ούτε έχω βάλει υγρό στο κλειστό κύκλωμα (με λίγα λόγια είναι άδειος). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που είναι κάτω από τον ήλιο χωρίς υγρά; Γιατί έπιασα την χαλκοσωλήνα του συλλέκτη και ζεματάει. Μήπως να τον σκεπάσω;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλη την παρέα.

 

Πριν 2 μέρες τοποθέτησα τον ηλιακό αλλά ακόμα δεν τον έχω συνδέσει με την παροχή του νερού και ούτε έχω βάλει υγρό στο κλειστό κύκλωμα (με λίγα λόγια είναι άδειος). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που είναι κάτω από τον ήλιο χωρίς υγρά; Γιατί έπιασα την χαλκοσωλήνα του συλλέκτη και ζεματάει. Μήπως να τον σκεπάσω;

 

Ευχαριστώ

σίγουρα οι πιο ψαγμένοι του thread θα μπορε΄σουν να πουν κάτι παραπάνω αλλά προσωπικά νομίζω ότι το να τον σκεπάσεις, κακό ΔΕΝ θα του έκανε. δεν ξέρω αν η έκθεσή του χωρίς υγρά/νερό στον ήλιο μπορεί να του δημιουργήσει τίποτα στρεβλώσεις αλλά σίγουρα το να είναι σκεπασμένος είναι η ασφαλέστερη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλη την παρέα.

 

Πριν 2 μέρες τοποθέτησα τον ηλιακό αλλά ακόμα δεν τον έχω συνδέσει με την παροχή του νερού και ούτε έχω βάλει υγρό στο κλειστό κύκλωμα (με λίγα λόγια είναι άδειος). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που είναι κάτω από τον ήλιο χωρίς υγρά; Γιατί έπιασα την χαλκοσωλήνα του συλλέκτη και ζεματάει. Μήπως να τον σκεπάσω;

 

Ευχαριστώ

 

Φίλε απο τη στιγμή που δεν είναι γεμάτο το κλειστό κύκλωμα δεν έχεις κανένα πρόβλημα. (Εννοώ ότι θα είχες πρόβλημα αν ήταν γεμάτο το κλειστό κύκλωμα μόνο με άδεια δεξαμενή.) Δεν χρειάζεται κανενα σκέπασμα.

 

---------- Προσθήκη στις 17:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:43 ----------

 

Το χειμώνα όταν έχει λίγο ήλιο και έχεις ανάψει και για λίγη ώρα το καλοριφέρ, θα έχεις χλιαρό νερό στον ηλιακό και χλιαρό νερό στο μπόιλερ. Έτσι δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα για μπάνιο και θα πρέπει σε κάποιο να στείλεις και ηλεκτρικό ρεύμα. Όταν τα έχεις όλα σε ένα λειτουργούν προσθετικά και χρειάζεσαι λιγότερο ηλεκτρικό ρεύμα στο τέλος.

Επίσης, το τριπλής σε βγάζει και από τη φασαρία να παίζεις με τις βάνες για να διαλέγεις κάθε φορά αυτό που έχει το ζεστότερο νερό.

 

Για τα σχόλια περί των προηγούμενων συζητήσεων, παραδέχομαι ότι κούρασε η σύγκριση των ηλιακών, αλλά ακούστηκαν πολλές απόψεις και ο καθένας κρίνει με βάση την κρίση του. Υπάρχει και η λύση να πας και να ζητήσεις ένα "καλό" ηλιακό και να ξεμπερδεύεις.

Προσωπικά έχω εξηγήσει επανειλημμένα γιατί γράφω, και δεν υπάρχει τίποτα κρυμμένο πίσω από τις λέξεις μου. Νομίζω ότι εμπλούτισα αυτό το thread με πληροφορίες που δεν υπήρχαν και όποιος νομίζει ότι έχω κάποια σκοπιμότητα, ας μου επισημάνει που έχω γράψει κάτι που παραπληροφορεί.

Από εκεί και πέρα, δε θα καθίσω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και ίσως πραγματικά να υπάρχουν και καλύτερα πράγματα να κάνω από το να γράφω εδώ.

 

Συμφωνώ και τονίζω ότι θα αποφύγεις την διαδικασία αλλαγής απο μπόιλερ σε ηλιακό (με την τρίοδη) Είναι προτιμότερο να διαθέσεις κάποιο ποσό (μικρό) κάνοντας τριπλής το ηλιακό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το forum και κατάλαβα τα εξής :

Οι πιο πολλοί που μπαίνουν είναι επαγγελματίες του χώρου και αυτό δεν είναι κακό αφού οι συμβουλές τους είναι ανεκτίμητες. Αυτό που όμως καταντάει γελοιό και κυριως στις τελευταίες σελίδες που έγινε όργιο αντιπαράθεσης , είναι να κατηγορεί ο ένας τον άλλον και όχι το τάδε ηλιακό είναι το καλύτερο και μην κάνεις διαφήμιση εγώ δεν κάνω (το είπε κάποιος που πριν δεκάδες σελίδες δήλωνε προσφορά μέσα από εργοστάσιο και προλάβετε έχω λίγα και καλά κομμάτια)

Το χειρότερο όμως είναι οι δήθεν πελάτες που θέλουν ηλιακό και μετά διαφημίζουν την τάδε μάρκα πόσο καλή είναι πριν και καλά την πάρουν και παραθέτουν στοιχεία και γνώσεις που αφού τις είχαν γιατί άραγε ζητάγαν την γνώμη των άλλων;

Και ως δια μαγείας εμφανίζονται και άλλοι να τους επιβεβαιώσουν.

Γιατί γίνετε λόγος κυρίως για 6-7 μάρκες που δεν είναι και τόσο γνωστές και κάποιες πολύ γνωστές (από διαφημίσεις σε ΤV ράδιο) που προφανώς δεν έχουν ανάγκη διαφήμισης από εδώ δεν βρίσκετε κανένας να τις αναφέρει;

Μου κάνει εντύπωση που κάποιος που θέλει απλά να αγοράσει έναν ηλιακό γράφει τόσο συχνά στο forum. Και καλά πριν , μετά γιατί κάθετε και τσακώνετε με τον καθένα εδώ μέσα για μήνες ,για το οτι ο δικός του ηλιακός είναι ο καλύτερος και είναι από ατόφιο χρυσάφι , και έχει εγγύηση για δέκα ζωές και για το φεγγάρι , και είναι τζάμπα και και ...

Κάντε την δουλεία σας , πείτε ξεκάθαρα ποιον ηλιακό πουλάτε και τα προτερήματα του , δεν είναι κακό , μην κατηγορείτε τους ανταγωνιστές σας εδώ στο forum , αφήστε τους να πούνε και αυτοί για τους δικούς τους ηλιακούς και αφήστε αυτούς που μπαίνουν μέσα να ενημερωθούν να αποφασίσουν μόνοι τους ποιος ηλιακός τους κάνει. Δώστε τους τα φώτα σας και αφήστε τους να αποφασίσουν.

Και εσείς οι δήθεν πελάτες που γράφετε συνέχεια μηνύματα ( που άραγε βρίσκετε τον χρόνο για μια αγορά που κάνατε να γράφετε συνέχεια; Το ίδιο κάνετε και με την τηλεόραση που αγοράσατε , το αυτοκίνητο , τον υπολογιστή , το χαρτί υγείας; και αν ναι σας φτάνει το 24ώρο;)και δίνετε τις συμβουλές σας ενώ πριν ήσασταν άσχετοι και τώρα ενημερωθήκατε και ξέρετε τα πάντα ... καλά καλά μας πείσατε...

Εγώ δεν ξέρω τόσα για τους ηλιακούς , ανεβαίνω όμως στην ταράτσα μου και σε πολλές ταράτσες κάθε μέρα γιατί βάζω κεραίες τηλεόρασης, και βλέπω ότι υπάρχουν εκατοντάδες μάρκες ηλιακών. Κάποιες τις βλέπω συχνά κάποιες όχι, συχνά βλέπω και κάποιους να τρέχουν , προφανώς κάποιες λίγες μάρκες θα είναι οι κορυφαίες , κάποιοι λίγοι οι απατεώνες και οι περισσότεροι μάλλον θα κάνουν την δουλεία τους . Εγώ έχω ηλιακό 12 χρόνια , ο Πατέρας μου έχει άλλη μάρκα , η αδερφή μου άλλη , και κάποιοι φίλοι μου που καθόμαστε στην ταράτσα τους μια τέταρτη δε τους πετάμε τόσο εύκολα όπως υποστηρίζουν κάποιοι αν δεν είναι η μάρκα που πουλάνε. Ήθελα να πάρω κάποια γνώμη για έναν καινούργιο που θα βάλω στο εξοχικό μου , αλλά άσε θα πάω σε 2-3 μαγαζία να ρωτήσω θα προσέξω και κανά δύο πράγματα που έμαθα από εδώ αλλά γενικά με μπερδέψατε παιδία και με τρελάνατε...

 

Συμφωνώ κατ’ αρχάς απόλυτα σε ότι αναφέρεις περί στημένων παιχνιδιών διαφήμισης σε αυτό το forum. Πριν 2 χρόνια είχα αναφερθεί και γω σε αυτούς που έγραφαν: τρέξτε να προλάβετε το ιλιοσακ που είναι λίγα κομμάτια και χαμηλές τιμές. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση η επιμονή κάποιων κομητών που από το πουθενά αναφέρονταν σε ένα ηλιακό που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του. Το ότι κάποιοι γράφουν και μετά, δεν το κατακρίνω γιατί όταν έρχεται στα εισερχόμενα ένα mail απάντησης του forum δεν είναι κακό να ασχοληθείς. (ειδικά αν εργάζεσαι σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων σε περίοδο κρίσης, πίστεψε με δεν έχεις και πολλά καλύτερα πράγματα να κάνεις) Αν και αγόρασα ένα ηλιακό που δεν έχει ανάγκη διαφήμισης, θεώρησα υποχρέωση μου να το υποστηρίξω, αλλά τίμια και με ήθος. Το ίδιο έκαναν και άλλοι εδώ που έχουν αγοράσει αυτήν ή άλλες μάρκες. Αυτούς όλους λοιπόν ας μην τους πάρει η μπάλα των «ψευτοπελατών»

Κατά τα άλλα όμως δίνω +1 σε όσα πολύ σωστά είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,επειδη τα εχω φτυσει να διαβαζω φορουμ (περα απο ηλιακο αγοραζω και αλλα πραγματα για το νεο μας σπιτι)

αυριο θα κλεισω τον....... ταδε και ο,τι γινει εγινε

δεν αντεχω αλλο, θα το καψω

 

αστα διαλα :X

 

υ.γ.οποιος μαντεψει τι κρυβεται πισω απο τις τελιτσες κερδιζει ενα παγωτο χωνακι (με επιλεκτικη επιστρωση σοκολατας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,επειδη τα εχω φτυσει να διαβαζω φορουμ (περα απο ηλιακο αγοραζω και αλλα πραγματα για το νεο μας σπιτι)

αυριο θα κλεισω τον....... ταδε και ο,τι γινει εγινε

δεν αντεχω αλλο, θα το καψω

 

αστα διαλα :X

 

υ.γ.οποιος μαντεψει τι κρυβεται πισω απο τις τελιτσες κερδιζει ενα παγωτο χωνακι (με επιλεκτικη επιστρωση σοκολατας)

 

Καλοοοο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα πει ενημεροσούλα??? να πάρουμε τα μπουρνουζάκια μας και να ρθουμε για check;)

καλορίζικο

αχαχαχα!θα βαλω και μια ηλιοροφη και θα κανουμε και ηλιοθεραπεια! :lol::lol::lol:

παντως δεν το περιμενα να εχει ζεστο νερο σε 3-4ωρες απο την τοποθετηση,γιατι με ενημερωσαν οτι σε κανα 2ημερο θα αρχισει να ζεσταινεται :shock:

σε καλο μου βγηκε βεβαια και προσθετω τη χαρα των γονεων(δεν ειχαν ποτε ηλιακο)που ζωγραφιστηκε στα προσωπα τους σαν τους νεαντερνταλ που ανακαλυψαν τη φωτια!:mrgreen: :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλόγη ηλιακού με τα παρακάτω στοιχεία:

 

- Στην κεραμοσκεπή (στέγαστρο βεράντας 1μΧ5μ από μπετόν, νότιος προσ/μος) θα τοποθετηθούν μόνο οι συλλέκτες (1 ή 2)

- Το θερμοδοχείο θα είναι στο υπόγειο δίπλα στο λέβητα πετρελαίου (12m περίπου από τους συλλέκτες)

- 150 λιτρα είναι αρκετά (2-3 άτομα και κυρίως από το ότι ο ηλιακός που έχω τώρα είναι 120 και ειναι αρκετός)

 

Τι συστημα θα προτείνατε, μονής ή διπλής ενέργειας? Τι εμβαδό συλλεκτών απαιτείται? Τέλος για τι κόστος μιλάμε περίπου (με ή χωρίς εργατικά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...