Προς το περιεχόμενο

Μια διαφορετική προσέγγιση του Μακεδονικού


Rising1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που σου λέω, είναι ότι πρέπει μεν να εναντιωθούμε στον εθνικισμό & την προπαγάνδα των σκοπιανών, αλλά μιλώντας ισορροπημένα και όχι να λέμε ακρότητες.

 

ακρότητα είναι αυτό που λέω περί δημοψηφισμάτος;Ακρότητα θα ταν να λεγα να μπούμε μέσα.Μέσα από το δημοψήφισμα που προτείνω αναγκαονται να συμμορφωθούν εκτός και αν δε θέλουν να μπουν στην ΕΕ η στο νΑΤΟ.Ο Ντε Γκολ είχε απαγορέψει στους Αγγλους να μπουν ως Great Britain με τη δικαιολογία ότι έχει και αυτός βρετάννη .Μπες στην ιστοσελίδα του Ευρωκοινοβουλιου να δεις πως αναφέρονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν έγινε ακριβώς αυτό.Αν εσένα πχ το Σουρινάμ με την Ονδούρα είχαν εδαφικές διαφορές θα σε νοιαζε;οχι ε και αυτούς δεν τους νοιάζει.Απλά έχουμε ακόμα ως όπλα το βέτο.Και το σημαντικότερο να μην γίνονταν επενδύσεις στη γείτονα από Ελληνες κεφαλαιοκράτες.Γιατί τα λεφτά δε πήγαν σε σένα και σε μένα αλλά στους ίδιους.

 

Οι κεφαλαιοκράτες σε μαράνανε πάλι. Τις μεγαλύτερες επενδύσεις στα Σκόπια τις έχουν πραγματοποιήσει κρατικές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Omnislash, αυτά που έγραψα αποσκοπούσαν στο να εκθέσω μία διαφορετική από την -κατά τα φαινόμενα- επικρατούσα οπτική πάνω στο ζήτημα της ονομασίας της γειτονικής χώρας. Η αναφορά μου περί "εθνικιστικού όχλου" δεν έγινε για να προσβάλλω τα πατριωτικά αισθήματα τα δικά σου ή άλλων συμπολιτών μας. Έγινε για να δείξω ότι η διπλωματία των διεθνών σχέσεων είναι πολύ ευαίσθητο ζήτημα για να καθορίζεται από ιδεολογίες περί "εθνικών δικαίων" και περί "εθνικής αλήθειας". Απαιτεί νηφαλιότητα σκέψης, η οποία θα πρέπει να αρχίσει πρώτα από τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η συζήτηση εντός των συνόρων μας. Καθρέφτης δε αυτής είναι η θέση μας για το ζήτημα στα διεθνή φόρα.

Με βάση αυτή τη συλλογιστική θεωρώ, το λιγότερο, άστοχο το ερώτημά σου για το αν πήγα στο Ροστόκ. Είναι ξεπερασμένης λογικής, και αισθητικής, η σύνδεση της όποιας "διαφορετικής" άποψης με την αριστερά, ή την άκρα αριστερά κατά την άποψη κάποιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DaVinci ενδιαφέρον το θέμα που έθιξες περί των "προδοτών" στα ερωτήματα περί εθνκισιμού των Σκοπίων και της λύσης που έθεσα για το ζήτημα αυτό έχεις να προσθέσεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DaVinci ενδιαφέρον το θέμα που έθιξες περί των "προδοτών" στα ερωτήματα περί εθνκισιμού των Σκοπίων και της λύσης που έθεσα για το ζήτημα αυτό έχεις να προσθέσεις κάτι;

Πρώτα απ' όλα, εγώ δεν μίλησα για προδότες και δεν καταλαβαίνω από πού προέκυψε αυτό.

Επί της ουσίας:

Ερώτηση 1.Οι Σκοπιανοί είναι εθνικστές;Ναι είναι πρώτο κόμμα το υπερεθνικιστικό και συγκυβερνάνε οι κεντρώοι σχηματισμοί.Αρα αν έχεις έναν γείτονα επιθετικό γίνεσαι και συ

Δεκτό το ότι υπήρχε στην πΓΔΜ, και εξακολουθεί να υπάρχει και μετά τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας, έντονος εθνικισμός και αλυτρωτισμός σε βάρος περιοχών της Ελλάδας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνουμε κι εμείς το ίδιο θορυβώδεις - κι ενίοτε γραφικοί- με τους γείτονές μας. Σε καμία διεθνή αντιπαράθεση, ποτέ στην ιστορία, πουθενά στον κόσμο, οι διεθνείς αντιπαραθέσεις δεν λύθηκαν με τέτοιο τρόπο. Η ενίσχυση της διαπραγματευτικής θέσης κάθε χώρας γίνεται με συγκεκριμένα μέσα: ανάληψη διπλωματικών πρωτοβουλιών και αναζήτηση ανάλογων ερεισμάτων, αύξηση της οικονομικής επιρροής, δημόσιες σχέσεις απέναντι σε ΜΜΕ και think tanks και ενίσχυση της αποτρεπτικής ισχύος των ενόπλων δυνάμεων. Όλα τα άλλα (συλλαλητήρια στο εσωτερικό της χώρας, σλόγκαν, εκκλήσεις προς τους γείτονες και όλους τους ξένους "να μάθουν ιστορία", στάμπες πάνω στο λογαριασμό της ΔΕΗ κ.ο.κ.) είναι αποκλειστικά και μόνο για εσωτερική κατανάλωση και δεν βοηθούν σε τίποτα. Αντιθέτως, στην περίπτωσή μας, ώθησαν πολλούς τρίτους παρατηρητές στην λογική λήψης "ίσων" αποστάσεων απέναντι στην Ελλάδα και στην πΓΔΜ και μετατροπής του προβλήματος σε διμερές Ελλάδας-πΓΔΜ ( εξ ου και η άποψη που επικρατεί πλέον: "Ας την λέει η Ελλάδα όπως θέλει, εμείς θα την λέμε όπως αυτοί αυτοπροσδιορίζονται). Αρκεί κάποιος να ανατρέξει στα σχετικά - καθόλου κολακευτικά για τη χώρα μας- δημοσιεύματα του διεθνούς τύπου πάνω στο θέμα για να βγάλει μόνος του συμπεράσματα.

Ερώτηση 2.Πες μου τραγουδάκι των ειδικών δυνάμεων που να ανφέρεατι στο Μοναστήρι;Κανένα .Το Αρς μαρσ Σολουν ντας το τραγουδάνε στις ειδικές δυναμεις.Ξέρεις τι σημαίνει;1,2 η Θεσσαλονίκη είναι δική μας.Εσύ έχεις δημοτικά τραγούδια για αλύτρωτες πατρίδες στη Βαρδάρσκα;Aυτοί έχουν.

Είναι γεγονός ότι οι Σλάβοι, τόσο της Βουλγαρίας όσο και της πΓΔΜ ουδέποτε "χώνεψαν" το γεγονός ότι έχασαν τα εδάφη που συγκροτούν τα ελληνικά τμήματα της Μακεδονίας και της Θράκης κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αρχικά, και έως τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, να προσπαθήσουν να ανατρέψουν αυτή την απώλεια ακόμα και με στρατιωτικά μέσα, και στη συνέχεια - ανάλογα και με τις διεθνείς συγκυρίες - να προσπαθούν να δημιουργήσουν αλυτρωτική προπαγάνδα στο εσωτερικό τους και μειονοτικά ζητήματα στην Ελλάδα. Η ιστορία του Α' και του Β' Παγκοσμίου Πολέμου απέδειξαν ένα πράγμα: η Ελλάδα κατόρθωσε να κατοχυρώσει την κυριαρχία της στα εδάφη αυτά όχι γιατί υπήρχαν "εθνικά και προαιώνια δίκαια " της Ελλάδας στην περιοχή, αλλά γιατί κατόρθωσε να εντάξει την περιοχή στο πλαίσιο διεθνούς ασφάλειας που απαιτούνταν, να κάνει τις ανάλογες συμμαχίες και να περιφρουρήσει την εδαφική ακεραιότητα όταν χρειάστηκε. Τεράστιας σημασίας ήταν και η πολιτική αφομοίωσης των σλαβόφωνων πληθυσμών που εφάρμοσε το ελληνικό κράτος. Σ' αυτήν την περίπτωση το εκπαιδευτικό σύστημα έπαιξε πολύ σπουδαίο ρόλο, με την ουσιώδη όμως διαφορά ότι αντικείμενο της κρατικής προπαγάνδας ήταν οι ίδιοι οι σλαβόφωνοι της Μακεδονίας και όχι π.χ. οι Κρητικοί, οι νησιώτες ή οι Πελοποννήσιοι. Σε πλήρη αντίθεση με τα "σεμινάρια" περί ελληνικότητας της Μακεδονίας που εφαρμόστηκαν τη δεκαετία του '90 στα σχολεία μας.

Ερώτηση 3.Εχεις κανά χάρτη που να δείχνει τους γιυτοσκοπιανούς (επίτηδες το λέω να σε πικαρω ) ως μέρος της Ελλαδας;Αυτόί έχουν.τα geocities είναι γεμάτα*

Όχι, αλλά έχω φωτό με την μισή Τουρκία να είναι "βαμμένη" ελληνική και διάφορα ανάλογα. Μήπως, συμπεριφερόμενοι με τέτοιο τρόπο είμαστε κι εμείς "γύφτοι"; Ο καθένας με το εθνικό του απωθημένο ( και ενδόμυχο πόθο).

Με αυτά σου αποδεινύω πως ο λαός αυτός είανι ιμπεριαλιστής και όχι εθνικιστής.Αν και θα θελα να μου δώσεις και το δικό σου ορισμό γι αυτή την κουτσουρεμένη λέξη

Ας αφήσουμε το παιχνίδι με τις λέξεις κατά μέρος. Η συμπεριφορά τους δεν διαφοροποιείται καθόλου από την συμπεριφορά των άλλων νεοπαγών κρατών της Βαλκανικής - συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας κατά τον 19ο αιώνα. Το διακύβευμα για εμάς είναι πώς θα καταφέρουμε να εντάξουμε αυτήν την χώρα σε ένα τέτοιο πλαίσιο στρατηγικής ασφάλειας που να εξασφαλίζονται τα συμφέροντά μας. Ένα σημαντικό βήμα έγινε με την διείσδυση των ελληνικών επιχειρήσεων και την αύξηση των αντίστοιχων επενδύσεων στη χώρα τους. Τώρα πια η ευημερία τους εξαρτάται πολύ περισσότερο από τον απλό έλεγχο του λιμανιού της Θεσσαλονίκης που πολλοί απ' αυτούς επιδιώκουν. Ανάλογη σημασία θα έχει και ο ευρωπαϊκός προσανατολισμός τους και η ένταξή τους στις στρατιωτικές δομές του ΝΑΤΟ.

Συνείζοντας.Σε ποια γλώσσα έγρεψε ο Αριστοτέλης;ελληνικά;ο Αλέξανδρος (α εσείς τον λέτε Αλέκο γι αυτό σου κανω και σημείωση) σε τι γλώσσατι έγραψε στην πλάκα;σε ελληνικά.Ο Αλέξανδρος ο Α που γράφει και ο Ηρόδοτοςγιατί ειδοποιησε τους Ελληνες στη Σαλαμίνα;

Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν αφαιρεί το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού ενός λαού που ζει από πριν το Μεσαίωνα στην Μακεδονία, ειδικά όταν το επίσημο ελληνικό κράτος αναγνώριζε σε αυτούς την επίμαχη ονομασία ήδη από δεκαετίες.

Κάθε παρειτέρω διερυνση της ΕΕ και του νΑΤΟ θα αποφασίζεται με δημοψήφισμα του ελληνικού λαού;

Ήδη η Γαλλία έχει δεσμευτεί ότι θα κάνει δημοψήφισμα για να επικυρώσει την ένταξη της Τουρκίας στην Ε.Ε. (όταν - κι αν - γίνει). Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι, αλλά προσωπικά συμφωνώ με την ιδέα διενέργειας δημοψηφισμάτων, αρκεί αυτά να επικεντρώνονται στην ουσία του υπό έγκριση ή απόρριψη ζητήματος και να μην γίνονται διαγωνισμός ανάδειξης του καλύτερου πατριώτη. Το πώς αυτό θα εξασφαλισθεί είναι μεγάλο θέμα. Αλλά δεν είναι της παρούσης.

μου φαίνεται αυτή η φάση εμένα προσωπικά σαν να μου λέει κάποιος, "κοίτα θα σου βιάσουμε τη γκόμενα αλλά μπορείς να παίρνεις μάτι".Γι αυτό.Ε προτιμώ να μη μου τη βιάσουν

Αν και θεωρώ ότι δεν αξίζει καν να σχολιάσω το συγκεκριμένο παράδειγμα, καλό είναι να αποφεύγουμε υπερβολικές και - από κάθε άποψη - κακόγουστες αναφορές.

 

Ελπίζω με τα επιχειρήματά μου να πρόσφερα στην συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνουμε κι εμείς το ίδιο θορυβώδεις - κι ενίοτε γραφικοί- με τους γείτονές μας. Σε καμία διεθνή αντιπαράθεση, ποτέ στην ιστορία, πουθενά στον κόσμο, οι διεθνείς αντιπαραθέσεις δεν λύθηκαν με τέτοιο τρόπο.

 

Οχι ποτέ.Το 39 βλέποντας οι σύμμαχοι το Χίτλερ να μπαίνει στην Πολωνία )αφού είχε προσαρτήσει Αυστρία) έπρεπε να τον άφηναν να την καταλαμβανε και να προσπαθούσαν να τον πείσουν ότι αυτό που κάνει δεν είναι πρέπον!Και ξέρεις ότι θα τρωγες στρούντελ αντί για χάμπουργκερ.

 

Επιπλέον έπρεπε να χαμε αφήσει τους Ιταλούς να περάσουν το 40 να μην πολεμούσαμε βρε παιδί μου να τπυς αφήναμε να περάσουν.Α ξέχασα αυτοί ήταν φασίστες οπότε έπρεπε να πολεμήσουμε.Σορρυ παράλειψη δική μου

 

εξ ου και η άποψη που επικρατεί πλέον: "Ας την λέει η Ελλάδα όπως θέλει, εμείς θα την λέμε όπως αυτοί αυτοπροσδιορίζονται

 

ναι κοίτα εγώ μπρεί να προσδιoρίζoμαi ως νταβάς του insomnia εσύ θα με λες έτσι αφού θίγεσαι με το συγκεκριμένο nick;

 

Ερώτηση 2

 

μου λες τι κάναμε εμείς και παραδέχεσαι ότι οι Σκοπιανοί έχουν αλυτρωτικές τάσεις.Αρα εμείς πρέπει να προστατευτούμε.Και δεν ήταν αφομοιωση εξελληνισμός πολλές φορές βιαιος ήταν.

 

Όχι, αλλά έχω φωτό με την μισή Τουρκία να είναι "βαμμένη" ελληνική και διάφορα ανάλογα. Μήπως, συμπεριφερόμενοι με τέτοιο τρόπο είμαστε κι εμείς "γύφτοι";

 

Μιλάμε για τα Σκόπια.Η περιοχή αυτή μέχρι το 40 ονομαζόταν Βαρντασκα δεν μπορεί όποτε του στρίβει του καθενός να λέγεται 'Μακεδόνας"

 

Το διακύβευμα για εμάς είναι πώς θα καταφέρουμε να εντάξουμε αυτήν την χώρα σε ένα τέτοιο πλαίσιο στρατηγικής ασφάλειας που να εξασφαλίζονται τα συμφέροντά μας.

 

Εντάξει λες και μιλαώ με τον εκπροσωπο του ΥΠΕΞ.Τα ίδια λέει και αυτός.Ρε συ τον μεροκαματιάρη υπάλληλο supermarket τι τον νοιάζει οι επενδύσεις που γίναν στα Σκόπια;Πλουτισε από αυτές;Πήραν μήπως Ελληνες εργαζόμενους για να τις κάνουν η χρησιμοποιησαν ντόπιους;Συμφέροντα των ελληνικών επιχειρησεων θες να πεις και όχι συμφέροντα του ελληνικού λαού.Υπ οψιν μη μου αρδιάσεις καμια οικονομική μελέτη που να δείχνει πως πλουτισαμε σαν λαός

 

ειδικά όταν το επίσημο ελληνικό κράτος αναγνώριζε σε αυτούς την επίμαχη ονομασία ήδη από δεκαετίες.

 

Την ονομασία της επαρχίας αναγνώρισε.

 

αρκεί αυτά να επικεντρώνονται στην ουσία του υπό έγκριση ή απόρριψη ζητήματος και να μην γίνονται διαγωνισμός ανάδειξης του καλύτερου πατριώτη.

 

Καταρχήν συμφωνούμε πως είναι ένα θέμα που άπτεται της προσοχής των περισσοτέρων Ελλήνων;Οπότε ένα δημοψήφισμα τους αφορά όλους.Τώρα το πως θα ψηφίσει ο καθένας καρφάκι δε μου καίγεται.

 

Εθνολογικά να το πάρεις οι Τσετσένοι , οι Βάσκοι ,οι κστιγιάνοι ,οι Καταλανοί , οι Φλαμανδοί που διεκδικούντ την ανεξαρτησία τους ζούσαν σε αυτές τις περιοχές και χρησιμοποουσαν αυτές τις γλώσσες από αρχαιοτάτων χρόνων.Τα αρχαιά "Μακεδονικά" έχουν τερτια διαφορά από τα σύγχρονα.

 

Εμένα με εκνευρίζει που θεωρούμε τα Σκοπια ως Τουρκία.Αυτοί μας έχουν αναγκη όχι εμείς.Με δυο ΒΕΤΟ καθαρίσαμε την υπόθεση και αστους να κουρεύονται.Και ναι συμφωνώ πως όταν εμείς λειπουμε ας λέγονται όπως θέλουν αλλά όταν είμαστε εμείς θα λέγονται Βαρδασκα χωρίς να εμπεριέχεται στο όνομα παρωγο της λέξης Μακεδονία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Da Vinci Codec

 

Προ Omnislash Εποχή: λογικός, πολιτισμένος, με επιχειρήματα.

 

Μετά Omnislash Εποχή: κάφρος, ασυνάρτητος, με πομφόλυγες.

 

Εντελώς καλοπροαίρετα να σε προειδοποιήσω πως η επιλογή σου να συγχρωτισθείς με την απερισκεψία και την αλογία, αργά ή γρήγορα θα σε μεταμορφώσει προς το χειρότερο. Μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ...μεταξύ αυτών κι ο τρελός του χωριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μεταξύ αυτών κι ο τρελός του χωριού.

 

:shock:

 

ρατσιστή :mad: :-P

 

βασικά το όλο θέμα ξεκινά με τη σύγκρουση Κ.Β' και Βενιζέλου

 

για τη πορεία του Ελληνικού Στρατού.

 

[όταν έφτασε ο Ε.Λ. στη Θεσσαλονίκη ο βουλγαρικός στρατός ήταν σε απόσταση αναπνοής κτλπ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το όλο θέμα ξεκινά με τη σύγκρουση Κ.Β' και Βενιζέλου

 

Τσκ κάνεις λάθος ο Μιλο έδινε στο Μητσοτάκη τα Νότια Σκόπια αλλά ο γκαντέμης είπε όχι οπότε αυτού τα λάθη πληρώνουμε.

 

Και μια άλλη μαγκιά.Με απειλή πολέμου στα Σκόπια ψηφίζουν οι Ελληνες βουλευτες σε περίπτωση χρήσς του ονόματος "Μακεδονία " από τα Σκόπια.Οι Τούρκοι που σε μια νύχτα το έκαναν τι ήταν λαλάκες;Απλά περισσότερο πατριώτες.

 

Σε αντίθεση με τις δειλές και άσκοπες επιθέσεις φιλίας (που δυστυχώς από τη νομενκλατούρα του φορουμ θεωρούνται υπερβολικές γιατί έχουν συνηθίσει στα σαλόνια) εγώ προτείνω μια πιο δυναμική πολιτική.Και επαναλαμβαω άλλο Σκόπια άλλο Τουρκία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλέ μου φίλε Omnishlash, για χιλιοστή φορά (κι έχει ο Θεός) μπερδεύεις τη βούρτσα με τη χτένα, τον στείρο φονταμενταλιστικό πατριωτισμό με το έρμο προλεταριότατο και την πλέμπα, το μεγαλοϊδεατισμό και την πολεμοκαπηλία, το άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε και το βρε μελαχρινάκι με πότισες φαρμάκι, σε συνδυασμό με το θα κάνω ντου βρε πονηρή, με την εξωτερική πολιτική και τη διπλωματία.

 

Αχταρμάς από κατακάθια σκέψεις που δεν πρόλαβαν να αποκτήσουν ούτε καν μισή φυσαλίδα. Ακαταλόγιστο βέβαια. Τον μόνο που ουσιαστικά λυπάμαι είναι τον Da Vinci Codec, γιατί προφανώς δε γνώριζε κι αποφάσισε να ασχοληθεί με τη δέουσα σοβαρότητα.

 

Κι ανάμεσα στ' άλλα παίζει μόνιμα κι ο χαρακτήρας "παιδί του λαού", που σε αντίθεση με τη νομενκλατούρα του σαλονιού, έχει φάει πολλές παπάρες για να μπορεί να επιτεθεί στους εθνικούς οχθρούς με το ίδιο μένος που είχε ο Βασιλάκης Καΐλας όταν έπεφτε πιάτο με φασολάδα μπροστά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blueviper

 

Έχεις δίκιο, νομίζω ότι πήρα πολύ στα σοβαρά την συζήτηση. (Ξανα)διαβάζοντας το post μου σχημάτισα την εντύπωση ότι έκανα αγόρευση σε δημόσιο - λαϊκό δικαστήριο.:-? Στο κάτω κάτω στόχος μου δεν είναι να πείσω τους άλλους για την ορθότητα των απόψεών μου και να τους αλλάξω γνώμη, απλά να παρουσιάσω κάποιες σκέψεις μου πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά την πήρες τη συζήτηση...το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει αντίλογος σοβαρός από το συγκεκριμένο εκφραστή του νοητικού κυκεώνα, οπότε τα γράφεις και πάνε στο βρόντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε παιδιά για μένα τα πράγματα είναι απλά.Η ιστορία της Ελλάδος είναι εκπληκτική.Εχουμε τη ενδοξότερη ιστορία του κόσμου (και μην ακούσω για κινέζους κλπ .είχαν 300 οι κινέζοι).Είναι φυσικό λοιπόν κάποιοι να μας ζηλεύουν.Να θέλουν να πάρουν την ιστορία μας και να την αλλάξουν και όλα αυτά φυσικά και στο βωμό της παγκοσμιοποίησης.Οχι σύνορα οχι γλώσσα οχι ιστόρια.Τα ξέρουμε πλέον.Το μακεδονικό ζήτημα είναι ένας τρόπος για να χτυπήσουν την Ελλάδα και φυσικά την ιστορία της!Απλώς τα σκόπια είναι το μέσον για να πετύχουν κάποιοι τα παραπάνω!Πάντως όταν βλέπω αυτό το "Αλεξάνταρ Μακεντόνσκι" σκάω απο τα γέλια.χαχαχαχαχαχχ!Πάντως παλικάρια ρίξτε μια ματιά στο you tube και τα βίντεο που δημοσιεύουν κάποιοι εκπληκτικοί συμπατριώτες μας!Είναι άψογοι και κάνουν αγώνα για να ξέρει ο κόσμος την αλήθεια και την ιστορία της Ελλάδας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...