Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εμένα πάλι, γιατί ενώ αναγνωρίζει το module της eth0 ζητάει τα IP κλπ βγάζει error στο να βρεί τους server (ftp)? Φυσικά (!) και το probe γίνεται ΟΚ!!! Διαπιστώνω πως δεν έχω σύνδεση στο internet αλλά οι ρυθμίσεις είναι αυτές που πρέπει... A!, και τα ping γίνονται στο router και στον άλλο υπολογιστή του δικτύου μου κανονικά.

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο: Στο manual partitioning αφήνω boot τον windows partition και εκεί εγκαθίστατε το loader ώστε να οδηγεί στο Linux κατά το boot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι' date=' γιατί ενώ αναγνωρίζει το module της eth0 ζητάει τα IP κλπ βγάζει error στο να βρεί τους server (ftp)? Φυσικά (!) και το probe γίνεται ΟΚ!!! Διαπιστώνω πως δεν έχω σύνδεση στο internet αλλά οι ρυθμίσεις είναι αυτές που πρέπει... A!, και τα ping γίνονται στο router και στον άλλο υπολογιστή του δικτύου μου κανονικά.

[/quote']

Αν κάνεις ping μόνο μέσα στο δίκτυό σου, τότε δεν έχεις δηλώσει default gateway ;-) Quick 'n' Dirty: route add default gw IP-της-gateway-σου.

 

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο: Στο manual partitioning αφήνω boot τον windows partition και εκεί εγκαθίστατε το loader ώστε να οδηγεί στο Linux κατά το boot?

Δεν πειράζεις καθόλου το partition των Windows και εγκαθιστάς τον bootloader στον MBR ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα RPM είναι απλά archives, μπορείς να τα κάνεις extract και, αν έχεις τα απαραίτητα dependencies εγκατεστημένα, να τρέξεις ό,τι περιέχουν. Δες το rpm2targz ή το alien γι αυτό το σκοπό. Ακόμη μπορείς να εγκαταστήσεις ολόκληρο το rpm ώστε να μπορείς να τα κουμαντάρεις απευθείας με rpm. Τα παραπάνω utilities πρέπει να υπάρχουν σαν πακέτα για το archlinux από το επίσημο repository. Σημείωσε ωστόσο ότι πρακτικά το σύστημα dependencies του RPM θα σου είναι άχρηστο, αφού θα νομίζει ότι δεν έχεις εγκατεστημένα πράγματα που θα έχεις.

 

Πάντως καλό είναι να το αποφύγεις και για λόγους τάξης (είναι καλό να διατηρεί πληροφορίες ο package manager της διανομής τι βρίσκεται εγκατεστημένο που, ώστε να μπορείς να κάνεις maintain όλο το σύστημα από ένα κεντρικό repository) αλλά και γιατί πολλά rpm πακέτα μπορεί να είναι configured με ασύμβατα compile-time options ή να βασίζονται σε συγκεκριμένα facilities της εκάστοτε διανομής, οπότε θα υπάρχει πρόβλημα και στην καλύτερη θα ταλαιπωρηθείς με πολλές χειροκίνητες επεμβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το 0.7.2, δεν παίζουν ρόλο οι εκδόσεις του boot cd αφού μπορείς να κάνεις update τα πάντα μόλις τελειώσει η εγκατάσταση (έχεις μόνιμη συνδεσιμότητα στο internet, έτσι; ) Kαλύτερα προτίμησε FTP installation, ώστε να μπουν τα τελευταία μια και καλή!

 

Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ ;)

http://www.archlinux.org/docs/en/guide/install/arch-install-guide.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα κομπλέ εδώ.

Μπήκε το arch σε raptor raid0 επιτυχώς και αυτή τη στιγμή περνάω προγράμματα.Για όσους στήνουν σε raid να πω ότι το πρόβλημα λύθηκε απενεργοποιώντας το onboard raid της nvidia και έπαιξα με software raid.Yποχρεωτικά βάζουμε το raid array για το /boot σε raid1,διαφορετικά ο grub δε θα παίξει.

Ένα παράλυτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι ότι με firefox δεν ανοίγει τίποτα,ενώ αντιθέτως με konqueror δεν έχω πρόβλημα.WTF!:D

Καμμιά ιδέα κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς να τραβήξεις ένα mirror από το ftp.ntua.gr και να το κάψεις σε 3 DVD (αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 10G το mirror) και μετά να δηλώσεις το DVD ως πηγή για το pacman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς να τραβήξεις ένα mirror από το ftp.ntua.gr και να το κάψεις σε 3 DVD (αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 10G το mirror) και μετά να δηλώσεις το DVD ως πηγή για το pacman.

 

:confused::confused::confused:

 

Τι ακριβώς εννοείς man?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...