Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα εχουμε πει,οι ηλιακοι τριπλης ενεργειας ειναι πεταμενα λεφτα.βολευουν ΜΟΝΟ τους υδραυλικους ,που δεν θα βαλουν αλλο μποιλερ στο παταρι.με τα εξτρα 100 ευρω πέρνεις αλλο ενα απλο μποιλερ και το βαζεις στο παταρι...........τα 1500 ειναι πολλα........ψαξε αλλου......συνηθως οι γνωστοί μας γ@μ@νε.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σίγουρα το να είναι κάποιος σε ένα φόρουμ και να μοιράζεται τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες έχει, είναι εθελοντικό και κανείς δεν τον υποχρεώνει. από την άλλη όμως νομίζω ότι μερικές φορές είναι και κουραστικό όταν βλέπεις ότι αν και έχεις πει κάποιες γνώσεις, σκέψεις, ιδέες πέραν της μιας φοράς, ξανατίθονται οι ίδιες ερωτήσεις γιατί πολύ απλά κάποιος μπαίνει μέσα σε ένα φόρουμ και βάζει μια ερώτηση ή ξεκινάει ένα νέο νήμα χωρίς να μπει στην διαδικασία να διαβάσει λίγο προηγούμενα post που έχουν ήδη απαντήσει.

σίγουρα παιδιά το εύκολο είναι να μπεις και να ρωτήσεις για το πρόβλημά σου. κάντε όμως τον κόπο να διαβάσετε και λίγο πίσω. σίγουρα το να διαβάσει κανείς 137 σελίδες δεν είναι εύκολο. από την άλλη όμως αν δεν κάνεις εσύ τον κόπο για τον εαυτό σου γιατί εγώ να πω για 40η φορά τα ίδια πράγματα.

νομίζετε ότι είναι τυχαίο ότι άνθρωποι που γνωρίζουν και παλιά απαντούσαν συνέχεια, έπαψαν να ασχολούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές διακοπές

Τρομέρα ευγενικός!

 

σίγουρα το να είναι κάποιος σε ένα φόρουμ και να μοιράζεται τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες έχει, είναι εθελοντικό και κανείς δεν τον υποχρεώνει. από την άλλη όμως νομίζω ότι μερικές φορές είναι και κουραστικό όταν βλέπεις ότι αν και έχεις πει κάποιες γνώσεις, σκέψεις, ιδέες πέραν της μιας φοράς, ξανατίθονται οι ίδιες ερωτήσεις γιατί πολύ απλά κάποιος μπαίνει μέσα σε ένα φόρουμ και βάζει μια ερώτηση ή ξεκινάει ένα νέο νήμα χωρίς να μπει στην διαδικασία να διαβάσει λίγο προηγούμενα post που έχουν ήδη απαντήσει.

σίγουρα παιδιά το εύκολο είναι να μπεις και να ρωτήσεις για το πρόβλημά σου. κάντε όμως τον κόπο να διαβάσετε και λίγο πίσω. σίγουρα το να διαβάσει κανείς 137 σελίδες δεν είναι εύκολο. από την άλλη όμως αν δεν κάνεις εσύ τον κόπο για τον εαυτό σου γιατί εγώ να πω για 40η φορά τα ίδια πράγματα.

νομίζετε ότι είναι τυχαίο ότι άνθρωποι που γνωρίζουν και παλιά απαντούσαν συνέχεια, έπαψαν να ασχολούνται;

Να διευκρινίσω ότι διάβασα και τις 136 σελίδες και ειδικά τις πρώτες 50-60 πολύ προσεκτικά, γι' αυτό και ζήτησα να έχει ο ηλιακός αυτά που γράφω στο πρώτο ποστ μου από τον "γνωστό".

 

Η ερώτηση μου ήταν κυρίως για το οικονομικό του θέματος, για το οποίο είναι λογικό να μην είμαι σε θέση να κρίνω τις "αντικειμενικές αξίες" του χώρου των ηλιακών εφόσον είμαι εκτός και ένας δεύτερος λόγος ήταν για να με διορθώσετε ή να προσθέσετε κάτι που παρέλειψα. Άνθρωποι είμαστε παιδιά, δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε/σκεφτούμε όλα και είναι λογικό να θέλουμε να βασιστούμε σε όσους έχουν ασχοληθεί 20 και 30 χρόνια επαγγελματικά με το θέμα. :)

 

Όποιος θέλει βοηθά, όποιος δε θέλει δε συμμετέχει, η γκρίνια δε νομίζω ότι συνεισφέρει σε κάτι..

 

τα εχουμε πει,οι ηλιακοι τριπλης ενεργειας ειναι πεταμενα λεφτα.βολευουν ΜΟΝΟ τους υδραυλικους ,που δεν θα βαλουν αλλο μποιλερ στο παταρι.με τα εξτρα 100 ευρω πέρνεις αλλο ενα απλο μποιλερ και το βαζεις στο παταρι...........τα 1500 ειναι πολλα........ψαξε αλλου......συνηθως οι γνωστοί μας γ@μ@νε.............

 

Το ποστ αυτό είναι η απόδειξη ότι ακόμα κι αν διαβάσεις 136 σελίδες είναι αδύνατο να είσαι 100% σίγουρος για όλα κι ότι πάντα είναι καλό να ρωτάμε ;). Εγώ διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες είχα σχηματίσει την άποψη ότι οι τριπλής ενέργειας ηλιακοί είναι σωστή κίνηση, γιατί ο συνδυασμός του ηλιακού το χειμώνα που θα κάνει χλιαρό το νερό και της σερπαντίνας που θα τραβάει ζέστη από το καλοριφέρ μπορεί να σου προσφέρει ζεστό νερό για όλο το χειμώνα χωρίς να χρειαστεί να ανάψεις παρά ελάχιστες φορές την ηλεκτρική αντίσταση. Είναι δυνατό να συμφέρει να έχεις κατακερματισμό του ζεστού νερού που σου προφέρουν αυτά τα 2 συστήματα (κεντρική θέρμανση και ηλιακός θερμοσίφωνας);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει βοηθά, όποιος δε θέλει δε συμμετέχει, η γκρίνια δε νομίζω ότι συνεισφέρει σε κάτι..

αν μέσα από το post μου εσύ "εισέπραξες" γκρίνια ή εγώ δεν γράφω καλά ή εσύ δεν "πιάνεις" το νόημα.

θα παρατηρήσω επίσης ότι τρία άτομα απάντησαν (ο καθένας με τον τρόπο του) στις ερωτήσεις σου και είχες να απαντήσεις κάτι (όχι ιδαίτερα θετικό στον καθένα)

αν όπως λες είχες διαβάσει τις 136 σελίδες τότε θα ήξερες (καθώς έχει σχολιασθεί πολλάκις) ότι:

1)Glass επίστρωση (χωρίς να είναι κακή) δεν είναι η καλύτερη και σίγουρα όχι καλύτερη από ανοξείδωτο και χαλκό (τουλάχιστον όχι όταν στην τιμή του glass που αναφέρεις θα μπορούσες να πάρεις με τα ίδια ή λίγο παραπάνω χρήματα κάτι στις παραπάνω "εκδόσεις" ηλιακών).

2)Το θέμα συλλέκτης μπλε, τιτανίου, κλπ έχει επίσης συζητηθεί πολύ χωρίς κοινώς αποδεκτή απόφαση περί του καλύτερου, πράγμα που σημαίνει ότι όσες φορές και να ρωτήσει κάποιος θα πάρει ίδιες απαντήσεις. άσε που "κινδυνεύεις" να σου πει τη γνώμη του μόνο ένας (καθώς άλλοι μπορεί να έχουν κουρασθεί να επαναλαμβάνονται) με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι επειδή δεν θα υπάρξει αντίλογος αυτή θα είναι η σωστή πρόταση

3)Και για το θέμα του τριπλής οι γνώμες διίστανται όπως θα έχεις διαβάσει (αν έχεις διαβάσει) που σημαίνει ότι ομοίως με τα παραπάνω μπορεί(ή και όχι) να πάρεις τις ίδιες απαντήσεις. (προσωπικά, αν και έχω διαβάσει τις απόψεις συνφορουμιτών που είναι αντίθετοι προς το τριπλής και οι οποίοι το έχουν τεκμηριώσει αρκετά από τεχνική άποψη, παραμένω φαν έχοντας ακριβώς το ίδιο σκεπτικό με σένα περί κατακερματισμού.)

ελπίζω να κατάλαβες τώρα ότι οι παρατηρήσεις μου δεν είχαν να κάνουν με γκρίνια όπως μου προσάπτεις αλλά με το γεγονός ότι, κατά τη γνώμη μου, δεν θα αποκομίσεις κάτι νέο ξαναθέτοντας ίδια θέματα. και ίσως βέβαια και με την παρατήρηση ότι πολύ συνφορουμίτες που έχουν συμβάλει τα μεγιστά στην ενημέρωση αυτού τουλάχιστον του νήματος (με συνεχή post στο παρελθόν) τώρα πια δεν ακούγονται. τί άλλη εξήγηση μπορεί να δοθεί από το ότι δεν θέλουν να λένε τα ίδια και τα ίδια;

 

σχετικά με την συγκεκριμένη σου επιλογή έχω να πω ότι:

δεν βλέπω το λόγο να "κρύβεις" την μάρκα του ηλιακού

το ανοξείδωτο ατσάλι εξωτερικά του καζανιού "για απεριόριστη αντοχή σε δύσκολες συνθήκες" μόνο κόστος προσθέτει. και να είσαι σίγουρος ότι σε ένα καλό ηλιακό με υψηλή απόδοση (το οποίο σημαίνει υψηλές θερμοκρασίες εσωτερικά και πιέσεις) πιο δύσκολες είναι οι συνθήκες εσωτερικά του καζανιού παρά εξωτερικά

ότι και να λένε για υαλώσεις και "στρώσεις σκληρού γυαλλιού" αυτά είναι σοφιστείες του marketing. γυαλί στην αγορά δεν υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια και το να ονομάζουμε το glassάρισμα σαν γυαλί απέχει αρκετά από την αλήθεια

για τιτάνιο και blue συλλέκτη έχω αναφερθεί σχετικά πρόσφατα και προφανώς θα τα έχεις διαβάσει

τέλος το κρύσταλο securit είναι ασφαλείας αλλά όχι και άθραυστο ρε παιδιά. κάνε ένα google στο securit και θα τα βρεις όλα τα σχετικά.

πρέπει επίσης να αναφέρω πως μόνο να χαμογελασω με κάνουν ατάκες του στυλ "πλήρης προαστασία από τη διάβρωση" και "πλήρης θερμομόνωση".

καταλήγοντας για να απαντήσω και στην ερώτησή σου για το θέμα της τιμής, σίγουρα δεν πρόκειταιν περί ευκαιρίας. όχι τόσο το ποσό αυτό καθαυτό αλλά όσο το τι παίρνεις με αυτά τα χρήματα.

για κάποιον "γκρινιάρη" δεν νομίζεις ότι ασχολήθηκα αρκετά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μέσα από το post μου εσύ "εισέπραξες" γκρίνια ή εγώ δεν γράφω καλά ή εσύ δεν "πιάνεις" το νόημα.

θα παρατηρήσω επίσης ότι τρία άτομα απάντησαν (ο καθένας με τον τρόπο του) στις ερωτήσεις σου και είχες να απαντήσεις κάτι (όχι ιδαίτερα θετικό στον καθένα)

αν όπως λες είχες διαβάσει τις 136 σελίδες τότε θα ήξερες (καθώς έχει σχολιασθεί πολλάκις) ότι:

1)Glass επίστρωση (χωρίς να είναι κακή) δεν είναι η καλύτερη και σίγουρα όχι καλύτερη από ανοξείδωτο και χαλκό (τουλάχιστον όχι όταν στην τιμή του glass που αναφέρεις θα μπορούσες να πάρεις με τα ίδια ή λίγο παραπάνω χρήματα κάτι στις παραπάνω "εκδόσεις" ηλιακών).

2)Το θέμα συλλέκτης μπλε, τιτανίου, κλπ έχει επίσης συζητηθεί πολύ χωρίς κοινώς αποδεκτή απόφαση περί του καλύτερου, πράγμα που σημαίνει ότι όσες φορές και να ρωτήσει κάποιος θα πάρει ίδιες απαντήσεις. άσε που "κινδυνεύεις" να σου πει τη γνώμη του μόνο ένας (καθώς άλλοι μπορεί να έχουν κουρασθεί να επαναλαμβάνονται) με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι επειδή δεν θα υπάρξει αντίλογος αυτή θα είναι η σωστή πρόταση

3)Και για το θέμα του τριπλής οι γνώμες διίστανται όπως θα έχεις διαβάσει (αν έχεις διαβάσει) που σημαίνει ότι ομοίως με τα παραπάνω μπορεί(ή και όχι) να πάρεις τις ίδιες απαντήσεις. (προσωπικά, αν και έχω διαβάσει τις απόψεις συνφορουμιτών που είναι αντίθετοι προς το τριπλής και οι οποίοι το έχουν τεκμηριώσει αρκετά από τεχνική άποψη, παραμένω φαν έχοντας ακριβώς το ίδιο σκεπτικό με σένα περί κατακερματισμού.)

ελπίζω να κατάλαβες τώρα ότι οι παρατηρήσεις μου δεν είχαν να κάνουν με γκρίνια όπως μου προσάπτεις αλλά με το γεγονός ότι, κατά τη γνώμη μου, δεν θα αποκομίσεις κάτι νέο ξαναθέτοντας ίδια θέματα. και ίσως βέβαια και με την παρατήρηση ότι πολύ συνφορουμίτες που έχουν συμβάλει τα μεγιστά στην ενημέρωση αυτού τουλάχιστον του νήματος (με συνεχή post στο παρελθόν) τώρα πια δεν ακούγονται. τί άλλη εξήγηση μπορεί να δοθεί από το ότι δεν θέλουν να λένε τα ίδια και τα ίδια;

 

σχετικά με την συγκεκριμένη σου επιλογή έχω να πω ότι:

δεν βλέπω το λόγο να "κρύβεις" την μάρκα του ηλιακού

το ανοξείδωτο ατσάλι εξωτερικά του καζανιού "για απεριόριστη αντοχή σε δύσκολες συνθήκες" μόνο κόστος προσθέτει. και να είσαι σίγουρος ότι σε ένα καλό ηλιακό με υψηλή απόδοση (το οποίο σημαίνει υψηλές θερμοκρασίες εσωτερικά και πιέσεις) πιο δύσκολες είναι οι συνθήκες εσωτερικά του καζανιού παρά εξωτερικά

ότι και να λένε για υαλώσεις και "στρώσεις σκληρού γυαλλιού" αυτά είναι σοφιστείες του marketing. γυαλί στην αγορά δεν υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια και το να ονομάζουμε το glassάρισμα σαν γυαλί απέχει αρκετά από την αλήθεια

για τιτάνιο και blue συλλέκτη έχω αναφερθεί σχετικά πρόσφατα και προφανώς θα τα έχεις διαβάσει

τέλος το κρύσταλο securit είναι ασφαλείας αλλά όχι και άθραυστο ρε παιδιά. κάνε ένα google στο securit και θα τα βρεις όλα τα σχετικά.

πρέπει επίσης να αναφέρω πως μόνο να χαμογελασω με κάνουν ατάκες του στυλ "πλήρης προαστασία από τη διάβρωση" και "πλήρης θερμομόνωση".

καταλήγοντας για να απαντήσω και στην ερώτησή σου για το θέμα της τιμής, σίγουρα δεν πρόκειταιν περί ευκαιρίας. όχι τόσο το ποσό αυτό καθαυτό αλλά όσο το τι παίρνεις με αυτά τα χρήματα.

για κάποιον "γκρινιάρη" δεν νομίζεις ότι ασχολήθηκα αρκετά;

 

Όχι, δεν υπήρχε καμία μομφή στο μέλος LOULATRANS, απλά ζήτησα διευκρινίσεις στο γιατί το τριπλής είναι πεταμένα λεφτά. Κάτι ακόμα για το τριπλής: Είπε κάποιος στις προηγούμενες σελίδες βάλε τριπλής ενέργειας κι αν δεις ότι δε συμφέρει είτε γιατί έχεις απώλειες, είτε γιατί τραβάει πολλή θερμότητα από τον καυστήρα της κεντρικής θέρμανσης, απλά το απενεργοποιείς. Σωστό μου φαίνεται.

 

Σέβομαι απόλυτα τις γνώσεις και τη γνώμη του D.PAT, απλά το "πράσινο εικονιδιάκι" δεν είναι ο καταλληλότερος τρόπος να τα εκφράσει. :P

 

Ειλικρινά, δεν κρύβω τη μάρκα του ηλιακού, εγώ μίλησα με τον "γνωστό" των γονιών μου μόνο τηλεφωνικά και του ζήτησα να μου στείλει με ημέηλ τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ηλιακών που πουλάει (είναι αυτά που επισύναψα) και να μου πει το όνομα της εταιρίας του, αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω από το τηλέφωνο το όνομα ακριβώς, νομίζω ήταν κάτι σαν "μπεστακ" ή κάτι τέτοιο... Δεν το είπε πολύ καθαρά.

 

Πάντως, καταλήγω ότι η τιμή του "γνωστού" είναι εξωφρενική για αυτά που δίνει. Άρα θα κοιτάξω κι αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στις 136 σελιδες ,εγραψα κανα δυο ποστ σχετικα με το τι μου κοστισε επι μια 3ετια ο τριπλης......μην διανοηθεις να βαλεις 3πλης,εκτος και αν ο λεβητας θα ειναι διπλα απο τον 3πλης.σε καμια αλλη περιπτωση δεν συμφερει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να επανέλθω και πάλι να πω για το πρόβλημα μυρωδιάς που είχε το νερό πλέον εξαφανίστηκε και δεν έχει καμία μυρωδιά

 

απλά να θυμίσω ότι αναφέρομαι σε ηλιακό ΗΛΙΟΑΚΜΗ 160lt που έχω πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα ουφφφφφ μιλαμε για πολλες σελιδες απο τις 10 η ωρα τις διαβαζω κουραστικα!!!

 

λοιπον πηγα σε ενα σπιτι το οποιο ειναι στον 4 οροφο οπου και ειναι ο τελευταιος και η ταρατσα ειναι η δικια μου η πολυκατοικοια ειναι του 85 και θελω να βαλω θερμοσιφωνα!!!

 

απο οτι διαβασα τα καλυτερα και προτεινομενα ειναι

 

κλειστο κυκλωμα

επιλεκτικο συλλεκτη---μπλε τιτανιο

μποιλερ γυαλι double glass

οχι σωληνες κενου.

 

θα κοιταξω μπας αντι για γυαλι παω σε inox αλλα μαλλον για γυαλι θα παω!!!

 

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω την αλλη εβδομαδα θα παω να παω να παρω προσφορες και αναλυτικα θα ενημερωσω τι προσφερει ο καθενας και σε τι λεφτα!!

 

οι εταιρειες που θα παω ειναι αυτες οι δυο μιας και τις θεωρω κορυφη

 

http://www.calpak.gr/default.php?pname=Home&la=1

 

http://www.helioakmi.com/

 

ηθελα να ρωτησω αμα ξερεις κανεις καποιον κοντα στον αλιμο που ασχολειται με αυτες τις εταιριες υπαρχει καποιος στο παλιο φαληρο αλλα ενας φιλος απο εδω εγραψε τα χειροτερα

 

επισης εχετε να προτεινετε καποια αλλη εταιρεια που μπορει να ειναι αντιστοιχει αυτην των δυο??? ημουν και για nobell και μαλτεζος αλλα επελεξα αυτες τις δυο!!!

 

ευχαριστω παρα πολυ και το αναλογο τοπικ ειναι πολυ χρησιμο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ρωταγα αλλα κανεις δεν μου ελεγε κατι ουσιώδες τελικα ρισκαρα και πηρα .Πιστευω οτι ειναι ετοι φωτος μπροστα απο οτι κυκλοφορει

 

http://www.a-s-t.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια βοηθεια.Θελω να βαλω ηλιακο στην Κρητη στο σπιτι μου και μ εχουν ζαλισει.Θελω την γνωμη σας και την εμπειριασας.μου λεν για τρικλης ενεργειας(...καλοριφερ)αν αργοτερα σκεπτομαι να βαλω καλοριφερ(μαλλον οχι )ειναι μονοκατοικια (εισογειο και πρωτος οροφος)αλλοι μου λεν ΜΑΛΤΕΖΟΣ και αλλοι εναν Ισδραιλινο οι Κρητικους

ακουω την συμβουλησας για τρια ατομα

ευχαριστω Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια βοηθεια.Θελω να βαλω ηλιακο στην Κρητη στο σπιτι μου και μ εχουν ζαλισει.Θελω την γνωμη σας και την εμπειριασας.μου λεν για τρικλης ενεργειας(...καλοριφερ)αν αργοτερα σκεπτομαι να βαλω καλοριφερ(μαλλον οχι )ειναι μονοκατοικια (εισογειο και πρωτος οροφος)αλλοι μου λεν ΜΑΛΤΕΖΟΣ και αλλοι εναν Ισδραιλινο οι Κρητικους

ακουω την συμβουλησας για τρια ατομα

ευχαριστω Γιαννης

Πια περιοχή της Κρήτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

artshadows έτη φωτός 100% δεν είναι...και στο λέω επειδή το έψαξα καθότι με ενδιεφερε να το εμπορευτώ (κάτι που δεν έκανα τελικά)...εσύ μιλάς σαν πελάτης ή σαν έμπορος; Θα ήθελα να μου εξηγήσεις και το τι εννοείς "ετη φωτός μπροστά απ όλα τα άλλα"...

 

 

manassis υπάρχουν εξαιρετικά ελληνικά ηλιακά. Δε βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσεις εισαγόμενο! Θα σου πρότεινα κιόλας να κάνεις έρευνα σε τοπικά εργοστάσια/βιοτεχνίες για να έχεις αφενός καλό after sales service αλλά και να στηρίξεις την τοπική αγορά εφόσον βρεις τα χαρακτηριστικά που θες (πχ http://www.olympicsun.gr/olympic2gr.html).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...