Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τα πακετα του KDE για το Arch (ftp://ftp.archlinux.org/extra/os/i686)' date='

ειναι συμβατα με την 64 εκδοση του?[/quote']

 

Γενικά όταν έχεις 64bitες βιβλιοθήκες δεν είναι εύκολο να τρέξεις 32bitα προγράμματα. Δε χρειάζεται όμως, γιατί υπάρχει ολόκληρο port του Arch Linux σε AMD64: http://www.arch64.org

 

@NoD: Επειδή θέλει αρκετές εξηγήσεις και μπόλικη σκέψη η ερώτησή σου, και η μπύρα και η νύστα δε βοηθάνε, θα απαντήσω αύριο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ok apoikos.

Ύστερα από λίγο ψάξιμο,τσέκαρα ότι ακολουθώντας τον οδηγό του Gentoo για software raid το πιθανότερο είναι να βγει άκρη,αλλά θα περιμένω και απάντηση σου.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok apoikos.

Ύστερα από λίγο ψάξιμο' date='τσέκαρα ότι ακολουθώντας τον οδηγό του Gentoo για software raid το πιθανότερο είναι να βγει άκρη,αλλά θα περιμένω και απάντηση σου.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

Λοιπόν, υπάρχει ο σχετικός οδηγός εδώ: http://wiki.archlinux.org/index.php/Installing_with_Software_RAID_or_LVM. Απλά θέλει προσοχή γιατί τα κάνεις όλα «the manual way». Δε χρειάζεται να βάλεις LVM, απλά έχε υπ' όψιν ότι κάθε RAID array τελικά δίνει μόνο ένα partition. Θα πρέπει να φτιάξεις ένα RAID array (π.χ. /dev/md0) για το /boot (το οποίο θα είναι υποχρεωτικά RAID1 γιατί αλλιώς δε δουλεύει ο grub) και ένα ξεχωριστό array (π.χ. /dev/md0) σε RAID0 για το /.

 

Με τον NVIDIA SATA controller λογικά δε θα έχεις πρόβλημα, απ' ότι βλέπω ο driver υπάρχει στον mainstream πυρήνα. Απλά μην ξεχάσεις πριν φτιάξεις initrd να ρυθμίσεις σωστά το /etc/mkinitrd.conf όπως λέει και ο οδηγός, αλλιώς στο επόμενο boot δε θα βλέπει ούτε τον SATA ούτε το RAID ;-). Αν παρ' όλα αυτά κολλήσεις πουθενά, σφύρα :-)

 

@freskas: Tο iso δεν έχει ούτε kde ούτε gnome. Δεν έχει άλλωστε και νόημα κάτι τέτοιο, αφού το θέμα με το arch είναι ότι είναι πάντοτε bleeding-edge. Έχει το τελείως βασικό σύστημα που θα σου δώσει γραμμή εντολών, άντε και ένα Enlightenment 0.16.7. Από 'κει και πέρα έχει μπόλικο software, πάντα τελευταίες εκδόσεις, που συμπεριλαμβάνει το GNOME και το KDE, στο repository του. Αν έχεις DSL είναι έυκολα τα πράγματα, απλά δίνεις ένα pacman -Sy για να πάρει τη λίστα με τα πακέτα και pacman -S gnome ή kde. Στη συνέχεια περιμένεις, τα κατεβάζει, τα εγκαθιστά και τελείωσε. Και μια φορά την εβδομάδα δίνεις και ένα pacman -Syu, οπότε αναβαθμίζει όλα τα πακέτα του συστήματος στις τελευταίες διαθέσιμες εκδόσεις. Αν το δουλέψεις θα καταλάβεις πως πρέπει να είναι όλες οι διανομές (σαν το Debian, το gentoo και το arch), και πόσο λάθος προσέγγιση ακολουθούν όλα τα RedHat-οειδή rpm-based (SUSE, FC, Mandriva κλπ).

 

Τέλος, για όποιον το δοκιμάσει, θα πρότεινα τον kernel26beyond, έναντι του mainstream πυρήνα. Ο beyond έχει το beyond patchset, που περιλαμβάνει τα patches του Con Kolivas, το Suspend2, υποστήριξη FBsplash και vesafb-tng, πράγμα που τον καθιστά ιδανικό για desktop χρήση ;-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα.

Όλα γίνονται τέλεια,o grub εγκαθίσταται επιτυχώς.

Ένα ύποπτο σημείο,όταν βάζω τον kernel μου πετάει ένα μήνυμα ότι το mdadm δεν φορτώθηκε - το raid δε θα λειτουργήσει,κάτι τέτοιο τέλοσπαντων.

Έδωσα make menuconfig τσέκαρα 2-3 πραγματάκια και μου φάνηκε πως έχω raid support.Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να έχω ενεργοποιήσει,μια βοήθεια εδώ θα ήταν πολύ χρήσιμη.

Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι κάνω reboot και βλέπω ένα ατέρμονο loop του GRUB GRUB GRUB GRUB... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα.

Όλα γίνονται τέλεια' date='o grub εγκαθίσταται επιτυχώς.

Ένα ύποπτο σημείο,όταν βάζω τον kernel μου πετάει ένα μήνυμα ότι το mdadm δεν φορτώθηκε - το raid δε θα λειτουργήσει,κάτι τέτοιο τέλοσπαντων.

Έδωσα make menuconfig τσέκαρα 2-3 πραγματάκια και μου φάνηκε πως έχω raid support.Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να έχω ενεργοποιήσει,μια βοήθεια εδώ θα ήταν πολύ χρήσιμη.

[/quote']

 

Πέρασες τον kernel26beyond; Αν ναι, τότε αυτός χρησιμοποιεί initramfs και όχι initrd. Ενεργοποίησε τις παραμέτρους για RAID στο /etc/mkinitramfs.conf (προσοχή, initramfs, όχι initrd) και μετά δώσε: mkinitramfs kernel=η-έκδοση-του-νέου-πυρήνα. Μετά πάρε το initramfs που θα βγει και πέτα το στο /boot, και ρύθμισε το /boot/grub.menu.lst ώστε να λέει initrd=νέο-initramfs-image-name. Αν τρέχεις τον απλό stock πυρήνα, τότε σίγουρα ρύθμισες το mkinitrd.conf;

 

Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι κάνω reboot και βλέπω ένα ατέρμονο loop του GRUB GRUB GRUB GRUB... :P

 

Έκανες το /boot χωριστό και το έκανες RAID-1 (mirroring); ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασες τον kernel26beyond;
Όχι τον default.
Αν τρέχεις τον απλό stock πυρήνα, τότε σίγουρα ρύθμισες το mkinitrd.conf;
To ρύθμισα το καταραμένο όπως λέει και στο HOWTO.
Έκανες το /boot χωριστό και το έκανες RAID-1 (mirroring); ;)
Το έκανα με ευλάβεια και προσοχή!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα και ποιά raid arrays έφτιαξες και πού κάνεις mount το καθένα;

 

Τι μήνυμα σου βγάζει ακριβώς σχετικά με το mdadm;

 

edit: Μάλλον δεν έχεις εγκαταστήσει το mdadm στο σύστημά σου (άσχετο αν υπάρχει στο installation environment): pacman -S mdadm ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

2 sata δίσκοι που τους κόβω ως εξής:

/dev/sda1 200mb /boot

/dev/sda2 2gb /swap

/dev/sda3 υπόλοιπος χώρος /

 

Αντίστοιχο και για /dev/sdb.

 

Στη συνέχεια δημιουργώ:

/dev/md0 raid0 από /dev/sda3 /dev/sdb3

/dev/md1 raid1 από /dev/sda1 /dev/sdb1

/dev/md2 raid0 από /dev/sda2 /dev/sdb2

 

Τα γράφω λίγο μογγόλικα,αλλα με πιάνεις. ;)

 

Τι μήνυμα σου βγάζει ακριβώς σχετικά με το mdadm;

Όταν εγκαθιστά τον kernel πετάει ένα μήνυμα το οποίο είναι παραπλήσιο με αυτό που θα γράψω παρακάτω:

"mdadm isn't loaded - raid array won't work",του λέω ευχαριστώ και μετά ο grub γράφει τιμωρία στον πίνακα 2 εκατομύρια φορές το όνομά του για να μην το ξεχάσει ξανά. :P

 

EDIT: Aχμ,μη με βρίσεις.Ξέχασα να πω ότι χρησιμοποιώ Arch64,δεν ξέρω κατά πόσο παίζει να διαφέρουν οι kernels σε ότι έχει να κάνει με raid support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"mdadm isn't loaded - raid array won't work"' date='του λέω ευχαριστώ και μετά ο grub γράφει τιμωρία στον πίνακα 2 εκατομύρια φορές το όνομά του για να μην το ξεχάσει ξανά. :P[/quote']

 

loooooooooooooooool

rofl.gif worship.gif

 

Λοιπόν, πέρνα το mdadm για αρχή και ξαναπέρνα τον πυρήνα να δούμε τι θα γίνει, και θα σκεφτώ κάτι για το grub :-).

 

re:edit: Μην ανησυχείς, δεν πρέπει να διαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμ,όταν κάνω install τα πακέτα,δεν υπάρχει κανένα πακέτο mdadm.Μπορώ μέσω pacman να το κατεβάσω και να το εγκαταστήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν έχει δει το δίκτυο, απλά ρύθμισε repositories στο /etc/pacman.conf (έχει και το ΕΜΠ repository) και δώσε pacman -Sy mdadm. Ποιό CD έχεις, το base ή το full;

 

edit: Μάλλον το base έχεις, ε; Γιατί το full έχει μέσα το mdadm. Άμα τελειώσεις και παίξει, ριχ'τους ένα bug report να βάλουν το mdadm στο base CD ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...