Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να' μαι κι εγώ! Εδώ και καιρό έχω "κληρονομήσει" το παλιό laptop του αδερφού μου (πήρε άλλο)' date=' ένα Compaq Presario 915us (AthlonXP Mobile 1800+, 768MB RAM, 40GB HDD, DVD-R, 15" TFT). Μέχρι τώρα το είχα με WinXP και το χρησιμοποιούσα ελάχιστα (στις διακοπές κλπ).

[/quote']

 

Εμένα γιατί δεν μου δίνουν ποτέ τίποτε; :( :( :(

 

Επίσης, όπως σου είπα, κάνε το LOCALE el_GR και επιπλέον TIMEZONE=Europe/Athens.

 

Επίτηδες άφησα το LOCALE el_GR σε en_US διότι μου άλλαζε τα μηνύματα των προγραμμάτων σε μία τεράστια άσχημη ελληνική γραμματοσειρά που αυτά που έλεγε δεν είχαν σωστή σύνταξη. Στο αρχείο /etc/locale.gen ενεργοποίησα el_GR.UTF-8, UTF-8el_GR ISO-8859-7 και en_US.UTF-8 UTF-8, en_US ISO-8859-1 και μετά έδωσα locale-gen. Οι τόνοι είναι ok τώρα.

 

Για πες μου, τι βγάζει η εντολή `pacman -Q udev';

 

Μου επιστρέφει udev 091-6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έλυσα όλα τα προβλήματα που είχα έως τώρα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το apm. Ο υπολογιστής δεν κλείνει εντελώς.

Έχω βάλει το Arch σε ένα 8αρι σκληρό δεκαετίας που ακούγεται όπως το στραγάλι στην σφυρίχτρα του διαιτητή και όμως πάνε "κομμάτια" σε PIII στα 800 με 384 mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι λοιπόν πως το πρόβλημα βρίσκεται στον πυρήνα linux που χρησιμοποιήται κατά την εγκατάσταση του Arch και στη συνεργασία του με το hardware του φορητού μου. Έχει κανείς κάποια ιδέα για το πως θα το ξεπεράσω?

Το βρήκα τελικά.

 

Κατέβασα το archie Live CD, πήρα από το ISO του το αρχείο vmlinuz (ο πυρήνας που χρησιμοποιήται από το CD για το αρχικό boot) και αντικατέστησα με αυτό το αντίστοιχο αρχείο που υπήρχε στο ISO του Arch 0.72 setup CD.

 

Για να τα κάνω αυτά, χρησιμοποίησα το WinISO. Έγραψα το ISO που προέκυψε σε ένα CD και η εγκατάσταση ξεκίνησε κανονικά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το bug report. Για να δούμε...

 

Πάντως, αν κατάλαβα καλά μετά από πολλές ώρες διαβάσματος του Arch Linux Forum, ΜΑΛΛΟΝ(!?) έφταιγε πως ο πυρήνας με τον οποίο boot-άρει το installation CD δεν έχει υποστήριξη ACPI (μα καλά, τι τους πείραζε να το αφήσουν, λες και δε χώραγε στο CD;... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δε νομίζω ότι έφταιγε το ACPI. Συνήθως η παρουσία του δημιουργεί προβλήματα, και όχι η απουσία του, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αν σε ενδιαφέρει μπορούμε να το ψάξουμε πάντως, χωρίς πολύ κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το apm. Ο υπολογιστής δεν κλείνει εντελώς.

 

Πάει και αυτό. Διάβασα που λέγατε για το ACPI και λέω ας κάνω μία προσπάθεια. Δίνω λοιπόν pacman -sS acpi και μου έβγαλε το acpid. Το πέρασα και μετά με το man είδα ότι πρόκειτε για deamon. Το δήλωσα στο rc.conf στον τομέα με τους demons και όλα καλά τώρα. Ο υπολογιστής κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δε νομίζω ότι έφταιγε το ACPI. Συνήθως η παρουσία του δημιουργεί προβλήματα, και όχι η απουσία του, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αν σε ενδιαφέρει μπορούμε να το ψάξουμε πάντως, χωρίς πολύ κόπο.

Ναι, δεν πρέπει να ήταν το ACPI τελικά. Ξανάκανα εγκατάσταση χθες βράδυ (όχι γι' αυτό βέβαια) χωρίς να εγκαταστήσω ACPI και δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απάντηση του Bug Report που έκανα, βρέθηκε η λύση. Το laptop κάνει κανονικά boot από το installation CD αν δώσω στο grub το:

>arch-noscsi noapic

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν πάω να τρέξω μία εφαρμογή από κονσόλα αφού έχω "κάνει" su π.χ. τον firefox μου επιστρέφει το παρακάτω μήνυμα και η εφαρμογή δεν ξεκινά;

>
[b]
Xlib: connection to ":0.0" refused by server
Xlib: No protocol specified


(firefox-bin:4300): Gtk-WARNING **: cannot open display:
[/b]

 

Αν δεν κάνω su όλα καλά. Ούτε από Run Command... έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα X-Windows δουλεύουν με "δικτυακό" τρόπο, δηλαδή τα προγράμματα (clients) συνδέονται με τον X-Server και ανταλλάσσουν δεδομένα. Εξ αρχής, ο X-Server δέχεται συνδέσεις μόνο από προγράμματα που τρέχουν στον τοπικό υπολογιστή και ανήκουν στο χρήστη που ξεκίνησε τον X-Server. Όταν τρέχεις κάτι ως root λοιπόν, ο X-Server μπλοκάρει τις συνδέσεις γιατί ο ίδιος τρέχει ως firewalker (αλλιώς φαντάσου σε ένα multi-user σύστημα ο κάθε χρήστης να μπορούσε να πετάει παράθυρα στον X-Server του άλλου). Για να άρεις αυτόν τον περιορισμό, δώσε πριν το su (ως ο κανονικός σου χρήστης δηλαδή): xhost +localhost, οπότε θα επιτρέπονται συνδέσεις από οποιονδήποτε τοπικό χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! Αισθάνομαι ότι μαθαίνω Linux! Με το man εντολή μαθαίνω αναλυτικά τι κάνει κάθε εντολή. Σε άλλες διανομές σπάνια χρησιμοποιούσα τόσες πολλές εντολές. Τώρα καταλαβαίνω τι δουλειά κάνουν όλα αυτά τα εκατοντάδες αρχεία με παραμέτρους. Το κυριότερο όμως είναι ότι κατάλαβα την φιλοσοφία του και τι ήθελε να κάνει αυτός που το έφτιαξε. Αν και έχω πάρα πάρα πολλά να μάθω ακόμη για το Linux χαίρομαι που έχω στα χέρια μου ένα πλήρως παραμετροποιήσημο σύστημα από εμένα. Δεν λέω είναι πολύ ζόρι σε σχέση με Mandriva 2006, Suse 10, FC 4 & 5 που δοκίμασα αλλά μου αρέσει. Μου αρέσει η απλότητα του, που όπως λένε και οι δημιουργοί του Arch είναι και το βασικό του πλεονέκτημα.

 

Τα X-Windows δουλεύουν με "δικτυακό" τρόπο, δηλαδή τα προγράμματα (clients) συνδέονται με τον X-Server και ανταλλάσσουν δεδομένα. Εξ αρχής, ο X-Server δέχεται συνδέσεις μόνο από προγράμματα που τρέχουν στον τοπικό υπολογιστή και ανήκουν στο χρήστη που ξεκίνησε τον X-Server. Όταν τρέχεις κάτι ως root λοιπόν, ο X-Server μπλοκάρει τις συνδέσεις γιατί ο ίδιος τρέχει ως firewalker (αλλιώς φαντάσου σε ένα multi-user σύστημα ο κάθε χρήστης να μπορούσε να πετάει παράθυρα στον X-Server του άλλου). Για να άρεις αυτόν τον περιορισμό, δώσε πριν το su (ως ο κανονικός σου χρήστης δηλαδή): xhost +localhost, οπότε θα επιτρέπονται συνδέσεις από οποιονδήποτε τοπικό χρήστη.

 

Δούλεψε. Αυτό ακριβώς εννοώ με τα παραπάνω. Προφανώς σε άλλες διανομές το έχουν έτσι από το install γιατί αυτό γινόταν χωρίς πρόβλημα. Αλλά εγώ πως θα το μάθαινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί όταν κάνω login σε console και μετά θέλω να πάω σε "X" και δίνω την εντολή telinit 5 μου επιστρέφει το μήνυμα Id "x" respawning too fast: disabled for 5 minutes? Με startx ξεκινάει κανονικά. Έχω δοκιμάσει διάφορα που βρήκα στο bbs.archlinux.org αλλά τα ίδια. Παραθέτω και το inittab

 

>
#
# /etc/inittab
#

#  Runlevels:
#    0    Halt
#    1(S)	Single-user
#    2    Not used
#    3    Multi-user
#    4    Not used
#    5    X11
#    6    Reboot

id:3:initdefault:

rc::sysinit:/etc/rc.sysinit
rs:S1:wait:/etc/rc.single
rm:2345:wait:/etc/rc.multi
rh:06:wait:/etc/rc.shutdown
su:S:wait:/sbin/sulogin -p

c1:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/1 linux
c2:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/2 linux
c3:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/3 linux
c4:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/4 linux
c5:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/5 linux
c6:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/6 linux

ca::ctrlaltdel:/sbin/shutdown -t3 -r now

x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon

# End of file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο rc.conf έχω βάλει το kdm στους DAEMONS. Η εντολή /etc/rc.d/kdm start ξεκινά τον manager κανονικά. Έχω προσθέσει την εντολή αυτή στο /etc/X11/xinit/xinitrc για να μπορώ να ξεκινώ τον X server με startx. Κατά την εκκίνηση του συστήματος δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού ο kdm έχει δηλωθεί όπως σου είπα στο rc.conf και ξεκινά κατευθείαν σε γραφικό περιβάλλον. Μόνο αν κάνω login σε console και θέλω να "γυρίσω" σε "X" υπάρχει πρόβλημα με την εντολή telinit 5. Η εντολή startx με "πάει" κανονικά στον kdm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...