Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγραψα: "αλλά αν δε ζεις στο Ελλάδα που γενικά έχουμε θέμα, πάρτο.". Άρα συμφωνώ πως είναι ακριβό για κάποιον που ζει με τον κατώτερο μισθό στην Ελλάδα (αλλά και με τον κατώτερο μισθό στην Αμερική να ζει, πάλι ακριβό είναι).

 

Συμφωνώ πως είναι γενικά ακριβό σαν συσκευή, αλλά οι μεγάλες τιμές συγκριτικά με τον φούρνο δικαιολογούνται αν σκεφτείς πως οι φούρνοι παράγονται ανά δεκάδες χιλιάδες ενώ τα sous vide ανά εκατοντάδες. Οι μικρές παραγωγές έχουν πάντα μεγαλύτερα κόστη.

 

Εγώ αν είχα δίλημμα φούρνο ή sous vide, χωρίς δεύτερη σκέψη θα επέλεγα sous vide. Πριν πεταχτεί κανένας έξυπνος, μπορείς να αγοράσεις μόνο τα μάτια γκαζιού με 25 ευρώ.

 

το sous vide δεν ψηνει κεικ! :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το sous vide δεν ψηνει κεικ! :ph34r:

Ναι, γιαυτό μίλησα για μένα, εγώ δε ψήνω κείκ και γενικά δεν είμαι φαν των γλυκών.

Θα έχω ένα θέμα με τα σφολιατοειδή αλλά το θυσιάζω για τις μαγικές στιγμές του sous vide.

 

Είπαμε, στο δίλημμα επιλέγεις το λιγότερο χειρότερο.

Εκτός αν είστε της άποψης του Φίοντορ που είχε γράψει πως "από τα δυο κακά, ο άνθρωπος θα επιλέξει το χειρότερο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιαυτό μίλησα για μένα, εγώ δε ψήνω κείκ και γενικά δεν είμαι φαν των γλυκών.

Θα έχω ένα θέμα με τα σφολιατοειδή αλλά το θυσιάζω για τις μαγικές στιγμές του sous vide.

 

Είπαμε, στο δίλημμα επιλέγεις το λιγότερο χειρότερο.

Εκτός αν είστε της άποψης του Φίοντορ που είχε γράψει πως "από τα δυο κακά, ο άνθρωπος θα επιλέξει το χειρότερο".

 

θελω να ταξω την ζωη μου στο baking :-D μπισκοτα, κεικ, brownies, πιτες, κρουασαν... :wub: :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χουμε γ@μήσει και έχει ψοφήσει 10 φορές με αυτό το sous vide ρε παιδιά....

Έλα ρε συ, κοίτα, είναι μέθοδος μαγειρικής. Είναι σαν να λέμε τηγάνισμα, βράσιμο, ψήσιμο. Που είναι το πρόβλημα με αυτά; Πουθενά, άρα γιατί είναι πρόβλημα το sous vide;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι δεν είναι μέθοδος μαγειρικής. Οτι το έχουμε ξεσκίσει έχω πει και απο την στιγμή που σε ολόκληρο το forum μόνο ο Toufas έχει τέτοιο μηχάνημα το μόνο που γίνεται είναι μια τρύπα καθώς κανένας άλλος δεν μπορεί να μαγειρέψει. Πήραμε αρκετές πληροφορίες και όπως ο φίλος που έγραψε πιο πριν, αν μας δοθεί η ευκαιρία ποτέ θα δοκιμάσουμε φαγητό μαγειρεμένο σε sous vide.

 

Ας επιστρέψουμε σε κανα φαγητάκι κανονικό που θα μπορούν να το κάνουν περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι δεν είναι μέθοδος μαγειρικής. Οτι το έχουμε ξεσκίσει έχω πει και απο την στιγμή που σε ολόκληρο το forum μόνο ο Toufas έχει τέτοιο μηχάνημα το μόνο που γίνεται είναι μια τρύπα καθώς κανένας άλλος δεν μπορεί να μαγειρέψει. Πήραμε αρκετές πληροφορίες και όπως ο φίλος που έγραψε πιο πριν, αν μας δοθεί η ευκαιρία ποτέ θα δοκιμάσουμε φαγητό μαγειρεμένο σε sous vide.

 

Ας επιστρέψουμε σε κανα φαγητάκι κανονικό που θα μπορούν να το κάνουν περισσότεροι.

Γιατί το λες αυτό; Όταν ήθελες να κάνεις τις τηγανιτές πατάτες, σπεύσαμε να βοηθήσουμε και ο Τούφας και εγώ.

Το να μιλάμε για sous vide δε κλέβει χώρο από άλλα πράγματα.

 

Λοιπόν, είχα μια σκέψη τώρα. Το είχα σκεφτεί και παλιότερα αλλά τώρα αναβίωσε.

 

Μέχρι πριν λίγο καιρό, ήθελα να φτιάξω ένα sous vide μόνος μου. Εγκατέλειψα την ιδέα επειδή δε μπορώ να βρω μερικά πράγματα.

 

Αν φτιάξω ένα sous vide με κόστος κάπου στα 120-150 ευρώ, ψήνεται κανένας από εδώ να το αγοράσει;

Φυσικά η τιμή θα είναι χαμηλή αλλά θέλω να μου κάνετε διαφήμιση.

 

Και επειδή θα είναι custom made, θα μπορώ να το εμπλουτίζω συχνά, δηλαδή σκέφτομαι να κάνω κάτι που δε το έχουν άλλες commercial συσκευές που έχω δει, αλλά αυτά είναι άλλη ιστορία.

 

Λοιπόν; Ψήνεστε;

Ή μάλλον, sous vidιάζεστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε κατηγόρησα οτι δεν ασχολείστε με τίποτε άλλο εκτός τους sous vide και με βοηθήσατε 10 φορές όχι μόνο μία. Απλά λέω οτι απο τα πχ 50 άτομα που το διαβάζουν το thread τα 5 ενδιαφέρονται για το sous vide και 1 έχει... Δεν λέω ενημερώθηκα και εγώ και έμαθα και 2 πράματα παραπάνω, απλά πιστεύω οτι έχει παραγίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε κατηγόρησα οτι δεν ασχολείστε με τίποτε άλλο εκτός τους sous vide και με βοηθήσατε 10 φορές όχι μόνο μία. Απλά λέω οτι απο τα πχ 50 άτομα που το διαβάζουν το thread τα 5 ενδιαφέρονται για το sous vide και 1 έχει... Δεν λέω ενημερώθηκα και εγώ και έμαθα και 2 πράματα παραπάνω, απλά πιστεύω οτι έχει παραγίνει....

Άρα πού είναι το κακό με το να μαθαίνουν αυτοί που ενδιαφέρονται για το sous vide;

Όπως συνήθως συμβαίνει, αυτοί που δεν ενδιαφέρονται, δε χρειάζεται να το διαβάζουν.

Ο καθένας μπορεί να ασχολείται με αυτά που τον ενδιαφέρουν.

 

Λοιπόν, ψήνεται κανένας να αγοράσει κανένα φτηνό sous vide;;;;;

Άντε να βγάλουμε και κανένα φράγκο στους χαλεπούς αυτούς καιρούς.

 

Αν θέλετε, θα το σχεδιάσουμε και παρέα, θα μου θέτετε προδιαγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε συ, κοίτα, είναι μέθοδος μαγειρικής. Είναι σαν να λέμε τηγάνισμα, βράσιμο, ψήσιμο. Που είναι το πρόβλημα με αυτά; Πουθενά, άρα γιατί είναι πρόβλημα το sous vide;

 

ε οσο να ναι καποιοι αδενες ζωτικης σημασιας εχουν αρχισει να μας πρηζονται. το πολυ το κυριε ελεισον το βαριεται κι ο παπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οσο να ναι καποιοι αδενες ζωτικης σημασιας εχουν αρχισει να μας πρηζονται. το πολυ το κυριε ελεισον το βαριεται κι ο παπας.

Πωπωωωωω, καλά δε ξαναμιλάω για sous vide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...