Προς το περιεχόμενο

Μια διαφορετική προσέγγιση του Μακεδονικού


Rising1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σημαντικός ο όρος Σλαβομακεδόνες που θα μπορούσε να λύσει τη διαφορά (δυστυχώς για εμάς, αλλά εδω που φτάσαν τα πράγματα...)

 

Nομιζω οτι την προταση να ονομαστουν "Σλαβομακεδονια" την ειχαν απορριψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αντικειμενικοτατο θα ελεγα το κειμενο σε βαθμο αηδιας.

Η καλυτερη προωθηση των ελληνικων θεσεων διεθνως απο ενα τοσο αποδεκτο και ανεξαρτητο site που θα μπορουσε να γινει.

 

θα μπορουσες να μας πεις σε τι ακριβως απο τα γραφομενα του site στηριζεις την εναντιοτητα του απεναντι στην Ελλαδα? Διοτι εγω δεν βρηκα κατι.

 

και κατι ασχετο με το κειμενο. Αν μου επιτρεπεις απο ποιο μερος της Ελλαδας εισαι και ποια ειναι η ηλικια σου?

Διοτι αυτο για τους σλαβοφωνους ηταν ανεκαθεν γνωστο, τουλαχιστον στην Μακεδονια και δεν θα εξεπλητες κανεναν βορειοελλαδιτη αν του το ελεγες. Σλαβοφωνοι απο οσο ξερω υπαρχουν στους νομους Φλωρινης, Καστοριας, Πελλης, Ημαθιας, Κιλκις, Σερρων (και Θεσσαλονικης και Δραμας ; για τους 2 τελευταιους δεν ειμαι σιγουρος.) Η πλειοψηφια τους εχει ελληνικη συνειδηση ενω η μειοψηφια που εχει σλαβικη συνειδηση, εντοπιζεται κυριως σε καποιους στους νομους Φλωρινης και Πελλης και σε μεγαλο ποσοστο αυτο εχει σχεση με καταστασεις της περιοδου 1916 - 1949.

 

 

Αυτό το ότι είναι αντικειμενικό μέχρι αηδίας είναι που είναι εις βάρος των ελληνικών θέσεων. Ορισμένες φορές η "ουδετερότητα" αποβαίνει σε βάρος κάποιου (εάν θέλεις μπορώ να σου αναφέρω ιστορικά παραδείγματα).

 

Δεν μπορεί να παρουσιάζει το θέμα ως διαφωνία της Ελλάδος με τη FYROM. Δηλαδή ότι και οι δύο από την πλευρά που παρουσιάζουν το θέμα έχουν κάποιο δίκιο. Τώρα εάν κάποιοι δεν ξέρουν ιστορία δεν φταίω εγώ.

 

Φυσικά και ήξερα ότι σε Φλώρινα και Πέλλα υπήρχαν Σλαβόφωνοι πληθυσμοί μέχρι και το 1950 και ότι μέχρι και λίγο μετά τους Βαλκανικούς πολέμους υπήρχαν στην Μακεδονία και στη Θράκη υπήρχαν 1 εκατομύριο Σλάβοι και Βούλγαροι αλλά εγώ μιλάω για το σήμερα. Πραγματικά ήταν κάτι που δεν το ήξερα (έαν υπάρχει δηλαδή).

 

Ούτε επίσης πιστεύω ότι μπορεί η Ελλάδα να απειληθεί άμεσα από αυτές τις χώρες. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί όποιος θέλει να διεστρεβλώνει την ιστορική αλήθεια, για να έχουν οι ψευτοκουλτουριάρηδες την ησυχία τους.

 

 

Επίσης από ορισμένους γραφικούς έχω ακούσει ότι οι Έλληνες μαθαίνουν λάθος την ιστορία τους. Όποιος το πιστεύει αυτό ας πει παραδείγματα και ποιά είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης από ορισμένους γραφικούς έχω ακούσει ότι οι Έλληνες μαθαίνουν λάθος την ιστορία τους. Όποιος το πιστεύει αυτό ας πει παραδείγματα και ποιά είναι η αλήθεια.

 

Όπως και όλοι οι λαοί στον κόσμο, έτσι και εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1401485'']Nομιζω οτι την προταση να ονομαστουν "Σλαβομακεδονια" την ειχαν απορριψει.

 

Δεν είχε αρέσει ούτε σε μας αν θυμάμαι καλά... τόσο πολύ μας έκοβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρυφό σχολειό πχ.

 

 

Επιτέλους ακούω κάτι που δεν είναι γενικολογία.

 

Τι εννοείς λέγοντας για το κρυφό σχολείο;

Tο ότι οι "μορφωμένοι" την περίοδο της τουρκοκρατία ήταν κυρίως οι κληρικοί είναι πασίγνωστο. Όπως και ότι τα σχολεία λειτουργούσαν με τη βοήθεια της εκκλησίας. Και φυσικά κάτι που δεν ξέρει ο κόσμος είναι το ότι δεν χάσαμε τη Μακεδονία το οφείλουμε σε μεγάλο μέρος και στην εκκλησία κατά την περίοδο 1900-1914. Όπως επίσης γνωστό είναι ότι πολλά μοναστήρια λειτουργούσαν και σαν σχολεία την περίοδο 1500-1800.

 

Επιτέλους ακούω κάτι που δεν είναι γενικολογία.

 

Τι εννοείς λέγοντας για το κρυφό σχολείο;

Tο ότι οι "μορφωμένοι" την περίοδο της τουρκοκρατία ήταν κυρίως οι κληρικοί είναι πασίγνωστο. Όπως και ότι τα σχολεία λειτουργούσαν με τη βοήθεια της εκκλησίας. Και φυσικά κάτι που δεν ξέρει ο κόσμος είναι το ότι δεν χάσαμε τη Μακεδονία το οφείλουμε σε μεγάλο μέρος και στην εκκλησία κατά την περίοδο 1900-1914. Όπως επίσης γνωστό είναι ότι πολλά μοναστήρια λειτουργούσαν και σαν σχολεία την περίοδο 1500-1800.

 

Ακούω άλλο ή μέχρι εδώ είμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Ακούω άλλο ή μέχρι εδώ είμαστε;

Check your facts first.

 

Η σοβαρή ιστοριογραφία δεν μιλάει για τέτοια πράγματα. Δεν υπάρχουν ντοκουμέντα. Βλ. Το κρυφό σχολειό. Το χρονικό ενός μύθου, του Άλκη Αγγέλου. Για quick reference και άλλες βιβλιογραφικές παραπομπές: Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι (δεν τον αγαπάω ιδιαίτερα τον Ιό και το ύφος του, αλλά δεν θα βρεις πολλά mainstream media να μιλάνε γι' αυτά...).

 

Γενικά, η νεοελληνική συνείδηση είναι κατά μεγάλο μέρος μυθολογική. Αυτά που μαθαίνουμε δουλεύουν για εσωτερική κατανάλωση αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν είμαστε μόνοι μας στον κόσμο.

 

Είναι πολλά τα συστατικά της μυθολογίας.

 

Αν θέλω να αυξήσω τις αντιπάθειες μου στο Insomnia και να παραβιάσω λίγο και τους όρους χρήσης, μπορώ να σου πω κι άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ...μην χαλάτε την αυνανιστική εθνική μας αυταρέσκεια, ανατρέποντας αναφορές κι αξίες διαχρονικές.

 

Σε λίγο θα μας πείτε πως η επανάσταση δεν ξεκίνησε με την κραδαίνουσα ρομφαία του Παλαιών Πατρών Γερμανού! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ακούω κάτι που δεν είναι γενικολογία.

 

Τι εννοείς λέγοντας για το κρυφό σχολείο;

Tο ότι οι "μορφωμένοι" την περίοδο της τουρκοκρατία ήταν κυρίως οι κληρικοί είναι πασίγνωστο. Όπως και ότι τα σχολεία λειτουργούσαν με τη βοήθεια της εκκλησίας. Και φυσικά κάτι που δεν ξέρει ο κόσμος είναι το ότι δεν χάσαμε τη Μακεδονία το οφείλουμε σε μεγάλο μέρος και στην εκκλησία κατά την περίοδο 1900-1914. Όπως επίσης γνωστό είναι ότι πολλά μοναστήρια λειτουργούσαν και σαν σχολεία την περίοδο 1500-1800.

 

 

 

Ακούω άλλο ή μέχρι εδώ είμαστε;

 

Επίσης λειτουργούσαν και πάρα πολά κανονικά κοινοτικά σχολεία τα οποία προσπαθούσε να ελέγξει η εκκλησία και δεν επιθυμούσε τη διδασκαλία των φυσικών επιστημών. Και ο μύθος εδώ ακριβώς έγκειται, παρουσιάζει το "κρυφό" σχολειό ως το μόνο σχολείο. Στην πραγματικότητα η εκπαίδευση δεν ήταν κρυφή.

 

Toufa,

νομίζω πως ο πίνακας είναι του Ντελακρουά. Μικρή λεπτομέρεια, επί της ουσίας έχεις δίκιο.

Το κοίταξα πάλι και είχες δίκιο. Λάθος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένη μου αντίφαση/μύθος είναι αυτή της ελληνικής εκκλησίας. Ο νυν αρχιεπίσκοπος συχνά-πυκνά αναφέρεται υποτιμητικά στον άθεο διαφωτισμό και τη Δύση. Παραδόξως είναι η κεφαλή ενός οργανισμού που είναι δημιούργημα των βαυαρών και ενός διαφωτιστή, του Φαρμακίδη. Η ελληνική δε εκκλησία είχε κηρυχθεί από το Πατριαρχείο σχισματική λόγω εθνοφυλετισμού για περίπου 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...