Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα έβαλα τον Nobel 160 lt με επιλεκτικούς συλλέκτες. Πολύ καλός 5 μέρες τώρα, ακόμα και με συννεφιά και έχω ζεστό νερό. 700 ευρώ έδωσα για τον ηλιακό άλλοι μου ζήταγαν 870 για τον ίδιο. και έδωσα 210 για τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή + οι σωλήνες που θα χρησιμοποιήσουν. Και το συνεργείο άψογο ούτε να λερώσουν και ξέρουν πολύ καλά την δουλεία τους. Και service μου είπε κάθε 2-3 χρόνια. ΑΠΛΑ ΑΨΟΓΟΣ. Επειδή το έψαξα πολύ και θα έφερα και 5 συνεργεία από διαφορετικές εταιρίες τον συνιστώ ανεπιφύλακτα από θέμα απόδοσης, εταιρίας (σε 3 μέρες τον βάλανε μέσα σε 4 ώρες) και συνεργείου.

καλορίζικος. χωρίς όμως να θέλω να σου κόψω την χαρά (και με γνώμονα κυρίως την "προστασία" κάποιων άλλων από το φόρουμ που ψάχνονται και ίσως να παρασυρθούν από τον ενθουσιασμό σου) θα ήθελα να επισημάνω τα εξής

όλες οι εταιρίες λίγο πολύ έχουν χρόνους παράδοσης 2-3 μέρες

η διάρκεια τοποθέτησης κατά μέσο όρο είναι 2-4 ώρες ανάλογα με τη δυσκολία

το να μην είχες ζεστό νερό με αυτό τον καιρό θα ήταν!!!!!! (από περιέργεια βάλε ένα...κουβά νερό στο μπαλκόνι και δες θερμοκρασία). δεν θέλω να πω ότι δεν είναι καλός. απλά ότι το πραγματικό τεστ κάθε ηλιακού είναι μετά τα μέσα φθινοπώρου

και τέλος, είναι φυσικό να έχεις ζεστό νερό και με συννεφιά αφού η συσσώρευση ενέργειας από τις προηγούμενες μέρες είναι τόση που προφανώς δεν την καταναλώνεις. άσε και την μεταφορά θερμοκρασίας από τα μέταλα που χωρίς να είναι τεράστια, κάτι "τσοντάρει" κι αυτή στην "θέρμανση με συννεφιά"

(παιδιά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε τους πωλητές για ηλιακό που ζεσταίνει με συννεφιά. καλώς ή κακώς ο ηλιακός χρειάζεται ήλιο για να κάνει τη δουλειά του. γι' αυτό λέγεται και...ηλιακός. αν υπήρχε σύστημα το οποίο να ζέσταινε αυτούσια από τη συννεφιά πρώτα απ'όλα θα λεγόταν ίσως "συννεφικός θερμοσίφωνας". άσε που θα το είχαν μυριστεί στην αγγλία και θα ήταν το λονδίνο γεμάτο!!!)

και πάλι να πω ότι δεν θέλω να σου χαλάσω την χαρά. απλά θα μπορείς να είσαι σίγουρος σε κανά 4άρι μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

(παιδιά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε τους πωλητές για ηλιακό που ζεσταίνει με συννεφιά. καλώς ή κακώς ο ηλιακός χρειάζεται ήλιο για να κάνει τη δουλειά του. γι' αυτό λέγεται και...ηλιακός. αν υπήρχε σύστημα το οποίο να ζέσταινε αυτούσια από τη συννεφιά πρώτα απ'όλα θα λεγόταν ίσως "συννεφικός θερμοσίφωνας". άσε που θα το είχαν μυριστεί στην αγγλία και θα ήταν το λονδίνο γεμάτο!!!)

 

Σωστότατος. Όταν αρχίζει να λέει τέτοια ο πωλητής, σημαίνει πως πάει να σου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Διάβασα αρκετά από το συγκεκριμένο θέμα και ως υδραυλικός θέλω να κάνω δύο επισημάνσεις…

Η πρώτη αφορά τον φίλο Kid όπου γράφει στην αρχή του θέματος πριν από μερικά χρόνια το παρακάτω

 

Τριπλής ενέργειας.

Τα παραπάνω που ακούστηκαν είναι μάλλον από όσους δεν ξέρουν τι εστί τριπλή ενέργεια. Η τρίτη ενέργεια σε ένα ηλιακό επιτυγχάνεται με την προσθήκη ενός εναλλάκτη τριπλής που λέγεται σερπαντίνα. Μοιάζει με μια κοινή ηλεκτρική σωληνωτή αντίσταση απλά έχει μεγαλύτερο μήκος σωλήνας [περίπου 2-3μ] απ όπου και περνά το νερό που έρχεται από τον καυστήρα. Το νερό που χωράει σε αυτή τη σωλήνα δεν ξεπερνά τα 2 λίτρα...και αυτή θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι η επιβάρυνση του καυστήρα. Αν το μετατρέψετε σε κόστος πετρελαίου θα δείτε ότι είναι απειροελάχιστο [περίπου σαν μια φέτα σαν αυτές που είχαν τα κλασικά σωματα καλοριφερ]. Άρα τα σχόλια για το τι καίει παραπάνω μια σερπαντίνα μάλλον πρέπει να αποσυρθούν.

Τι προσφέρει; Ουσιαστικά μόνιμα ζεστό νερό όλο το χειμώνα που δεν έχουμε ήλιο με απειροελάχιστο κόστος [ το οποίο υπολογίζεται από το γνωστό μου σε λιγότερο από 20 ευρώ όλο το χειμώνα αν έχουν γίνει όλα σωστά]. Σκεφετείτε μόνο πόσες φορές παραπάνω από 20 ευρώ θα πληρώσετε σε ρεύμα...ένας λογαριασμός της ΔΕΗ θα σας πείσει!

 

Φίλε .... έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στο θέμα των ηλιακών αλλά εδώ έχεις κάνει λάθος.

Θα σου πρότεινα να το διαγράψεις γιατι παραπλανάς άθελα σου όσους το διαβάζουν και από ότι βλέπω είναι και πολλοί.

Νόμος της φυσικής είναι ότι το 1 γραμμάριο νερό για να ανεβάσει την θερμοκρασία του κατά 1 βαθμό Κελσίου χρειάζεται 1 θερμίδα cal.

Φυσικά αυτά δεν τα λέω εγώ και μπορεί να τα διαβάσετε εδώ.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%...AF%CE%B4%CE%B1

Συμπεράνουμε ότι για 1 κιλό νερό αν θέλουμε να ανεβάσουμε την θερμοκρασία του κατά 1 βαθμό Κελσίου χρειαζόμαστε ενέργεια μιάς χιλιοθερμίδας 1kcal, που ουσιαστικά είναι η γνωστή θερμίδα που μιλάμε εμείς στον χώρο των υδραυλικών και της θέρμανση.

Αν υποθέσουμε τώρα ότι έχουμε ένα ηλιακό τριπλής ενεργειας 160 λίτρων και το νερό χρήσεως είναι κρύο (ας πούμε 10 βαθμούς Κελσίου) και θέλουμε να το ζεστάνουμε από οποιαδήποτε πηγή στους 60 βαθμούς χρειαζόμαστε....160 επί της διαφοράς θερμοκρασίας 60-10=50

160*50=8000kcal.

Προσοχή 8000 θερμίδες δεν είναι λίγο και σε καμία περίπτωση δεν είναι μία φέτα ενός θερμαντικού σώματος.

Πάμε τώρα στο πετρέλαιο μιάς και δεν καταλαβαίνω πως έχει προκύψει ότι είναι σχεδόν δωρεάν η χρήση του για παραγωγή ζεστού νερού χρήσεως.

Πετρέλαιο και δωρεάν πάνε ποτέ μαζί φίλοι μου;

Μπορεί κάποιος να πεί ότι συμφέρει την τσέπη του καταναλωτής σε σχέση με το ρεύμα αλλά με προηποθέσεις.

Αν δεν τηρούνται οι προϋπόθεσης μάλλον καταστροφικό μπορεί να θεωρηθεί.

Γνωρίζουμε ότι η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου είναι περίπου στις 10.000 θερμίδες ανα κιλό….

Ανα λίτρο είναι 8400 θερμίδες.

Επίσης όλοι γνωρίζουμε ότι οι λέβητες δεν έχουν βαθμό απόδοσης στην καύση 100%.

Ένα καλό μηχάνημα με σωστές ρυθμίσεις έχει ένα βαθμό απόδοσης γύρω στο 90%...

Σε πολυκατοικίες με πλημμελή συντήρηση το 80% είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Επίσης πολλές απώλειες έχουμε ακόμα και στις σωληνώσεις στον λέβητα στις παύσεις του λέβητα και και και….

Η πραγματική απόδοση εκτιμάτε ότι σπάνια ξεπερνα το 70%.

Δηλαδή ένα κιλό πετρέλαιο μας δίνει στην ουσία περίπου 7000 θερμίδες ενω το ένα λίτρο 5800 θερμίδες.

Με λίγα λόγια για να ζεστάνουμε τα 160 λίτρα σε μία συνήθη πολυκατοικία χρειαζόμαστε 1.14 κιλά πετρελαίου περίπού ή 1,4 λίτρα.

Και αυτό φυσικά με την προϋπόθεση ότι ο λέβητας είναι ενεργός και δεν έχει να ζεστάνει και το νερό της εγκατάστασης.

Αυτό ουσιαστικά είναι και το κέρδος αν κατασκευαστεί σωστά έναντι του ρεύματος.

Για πολλούς όμως αυτό είναι χασούρα.

Δεν συμφέρει να ενεργοποιούμε μεγάλους λέβητες για να ζεστάνουν μόνο και μόνο 160 λίτρα νερού.

Έλα όμως που υπάρχει και ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας σε πολλές εγκαταστάσεις που δεν τον λαμβάνουμε υπόψη μας.

Το πράγμα τείνει να γίνει για γέλια και για κλάματα.

Δεν λαμβάνουμε υπόψη μας την αποθέρμανση του λέβητα.

Πολλές εγκαταστάσεις για αποθέρμασνη του λέβητα ενεργοποιούν τον κυκλοφορητή αλλά και τον κόβουν μέσο υδροστάστη…

Τι πάει να πεί αυτό?...

Αν ο υδροστάτης είναι ρυθμισμένος ως συνήθως στους 40 βαθμούς, αφού πρώτα ζεστάνουμε το νερό με το 1 κιλό και κάτι πετρέλαιο που λέγαμε παραπάνω, στου 60 βαθμούς Κελσίου ή με το 1,5 κιλό στους 70 βαθμούς Κελσίου μετά το κρυώνουμε και το πάμε παλί στους 40.

Στο επόμενο άναμμα άντε πάλι η ιδία διαδικασία και το ένα λίτρο γίνετε 2,3,4 και ο θεός να βάλει το χέρι του.

Να γιατί τρελαίνονται στο πετρέλαιο ορισμένες πολυκατοικίες όταν έχουν τριπλής ενέργεια θερμοσιφωνικούς ηλιακούς χωρίς σωστό αυτοματισμό.

Καταλήγω ότι για να έχουμε εγκατάσταση με μπόιλερ τριπλής ενέργεια χρειάζεται σωστός αυτοματισμός και σωστή εγκατάσταση γιατί αλλιώς κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας. Σπάνια μπορούμε να διακρίνουμε πόσο πετρέλαιο καταναλώθηκε για θέρμανση και πόσο για παραγωγή ζεστού νερού χρήσεως.

Ελπίζω το παραπάνω να το διαβάσουν οι κατασκευαστές πολυκατοικιών που κάνουν κατά κόρον αυτό τραγικό λάθος.

Ένα σχετικό άθρο μορούν να διαβάσουν οι ενδιαφερόμενοι από το περιοδικό Υδραυλικός και είναι του K. Σαχωλαριδη. http://www.ydravlikos.gr/portal/inde...=7:-&Itemid=65

Νομίζω ότι από φέτος που έγινε υποχρεωτική η χρήση θερμιδομετρητών θα παύση αυτό το μπάχαλο με την κατανομή δαπανών και πλέον ο καθένας θα πληρώνει ότι του αναλογεί με δικαιοσύνη και θα καταλάβει τι πάει να πει ζεστό νερό χρήσεως αν η εγκατάσταση δεν είναι σωστά μελετημένη.

Υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας που πρέπει να τον λάβουμε υπόψη μας.

Με το ρεύμα έχουμε να επιλέξουμε εμείς πότε θα ζεστάνουμε νερό και για πόσο.

Με τις εγκαταστάσεις που τα μπόιλερ είναι συνδεμένα κατευθείαν στην αυτονομία της θέρμανσης (δηλαδή χωρίς δικός θερμοστάτη και βάνα) επιλέγει η θέρμανση πότε θα ζεσταίνει το νερό…

Και εδώ το παράλογο….

Μπορεί κάποιος να έχει όλοι μέρα την θέρμανση αναμμένη σε μια σταθερά θερμοκρασία και να χρειάζεται κάποια στιγμή μέσα στο 24 ωρο να κάνει ένα μπάνιο. Αυτό το έρμο το ηλιακό εκεί πάνω θα καίει πετρέλαιο όλη μέρα για να παραμένει ζεστό και το κρύο και το αγιάζει να το κρυώνει….

Ακόμα χειρότερα έως τραγικά είναι τα πράγματα σε πολυκατοικίες που όλα τα ηλιακά παίρνουν νερό από την κεντρική στήλη δίχως να παρεμβάλετε ηλεκτροβάνα όταν ανάψει οποιοσδήποτε την θέρμανση του.

Εκεί είναι η πλήρη εξωφρενική σπατάλη που τραβάει κανείς τα μαλλιά του όταν ακούσει πόσο πετρέλαιο έκαψαν.

 

 

Το δεύτερο θέμα που ήθελα να θέσω είναι η χρήση παραφλού Αιθυλενογλυκόλη για αντιπαγετική προστασία.

Το συγκεκριμένο προϊών είναι άκρος τοξικό.

Ολοι οι κατασκευαστές ηλιακών δίνουν προπυλενογλυκόλη για αυτή την χρήση.

Εχει την ιδιαιτερότητα και την δυσκολία μπορεί να πει κανείς ότι χρειάζεται καλό ανακάτεμα με το νερό αλλά είναι το πιο ενδεδειγμένο προϊών για την χρήση σε ηλιακά συστήματα.

Κάντε ένα search στο ιντερνετ και διαβάστε σχετικά.

 

 

Ευχαριστώ Γρηγόρης.

Επεξ/σία από aithilenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Διάβασα αρκετά από το συγκεκριμένο θέμα και ως υδραυλικός θέλω να κάνω δύο επισημάνσεις…

Η πρώτη αφορά τον φίλο Kid όπου γράφει στην αρχή του θέματος πριν από μερικά χρόνια το παρακάτω

 

Τριπλής ενέργειας.

Τα παραπάνω που ακούστηκαν είναι μάλλον από όσους δεν ξέρουν τι εστί τριπλή ενέργεια. Η τρίτη ενέργεια σε ένα ηλιακό επιτυγχάνεται με την προσθήκη ενός εναλλάκτη τριπλής που λέγεται σερπαντίνα. Μοιάζει με μια κοινή ηλεκτρική σωληνωτή αντίσταση απλά έχει μεγαλύτερο μήκος σωλήνας [περίπου 2-3μ] απ όπου και περνά το νερό που έρχεται από τον καυστήρα. Το νερό που χωράει σε αυτή τη σωλήνα δεν ξεπερνά τα 2 λίτρα...και αυτή θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι η επιβάρυνση του καυστήρα. Αν το μετατρέψετε σε κόστος πετρελαίου θα δείτε ότι είναι απειροελάχιστο [περίπου σαν μια φέτα σαν αυτές που είχαν τα κλασικά σωματα καλοριφερ]. Άρα τα σχόλια για το τι καίει παραπάνω μια σερπαντίνα μάλλον πρέπει να αποσυρθούν.

Τι προσφέρει; Ουσιαστικά μόνιμα ζεστό νερό όλο το χειμώνα που δεν έχουμε ήλιο με απειροελάχιστο κόστος [ το οποίο υπολογίζεται από το γνωστό μου σε λιγότερο από 20 ευρώ όλο το χειμώνα αν έχουν γίνει όλα σωστά]. Σκεφετείτε μόνο πόσες φορές παραπάνω από 20 ευρώ θα πληρώσετε σε ρεύμα...ένας λογαριασμός της ΔΕΗ θα σας πείσει!

 

Φίλε .... έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στο θέμα των ηλιακών αλλά εδώ έχεις κάνει λάθος.

Θα σου πρότεινα να το διαγράψεις γιατι παραπλανάς άθελα σου όσους το διαβάζουν και από ότι βλέπω είναι και πολλοί.

Νόμος της φυσικής είναι ότι το 1 γραμμάριο νερό για να ανεβάσει την θερμοκρασία του κατά 1 βαθμό Κελσίου χρειάζεται 1 θερμίδα cal.

Φυσικά αυτά δεν τα λέω εγώ και μπορεί να τα διαβάσετε εδώ.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%...AF%CE%B4%CE%B1

Συμπεράνουμε ότι για 1 κιλό νερό αν θέλουμε να ανεβάσουμε την θερμοκρασία του κατά 1 βαθμό Κελσίου χρειαζόμαστε ενέργεια μιάς χιλιοθερμίδας 1kcal, που ουσιαστικά είναι η γνωστή θερμίδα που μιλάμε εμείς στον χώρο των υδραυλικών και της θέρμανση.

Αν υποθέσουμε τώρα ότι έχουμε ένα ηλιακό τριπλής ενεργειας 160 λίτρων και το νερό χρήσεως είναι κρύο (ας πούμε 10 βαθμούς Κελσίου) και θέλουμε να το ζεστάνουμε από οποιαδήποτε πηγή στους 60 βαθμούς χρειαζόμαστε....160 επί της διαφοράς θερμοκρασίας 60-10=50

160*50=8000kcal.

Προσοχή 8000 θερμίδες δεν είναι λίγο και σε καμία περίπτωση δεν είναι μία φέτα ενός θερμαντικού σώματος.

Πάμε τώρα στο πετρέλαιο μιάς και δεν καταλαβαίνω πως έχει προκύψει ότι είναι σχεδόν δωρεάν η χρήση του για παραγωγή ζεστού νερού χρήσεως.

Πετρέλαιο και δωρεάν πάνε ποτέ μαζί φίλοι μου;

Μπορεί κάποιος να πεί ότι συμφέρει την τσέπη του καταναλωτής σε σχέση με το ρεύμα αλλά με προηποθέσεις.

Αν δεν τηρούνται οι προϋπόθεσης μάλλον καταστροφικό μπορεί να θεωρηθεί.

Γνωρίζουμε ότι η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου είναι περίπου στις 10.000 θερμίδες ανα κιλό….

Ανα λίτρο είναι 8400 θερμίδες.

Επίσης όλοι γνωρίζουμε ότι οι λέβητες δεν έχουν βαθμό απόδοσης στην καύση 100%.

Ένα καλό μηχάνημα με σωστές ρυθμίσεις έχει ένα βαθμό απόδοσης γύρω στο 90%...

Σε πολυκατοικίες με πλημμελή συντήρηση το 80% είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Επίσης πολλές απώλειες έχουμε ακόμα και στις σωληνώσεις στον λέβητα στις παύσεις του λέβητα και και και….

Η πραγματική απόδοση εκτιμάτε ότι σπάνια ξεπερνα το 70%.

Δηλαδή ένα κιλό πετρέλαιο μας δίνει στην ουσία περίπου 7000 θερμίδες ενω το ένα λίτρο 5800 θερμίδες.

Με λίγα λόγια για να ζεστάνουμε τα 160 λίτρα σε μία συνήθη πολυκατοικία χρειαζόμαστε 1.14 κιλά πετρελαίου περίπού ή 1,4 λίτρα.

Και αυτό φυσικά με την προϋπόθεση ότι ο λέβητας είναι ενεργός και δεν έχει να ζεστάνει και το νερό της εγκατάστασης.

Αυτό ουσιαστικά είναι και το κέρδος αν κατασκευαστεί σωστά έναντι του ρεύματος.

Για πολλούς όμως αυτό είναι χασούρα.

Δεν συμφέρει να ενεργοποιούμε μεγάλους λέβητες για να ζεστάνουν μόνο και μόνο 160 λίτρα νερού.

Έλα όμως που υπάρχει και ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας σε πολλές εγκαταστάσεις που δεν τον λαμβάνουμε υπόψη μας.

Το πράγμα τείνει να γίνει για γέλια και για κλάματα.

Δεν λαμβάνουμε υπόψη μας την αποθέρμανση του λέβητα.

Πολλές εγκαταστάσεις για αποθέρμασνη του λέβητα ενεργοποιούν τον κυκλοφορητή αλλά και τον κόβουν μέσο υδροστάστη…

Τι πάει να πεί αυτό?...

Αν ο υδροστάτης είναι ρυθμισμένος ως συνήθως στους 40 βαθμούς, αφού πρώτα ζεστάνουμε το νερό με το 1 κιλό και κάτι πετρέλαιο που λέγαμε παραπάνω, στου 60 βαθμούς Κελσίου ή με το 1,5 κιλό στους 70 βαθμούς Κελσίου μετά το κρυώνουμε και το πάμε παλί στους 40.

Στο επόμενο άναμμα άντε πάλι η ιδία διαδικασία και το ένα λίτρο γίνετε 2,3,4 και ο θεός να βάλει το χέρι του.

Να γιατί τρελαίνονται στο πετρέλαιο ορισμένες πολυκατοικίες όταν έχουν τριπλής ενέργεια θερμοσιφωνικούς ηλιακούς χωρίς σωστό αυτοματισμό.

Καταλήγω ότι για να έχουμε εγκατάσταση με μπόιλερ τριπλής ενέργεια χρειάζεται σωστός αυτοματισμός και σωστή εγκατάσταση γιατί αλλιώς κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας. Σπάνια μπορούμε να διακρίνουμε πόσο πετρέλαιο καταναλώθηκε για θέρμανση και πόσο για παραγωγή ζεστού νερού χρήσεως.

Ελπίζω το παραπάνω να το διαβάσουν οι κατασκευαστές πολυκατοικιών που κάνουν κατά κόρον αυτό τραγικό λάθος.

Ένα σχετικό άθρο μορούν να διαβάσουν οι ενδιαφερόμενοι από το περιοδικό Υδραυλικός και είναι του K. Σαχωλαριδη. http://www.ydravlikos.gr/portal/inde...=7:-&Itemid=65

Νομίζω ότι από φέτος που έγινε υποχρεωτική η χρήση θερμιδομετρητών θα παύση αυτό το μπάχαλο με την κατανομή δαπανών και πλέον ο καθένας θα πληρώνει ότι του αναλογεί με δικαιοσύνη και θα καταλάβει τι πάει να πει ζεστό νερό χρήσεως αν η εγκατάσταση δεν είναι σωστά μελετημένη.

Υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας που πρέπει να τον λάβουμε υπόψη μας.

Με το ρεύμα έχουμε να επιλέξουμε εμείς πότε θα ζεστάνουμε νερό και για πόσο.

Με τις εγκαταστάσεις που τα μπόιλερ είναι συνδεμένα κατευθείαν στην αυτονομία της θέρμανσης (δηλαδή χωρίς δικός θερμοστάτη και βάνα) επιλέγει η θέρμανση πότε θα ζεσταίνει το νερό…

Και εδώ το παράλογο….

Μπορεί κάποιος να έχει όλοι μέρα την θέρμανση αναμμένη σε μια σταθερά θερμοκρασία και να χρειάζεται κάποια στιγμή μέσα στο 24 ωρο να κάνει ένα μπάνιο. Αυτό το έρμο το ηλιακό εκεί πάνω θα καίει πετρέλαιο όλη μέρα για να παραμένει ζεστό και το κρύο και το αγιάζει να το κρυώνει….

Ακόμα χειρότερα έως τραγικά είναι τα πράγματα σε πολυκατοικίες που όλα τα ηλιακά παίρνουν νερό από την κεντρική στήλη δίχως να παρεμβάλετε ηλεκτροβάνα όταν ανάψει οποιοσδήποτε την θέρμανση του.

Εκεί είναι η πλήρη εξωφρενική σπατάλη που τραβάει κανείς τα μαλλιά του όταν ακούσει πόσο πετρέλαιο έκαψαν.

 

 

Το δεύτερο θέμα που ήθελα να θέσω είναι η χρήση παραφλού Αιθυλενογλυκόλη για αντιπαγετική προστασία.

Το συγκεκριμένο προϊών είναι άκρος τοξικό.

Ολοι οι κατασκευαστές ηλιακών δίνουν προπυλενογλυκόλη για αυτή την χρήση.

Εχει την ιδιαιτερότητα και την δυσκολία μπορεί να πει κανείς ότι χρειάζεται καλό ανακάτεμα με το νερό αλλά είναι το πιο ενδεδειγμένο προϊών για την χρήση σε ηλιακά συστήματα.

Κάντε ένα search στο ιντερνετ και διαβάστε σχετικά.

 

 

Ευχαριστώ Γρηγόρης.

Επεξ/σία από aithilenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφήμιση θέλω να κάνω σε κάτι που είδα πως είναι καλό και θέλω να το ελέγξουν και άλλοι. Επειδή η δική μου περίπτωση απο θέμα ηλιοφάνειας είχε κάποια θεματάκια (υπήρχε σπίτι απο πίσω μου μου κρύβει κάπως τον ήλιο κάποιες ώρες). Να φανταστείτε απο γνωστή εταιρία ήρθαν και μου είπαν μην βάλεις γιατι δεν θα έχεις ζεστο νερό. Άλλος μου είπε να τον βάλω στην διπλανή μεζονέτα. Και σε αυτη την λύση είχα κατασταλάξει μέχρι που ήρθαν απο την nobel το ελεγξαν και μου είπε ο τεχνικός θα τον βάλω πάνω απο το δικό σου σπίτι (παρολο που αν το έβαζα στην διπλανή μεζονέτα περισσότερα λεφτα θα πέρνανε) επισης ούτε που θα φαίνεται (ειχα ένα θέμα και με αυτο) και θα έχεις ζεστο νερό. και έτσι έγινε. Απλα αναφερα πως τις 2 πρώτες μέρες που τον έβαλα ειχε μια σχετική συνεφειά και πάλι έκαιγε το νερό. Δεν μου είπε κανένας πωλητης που με συνεφιά θα έχω καυτο νερό. Εγω ότι βλέπω λέω. Καλα αυτες τις μέρες κάνουμε μπάνιο 2 άτομα μπορεί και 2 φορές την ημέρα και ακόμα έχει καυτό νερό (λογικό θα μου πείτε αυτες τις μέρες).

Απλα εγω και η γυναίκα μου έχουμε ενθουσιαστεί γιατι εδω και 4 χρόνια είχαμε boiler και δούλευε με πετρέλαιο χειμώνα καλοκαίρι και έκαιγε πάρα πολύ.

 

Πάντως η γνώμη μου είναι να το ψάξετε αρκετά πριν βάλετε οι τιμές παίζουν ακόμα και για την ίδια εταιρία απο μαγαζί σε μαγαζί. Ρωτήστε και κανα υδραυλικό ποια εταιρία χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια και αν έχει πρόβληματα.

 

καλορίζικος. χωρίς όμως να θέλω να σου κόψω την χαρά (και με γνώμονα κυρίως την "προστασία" κάποιων άλλων από το φόρουμ που ψάχνονται και ίσως να παρασυρθούν από τον ενθουσιασμό σου) θα ήθελα να επισημάνω τα εξής

όλες οι εταιρίες λίγο πολύ έχουν χρόνους παράδοσης 2-3 μέρες

η διάρκεια τοποθέτησης κατά μέσο όρο είναι 2-4 ώρες ανάλογα με τη δυσκολία

το να μην είχες ζεστό νερό με αυτό τον καιρό θα ήταν!!!!!! (από περιέργεια βάλε ένα...κουβά νερό στο μπαλκόνι και δες θερμοκρασία). δεν θέλω να πω ότι δεν είναι καλός. απλά ότι το πραγματικό τεστ κάθε ηλιακού είναι μετά τα μέσα φθινοπώρου

και τέλος, είναι φυσικό να έχεις ζεστό νερό και με συννεφιά αφού η συσσώρευση ενέργειας από τις προηγούμενες μέρες είναι τόση που προφανώς δεν την καταναλώνεις. άσε και την μεταφορά θερμοκρασίας από τα μέταλα που χωρίς να είναι τεράστια, κάτι "τσοντάρει" κι αυτή στην "θέρμανση με συννεφιά"

(παιδιά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε τους πωλητές για ηλιακό που ζεσταίνει με συννεφιά. καλώς ή κακώς ο ηλιακός χρειάζεται ήλιο για να κάνει τη δουλειά του. γι' αυτό λέγεται και...ηλιακός. αν υπήρχε σύστημα το οποίο να ζέσταινε αυτούσια από τη συννεφιά πρώτα απ'όλα θα λεγόταν ίσως "συννεφικός θερμοσίφωνας". άσε που θα το είχαν μυριστεί στην αγγλία και θα ήταν το λονδίνο γεμάτο!!!)

και πάλι να πω ότι δεν θέλω να σου χαλάσω την χαρά. απλά θα μπορείς να είσαι σίγουρος σε κανά 4άρι μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφήμιση θέλω να κάνω σε κάτι που είδα πως είναι καλό και θέλω να το ελέγξουν και άλλοι. Επειδή η δική μου περίπτωση απο θέμα ηλιοφάνειας είχε κάποια θεματάκια (υπήρχε σπίτι απο πίσω μου μου κρύβει κάπως τον ήλιο κάποιες ώρες). Να φανταστείτε απο γνωστή εταιρία ήρθαν και μου είπαν μην βάλεις γιατι δεν θα έχεις ζεστο νερό. Άλλος μου είπε να τον βάλω στην διπλανή μεζονέτα. Και σε αυτη την λύση είχα κατασταλάξει μέχρι που ήρθαν απο την nobel το ελεγξαν και μου είπε ο τεχνικός θα τον βάλω πάνω απο το δικό σου σπίτι (παρολο που αν το έβαζα στην διπλανή μεζονέτα περισσότερα λεφτα θα πέρνανε) επισης ούτε που θα φαίνεται (ειχα ένα θέμα και με αυτο) και θα έχεις ζεστο νερό. και έτσι έγινε. Απλα αναφερα πως τις 2 πρώτες μέρες που τον έβαλα ειχε μια σχετική συνεφειά και πάλι έκαιγε το νερό. Δεν μου είπε κανένας πωλητης που με συνεφιά θα έχω καυτο νερό. Εγω ότι βλέπω λέω. Καλα αυτες τις μέρες κάνουμε μπάνιο 2 άτομα μπορεί και 2 φορές την ημέρα και ακόμα έχει καυτό νερό (λογικό θα μου πείτε αυτες τις μέρες).

Απλα εγω και η γυναίκα μου έχουμε ενθουσιαστεί γιατι εδω και 4 χρόνια είχαμε boiler και δούλευε με πετρέλαιο χειμώνα καλοκαίρι και έκαιγε πάρα πολύ.

 

Πάντως η γνώμη μου είναι να το ψάξετε αρκετά πριν βάλετε οι τιμές παίζουν ακόμα και για την ίδια εταιρία απο μαγαζί σε μαγαζί. Ρωτήστε και κανα υδραυλικό ποια εταιρία χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια και αν έχει πρόβληματα.

 

καλορίζικος. χωρίς όμως να θέλω να σου κόψω την χαρά (και με γνώμονα κυρίως την "προστασία" κάποιων άλλων από το φόρουμ που ψάχνονται και ίσως να παρασυρθούν από τον ενθουσιασμό σου) θα ήθελα να επισημάνω τα εξής

όλες οι εταιρίες λίγο πολύ έχουν χρόνους παράδοσης 2-3 μέρες

η διάρκεια τοποθέτησης κατά μέσο όρο είναι 2-4 ώρες ανάλογα με τη δυσκολία

το να μην είχες ζεστό νερό με αυτό τον καιρό θα ήταν!!!!!! (από περιέργεια βάλε ένα...κουβά νερό στο μπαλκόνι και δες θερμοκρασία). δεν θέλω να πω ότι δεν είναι καλός. απλά ότι το πραγματικό τεστ κάθε ηλιακού είναι μετά τα μέσα φθινοπώρου

και τέλος, είναι φυσικό να έχεις ζεστό νερό και με συννεφιά αφού η συσσώρευση ενέργειας από τις προηγούμενες μέρες είναι τόση που προφανώς δεν την καταναλώνεις. άσε και την μεταφορά θερμοκρασίας από τα μέταλα που χωρίς να είναι τεράστια, κάτι "τσοντάρει" κι αυτή στην "θέρμανση με συννεφιά"

(παιδιά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε τους πωλητές για ηλιακό που ζεσταίνει με συννεφιά. καλώς ή κακώς ο ηλιακός χρειάζεται ήλιο για να κάνει τη δουλειά του. γι' αυτό λέγεται και...ηλιακός. αν υπήρχε σύστημα το οποίο να ζέσταινε αυτούσια από τη συννεφιά πρώτα απ'όλα θα λεγόταν ίσως "συννεφικός θερμοσίφωνας". άσε που θα το είχαν μυριστεί στην αγγλία και θα ήταν το λονδίνο γεμάτο!!!)

και πάλι να πω ότι δεν θέλω να σου χαλάσω την χαρά. απλά θα μπορείς να είσαι σίγουρος σε κανά 4άρι μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Διαφήμιση θέλω να κάνω σε κάτι που είδα πως είναι καλό και θέλω να το ελέγξουν και άλλοι. Επειδή η δική μου περίπτωση απο θέμα ηλιοφάνειας είχε κάποια θεματάκια (υπήρχε σπίτι απο πίσω μου μου κρύβει κάπως τον ήλιο κάποιες ώρες). Να φανταστείτε απο γνωστή εταιρία ήρθαν και μου είπαν μην βάλεις γιατι δεν θα έχεις ζεστο νερό. Άλλος μου είπε να τον βάλω στην διπλανή μεζονέτα. Και σε αυτη την λύση είχα κατασταλάξει μέχρι που ήρθαν απο την nobel το ελεγξαν και μου είπε ο τεχνικός θα τον βάλω πάνω απο το δικό σου σπίτι (παρολο που αν το έβαζα στην διπλανή μεζονέτα περισσότερα λεφτα θα πέρνανε) επισης ούτε που θα φαίνεται (ειχα ένα θέμα και με αυτο) και θα έχεις ζεστο νερό. και έτσι έγινε. Απλα αναφερα πως τις 2 πρώτες μέρες που τον έβαλα ειχε μια σχετική συνεφειά και πάλι έκαιγε το νερό. Δεν μου είπε κανένας πωλητης που με συνεφιά θα έχω καυτο νερό. Εγω ότι βλέπω λέω. Καλα αυτες τις μέρες κάνουμε μπάνιο 2 άτομα μπορεί και 2 φορές την ημέρα και ακόμα έχει καυτό νερό (λογικό θα μου πείτε αυτες τις μέρες).

Απλα εγω και η γυναίκα μου έχουμε ενθουσιαστεί γιατι εδω και 4 χρόνια είχαμε boiler και δούλευε με πετρέλαιο χειμώνα καλοκαίρι και έκαιγε πάρα πολύ.

 

Πάντως η γνώμη μου είναι να το ψάξετε αρκετά πριν βάλετε οι τιμές παίζουν ακόμα και για την ίδια εταιρία απο μαγαζί σε μαγαζί. Ρωτήστε και κανα υδραυλικό ποια εταιρία χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια και αν έχει πρόβληματα.

 

Χαίρομαι που έχει την απόδοση που θες ο ηλιακός σου. Όπως βλέπεις ηλιακός δε σημαίνει μόνο οικονομία αλλά και ποιότητα ζωής, αφού είναι πολύ ωραία να έχεις ζεστό νερό όποτε ανοίγεις τη βρύση. Προφανώς η ηλιοφάνεια που έχεις αρκεί. Η συννεφιά και η σκιά όμως δεν προσφέρουν σίγουρα. Για να ζεστάνει χρειάζεται ήλιο. Η περισσότερη δουλειά γίνεται τις ώρες 11-3. Αν εκείνες τις ώρες τον βλέπει ο ήλιος, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Επίσης, ο θερμοσίφωνας κρατάει το νερό ζεστό, οπότε αν μια μέρα έχει συννεφιά, μπορεί να έχει ζεστό νερό από την προηγούμενη και να το ενισχύσει με τον λίγο ήλιο που θα βγει κάποια στιγμή.

 

---------- Προσθήκη στις 10:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:22 ----------

 

@ aithilenio: Φίλε Γρηγόρη, για να μην κάνω quote όλο το post σου, θα ήθελα να επισημάνω1-2 πραγματάκια:

Ο θερμικός υπολογισμός που κάνεις στέκει, δηλαδή όντως για να δώσουμε 50 βαθμούς αύξηση σε 160 λίτρα νερού χρειαζόμαστε 8000 kcal, ή 1,4λίτρα πετρέλαιο, ή 1,4*0,6=0,84 €

Με την άλλη επιλογή, το ρεύμα, για να κάνουμε το ίδιο χρειαζόμαστε: 8000*1,16=9,28 KWH ή 9,28*0,135 (κόστος KWH) =1,25 €

Συνεπώς φαίνεται ότι το ρεύμα στοιχίζει αρκετά περισσότερο, κάτι που είναι λογικό, αφού το ρεύμα και αυτό παράγεται κυρίως θερμοηλεκτρικά, δηλαδή καταναλώνοντας καύσιμη ύλη.

 

Για αυτό που γράφεις ότι όταν κλείνει ο καυστήρας κλέβει θερμότητα από το θερμοσίφωνα, συμβαίνουν τα εξής:

Οι περισσότεροι καυστήρες αρχίζουν την κυκλοφορία όταν το νερό πιάσει 40 βαθμούς και τη σταματάνε όταν πέσει στους 60. Αν η θερμοκρασία του θερμοσίφωνα είναι πάνω από 60, ναι υπάρχει κάποια απώλεια, η οποία όμως δεν εξανεμίζεται τελείως, αλλά πάνω στα σώματα του καλοριφέρ, οπότε δεν πάει τελείως χαμένη. Όμως 60 βαθμοί που μένουν είναι αρκετό ζεστό νερό για 2-3 μπάνια.

Επίσης, υπάρχουν και θερμοσίφωνες με τέτοιες σερμπατίνες που περιορίζουν αυτό το φαινόμενο (η σερμπατίνα είναι χαμηλά στο βαρέλι οπότε έρχεται σε επαφή με το πιο κρύο νερό).

 

Συνοψίζοντας, φαίνεται πιο φθηνό το πετρέλαιο, χωρίς φυσικά να είναι τζάμπα (το 20€ τη σεζόν που αναφέρθηκε είναι ρεαλιστικό αν λάβουμε υπόψη ότι θα υπάρχει πάντα και βοήθεια από τον ήλιο). Το ρεύμα καλό είναι να υπάρχει σα συμπληρωματική λύση όταν οι δύο άλλες μορφές δεν επαρκούν.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Διαφήμιση θέλω να κάνω σε κάτι που είδα πως είναι καλό και θέλω να το ελέγξουν και άλλοι. Επειδή η δική μου περίπτωση απο θέμα ηλιοφάνειας είχε κάποια θεματάκια (υπήρχε σπίτι απο πίσω μου μου κρύβει κάπως τον ήλιο κάποιες ώρες). Να φανταστείτε απο γνωστή εταιρία ήρθαν και μου είπαν μην βάλεις γιατι δεν θα έχεις ζεστο νερό. Άλλος μου είπε να τον βάλω στην διπλανή μεζονέτα. Και σε αυτη την λύση είχα κατασταλάξει μέχρι που ήρθαν απο την nobel το ελεγξαν και μου είπε ο τεχνικός θα τον βάλω πάνω απο το δικό σου σπίτι (παρολο που αν το έβαζα στην διπλανή μεζονέτα περισσότερα λεφτα θα πέρνανε) επισης ούτε που θα φαίνεται (ειχα ένα θέμα και με αυτο) και θα έχεις ζεστο νερό. και έτσι έγινε. Απλα αναφερα πως τις 2 πρώτες μέρες που τον έβαλα ειχε μια σχετική συνεφειά και πάλι έκαιγε το νερό. Δεν μου είπε κανένας πωλητης που με συνεφιά θα έχω καυτο νερό. Εγω ότι βλέπω λέω. Καλα αυτες τις μέρες κάνουμε μπάνιο 2 άτομα μπορεί και 2 φορές την ημέρα και ακόμα έχει καυτό νερό (λογικό θα μου πείτε αυτες τις μέρες).

Απλα εγω και η γυναίκα μου έχουμε ενθουσιαστεί γιατι εδω και 4 χρόνια είχαμε boiler και δούλευε με πετρέλαιο χειμώνα καλοκαίρι και έκαιγε πάρα πολύ.

 

Πάντως η γνώμη μου είναι να το ψάξετε αρκετά πριν βάλετε οι τιμές παίζουν ακόμα και για την ίδια εταιρία απο μαγαζί σε μαγαζί. Ρωτήστε και κανα υδραυλικό ποια εταιρία χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια και αν έχει πρόβληματα.

 

Χαίρομαι που έχει την απόδοση που θες ο ηλιακός σου. Όπως βλέπεις ηλιακός δε σημαίνει μόνο οικονομία αλλά και ποιότητα ζωής, αφού είναι πολύ ωραία να έχεις ζεστό νερό όποτε ανοίγεις τη βρύση. Προφανώς η ηλιοφάνεια που έχεις αρκεί. Η συννεφιά και η σκιά όμως δεν προσφέρουν σίγουρα. Για να ζεστάνει χρειάζεται ήλιο. Η περισσότερη δουλειά γίνεται τις ώρες 11-3. Αν εκείνες τις ώρες τον βλέπει ο ήλιος, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Επίσης, ο θερμοσίφωνας κρατάει το νερό ζεστό, οπότε αν μια μέρα έχει συννεφιά, μπορεί να έχει ζεστό νερό από την προηγούμενη και να το ενισχύσει με τον λίγο ήλιο που θα βγει κάποια στιγμή.

 

---------- Προσθήκη στις 10:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:22 ----------

 

@ aithilenio: Φίλε Γρηγόρη, για να μην κάνω quote όλο το post σου, θα ήθελα να επισημάνω1-2 πραγματάκια:

Ο θερμικός υπολογισμός που κάνεις στέκει, δηλαδή όντως για να δώσουμε 50 βαθμούς αύξηση σε 160 λίτρα νερού χρειαζόμαστε 8000 kcal, ή 1,4λίτρα πετρέλαιο, ή 1,4*0,6=0,84 €

Με την άλλη επιλογή, το ρεύμα, για να κάνουμε το ίδιο χρειαζόμαστε: 8000*1,16=9,28 KWH ή 9,28*0,135 (κόστος KWH) =1,25 €

Συνεπώς φαίνεται ότι το ρεύμα στοιχίζει αρκετά περισσότερο, κάτι που είναι λογικό, αφού το ρεύμα και αυτό παράγεται κυρίως θερμοηλεκτρικά, δηλαδή καταναλώνοντας καύσιμη ύλη.

 

Για αυτό που γράφεις ότι όταν κλείνει ο καυστήρας κλέβει θερμότητα από το θερμοσίφωνα, συμβαίνουν τα εξής:

Οι περισσότεροι καυστήρες αρχίζουν την κυκλοφορία όταν το νερό πιάσει 40 βαθμούς και τη σταματάνε όταν πέσει στους 60. Αν η θερμοκρασία του θερμοσίφωνα είναι πάνω από 60, ναι υπάρχει κάποια απώλεια, η οποία όμως δεν εξανεμίζεται τελείως, αλλά πάνω στα σώματα του καλοριφέρ, οπότε δεν πάει τελείως χαμένη. Όμως 60 βαθμοί που μένουν είναι αρκετό ζεστό νερό για 2-3 μπάνια.

Επίσης, υπάρχουν και θερμοσίφωνες με τέτοιες σερμπατίνες που περιορίζουν αυτό το φαινόμενο (η σερμπατίνα είναι χαμηλά στο βαρέλι οπότε έρχεται σε επαφή με το πιο κρύο νερό).

 

Συνοψίζοντας, φαίνεται πιο φθηνό το πετρέλαιο, χωρίς φυσικά να είναι τζάμπα (το 20€ τη σεζόν που αναφέρθηκε είναι ρεαλιστικό αν λάβουμε υπόψη ότι θα υπάρχει πάντα και βοήθεια από τον ήλιο). Το ρεύμα καλό είναι να υπάρχει σα συμπληρωματική λύση όταν οι δύο άλλες μορφές δεν επαρκούν.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σου φίλε naïve…

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι συνάδερφος, μηχανικός, έμπορας για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.

Χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σε αμφισβητήσω ούτε να σε στεναχωρήσω θα ξαναεπαναλάβω.

20 ευρώ σημαίνει ότι θα χρειαστώ 29 φορές τον χρόνο να θέσω σε λειτουργία το μπόιλερ για χρόνο τόσο όσο θα χρειαστεί για να ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού στην διαφορά θερμοκρασίας ΔΤ που συζητάμε παραπάνω.

Δηλαδή ανάβω, το ζεσταίνω και το σβήνω. Τέρμα αυτό ήταν.

Αν συμβεί αυτό μαζί σου. Εχουμε εξοικονόμηση ενέργειας.

Μας συμφέρει έναντι του ρεύματος όπως γράφεις σωστότατα παραπάνω.

Πως όμως θα συμβεί αυτό;

Μόνο με αυτοματισμό. Διάβασε τον άρθρο που παραθέτω παραπάνω αλλά και το κείμενο μου με προσοχή.

Αν διαφωνείς εδώ είμαστε το συζητάμε.

Αν αφήνουμε νερό του λέβητα να πηγαίνει και στο μπόιλερ όποτε ζητάμε θέρμανση απλά πιάσε το αυγό και κούρευτο.

Το 20 θα σου γίνει 120-220 και βάλε…………

Σχετικά με τον καυστήρα και την αποθέρμανση.

Συνήθως ο κυκλοφορητής ενεργοποιείται από από έναν υδροστάτη.

Ο υδροστάτης αυτός σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δίνει εντολή να παίρνει ο κυκλοφορητής όταν η θερμοκρασία είναι πάνω 40 βαθμούς και να κόβει όταν πέφτει κάτω από 60.

Για να συμβεί αυτο χρειάζετε άλλου τύπου αυτοματισμός που σπάνια συναντάς.

Οταν έχουμε αυτονομίες υπάρχουν πολλοί τρόποι αποθέρμνασης και ο καθένας ξεχωριστα επιρεάζει ή δεν επιρεάζει το μπόιλερ.

Για τρόπους αποθέρμανσης έχω γράψει σχετικά στο τεχνικό φόρουμ στην σελίδα 2 και όποιος ενδιαφέρετε μπορεί να το διαβάσει εδώ.

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1389

 

Αλλά για να μην πληκτρολογώ μία ώρα θα παραθέσω κείμενο του μηχανολόγου Κ. Φαντάκη από την προσωπική του ιστοσελίδα στην διεύθυνση http://www.fantakis.gr/ARTHRA/LEVITE...IKVN-THERM.pdf'>http://www.fantakis.gr/ARTHRA/LEVITE...IKVN-THERM.pdf

 

Θερμοστάτης ( υδροστάτης ) κυκλοφορητή.

Ο θερμοστάτης αυτός κάνει ακριβώς την αντίθετη εργασία από το θερμοστάτη του καυστήρα. Δηλαδή στέλνει ρεύμα όταν η θερμοκρασία ξεπεράσει το όριο που εμείς έχομε θέσει. Και το ρεύμα το στέλνει στο κυκλοφορητή για να ξεκινήσει και να στείλει το νερό προς τα σώματα. Διακόπτει δε την λειτουργία του, όταν η θερμοκρασία του νερού της εγκατάστασης, πέσει κάτω από το όριο που έχει επιλεγεί. Το όριο αυτό είναι περίπου 40 – 50 οC . Αυτό σημαίνει ότι, ο κυκλοφορητής δεν λειτουργεί, αν η θερμοκρασία νερού είναι κάτω από 40 βαθμούς. Αν στην εγκατάσταση υπάρχει μπόϊλερ νερού χρήσης τότε ο θερμοστάτης ρυθμίζεται στους 50 – 55 οC, για να μη κρυώνει το νερό χρήσης από τη λειτουργία του κυκλοφορητή. Βέβαια το καλύτερο στη περίπτωση του μπόϊλερ είναι το νερό από το λέβητα πριν μπει στο μπόϊλερ να περνά από μια ηλεκτροβάνα η οποία ελεγχόμενη από δύο υδροστάτες να παραμένει κλειστή όταν το νερό χρήσης θα έχει θερμοκρασία πάνω από 60 οC, ή το νερό από το λέβητα θα έχει θερμοκρασία κάτω από 50 οC. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεται και η υπερθέρμανση του μπόϊλερ που ευνοεί τις ηλεκτροδιάβρωση, και το νερό δεν κρυώνει από το κυκλοφορητή.

Πηγή http://www.fantakis.gr

 

Σχετικά με τα μπόιλερ τριπλής βεβιασμένης κυκλοφορίας τα βαρέλια που λες και εσύ πράγματι έχουν δύο σερπατίνες αλλά η διαφορά είναι ότι η πάνω σερπατίνα είναι αυτή που συνδέουμε το προερχόμενο νερό απο τον λέβητα και στην κάτω αυτό των ηλιακών

Επεξ/σία από aithilenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρηγόρη,

 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός, αλλά με εξειδίκευση και εργασιακή εμπειρία σε τελείως διαφορετικό αντικείμενο από τις υδραυλικές εγκαταστάσεις.

Διαβάζοντας το ποστ σου (λίγο βιαστικά), νόμισα ότι είσαι κατά της σύνδεσης 3πλής ενέργειας, γι αυτό έγραψα πόσο στοιχίζει το ρεύμα.

 

Κοίταξα τον καυστήρα μου και ανοίγει την κυκλοφορία στους 60, οπότε μέχρι εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα με τη θερμοκρασία του νερού στο μπόιλερ.

Όμως δε γνώριζα για την αποθέρμανση. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή κατά την αποθέρμανση να συνεχίζει να περνάει νερό από τον ηλιακό καθώς κρυώνει; Εξαρτάται από τη μέθοδο που χρησιμοποιείται φαντάζομαι, σωστά;

Πώς μπορώ να καταλάβω ποια μέθοδος χρησιμοποιείται στην πολυκατοικία μου;

Οι αυτοματισμοί που προτείνεις μπορούν να εγκατασταθούν πριν τον ηλιακό εξωτερικά; Μιλάμε για κάποια θερμοστατική βαλβίδα φαντάζομαι, που θα συγκρίνει τη θερμοκρασία του νερού από τον καυστήρα με αυτό στο μπόιλερ και θα ανοίγει μόνο αν είναι πιο κρύο το νερό στο μπόιλερ, σωστά;

 

Σχετικά με το κόστος, αν σκεφτείς ενεργειακά, υποθέτοντας ότι κατά την αποθέρμανση το νερό που κρυώνει συνεχίζει να κυκλοφορεί στο διαμέρισμα μου και τον ηλιακό, η θερμότητα για την οποία έκαψα πετρέλαιο, φευγει από τον ηλιακό αλλά τουλάχιστον αποδίδεται πάνω στα σώματα, οπότε δεν πάει χαμένη. Όμως το κρύο νερό στο θερμοσίφωνα είναι πρόβλημα.

 

Σχετικά με τις σερπαντίνες που περιορίζουν αυτό το πρόβλημα, δεν αναφέρομαι στα βεβιασμένης, αλλά σε κάτι τέτοιο:

boiler-tomi-kopsimo_sm.gif

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε Naïve….

Ωραία κουβέντα ανοίγουμε αλλά νομίζω ότι ξεφεύγουμε και οι συζήτηση θα οδηγηθεί σε θέματα πιο εξειδικευμένα σχετικά με την θέρμανση γενικότερα και δεν αφορούν το παρόν τόπικ.

Όλα αυτά που ρωτάς τα έχουμε πραγματικά ξεζουμίσει με συνάδερφους σου στο τεχνικό φόρουμ που σου ανέφερα παραπάνω. Ρίξε μια ματιά.

Για παράδειγμα απλά θα σου πω ότι αν μένεις σε πολυκατοικία και έχεις μαντεμένιο λέβητα σχετικά μεγάλης ισχύς δεν επιτρέπετε να ξεκινάει ο κυκλοφορητής από τους 60 βαθμούς λόγο θερμικού σοκ. Κοινός υπάρχει κίνδυνος να σπάσει ο λέβητας.

Πολλές εταιρίες στην συνδεσμολογία του πίνακα τους ενεργοποιούν τον κυκλοφορητή με την πρώτη εντολή που θα λάβει από οποιαδήποτε αυτονομία ανεξαρτήτου θερμοκρασίας. Αν παρέμβεις στην συνδεσμολογία δεν σε καλύπτει η εγγύηση.

Όλα αυτά είναι πονεμένη ιστορία και δεν νομίζω ότι αφορούν το τόπικ και δεν θέλω να συνεχίσω και να κουράζω τον ιδιώτη που θέλει να ακούσει γνώμες για να επιλέξει έναν καλό ηλιακό θερμοσίφωνα.

Την παρέμβαση την έκανα απλά γιατί θεωρώ ότι είναι μύθος και λάθος να θεωρούμε την χρήση πετρελαίου η ακόμα και καύσιμου αερίου σχεδόν δωρεάν και να τονίσω ότι αν δεν σχεδιαστεί σωστά η όλη εγκατάσταση τελικά γυρνάει μπούμεραγκ στον καταναλωτή με αποτέλεσμα να καίει καύσιμο και να ζεσταίνει την ταράτσα του και τους τοίχους.

 

Δεν θέλω να κάνω άλλο πόστ μετά από αυτό απλά θέλω να ζητήσω την προσοχή των φίλων και ιδίως των συναδέρφων υδραυλικών στα 3 πόστ που έκανα μίας και αφιέρωσα αρκετό χρόνο για αυτά.

 

Πριν σας πω ότι σας πω θα σου αναφέρω τι μου έλεγε ένας συνάδερφος του Naïve δάσκαλος μηχανολόγος.

Γρηγόρη το νερό το στέλνω με το γραμμάριο…Αυτή είναι η εξοικονόμηση ενέργειας για μένα…

Στην αρχή έλεγα μπούρδες μας λέει ο μηχανολόγος….

Σε λίγους μήνες μελετώντας κατανόησα ότι μπούρδες έλεγα εγώ.

Με έμαθε λοιπόν να σκέφτομαι και να μελετάω τελείως διαφορετικά τις εγκαταστάσεις από ότι είχα συνηθίσει έως τότε.

Για να γίνω λίγο πιο κατανοητός θα το βάλουμε κάτω με νούμερα και απλές πράξεις με κάποιες παραδοχές…

Υποθέτουμε ότι έχουμε πολυκατοικία με ηλιακά τριπλής με τη συνηθισμένη υδραυλική συνδεσμολογία όταν ανάβει κανείς θέρμανση να πηγαίνει νερό και στον ηλιακό.

Να υποθέσουμε ότι μία οικογένεια τριμελή χρειάζεται 150 λίτρα ζεστού νερού για καθημερινή χρήση.

Αυτά τα 150 λίτρα ουσιαστικά μεταφράζονται με μία ρεαλιστική παραδοχή ότι το νερό χρήσεως μέσα στον ηλιακό έχει θερμοκρασία 20 βαθμών Κελσίου και θέλουμε να το ανυψώσουμε στους 50 στις 4500 θερμίδες. Ο άνθρωπος γνωρίζουμε ότι κάνει μπάνιο με μέγιστη θερμοκρασία 40 βαθμούς Κελσίου. Τους άλλους 10 βαθμούς ας το θεωρήσουμε χασούρα που δεν την μετράμε.

Κοιτάζοντας τον μέσο όρο ωρών που έγραψε ο ωρομετρητής μου φέτος τον Φλεβάρη βλέπω ότι είμαι ενεργός περίπου 4 ώρες την ημέρα…

Από αυτές τις 4 ώρες θεωρώ ότι την 1 ώρα την χρειαζόμουν έτσι και αλλιώς για να πάρω αυτές τις 4500 θερμίδες που χρειαζόμουν για να ζεστάνω το νερό.

Σε ρωτάω τώρα φίλε Naïve ….

Τις υπόλοιπες 3 ώρες όταν θα στέλνω κατε εκτίμηση παροχή 300 λίτρα νερό ανά ωρα στο μπόιλερ από τον λέβητοστάσιο έως στην ταράτσα και πάλι πίσω στον λέβητα πόσο ΔΤ νομίζεις ότι θα έχουμε υποθέτοντας ότι αφήνουμε κάτι ελάχιστο στη σερπατίνα;

Μιάς και μπορεί να πόστ μου να το διαβάσουν και ιδιώτες να πούμε τι είναι το ΔΤ.

Δτ είναι η διαφορά θερμοκρασίας από την αναχώρηση έως την επιστροφή.

Δηλαδή φεύγει το ζεστό νερο απο τον λέβητα με 80 βαθμούς και επιστρέφει σε αυτόν με 73.

Αυτό σημαίνει 7 βαθμούς ΔΤ και για την συγκεκριμένη παροχή τον 300 λίτρων μεταφράζεται σε 2100 θερμίδες ανα ώρα χαμένες και άχρηστες. Αν τις πολλαπλασιάσουμε επί 3 ώρες αυτόματα καταλαβαίνουμε ότι έχουμε χάσει 6300 θερμίδες στους τοίχους και στην ατμόσφαιρα.

Αν σε αυτές τις 6300 θερμίδες προσθέσεις και τυχόν αποθέρμανση του λέβητα που επηρεάζει το μπόιλερ ή αυξήσεις τις ώρες θέρμανσης κάποιον που μένουν στον 5 όροφο ή μειώσεις την ζήτηση των 150 λίτρων νερού χρήσεως σε κάποιο εργένη στους 100 ή 50 φτάνεις σε αυτό που έλεγα παραπάνω….Ο θεός να βάλει το χέρι του.

Βαλε τώρα κάτω τα νούμερα φίλε μου και πες μου τι συμφέρει περισσότερο;

Μπόιλερ τριπλής ή ρεύμα κατά επιλογή κάποιες μέρες με ελάχιστο ήλιο.

Εγώ θα χρησιμοποιούσα ρεύμα μαρκάν εκτός αν είχα την δυνατότητα να στήσω αυτοματισμό και υδραυλικό δίκτυο για μπόιλερ κατόπιν μελέτης.

Το κακό είναι στις πολυκατοικίες με ωρομέτρηση και χωρίς μελέτη δεν φτάνει μόνο ένας να χρησιμοποιεί ρεύμα απλά γιατί θα πληρώνει την χασούρα των άλλων.

 

Ευχαριστώ που με διαβάσατε Γρηγόρης

Επεξ/σία από aithilenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε Γρηγόρη, εκτιμώ τον χρόνο που αφιερώνεις για να γράφεις τόσο μεγάλα ποστ.

Όταν λασκάρω λίγο από θέμα χρόνου, θα καθίσω να διαβάσω τα φόρουμ που προτείνεις για να εμβαθύνω περισσότερο.

Στο δια ταύτα όμως, επειδή η εγκατάσταση της πολυκατοικίας μου είναι δεδομένη και επειδή έχουν και άλλοι ηλιακούς τριπλής, δε νομίζω να μπορώ να σώσω πολλά, ούτε να κάνω μελέτες και αντικαταστάσεις του υπάρχοντος συστήματος αν δε χαλάσει. Δεν πρόκειται να πείσω και τους γείτονες. Πέρσι είδαμε και πάθαμε να πείσουμε έναν στην παλιά μου πολυκατοικία να μην ανάβει το καλοριφέρ το καλοκαίρι (έχοντας κλειστά τα σώματα) για να ζεστάνει το νερό όποτε του τελείωνε επειδή δεν είχε συνδέσει το ρεύμα!

 

Μια βαλβίδα που να μπαίνει πριν τον ηλιακό και να μην αφήνει να κυκλοφορεί το νερό από τον καυστήρα αν δεν είναι πιο ζεστό έχεις υπόψη σου αν υπάρχει και πόσο στοιχίζει; Τουλάχιστον να μη μου κρυώνει το νερό κατά την αποθέρμανση.

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ να μην εμβαθύνουμε πολύ σε αυτό το thread, γιατί είναι κυρίως για την αγορά και όχι για την μελλοντική χρήση των ηλιακών.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το θέμα φίλε Naïve δεν είναι που θα βρεις βαλβίδα…

Αυτό είναι εύκολο…Ακόμα και μία φτηνή ηλεκτρομαγνητική μπορεί να σου κάνει δουλειά.

Το θέμα είναι ότι χρειάζεσαι έναν διαφορικό θερμοστάτη και θα πρέπει να πάρεις δύο ενδεικτικές θερμοκρασίες, αλλά από πού θα τις πάρεις;

Δυστυχώς οι κατασκευαστές ηλιακών δεν προνοούν για τα ηλιακά να υπάρχουν αναμονές για να μπορεί κάποιος να τοποθετήσει φωλιές και αισθητήρια.

Εδώ και ανακυκλοφορία να θέλει να κάνει κανείς θα πρέπει να παραγγείλει τον ηλιακό με αναμονή ανακυκλοφορίας ή να την κάνει στο κρύο και να αναταράσσει την όποια διαστρωμάτωση κάνουν τα ηλιακά….

Είπαμε παραπάνω …πονεμένες ιστορίες.

Τώρα στην δικιά σου περίπτωση δεν ξέρω πως γίνετε η αποθέρμανση του λέβητα και αν επηρεάζει το ηλιακό σου. Αλλά ας μην μπούμε σε αυτά τα χωράφια στο παρόν τόπικ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα, φοβερο το thread που ανοιξατε. Θελω να σας κανω μια ερωτηση μιας και πολλοι απο εσας δειχνουν βαθεια γνωση στους ηλιακους. Στην δικια μου περιπτωση ηλιακος δεν υπαρχει ακομα. Υπαρχει ηλεκτρικος θερμοσιφωνας-μποιλερ σε καθε διαμερισμα. Εχω την δυνατοτητα να βαλω στην ταρατσα της πολυκατοικιας ηλιακο και σκεφτηκα να εβαζα μονο συλλεκτη, ανοιχτου τυπου που να δινει το θερμο νερο κατευθειαν μεσα στο θερμοσιφωνα. Απο χαμηλες θερμοκρασιες δεν εχουμε προβλημα και νομιζω οτι μονο με συλλεκτη θα γλιτωσω χρημα. Πως το βλεπετε? Γινετε και τι πρεπει να πρασεξω? Η αλλη λυση θα ηταν κανονικος ηλιακος θερμ και βανα για να επιλεγω απο που θα ερθει το νερο, αλλα δεν μου πολυαρεσει...

Ευχαριστω παιδια θελω πολυ να ακουσω τις αποψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...