Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναρωτιέμαι τελικά αν μόνο εγώ παραξενεύομαι/ενοχλούμαι από μια εταιρία (όχι τη συγκεκριμένη καθώς δεν τη γνωρίζω αλλά και καθώς κατά την πάγια συνήθειά μου μιλάω γενικά) η οποία έχει τους ίδιους (απ' ότι ανφέρθηκε καθώς δεν το ξέρω προσωπικά) συλλέκτες σε δύο διαφορετικού μεγέθους ηλιακούς; επειδή φαντάζομαι ότι και για τους 2 θα λένε τα καλύτερα (δεν φαντάζομαι κάποιον πωλητή να λέει "αυτός ο 160άρης αποδίδει φοβερά σε αντίθεση με αυτό το 200άρι") τότε η όλη ιστορία δεν "μπάζει" από κάπου; ίδιοι συλλέκτες να ζεσταίνουν το ίδιο διαφορετική ποσρότητα νερού γίνεται;

και αν δεν γίνεται (δηλαδή κάπου έπεσε "παραμύθι") πως κανείς εμπιστεύεται κάποιον και αποφασίζει ποιο από τα λεγομενά του είναι αλήθεια και ποιο όχι. δηλαδή τι γίνεται αν οι συγκεκριμένοι συλλέκτες αντί να είναι καλοί για 160άρη και μικροι για 200άρη όπως υποθετουμε, είναι καλοί για 200άρη και υπερβολικά μεγάλοι για 160άρη με αποτέλεσμα ενοχλητικά υψηλές θερμοκρασίες πιέσεις και καταπονήσεις το καλοκαίρι;

(υπερβολικά ζεστό νερό τους καλοκαιρνούς μήνες μπορεί να οδηγήσει σε μη στρωτή ροή νερού λόγω ατμοποίησης, κάψιμο σε λαστιχάκια βρύσης ή ντουζιέρας, κλπ)

 

κάπου χάθηκα. η συγκεκριμένη εταιρεία ή πωλητής, πάρτο όπως θέλεις, έχει και 200αρι με συλλέκτες 4,2μ2 αλλά είναι και αρκετά ποιοι ακριβώς τον οποίο εγω δεν μπορούσα να αγοράσω. ο πωλητής μου ανέφερε οτί υπάρχει και ο 200αρις με τον συλλέκτη του 160αρι αλλά όπως μου είπε και ο ιδιος θα θέλει περισσότερο χρόνο να ζεστάνει το νερό ιδίως το χειμώνα για αυτό και κατέληξα στον 160αρι.

 

τώρα γιατι να έχει έναν ηλιακό που μπορεί, αυτό μόνο εάν το δοκιμάσει κα΄ποιος μπορεί να το κρίνει, να μην αποδίδει όπως κάποιος άλλος αυτό είναι επιλογή της

 

ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οκ. ευχαριστώ. ίσως να ειναι προσωπικό μου "κόλλημα" που θέλω απλές ξεκάθαρες πληροφορίες από κάθε εταιρία. ηλιακοί 2 ταχυτήτων (200άρης που ζεσταίνει πιο γρήγορα από άλλο 200άρη της ίδιας εταιρίας) δεν μου "κάθεται". αλλά όπως είπα αυτά είναι προσωπικές πετριές.

καλή συνέχεια φίλε μου και καλά μπάνια (στην μπανιέρα αλλά και στην θάλασσα!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα ήρθαν και τον τοποθέτησαν και η ταμπέλα πάνω λέει 160Lt αλλά ωφέλιμα 155lt στον Μαλτέζο που είναι εγκατεστημένος στην ταράτσα μου λέει 160Λt αλλά ωφέλιμα 152lt.

 

αυτά τα αναφέρω επειδή υπόθηκε οτι ο 160αρης είναι 135λτ τώρα εάν λένε ψέματα και εκεί αυτό δεν το γνωρίζω.

 

εντυπώσεις για τον ηλιακό σε λίγο καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εάν ξέρει ας με βοηθήσει.

 

έχουν περάσει 5 μέρες από τότε που έβαλα τον ηλιακό και μια χαρά με το ζεστό νερο καλύπτει πλήρως τις ανάγκες της οικογένειας αλλά αυτό θα το δω τον χειμώνα.

το πρόβλημα μου είναι ότι το νερό μυρίζει σαν να είναι μέσα σε πλαστικό το οποίο είναι αφήνε για μηνες μέσα κλεισμένο είναι λογική η μυρωδιά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.

Μετά το ελαφρύ εγκεφαλικό που έπαθα από την τελευταία ΔΕΗ (500ε με χρωστούμενο 130 έναντι, δηλ. 370 εκκαθαριστικός + 130 έναντι)

είπα να κινηθώ άμεσα για ηλιακό για τις ανάγκες της τετραμελούς οικογένειάς μου (2 μικρά παιδιά).

Ψάχνοντας λοιπόν βρέθηκα στο θέμα, διάβασα διάφορες απόψεις και μάλλον είμαι για σε κάτι τέτοιο

π.χ. ηλιοακμή megasun 200 lt (4 άτομα) στα 1016ε στο alphaclima.

Οποιεσδήποτε άλλες γνώμες σε κάτι εφάμιλλο ή καλύτερες τιμές ευπρόσδεκτες.

Οι επιστρώσεις τιτανίου είναι καλύτερες ή χειρότερες τελικά?

Επίσης έχω την απορία αν πράγματι χρειάζομαι τριπλής ενέργειας μιας και μένω σε παλιά πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση (πετρέλαιο)

και δεν κατάλαβα τελικά αν θα έχω ασύμφορη επιβάρυνση, για να ζεσταίνεται το νερό από τον καυστήρα του πετρελαίου.

Να σημειώσω ότι τα κοινόχρηστα φέτος ήταν υποφερτά στο πετρέλαιο, συγκρίνοντας με φιλικές οικογένειες που έχουν αέριο.

Βοήθεια όχι άλλη τέτοια ΔΕΗ !

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούνε οι φίλοι που έχουν την διεύθυνση από το κατάστημα στα Σεπόλια για τον Ηλιοακμή ας μου στείλουν ένα μυν...

Ευχαριστώ...

Έχω καταλήξει να τοποθετήσω 200άρη επειδή φοβάμαι ότι το χειμώνα ο 160άρης θα είναι λίγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιστρώσεις τιτανίου είναι καλύτερες ή χειρότερες τελικά?

Επίσης έχω την απορία αν πράγματι χρειάζομαι τριπλής ενέργειας μιας και μένω σε παλιά πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση (πετρέλαιο)

για το τιτάνιο το θέμα έχει καλυφθεί σε αρκετά πρόσφατα post. οι γνώμες διίστανται γι' αυτό καλό είναι να τα διαβάσεις λίγο και να αποφασίσεις μόνος σου.

τα 200L για την οικογένειά σου θεωρώ ότι είναι επιλογή που δίνει άνεση. τέλος σε κτήριο με κεντρική θέρμανση δεν μπορείς να βάλεις ηλιακό τριπλής όχι λόγω τεχνικού περιορισμού όσο λόγω του κυνηγητού που θα φας από τους γείτονες

καλή επιλογή εύχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ D.PAT

 

Διάβαζα τυχαία τα σχόλια σου για την εταιρία ΛΑΤΟ και επειδή έχω αγοράσει ηλιακό από την συγκεκριμένη εταιρία κι έχω επισκεφτεί το χώρο του εργοστασίου της θα ήθελα να σου πω ότι είναι κατασκευαστής.Τα πάντα κατασκευάζονται στις εγκαταστάσεις τους στη Αγχίαλο στη Θεσσαλονίκη.Μήπως μπερδεύεσαι με την BARTEC που όλα τα προϊόντα της έρχονται από Σκόπια; Όσο για τον ηλιακό που αγόρασα είμαι πολύ ευχαριστημένος και τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ D.PAT

 

Διάβαζα τυχαία τα σχόλια σου για την εταιρία ΛΑΤΟ και επειδή έχω αγοράσει ηλιακό από την συγκεκριμένη εταιρία κι έχω επισκεφτεί το χώρο του εργοστασίου της θα ήθελα να σου πω ότι είναι κατασκευαστής.Τα πάντα κατασκευάζονται στις εγκαταστάσεις τους στη Αγχίαλο στη Θεσσαλονίκη.Μήπως μπερδεύεσαι με την BARTEC που όλα τα προϊόντα της έρχονται από Σκόπια; Όσο για τον ηλιακό που αγόρασα είμαι πολύ ευχαριστημένος και τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Φίλε μου βεβαίως τα Λατώ αιδώ και ένα χρόνο περίπου κατασκευάζονται εδώ στην Ελλάδα από όταν χώρισαν η δυο συνεταίροι .

Πριν από αυτό ώμος αγοράζανε από Σκόπια .

Ο άλλως που τα παράτησε συνεταιρίστηκε με κάποιων (όχι ονόματα)

Και τα φέρνουν από Σκόπια, και βάζουν την επωνυμία που αναφέρεις.

Για τη η εταιρία αυτή που αναφέρεις έκλεισε αιδώ και αρκετά χρόνια .

Κάποιος την συνέχυσε (υπολειτουργώντας) στην Γέφυρα Θεσσαλονίκης αλά και αυτός τα παράτησε. Πάντως τζάμπα πράμα καζάνι 160 λ 160 ευρώ.

Μήπως δεν είναι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Αποφασίσαμε να βάλουμε ηλιακό, μένω Θεσσαλονίκη σε σπίτι με κεραμίδια.

 

Μέσω γνωστών μας πρότειναν κάποιον που δηλώνει πως είναι κατασκευαστής και πωλητής εδώ στη Θεσσαλονίκη και ο οποίος μας έδωσε την ακόλουθη προσφορά:

 

κλειστου συστηματος (με ψυκτικά)

 

Επιλεκτικος Συλλεκτης inox blue

 

glass επίστρωση (δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι διπλή ή όχι)

 

boiler 200 lt

 

Όλα τα παραπάνω 1256 με έκπτωση μέσα.

 

Για την εγκατάσταση στα κεραμίδια θέλει 200 ευρώ και λέει ότι δε θα είναι στην κλίση των κεραμιδιών κι ότι είναι πολύ καλή δουλειά με τετράγωνη βάση από κάτω κτλ.

 

Για τους σωλήνες σύνδεσης του ηλιακού με το σπίτι λέει ότι θα βγει περίπου 100.

 

Όλο μαζί βγαίνει ~1556 ευρώ.

 

Αν βάλω τριπλής ενέργειας πάει +100 ευρώ σε σχέση με το διπλής.

 

Είναι νορμάλ η τιμή, μόνο εμένα μου φαίνονται κάπως πολλά;

 

Ζήτησα και σε έντυπη μορφή τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τα επισηνάπτω.

 

Όλα τα δίνει με εγγύηση 5 χρόνια (boiler και συλλέκτη)

 

Περιμένω τη γνώμη των ειδικών :)

Έγγραφο1 ηλιακου.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Αποφασίσαμε να βάλουμε ηλιακό, μένω Θεσσαλονίκη σε σπίτι με κεραμίδια.

 

Μέσω γνωστών μας πρότειναν κάποιον που δηλώνει πως είναι κατασκευαστής και πωλητής εδώ στη Θεσσαλονίκη και ο οποίος μας έδωσε την ακόλουθη προσφορά:

 

κλειστου συστηματος (με ψυκτικά)

 

Επιλεκτικος Συλλεκτης inox blue

 

glass επίστρωση (δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι διπλή ή όχι)

 

boiler 200 lt

 

Όλα τα παραπάνω 1256 με έκπτωση μέσα.

 

Για την εγκατάσταση στα κεραμίδια θέλει 200 ευρώ και λέει ότι δε θα είναι στην κλίση των κεραμιδιών κι ότι είναι πολύ καλή δουλειά με τετράγωνη βάση από κάτω κτλ.

 

Για τους σωλήνες σύνδεσης του ηλιακού με το σπίτι λέει ότι θα βγει περίπου 100.

 

Όλο μαζί βγαίνει ~1556 ευρώ.

 

Αν βάλω τριπλής ενέργειας πάει +100 ευρώ σε σχέση με το διπλής.

 

Είναι νορμάλ η τιμή, μόνο εμένα μου φαίνονται κάπως πολλά;

 

Ζήτησα και σε έντυπη μορφή τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τα επισηνάπτω.

 

Όλα τα δίνει με εγγύηση 5 χρόνια (boiler και συλλέκτη)

 

Περιμένω τη γνώμη των ειδικών :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...