Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Xμ,άσχετος pata είναι primary master.Αν τον βάλω σε άλλη θέση,παίζει να αλλάξει τίποτα ?

 

Για αρχή βγαλ'τον λίγο τελείως από πάνω και εγκατάστησε τον GRUB με root (hd0,0) και setup(hd0) και δοκίμασε. Αν παίξει έτσι θα σου πω τι θα κάνεις ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,ναι.

Θα αρχίσω να κλαίω.

 

EDIT: Άλλη μια φλασιά που μου ήρθε τώρα,είναι ότι όπως και αυτός στο HOWTO,το /boot το έχω σε reiserfs,παίζει να μου κάνει αυτό τη ζημιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date='ναι.

Θα αρχίσω να κλαίω.

 

EDIT: Άλλη μια φλασιά που μου ήρθε τώρα,είναι ότι όπως και αυτός στο HOWTO,το /boot το έχω σε reiserfs,παίζει να μου κάνει αυτό τη ζημιά ?[/quote']

 

Όχι, δε σου κάνει αυτό ζημιά. Αυτό που κάνει κατά πάσα πιθανότητα τη ζημιά είναι ότι το BIOS κάνει remap τους SATA δίσκους για να bootάρει από 'κει. Τελευταία δοκιμή:

 

Στο /boot/grub/menu.lst όρισε root (hd0,0)

 

Και μετά στο shell δώσε grub-install /dev/sda. Αν δεν παίξει και αυτό, θα πρέπει να ρίξεις προσεκτικό διάβασμα στη manpage του GRUB για να φτιάξεις device map :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afta einai me to Linux. Oso se pligwnei toso se porwnei!! :twisted: (vlepe slack)

Σίγουρα.

Ti marka einai o pata diskos?

WD.

Dokimases na paikseis me ta IDE /SATA tou bios?

Ναι,αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

 

Το πιθανότερο είναι να επιστρέψω σε Gentoo,μιας και είχα πρόβλημα και εκεί με το dmraid αλλά διορθώθηκε και θα δοκιμάσω σε άλλο μηχάνημα το Arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για το arch...

kickass!!!

Θα ήθελα να συμφωνήσω 100% και να μείνω με το στόμα ανοιχτό! :o:p

Apoikos εσύ φταις για όλα,να 'σαι καλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...