Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια!!!

ειμαι καινουργιος στο forum και το βρηκα πολυ ενδιαφερον.

ψαχνω κι εγω για ηλιακο και θα ηθελα την βοηθεια σας.ειδα πολλους και πολλες μαρκες.

στα 200 λιτρα που με ενδιαφερει λιγο πολυ ειναι ολοι στα 1000 +- 200 ευρω.

προχτες ειδα της ηλιοακμη στα 200 λιτρα με 1 και 2 συλλεκτες επιλεκτικους με τιμη στα 970 και 1100 ευρω αντιστοιχα με τις βασεις τους και εναν της ΕΒΗΛ με 2 επιλεκτικους συλλεκτες glass στα 750 ευρω χωρις βαση αλλα με μικρο κοστος γινεται.βασικα της ηλιοακμης μου αρεσαν και αισθητικα ενω τησ εβηλ μου αρεσε η τιμη.εσεις τι λετε μεταξυ των 2 ή αν εχετε να προτεινετε και καποιον αλλο.η ηλιοακμη μου ειπε το καταστημα οτι τα κατασκευαζει ολα μονη της ενω αλλες εταιριες παιρνουν κομματια π.χ. συλλεκτες ή boiler απο αλλους.ο ηλιακος θα μπει σε σκεπη χωρις εμποδια μπροστα.αν παρω ηλιοακμη να παρω με ενα ή δυο συλλεκτες?λογικα με δυο θα ζεσταινεται το νερο πιο γρηγορα.περιμενω την βοηθεια σας και την γνωμη σας.

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα το ανάφερα πιο πάνω για να μην αφήσουν ρετάλια από τα υλικά τους

Κανένας δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

 

 

δηλαδή 120 = 160 =135λιτρα ?????

 

αυτό που λες εάν είσαι σίγουρος τότε πρέπει να γίνει καταγγελία γιατί δεν ειναι μια απλη κλεψια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται για κοινή πρακτική όλων (ή σχεδόν όλων) των κατασκευαστών, δε νομίζω να έχει νόημα μια τέτοια κίνηση.

 

φυσικά και έχει δηλαδη πρπει να μας κλεβουν να το ξέρουμε και να μην κανουμε τιποτα????? και μετα απορουμε γιατί καταντησε ετσι η Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με κατάλαβες μάλλον..

 

Εννοώ ότι αν από κατασκευής προκύπτουν αυτά τα νούμερα, το μόνο που ίσως καταφέρεις είναι να σου λένε την ακριβή χωρητικότητα, όχι να κόβουν χρήματα απ' την τελική τιμή.

 

Να στο πω αλλιώς: Παίρνεις ένα δίσκο 1ΤΒ και αντί για 1000GB είναι ~930GB. Παίρνεις ένα αμάξι 2000cc και στην πραγματικότητα είναι 1930cc π.χ..

 

Και αλλιώς: Πληρώνεις για 8Mbit και συγχρονίζεις στα 6.5Mbit.

 

Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Δε λέω να κάτσουμε στ' αυγά μας, αλλά δε νομίζω πως για τα Mbit που σου «κλέβουν» έχεις κάνει καταγελλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως τα είπαν οι συνφορουμίτες είναι. τα 160άρια, 200άρια, κλπ είναι απλά ονομαστικές χωρητικότητες. και μη νομίζεις ότι αν πας και το κάνεις θέμα, δεν είναι καλυμμένες οι εταιρίες. θα σου πουν "ναι μπορεί να έχει 135 λίτρα νερό αλλά είναι και άλλα 10 λίτρα το κλειστό κύκλωμα και άλλα 5 λίτρα το ένα ή το άλλο" και τελικά θα σου βγάλουν σούμα τα 160.

όπως ειπώθηκε και παραπάνω σε πολλά προϊόντα παίρνουμε άλλα ονομαστικά και άλλα πραγματικά νούμερα. σημασία δεν έχει τόσο το αρχικό νούμερο όσο αν τελικά μας λένε ή υπάρχει σε κάποιο έντυπο (διαφημιστικό ή προδιαγραφών) ή ακριβής χωρητικότητα σε νερό που μπορώ να χρησιμοποιήσω.

εδώ θα επανέλθω σε κάποιο παλαιό θέμα χωρητικότητας σχετικά με το τι χρειάζεται μια οικογένεια. όπως θα δείτε και σε παλαιότερα post μου, είμαι φαν της άνεσης του 200άρι όταν πρόκειται για 4μελή οικογένεια (σε αντίθεση με τους περισσότερους πωλητές και ιδιώτες που προτιμούν 160άρι). υπάρχει μια στατιστική ότι το άτομο χρειάζεται γύρω στα 40 λίτρα ζεστό νερό την ημέρα (συνολικά για μπάνιο, πιάτα, κλπ). σίγουρα κάποιοι είναι πιο σπάταλοι και κάποιοι πιο μετρημένοι. δεν παύει όμως το 40 να αποτελεί ένα μέσο όρο. έτσι έχουμε 4 (άτομα) Χ 40 (λίτρα)=160. άρα τα 160 λίτρα είναι οκ. με τη διαφορά ότι αναφέρομαι σε 160 πραγματικά λίτρα και όχι...virtual.

καλημέρα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα παραδειγματα αλλα στα κυβικα να λενε 2000cc αλλα στην αδεια αναγραφονται τα πραγματικα 1984cc το ιδιο και στους σκληρους δίσκους στους το ιδιο γινετε αναγραφει πανω 1ΤΒ αλλα και ακριβως πόσα ειναι.

 

στους ηλιακους όμως δεν αναγράφουν τιποτα σου λένε 160 και τέλος αυτό σημαίνει παραπλάνηση πελατη και δεν μιλαω για το θέμα της τιμης αλλα αγοραζεις κατι και λες 160 λιτρα μου φτανουν για τις αναγκες που έχω και τελικα δεν σου φτανουν γιατι είναι πολυ λιγοτερα

καθαρη εξαπάτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρη εξαπάτηση

έχεις δίκιο. αλλά μήπως δεν είναι εξαπάτηση όταν δείχνοντάς σου το glass σου λένε...γυαλί; ή όταν σου υπόσχονται 300 χρόνια εγγύηση; ή ότι θα ζεσταίνει με συννεφιά; ή; ή; ή;

δυστυχώς ο χώρος του εμπορίου γενικότερα (και των ηλιακών σαν υποδιαίρεση του εμπορίου) έχει αρκετή εξαπάτηση (ή επιλεκτική ενημέρωση;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή 120 = 160 =135λιτρα ?????

 

αυτό που λες εάν είσαι σίγουρος τότε πρέπει να γίνει καταγγελία γιατί δεν ειναι μια απλη κλεψια

Αυτό που λες D.PAT είναι αυθαίρετη εκτίμηση σου ή είσαι σε κάποια εταιρία που προμηθεύει τα φύλλα μετάλλου και ξέρεις ότι όλες οι εταιρίες παίρνουν αυτές τις διαστάσεις; Το μήκος του κορμού δηλαδή πως το βγάζεις ότι είναι τόσο; Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν 130αρια και 150αρια καζάνια με αισθητά καλύτερη τιμή , αυτά πόσα λίτρα είναι; Ασχολούμαι με τους ηλιακούς 18 χρόνια και έχω πουλήσει διαφορετικές μάρκες , πάντα αυτές που μετά από έρευνα πίστευα τις καλύτερες και στις καλύτερες τιμές για τον πελάτη. Στην πράξη και στο εύρος του χρόνου μου αποδειχτικέ ότι ήταν σωστές. Τα λίτρα όμως δεν πίστευα ποτέ ότι έχουν τέτοια απόκλιση που λες. Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μου στείλεις πραγματικά στοιχεία για αυτά που λες γιατί αν αυτό που πουλάς είναι λιγότερο από αυτό που λέει , δεν πρέπει να κοροϊδεύεις τον πελάτη. Τα iso και οι πιστοποιήσεις που έχουν κάποιες εταιρίες δεν εξασφαλίζουν το αληθές του όγκου; Αν όχι τότε πραγματικά σηκώνει μήνυση. Όταν το μπόιλερ σου έρχεται για τοποθέτηση , ο μόνος τρόπος που έχεις για να διαπιστώσεις αν οι εταιρίες έχουν δίκιο ή εσύ , είναι να το γεμίσεις με νερό , να το αδειάσεις και να κάνεις ογκομέτρηση. Όταν λες όμως ότι όλες οι εταιρίες έχουν λάθος λίτρα και όχι ότι κάποιες εταιρίες μόνο , θα πρέπει να έχεις κάποια στοιχεία αδιαμφισβήτητα και όχι απλά την γνώμη σου. Τότε λοιπόν πραγματικά σηκώνει καταγγελία και αφού έχεις τα στοιχεία δεν είναι χαμένος κόπος και φυσικά θα είχε νόημα μια τέτοια κίνηση. Αν βέβαια δεν υπάρχουν στοιχεία τότε τσάμπα κάνουμε αυτή την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συμφορουμίτες, όταν πουλάς Η/Θ 160 λίτρων και διαβεβαιώνεις τον αγοραστή ότι είναι τόσα, πρέπει πράγματι να είναι τόσα. Εάν είναι λιγότερα, αυτό νομικά λέγεται "έλλειψη συμφωνημένης ιδιότητας". Όταν λείπει η συμφωνημένη ιδιότητα του πράγματος ο αγοραστής δικαιούται, σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα, κατ' επιλογήν του 1) να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2)να μειώσει το τίμημα. 3) να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα. 4) να απαιτήσει αποζημίωση για μη εκτέλεση της σύμβασης. Δικαιούται επίσης, σωρευτικά με την άσκηση οποιουδήποτε δικαιώματος από τα 1-3 παραπάνω να ζητήσει αποζημίωση για τη ζημία που δεν καλύπτεται από την άσκησή τους.

Με την ευκαιρία, να αναφερθώ και στο θέμα των όρων των εγγυήσεων.

Σε κάποιο παλιότερο ποστ διάβασα για εγγυήσεις που προέβλεπαν ότι το σέρβις των Η/Θ θα πρέπει να γίνεται υποχρεωτικά από την εταιρεία κατασκευής(φυσικά με τους όρους και τις χρεώσεις της). Τέτοιοι όροι είναι καταχρηστικοί, όπως έχει ήδη γίνει δεκτό από τη ΓΓ Καταναλωτή για αντίστοιχους όρους που επέβαλαν αντιπροσωπείες αυτοκινήτων (σέρβις μόνο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο) (βλ. εδώ) Επίσης καταχρηστικοί είναι κατά τη γνώμη μου όροι όπως σε εγγυήσεις που έχουν επίσης συζητηθεί (βλ. post 978), και προβλέπουν ότι τα έξοδα α)εργασίας των τεχνικών για την αντικατάσταση ή επισκευή ελαττωματικού εξαρτήματος και β)μεταφοράς αυτού του ελαττωματικού προϊόντος ή εξαρτήματος στο εργοστάσιο επιβαρύνουν τον πελάτη. Τέτοιοι όροι αντιβαίνουν ευθέως στην έννοια της εγγύησης και την αναιρούν στην πράξη. Ας μην νιώθουμε λοιπόν ως καταναλωτές ότι μας δεσμεύουν, καλό είναι σε τυχόν επίκλησή τους από τους πωλητές να τους αμφισβητούμε.

Ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες στο συγκεκριμένο θέμα γιατί με βοήθησαν τα μέγιστα στο να κατανοήσω τι να ψάξω και τι να προσέξω στην αναζήτηση Η/Θ, με την οποία πρόκειται σύντομα να ασχοληθώ, και για την οποία θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συμφορουμίτες, .....

καθώς δεν είμαι νομικός δεν μπορώ να πω αν τα σχόλια του dogville είναι σωστά. σε πρώτη "ανάγνωση" ακούγονται λογικά και σωστά. προσωπικά πιστεύω ότι οι εταιρίες θα είναι καλυμμένες στο θέμα "χωρητικότητα" καθώς θεωρώ κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα επικαλεσθούν ότι η ονομαστική τιμή των λίτρων αφορά το σύνολο (ωφέλιμη χωρητικότητα νερού + κλειστό κύκλωμα +....). αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το παλεύουμε για να διορθωθούν τα πράγματα. απλά σε προσωπικό επίπεδο (και μη έχοντας το νομικό υπόβαθρο να καθοδηγήσω σχετικά με το τι ενέργειες πρέπει να γίνουν) παίρνω ως "δεδομένο" το "έλλειμα" στην χωρητικότητα και προτείνω με βάση αυτή

κατά τη γνώμη μου λοιπόν

120L για 2 άτομα

160L για 3-4 (οριακό το 4)

200L για 4 +

εννοείται πως τα παραπάνω είναι κάποιες γενικότητες και πάντα θα πρέπει να συνυπολογίζονται και πιθανές απώλειες, αν μιλάμε για 2πλης ή 3πλης ενέργειας καθώς και τις ιδιαιτερότητες κάθε οικογένειας (πχ δύο νεαρά άτομα που γυμνάζονται μπορεί να θέλουν 3 ντουζάκια την ημέρα σε αντίθεση με κάποιον ηλικιωμένο της παλιάς σχολής που κάνει μπάνιο κάθε σάββατο;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά εγώ πήρα ΗΛΙΟΑΚΜΗ 160λτ ήθελα 200αρι αλλα τα οικονομικα με εμποδισαν και απο τη στιγμη που ενας 80αρης θερμοσίφωνας που έχω τωρα κανουμε μπανιο 4 ατομα χωρις να χρειαστει να αναψει για δευτερη φορα θεωρησα ο 160αρης μου ειναι επαρκης το μέλλον φυσικά θα δείξει. την αλλη εβδομαδα θα γίνει η εγκατάσταση.

 

σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια ελπίζω να έκανα καλή επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά εγώ πήρα ΗΛΙΟΑΚΜΗ 160λτ ήθελα 200αρι αλλα τα οικονομικα με εμποδισαν και απο τη στιγμη που ενας 80αρης θερμοσίφωνας που έχω τωρα κανουμε μπανιο 4 ατομα χωρις να χρειαστει να αναψει για δευτερη φορα θεωρησα ο 160αρης μου ειναι επαρκης το μέλλον φυσικά θα δείξει. την αλλη εβδομαδα θα γίνει η εγκατάσταση.

 

σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια ελπίζω να έκανα καλή επιλογή

gtse13, καλά έκανες,άλλωστε το σκεπτικό σου είναι σωστό.Με επιλεκτικούς συλλέκτες και me πόσα τετραγωνικά μέτρα (2,62μ2)?

Πάντως εμείς που είμαστε τέσσερεις με καθημερινό μπάνιο και με χρήση στην κουζίνα, ο τελευταίος το βράδυ έχει ακόμα καυτό νερό (με 200 lt).

Καλά και απολαυστικά μπάνια χωρίς έγνοιες.

Επεξ/σία από Halandreos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtse13, καλά έκανες,άλλωστε το σκεπτικό σου είναι σωστό.Με επιλεκτικούς συλλέκτες και me πόσα τετραγωνικά μέτρα (2,62μ2)?

Πάντως εμείς που είμαστε τέσσερεις με καθημερινό μπάνιο και με χρήση στην κουζίνα, ο τελευταίος το βράδυ έχει ακόμα καυτό νερό (με 200 lt).

Καλά και απολαυστικά μπάνια χωρίς έγνοιες.

 

 

 

160lt με 2,62μ2 με επιλεκτικούς τιτανίου είχε και με τους ίδιους συλλεκτες 200αρι με πολυ μικρη διαφορα αλλα θεώρησα οτι οι συλλεκτες θα ήταν πολυ μικροι για τον 200αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

160lt με 2,62μ2 με επιλεκτικούς τιτανίου είχε και με τους ίδιους συλλεκτες 200αρι με πολυ μικρη διαφορα αλλα θεώρησα οτι οι συλλεκτες θα ήταν πολυ μικροι για τον 200αρι

αναρωτιέμαι τελικά αν μόνο εγώ παραξενεύομαι/ενοχλούμαι από μια εταιρία (όχι τη συγκεκριμένη καθώς δεν τη γνωρίζω αλλά και καθώς κατά την πάγια συνήθειά μου μιλάω γενικά) η οποία έχει τους ίδιους (απ' ότι ανφέρθηκε καθώς δεν το ξέρω προσωπικά) συλλέκτες σε δύο διαφορετικού μεγέθους ηλιακούς; επειδή φαντάζομαι ότι και για τους 2 θα λένε τα καλύτερα (δεν φαντάζομαι κάποιον πωλητή να λέει "αυτός ο 160άρης αποδίδει φοβερά σε αντίθεση με αυτό το 200άρι") τότε η όλη ιστορία δεν "μπάζει" από κάπου; ίδιοι συλλέκτες να ζεσταίνουν το ίδιο διαφορετική ποσρότητα νερού γίνεται;

και αν δεν γίνεται (δηλαδή κάπου έπεσε "παραμύθι") πως κανείς εμπιστεύεται κάποιον και αποφασίζει ποιο από τα λεγομενά του είναι αλήθεια και ποιο όχι. δηλαδή τι γίνεται αν οι συγκεκριμένοι συλλέκτες αντί να είναι καλοί για 160άρη και μικροι για 200άρη όπως υποθετουμε, είναι καλοί για 200άρη και υπερβολικά μεγάλοι για 160άρη με αποτέλεσμα ενοχλητικά υψηλές θερμοκρασίες πιέσεις και καταπονήσεις το καλοκαίρι;

(υπερβολικά ζεστό νερό τους καλοκαιρνούς μήνες μπορεί να οδηγήσει σε μη στρωτή ροή νερού λόγω ατμοποίησης, κάψιμο σε λαστιχάκια βρύσης ή ντουζιέρας, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...