Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ζητησω και εγω την συμβολη και συμβουλη των πιο έμπειρων , θα ηθελα να φτιαξω ζύμη πίτσας . κάποια pro tips ; καποιες συμβουλες; και οχι μονο ως προς ζυμη αλλα και ως προς υλικά που θα μπουν στη πιτσα. Σας ευχαριστω!

 

(εχω ξαναφτιαξει καμια δεκαρια φορες απλα θα ηθελα να μαθω καποιο κολπακι ή να δω καποια συμβουλη απο πιο εμπειρους! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα ζητησω και εγω την συμβολη και συμβουλη των πιο έμπειρων , θα ηθελα να φτιαξω ζύμη πίτσας . κάποια pro tips ; καποιες συμβουλες; και οχι μονο ως προς ζυμη αλλα και ως προς υλικά που θα μπουν στη πιτσα. Σας ευχαριστω!

 

(εχω ξαναφτιαξει καμια δεκαρια φορες απλα θα ηθελα να μαθω καποιο κολπακι ή να δω καποια συμβουλη απο πιο εμπειρους! )

 

http://www.youtube.com/watch?v=MjuiazBz5Eo&feature=player_embedded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστω, απο το http://foodwishes.bl...ough-remix.html βρηκα και τη συνταγη:

 

 

2 oz whole wheat flour

16 oz all-purpose flour

*about 4 cups total

1/4 tsp dry active yeast

1 1/4 tsp salt

1/4 tsp sugar

2 tbsps olive oil

1 1/2 cups warm water, if possible, use bottled water as chlorinated water can retard the yeast growth

cornmeal as needed

Note: Rising times will vary based on the temperature. It should probably go at least 14 hours to develop enough gluten, but could take as long as 24 hours to double in size.

 

 

παρόλα αυτα θελει απο 14 μεχρι 24 ωρες για να φουσκωσει!!! Και το λεω αυτο γιατι υποθετω πως δε μπορω με τη παρουσα συνταγη να κανω κατι αλλο,εκτος κ αν μου δειχνεις το βιντεο ως προς τη τεχνικη! Αλλιως δεν μου ειναι ευκολα εφικτο να φτιαξω ζυμη απ τη προηγουμενη μερα,λογω χρονου,γι αυτο θελω να ασχοληθω πχ ενα συγκεκριμενο απογευμα ενα 2-3ωρο ας πουμε κι να φτιαξω για ...βραδυ! Σ ευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την ιδια συνταγή αλλά βάλε ενα ολοκληρο φακελάκι ξερή μαγια ή καλύτερα τα 3/4 αυτου και θα φουσκώσει σε 30'. Επίσης η παραπανω συνταγη φτιαχνει 2-3 πίτσες οποτε κανε τη μιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα φριτεζα για τηγανητες πατατες και θα ηθελα να μου πειτε:

 

1) Τι λάδι να χρησιμοποιησω οικονομικο/νοστιμο εχοντας υποψη οτι πρεπει καθε φορα να γεμιζω τη φριτεζα με 3 λιτρα. ( καλαμποκελαιο,ηλιελαιο...? )

 

2) Το ίδιο λάδι μεχρι πόσες φορές μπορω να το χρησιμοποιω για τηγανισμα και υπο ποιες συνθηκες πρέπει να αποθηκευεται για μελλοντική χρησιμοποιηση του?

 

1. Και τα δυο δεν έχουν θέμα ως προς τη μυρωδιά. Επίσης, μπορείς να βάλεις λίπος πάπιας που θα δώσει δυο σκάλες γεύσεις παραπάνω σε ότι φτιάξεις.

 

2. Το φιλτράρεις πολύ καλά, ίσως μέσα από τα φίλτρα του καφέ αφού κρυώσει. Αν το χρησιμοποιείς πάνω από τους 220, μόνο μια φορά, αν τηγανίζεις από 200 ως 220, μέχρι και 3-4 φορές, ανάλογα με το πόσο καθαρό φαίνεται στο μάτι. Δε πρέπει να μυρίζει άσχημα.

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την ιδια συνταγή αλλά βάλε ενα ολοκληρο φακελάκι ξερή μαγια ή καλύτερα τα 3/4 αυτου και θα φουσκώσει σε 30'. Επίσης η παραπανω συνταγη φτιαχνει 2-3 πίτσες οποτε κανε τη μιση.

 

Σ ευχαριστω! και απ οτι καταλαβα δεν θελουμε η ζύμη να κορδάρει ετσι δεν ειναι; θελουμε να ειναι κολλώδης ε; γιατι ακουσα που ειπε sticky αυτος αλλα δεν καταλαβα ακριβως πως το εννοουσε! σ ευχαριστω κ παλιιι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω! κατι τελευταιο οι ουγιές πως μετατρέπονται σε γραμμαρια; 1 ουγιά ειναι 30γραμμαρια ή κανω λαθος; ευχαριστω τα μάλλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εγω όταν την έκανα στηριχτηκα στο οτι θελει συνολικά 4 κουπες, δηλαδή 2 κουπες για τη μιση δόση, 3/4 κουπας ζεστό νερό, 1 σουπας λαδι, 3/4 απο το σακουλάκι της ξερής μαγιας, 1/8 ζαχαρη και 3/5 αλάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 oz = 28 γραμμαρια.

Σε συνταγες που παιζει ρολο η ακριβια μην χρησιμοποιειται κουπες, ειδικα στο αλευρι.

 

Αν χρησιμοποιήσει κάποιος μια κούπα και να έχει την ίδια για μέτρο σύγκρισης δεν είναι το ίδιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτη παντως:

http://www.youtube.com/watch?v=lz8HlqYn98Q

 

Αν χρησιμοποιήσει κάποιος μια κούπα και να έχει την ίδια για μέτρο σύγκρισης δεν είναι το ίδιο???

Το αλευρι λογω της μορφης του, πατικωνεται πολυ ευκολα. Αρα μια κουπα μπορει να εχει διαφορετικο βαρος αναλογα με το ποσο πατικωμενη ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Και τα δυο δεν έχουν θέμα ως προς τη μυρωδιά. Επίσης, μπορείς να βάλεις λίπος πάπιας που θα δώσει δυο σκάλες γεύσεις παραπάνω σε ότι φτιάξεις.

 

2. Το φιλτράρεις πολύ καλά, ίσως μέσα από τα φίλτρα του καφέ αφού κρυώσει. Αν το χρησιμοποιείς πάνω από τους 220, μόνο μια φορά, αν τηγανίζεις από 200 ως 220, μέχρι και 3-4 φορές, ανάλογα με το πόσο καθαρό φαίνεται στο μάτι. Δε πρέπει να μυρίζει άσχημα.

 

Καλή επιτυχία!

 

 

 

Thanks για τις απαντησεις

 

1) Καποιοι λενε οτι το καλαμποκελαιο τις κανει πιο τραγανες,ισχυει? Που βρίσκω λίπος πάπιας ?

 

2)Στους 190 τηγανιζψ(max της φριτεζας) Αν το αφησω το χρησιμοποιημενο λαδι, μεσα στη φριτέζα, μιας και ψιλοβαριεμαι τα καθαρισματα/φιλτραρισματα,υπάρχει πρόβλημα ? (μη δηλητηριαστουμε κιολας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντησεις

 

1) Καποιοι λενε οτι το καλαμποκελαιο τις κανει πιο τραγανες,ισχυει? Που βρίσκω λίπος πάπιας ?

 

2)Στους 190 τηγανιζψ(max της φριτεζας) Αν το αφησω το χρησιμοποιημενο λαδι, μεσα στη φριτέζα, μιας και ψιλοβαριεμαι τα καθαρισματα/φιλτραρισματα,υπάρχει πρόβλημα ? (μη δηλητηριαστουμε κιολας)

 

Αν θες να φας τραγανή πατάτα κάνε αυτό στο βιντεάκι

 

http://www.youtube.com/watch?v=hvTCJIpK65I

 

Θα βαρεθείς την ζωή σου αλλα αξίζει 100%. Εμένα εδώ τα παιδιά μου το είπανε και πραγματικά αν το κάνεις σωστά θα γίνουν φοβερές οι πατάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντησεις

 

1) Καποιοι λενε οτι το καλαμποκελαιο τις κανει πιο τραγανες,ισχυει? Που βρίσκω λίπος πάπιας ?

 

2)Στους 190 τηγανιζψ(max της φριτεζας) Αν το αφησω το χρησιμοποιημενο λαδι, μεσα στη φριτέζα, μιας και ψιλοβαριεμαι τα καθαρισματα/φιλτραρισματα,υπάρχει πρόβλημα ? (μη δηλητηριαστουμε κιολας)

 

1. Η τραγανότητα (φαντάζομαι μιλάς για τηγανιτές πατάτες) εξαρτάτε από πολλά πράγματα, αλλά ανάμεσα σε καλαμποκέλαιο και ηλιέλαιο δε θα βρεις διαφορά. Λίπος πάπιας θα βρεις σίγουρα εκεί που το πήρα και εγώ, το μαγαζί λέγεται πανδαισία και είναι στην Αγία Παρασκευή, στην Αγίου Ιωάννου. Πήρα με 30 ευρώ ένα μεγάλο δοχείο με λίπος πάπιας. Λίγο πιο φτηνό από ένα καλό ελαιόλαδο. Πριν αρκετές σελίδες είχα γράψει ένα μεγάλο ποστ για τηγανιτές πατάτες, βρες το αν δε βαριέσαι και ακολούθησε τις οδηγίες. Αν τις τηγανίσεις μόνο μια φορά δε θα είναι ούτε κατά διάνοια αυτό που θες να κάνεις.

 

2. Δώσε λίνκ της φριτέζας, Αν αφήνεις το λάδι μέσα στη φριτέζα, θα συσσωρεύονται κομμάτια και πολύ μικρά κομμάτια και θα καίγεται το λάδι σου. Θα αρχίσει να μυρίζει και θα έχει πιο σκούρο χρώμα. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου τηγανίσματος θα είναι για πέταμα. Δε θα δηλητηριαστείς αλλά θα βρωμάει το φαγητό σου. Ειδικά όμως αν το κάνεις με λίπος πάπιας, πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε επειδή αυτό έχει ακόμα πιο μικρή ανοχή στις υψηλές θερμοκρασίες και θα χαλάσει γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...