Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως 40 λεπτα ειναι ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολλα για χοιρινη μπριζολα.

 

αναλογως τον φουρνο. ο δικος μου ειναι τελειως γτπ, εψηνα σχεδον 2 ωρες κεικ και στο τελος ηταν οριακα ψημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

P1040299.jpg

 

 

κότσια χοιρινά με πατάτε κουρκουμπίνια. (Πώς διάλο τις λένε αυτές τις μικρές πατατούλες; )

sous vide 389.000 ώρες και μετά 23 δευτερόλεπτα στο τηγάνι :mrgreen:

 

Χιχι, στην γάστρα, πρώτα μόνο τα κότσια πασαλειμένα με μουστάρδα και με μια σκελίδα σκόρδο το καθένα από κάτω, 30 λεπτά στους 250, άλλη μία ώρα στους 200, μετά προσθέτουμε πατάτε, μετά άλλη μιάμιση ώρα στους 180.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μαγείρεψα τίποτα χθες, αλλά ένα ευχαριστώ στον Τούφα και όλους όσους σπαμάρανε το sous vide στο thread, γιατί από περιέργεια παρήγγειλα ένα τέτοιο πιάτο χθες (pork με black pudding) και 'γλειφα τα δάχτυλα μου.

 

Ο μαλ@κας βέβαια, έψαξα να δω τι είναι το black pudding σήμερα. Δεν ξαναψάχνω ωραίο/νόστιμο πιάτο στο google.

 

Έβγαλα και φώτο αλλά επειδή το μαγαζί ήταν αγαπησιάρικο και αιστησιακό, ο φωτισμός ήταν ανάλογος και στη φωτογραφία δεν φαίνεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα είναι καλύτερα να μην ξέρεις πως φτιάχνονται :P Ειδικά τα λουκανικα..

Absolutely True.

 

Ήταν πολύ "αφρός" πάντως, δεν πίστευα ότι τόσο βαρύ υλικό μπορεί να γίνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P1040299.jpg

 

 

κότσια χοιρινά με πατάτε κουρκουμπίνια. (Πώς διάλο τις λένε αυτές τις μικρές πατατούλες; )

sous vide 389.000 ώρες και μετά 23 δευτερόλεπτα στο τηγάνι :mrgreen:

 

Χιχι, στην γάστρα, πρώτα μόνο τα κότσια πασαλειμένα με μουστάρδα και με μια σκελίδα σκόρδο το καθένα από κάτω, 30 λεπτά στους 250, άλλη μία ώρα στους 200, μετά προσθέτουμε πατάτε, μετά άλλη μιάμιση ώρα στους 180.

Βρες κοτσι με την πετσα την επομενη φορα, χαραζεις λιγο την πετσα με ενα κοπιδι και βαζεις αλατι να παει παντου και αν εχεις λιγο αγριοκυμινο (ειναι πιο ελαφρυ απο το κανονικο) Ψηστο στην αρχη δυνατα να κανει την πετσα γαματη και στο τελος σε χαμηλη φωτια για κανα 2ωρο.

 

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΥΦΑΚΙ ΚΥΡΙΕ, εγω τα λεγα και δεν με πιστευανε σαν αλλος λεβεντης και δες τι λεει ο αλλος απο κατω που μπραβο του που εφαγε και black pudding! (ποσο γαματο ετσι? εχω βρει εναν χασαπη που εχει ιρλανδεζικη και βαζει μεσα και λιγο κριθαρι και τα σπαει.

 

Absolutely True.

 

Ήταν πολύ "αφρός" πάντως, δεν πίστευα ότι τόσο βαρύ υλικό μπορεί να γίνει έτσι.

Πρεπει να δοκιμασεις και ισπανικη morcilla τωρα btw, εχει 3 τυπους εκει, μια με περιπου τον ιδιο τροπο με αγγλια, μια με ρυζι μεσα και μια που την ωριμαζουν και ειναι σαν chorizo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε Τουφ, μη θυμώνεις, πλακίτσα ήταν. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ φαγητό μαγειρεμένο έτσι, και δεν είμαι από τους τύπους που απορρίπτουν και κοροϊδεύουν κάτι χωρίς να το γνωρίσουν καλά.

 

Αλλά το "29 ώρες το κατσικάκι στους 68 βαθμούς" σηκώνει λίγο πλακίτσα από τον κοινό θνητό, δεν νομίζεις; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια που την ωριμαζουν και ειναι σαν chorizo.

Α ναι και chorizo δοκίμασα. Ξενέρωσα βέβαια όταν κατέβασαν το πιάτο και είδα ένα πιατάκι ίδιο με αυτό που βάζουν τα ξηροκάρπια μέσα (ίδιο όμως, καμία υπερβολή) αλλά από γεύση πάρα πολύ καλό.

 

Μου είπαν ότι αυτό το παίρνεις από delicatessen μόνο ή θα το βρω και σε κανα ταπεινό Tesco / Marks & Spencer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται και σε 8 ρε συ, πειραματισμους κανω τωρα.

Τελευταια φορα που εκανα πανσετα για φιλους κατω, ηταν για 9 ωρες στον φουρνο και ελιωνε στο στομα. Μερικα πραγματα θελουν τον χρονο τους. Αλλα κομματια θελουν λεπτα αλλα θελουν ωρες γιατι δεν κανουν την ιδια δουλεια στο ζωο. Οπως και θελουν αλλο χρονο αναλογως τον τροπο μαγειρεματος. Το αργα και χαμηλα στο θεμα ψησιματος το κανουμε στα (καποτε πολυ φτηνα) κομματια που κανουν πολυ δουλεια για να γινουν λουκουμια.

Πχ για το sous vide, αναλογως το ποσο χοντρη ειναι η φετα κρεατος που εχεις και τι βαθμο παστεριωσης θες, εχει αλλο χρονο μαγειρεματος.

Παρε το coq au vin που ακουγεται η γαματη γκλαμουρατη συνταγη στους πιο πολλους. Καποτε ηταν κοκορας, και ηταν ο γερος κοκορας που δεν εκανε πλεον την δουλεια του, οχι τα κοκορια που τα εχουν για φαγητο τωρα (τωρα τους κοβουν τ'απαυτα για να γινει πιο καλο το κρεας τους). Βαζανε τον κοκορα σε ενα τσουκαλι, οτι λαχανικα ειχανε, το πιο φτηνο κρασι και μερικα κομματια παστο χοιρινο (μπεικο) στην φωτια το πρωι, δουλευανε μεχρι το βραδυ στα χωραφια, και το φαγητο στο τελος ηταν πιο καλο απο οτιδηποτε λογω του τροπου μαγειρεματος (συνδετικος ιστος + χρονος+ χαμηλη φωτια = κολλαγονο= γλυφεις το πιατο)

Το στηθος του αρνιου ειναι κατι σαν και αυτο, σκληρο αν μαγειρευτει γρηγορα, λουκουμι οταν το κανεις στον φουρνο. Εγω το παιρνα και πιο παλια, το εβαζα κανα 2ωρο στον φουρνο και στο τελος το εβαζα σε πολυ δυνατο για να γινει τραγανη η πετσα.

 

Α ναι και chorizo δοκίμασα. Ξενέρωσα βέβαια όταν κατέβασαν το πιάτο και είδα ένα πιατάκι ίδιο με αυτό που βάζουν τα ξηροκάρπια μέσα (ίδιο όμως, καμία υπερβολή) αλλά από γεύση πάρα πολύ καλό.

 

Μου είπαν ότι αυτό το παίρνεις από delicatessen μόνο ή θα το βρω και σε κανα ταπεινό Tesco / Marks & Spencer?

Εχουν και τα super market, αναλογως για τι το θες (μαγειρεμα ή να το φας ωμο) Εμας το μικρο m&s της γειτονιας εχει και απο τα 2. Οσο για το πιατο που στο εφεραν, ειμαι σιγουρος οτι ηταν το κλασσικο πηλινο καφε πιατο? Σαν κεσες απο γιαουρτι αλλα σε πιο μικρο.

Αν παρεις παντως για μαγειρεμα, http://www.spanishfoodworld.co.uk/cookbook/spanish-tapas-recipes/chorizo-cider παρε και ψωμι γιατι θα χρειαστει στο τελος απο την παπαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε Τουφ, μη θυμώνεις, πλακίτσα ήταν. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ φαγητό μαγειρεμένο έτσι, και δεν είμαι από τους τύπους που απορρίπτουν και κοροϊδεύουν κάτι χωρίς να το γνωρίσουν καλά.

 

Αλλά το "29 ώρες το κατσικάκι στους 68 βαθμούς" σηκώνει λίγο πλακίτσα από τον κοινό θνητό, δεν νομίζεις; :-)

Πρωτα απο ολα, ολοι κοινοι θνητοι ειμαστε εδω. Δεν νομιζω να εχουμε τρον Μαμαλακη αναμεσα μας.. δευτερον το μαγειρεμα για πολλες ωρες ειναι πλεον στην μοδα. Εχει πολλες τετοιες συνταγες στο ιντερνετ και πλεον υπαρχει τετοια ταση..

Εννοειται οτι ειναι γκουρμεδια. Εκτοε απο το οτι καις τον φουρνο 10 ωρες καο θα ηδη μας κυνηγαει η δεη με τα δικανα. Αν εχεις οικογενεια τι θα ους πεις; περιμενετε κανα 10ωρο να γινει το φαι; :devil: :devil: πρωτα θα σε σκοτωσουν. Μετα θα γινει το φαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα, ολοι κοινοι θνητοι ειμαστε εδω. Δεν νομιζω να εχουμε τρον Μαμαλακη αναμεσα μας.. δευτερον το μαγειρεμα για πολλες ωρες ειναι πλεον στην μοδα. Εχει πολλες τετοιες συνταγες στο ιντερνετ και πλεον υπαρχει τετοια ταση..

Εννοειται οτι ειναι γκουρμεδια. Εκτοε απο το οτι καις τον φουρνο 10 ωρες καο θα ηδη μας κυνηγαει η δεη με τα δικανα. Αν εχεις οικογενεια τι θα ους πεις; περιμενετε κανα 10ωρο να γινει το φαι; :devil: :devil: πρωτα θα σε σκοτωσουν. Μετα θα γινει το φαι.

 

αρχισαμε παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις που θα τιμωρειτε και η προνοητικοτητα σε λιγο καιρο.

 

Εμενα με ενοχλουν οι ασχετοι που το παιζουν σχετικοι. Τιποτα αλλο. Ειδικα οταν παλιοτερα ειχαν παρει σβαρνα το φορουμ και ελεγαν την αποψη τους για διαφορα πχ ιστορικα και ηταν και εκει αχρηστοι και ασχετοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, αντιλαμβανομαι οτι κατι τετοια εντυπωσιακα καλυπτπυν ουσιαστικα την ασχετιλα.. αλλα μηπως καταντα λιγο βαρετο;

 

η απλα ξερουμε να κοβουμε και κανα κρεμμυδι και ειπαμε να ψαξουμε και κατι πιο δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...