Προς το περιεχόμενο

Μια διαφορετική προσέγγιση του Μακεδονικού


Rising1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην προκειμένη περίπτωση, οι Έλληνες στην πλειοψηφία τους δεν νομίζω ότι γνώριζαν τί συνέβαινε τόσο καιρό. Ίσως, σε περιοχές που βρίσκονται κοντά εκεί να υπήρχε αυτή η γνώση αλλά και πάλι μέσα στη γενική φτώχεια και ανέχεια λίγοι θα έδιναν σημασία στο ότι μερίδα ανθρώπων της Γιουγκοσλαβίας του Τίτο αυτοαναγορεύονταν σε απογόνους του Μ. Αλεξάνδρου.

 

Σε γενικές γραμμές όπως διατυπώθηκε και παραπάνω, υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν μας έχουν πει και ούτε πρόκειται να μας τα πουν και μόνο ψάχνοντας ο καθένας μόνος του μπορεί να βγάλει μια άκρη.

 

Ένα ενδιαφέρον άρθρο υπάρχει στο ακόλουθο λινκ : http://www.panmacedonian.info/FALLACIESANDFACTSGREEK.htm

 

Αντιγράφω μόνο μια δήλωση του ίδιου του Γκλιγκόροφ η οποία δεν φαντάζομαι να έχει παραποιηθεί : «Είμαστε Σλάβοι και ήρθαμε στην περιοχή τον έκτο αιώνα… Δεν είμαστε απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων.»

 

Eφόσον αυτό το έχει δηλώσει ο πρόεδρος της χώρας, δε νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω συζήτηση. Ξαναλέω ότι βασίζομαι στο συγκεκριμένο δικτυακό τόπο για εξαγωγή συμπερασμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ νομίζω ότι το πιστεύουν και ορισμένα μέλη του Φορουμ αυτό!

 

(Ξέρετε εσεις)

ποσο να αφισβητησει καποιος την ελληνικοτητα, απλα χρειζεται να αναρωτηθει για την γλωσσα την γραφει, την θρησκεια (θεους)ακομη και τα ονοματα στην αρχαια μακεδονια. φιλιππος= φιλ-ιππος= αυτος που αγαπαει τα αλογα (προφανως), ομοια αλεξανδρος, ομοιακαι πολλα αλλα. δε νομιζω να ακουγονται αυτα σλαβικα και αν το πιστευει καποιος, γκαντεμια γι αυτον γιατι θα σημαινει οτι εχει πολυ λιγο μυαλο....

για να μην πω τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον άρθρο υπάρχει στο ακόλουθο λινκ : http://www.panmacedonian.info/FALLACIESANDFACTSGREEK.htm

 

Καταντήσαμε να υποστηρίζουμε τα αυτονόητα.

 

Εγώ θα σας πώ και κάτι που δεν το γνωρίζουν πολλά άτομα: Οι Τούρκοι έχουν αρχίσει και χρησιμοποιούν ως σύμβολο το Δούρειο Ίππο!!!!!!!!!!!!

Εάν αρχίσουν και λένε ότι Πρίαμος, Εκτορας και Ανδρομάχη είναι τουρκικά ονόματα τότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας αλλά οι απαντήσεις σας είναι λίγο άσχετες με το topic. Είπαμε να σχολιάσουμε κατά πόσον το Μακεδονικό ξεκίνησε από έλληνες πολιτικούς για χ λόγους και όχι ν'αποδείξουμε οτι η Μακεδονία είναι ελληνική κτλ.

 

Είδες Fan? είμαι εγκάθετος και εθνικός μειοδότης. Τουφεκίστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, τι να κανουμε με την κουβεντα ευκολα ξεφευγεις.παντως νομιζω το μακεδονικο που εγινε θεμα το 1990 προφανως προκαλεστικε απο ελληνες πολιτικους αφου το ολο θεμα ηταν το ονομα των σκοπιανων, για το οποιο εμεις διαμαρτηθηκαμε, προφανως ξεκινησε απο ελληνες πολιτικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, τι να κανουμε με την κουβεντα ευκολα ξεφευγεις.παντως νομιζω το μακεδονικο που εγινε θεμα το 1990 προφανως προκαλεστικε απο ελληνες πολιτικους αφου το ολο θεμα ηταν το ονομα των σκοπιανων, για το οποιο εμεις διαμαρτηθηκαμε, προφανως ξεκινησε απο ελληνες πολιτικους

 

Μιλάω για πολύ πιο παλιά, αρχές 20ού αιώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ πιθανο να ειναι οπως τα λες για τοτε. τα συνορα ηταν πολυ ρευστα οποτε καθολου παραξενο η τοτε κυβερνηση προσδοκώντας μια ενδεχομενη προσαρτηση επιπλεον περιοχων να χρηματοδοτησε το ονομα, δεν το γνοριζω αλλα δε μου φαινεται και παραξενο. αλλη εποχη ομως αυτη των βαλκανικών πολέμων και αλλη ο 21 αιωνας. παντως γεωγραφικα εξ απο ανεκαθεν με τον ορο μακεδονια εννοειντο η πιο ευρυτερη περιοχη απο οτι η σημερινη ελληνικη μακεδονια οποτε μπορει και να χεις αδικο

ΥΓ: μπουμ σε τουφεκισα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, διάβασα μόνο το πρώτο θέμα...

 

Ότι γράφεται στον Ιό είναι τελείως κοτσάνα... Από κάποια πράματα που διάβασα κατά καιρούς πλεόν ότι και να γράψουν το θεωρώ ΚΟΤΣΑΝΑ...

 

Μπορείτε να με πείτε προκατειλημμένο και ρατσιστή αλλά είχαν πει χοντρό ψέμα για περιστατικό που ήμουν παρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Κορυφαίο άρθρο που καλύπτει όλες τις πλευρές αλλά (κατά τη γνώμη μου) ελαφρώς εναντίον της Ελλάδος.

 

Πολύ σημαντικός ο όρος Σλαβομακεδόνες που θα μπορούσε να λύσει τη διαφορά (δυστυχώς για εμάς, αλλά εδω που φτάσαν τα πράγματα...)

 

Έχει ακούσει κανένας ότι υπάρχει σλαβόφωνη μειονότητα στις μέρες μας στη βόρειο Ελλάδα;;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_%28terminology%29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικοτατο θα ελεγα το κειμενο σε βαθμο αηδιας.

Η καλυτερη προωθηση των ελληνικων θεσεων διεθνως απο ενα τοσο αποδεκτο και ανεξαρτητο site που θα μπορουσε να γινει.

 

θα μπορουσες να μας πεις σε τι ακριβως απο τα γραφομενα του site στηριζεις την εναντιοτητα του απεναντι στην Ελλαδα? Διοτι εγω δεν βρηκα κατι.

 

και κατι ασχετο με το κειμενο. Αν μου επιτρεπεις απο ποιο μερος της Ελλαδας εισαι και ποια ειναι η ηλικια σου?

Διοτι αυτο για τους σλαβοφωνους ηταν ανεκαθεν γνωστο, τουλαχιστον στην Μακεδονια και δεν θα εξεπλητες κανεναν βορειοελλαδιτη αν του το ελεγες. Σλαβοφωνοι απο οσο ξερω υπαρχουν στους νομους Φλωρινης, Καστοριας, Πελλης, Ημαθιας, Κιλκις, Σερρων (και Θεσσαλονικης και Δραμας ; για τους 2 τελευταιους δεν ειμαι σιγουρος.) Η πλειοψηφια τους εχει ελληνικη συνειδηση ενω η μειοψηφια που εχει σλαβικη συνειδηση, εντοπιζεται κυριως σε καποιους στους νομους Φλωρινης και Πελλης και σε μεγαλο ποσοστο αυτο εχει σχεση με καταστασεις της περιοδου 1916 - 1949.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί, θα έρθει ο Γιούγκο και ο Βούλγαρος να μας πάρουνε την πατρίδα; Ρε δε βλέπουμε να φτιάξουμε τα χάλια μας, το ρίχνουμε στο ποιός είναι ο Μακεδόνας...έ ρε γλέντια! Νάνε τα σχολεία μπουρδέλα, να μήν ξέρουνε τί να κάνουνε στή ζωή τους καί πού να δουλέψουνε τα τώρα 14-18χρονα αλλά μπροστά σε λίγο εθνικισμό, τί μας νοιάζουνε τα κολόπαιδα... :D

Μάγκες, οι αρχαίοι καλά την βγάλανε, να δούμε εμείς τί θα κάνουμε για να είμαστε αντάξιοι τής κληρονομίας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοτι αυτο για τους σλαβοφωνους ηταν ανεκαθεν γνωστο, τουλαχιστον στην Μακεδονια και δεν θα εξεπλητες κανεναν βορειοελλαδιτη αν του το ελεγες. Σλαβοφωνοι απο οσο ξερω υπαρχουν στους νομους Φλωρινης, Καστοριας, Πελλης, Ημαθιας, Κιλκις, Σερρων (και Θεσσαλονικης και Δραμας ; για τους 2 τελευταιους δεν ειμαι σιγουρος.) Η πλειοψηφια τους εχει ελληνικη συνειδηση ενω η μειοψηφια που εχει σλαβικη συνειδηση, εντοπιζεται κυριως σε καποιους στους νομους Φλωρινης και Πελλης και σε μεγαλο ποσοστο αυτο εχει σχεση με καταστασεις της περιοδου 1916 - 1949.

Νομίζω οτι έχεις απόλυτο δικιο σε αυτο που λες ίσως σε όχι τοσο πολλες πολεις αλλα σίγουρα σε φλώρινα, Πελλα, Καστορια (Σε Σέρρες και Δράμα υπάρχουν πολλοι με αισθηματα φιλικα υπερ των Βουλγαρων). Οι κατοικοι αυτοι ειναι ολοι κατοικοι ορεινων χωριων απομακρισμενων απο τα αστικα κεντρα πολλοι απο αυτους με συγγενεις στα Σκοπια ή Βουλγαρια. Ενα μεγαλο ποσοστο κυρίως οι μεγαλυτεροι σε ηλικια μιλανε μεταξυ τους μια διαλεκτο (Ντοπια τα ονομαζουν) η οποια μοιαζει παρα πολυ με τα σλαβικα.

Σε αυτο το σημειο που φτασαμε παντως αν το Σκοπια ονομαστουν ΣλαβοΜακεδονια η κάτι τετοιο θα πρεπει να ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Αυτο το Macedonia παντως δεν το αντεχω με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...