Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε συ Εύα, το αλάτι Ιμαλαίων το έτρωγα συνέχεια στο Αμέρικα γιατί μου είχαν πει πως δεν ανεβάζει την πίεση όσο το άλλο, αλλά δε μπορώ να πω πως καταλάβαινα διαφορά, και όχι μόνο εγώ, γενικά όσοι έχουν δοκιμάσει, εκτός αν το τρως ωμό σε σαλάτες και σε μικρές μπουκιές που να φαίνεται. Το να λες πως στο μαγείρεμα δίνει άλλη γεύση μου φαίνεται περίεργο ως απίθανο

 

 

κοιτα η αληθεια ειναι οτι στην σαλατα κανει την μεγαλη διαφορα. εκει δεν καταλαβενεις διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικό μπιφτέκι

 

άνοστη ντομάτα (αφού δεν είναι εποχής)

 

δεν την πιανουν ολοι.

 

Λοιπόν, αν παιχτεί ζήτημα ποτέ σε αυτό το θρεντ, φροντίστε να κάνετε ρηπόρτ γιατί αλλιώς δεν παίζει να 'μαι ξανά μέσα να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν παιχτεί ζήτημα ποτέ σε αυτό το θρεντ, φροντίστε να κάνετε ρηπόρτ γιατί αλλιώς δεν παίζει να 'μαι ξανά μέσα να το δω.

 

εγω δεν εβρισα στην σκεπαστη σου. απλα οταν την ειδα σκεφτηκα οτι με το 1/4 απ αυτη θα τεζαρα απο εκρηξη στομαχου (αν υπαρχει κατι τετοιο)λογο ποσοσητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εβρισα στην σκεπαστη σου. απλα οταν την ειδα σκεφτηκα οτι με το 1/4 απ αυτη θα τεζαρα απο εκρηξη στομαχου (αν υπαρχει κατι τετοιο)λογο ποσοσητας.

Άλλο αυτό ρε Εύα και άλλο αυτό:

 

Τώρα, στη γεύση, είμαι σίγουρος πως είναι ένα Ελληνικό μπιφτέκι, εξαιρετικά ψημένο, σκληρό, ξερό, με λιγωτικά πολύ τυρί, άνοστη ντομάτα (αφού δεν είναι εποχής) και πίτα που κάνει τη γεύση ακόμα πιο θολή.

Δηλαδή εκτός αν έκανε τελείως πλάκα, είναι τώρα το από πάνω σοβαρή περιγραφή-συμβουλή για σκεπαστή? Για σπιτική γιγαντιαίων διαστάσεων σκεπαστή?

 

Το επόμενο βήμα είναι να ποστάρω φώτο από μια τηγανάρα χοχλιούς μπουμπουριστούς και να μου λένε ότι έβαλα πολύ λάδι και θα βγουν άνοστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο αυτό ρε Εύα και άλλο αυτό:

 

 

Δηλαδή εκτός αν έκανε τελείως πλάκα, είναι τώρα το από πάνω σοβαρή περιγραφή-συμβουλή για σκεπαστή? Για σπιτική γιγαντιαίων διαστάσεων σκεπαστή?

 

Το επόμενο βήμα είναι να ποστάρω φώτο από μια τηγανάρα χοχλιούς μπουμπουριστούς και να μου λένε ότι έβαλα πολύ λάδι και θα βγουν άνοστοι.

 

νομιζω δεν εκανε πλακα. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε σεις παίδες; Δε καταλαβαίνω που κολλήσατε και γιατί έγινε τόσος ντόρος;

 

Αφού ποστάρετε τις φώτο σας σε κοινή θέα, σημαίνει πως δέχεστε κριτική, έτσι δεν είναι; Άρα είστε και προετοιμασμένοι για κακές κριτικές, που είναι το κακό; Άλλωστε, αφού σας άρεσε το φαγητό, τι σας νοιάζει τι είπε ο άλλος;

 

Δε σε καταλαβαίνω Λούσιφερ, τι πρόβλημα έχεις εσύ αν εμένα δε μου άρεσε το φαγητό όπως το έφτιαξες; Γιατί είναι κακό αυτό που έκανα και θύμωσες; Θες μόνο να σου λένε πως αυτό που έκανες είναι γαμάτο.

 

Εύα, πράγματι, όπως έγραψα, το αλάτι Ιμαλαίων το καταλαβαίνεις μόνο ωμό, εσύ όμως, έχω την εντύπωση πως έγραψες για μαγειρευτό. Εκεί είναι η ένστασή μου και αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι, απλά, όπως εσύ κριτικάρεις το δημιούργημα του Λούσιφερ ως τραγικό, έτσι και ο Λούσιφερ (και όχι μόνο αυτός) κριτικάρει την κριτική σου ως τραγική. Περιμένεις να σου πούνε όλοι ότι η κριτική σου είναι γαμάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδινα τα πάντα να είχα μισή πίτα απο του lucifer παρά κάτι γκουρμέ με αλάτι ιμαλαΐων. (παραμένει ακόμα αστείο, γιατί παίζει να το είχα πει στην τύχη μια φορά που κορόιδευα για τα αλάτια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσαμε με τα αλατια πάλι. Άντε και μια για την θερμική συμπεριφορά του χαλκού να στανιαρουμε.

 

Τεσπα αν και είμαι σκατα ας βάλω το βραδυνο μου εδώ και 3 βδομάδες περίπου:

Φρυγανιζουμε 2 φέτες ψωμί του τοστ

Έχουμε ανάψει το γκριλ

Βουτυρωνουμε το ψωμί και βάζουμε μερικές σταγόνες worchestire sauce, και απο πάνω βάζουμε αρκετες λεπτές φέτες τυρί που λιωνει καλά (cheddar Gouda Edam κασερι κλπ) και το χωνουμε κατω απο το γκριλ

 

Προσέχουμε να το βγάλουμε όταν θα έχει λιωσει όλο το τυρί και να μην το αφήσουμε πολυ ώρα απο κατω ώστε να μην αλλάξει υφή το τυρί.

 

Cheese on toast done

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

εγω δεν εβρισα στην σκεπαστη σου. απλα οταν την ειδα σκεφτηκα οτι με το 1/4 απ αυτη θα τεζαρα απο εκρηξη στομαχου (αν υπαρχει κατι τετοιο)λογο ποσοσητας.

eat-till-you-hate-yourself.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω ρε Τουφ, αυτό μας το έφκιανε μικρούς ο πατέρας ναουμ, στο χωριό, στον φούρνο της ξυλόσομπας. Ψωμί χωριάτικο ζυμωτό, λίγο με ένα αλουμινόχαρτο πάνω στην σόμπα να ψηθεί, βούτυρο/κασέρι (καμιά φορά έβαζε και λεπτή φέτα ντομάτα), και μετά στον φούρνο. Δεν έβαζε βέβαια αυτό το worchestire sauce. Γιατί διάλο ψήνει τόσο γαμάτα η ξυλόσομπα;

 

Τελικά ήταν τίγκα γκουρμεδιάρης ο πατέρας και δεν το ήξερε :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...