Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Praetorianos παρακαλώ, ευχαριστώ.

 

Σκέψου κάποιος να πήγαινε στο Burj Al Arab και να 'γραφε αχ και να χα λίγο σπληνάντερο τώρα. Ή να πήγαινε στο χωριό που λέει ο Lucifer και να 'γραφε, αχ και να 'χα λίγο λαχανάκι βρυξελλών την ώρα που του βγάζανε πέντε τραπέζια κρέας.

 

Μπορεί και να'θελες ρε αδερφέ, μπορεί να το γούσταρες αλλά για όνομα, συγχρονίσου.

Ρε συ πρετόρι (lol), τα συναισθήματα και οι επιθυμίες δε μπαίνουν σε συνειδητούς περιορισμούς. Δε μπορείς να κλείσεις διακόπτη. Δε μπορείς να τα ελέγξεις.

 

Επίσης, αν εσύ πήγαινες στο Ντουμπάι που λες, και ήσουν εκεί για ένα μήνα, δε θα επιθυμούσες το γαμημένο το κοψίδι το χοιρινό που εκεί δε το τρώνε επειδή το απαγορεύει η θρησκεία τους; Φυσικά δε θα το έβρισκες πουθενά και δε θα ήταν λογικό και θα έπρεπε να συγχρονιστείς, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, δε θα το επιθυμούσες; Φυσικά και θα το επιθυμούσες.

 

φεγγάρι

Σωστά, όπως και όλοι όσοι γουστάρουν το foie gras. Έχεις δίκιο.

 

εστιατόριο όχι, δεν έχω να προτείνω κι έχω να πάω χρόνια στο Βόλο, απλά μου χτύπησε στο μάτι αυτό που είπες για τα τσιπουράδικα...εκτός κι άμα πήγες σε κανένα τουριστικό της παραλίας, τότε πάω πάσο.

 

Να ξέρεις πως έχει 2-3 που είναι τόσο μερακλήδες οι μάστορες στην κουζίνα και η ποιότητα των μεζέδων, όπως και η ποικιλία, τόσο καλή ώστε να θεωρούνται γουρμέ.

Πήγα στον Παπαδή που είναι πράγματι στο λιμάνι επειδή όλοι αυτό πρότειναν. Δε μου άρεσε.

 

Μπορείς να θυμηθείς μερικά από αυτά που λες επειδή θα ξαναπάω το καλοκαίρι και θέλω να τα βρω;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Εύα, που με τόση αγανάκτηση σχολίασες αρνητικά τη λογική και την εξυπνάδα μου, κατάλαβες πως η απογοήτευσή μου είναι θέμα λογικής και φυσικά, έκανες λάθος.

 

Είναι σαν να πηγαίνω σπίτι μου και να έχει ετοιμάσει η μάνα μου φασολάδα ενώ εγώ θέλω μπριζόλα. Η λογική δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός πως θα απογοητευτώ.

 

Δεν περίμενα να βρω foie gras στο Βόλο. Απλά στεναχωρήθηκα που δεν έχει. Η λογική δεν έχει να κάνει με αυτό. Είναι λοιπόν η δική μου σειρά να σχολιάσω τη δική σου λογική και να πω πως είναι λάθος.

 

 

2. Proetoriane, δε μπορώ να καταλάβω αν αυτό που έγραψες είναι κοροϊδευτικό ή όχι. Αν ισχύει αυτό που έγραψες και δεν είσαι απογοητευμένος, μαγκιά σου, αλλά πως μπορώ να το εκλάβω σαν κοροϊδία; Άλλαξες τα ονόματα των πόλεων και των φαγητών και πρέπει να καταλάβω κάτι συγκεκριμένο; Εξήγησε σε παρακαλώ.

 

 

Δε μπορώ να σας καταλάβω, είναι σαν να λειτουργείτε χωρίς λογική. Απλά παραπονέθηκα επειδή θέλω κάτι και δε μπορώ να το έχω και πεταχτήκατε να πείτε μαλακίες. Αν κάποιος σας πει πως είναι ερωτευμένος με μια γκόμενα και δε μπορεί να την έχει θα τον κοροϊδέψετε δηλαδή;

 

Μόνο ο Τούφ καταλαβαίνει τι γράφω, είναι ίσως ο μόνος που διαβάζει αυτά που γράφω, ακόμα και αν διαφωνεί μαζί μου. Γεια σου ρε Τούφ. Α, τι έκανες με την παράνυφο;

 

αν η γκομενα ειναι καμια kate moss η καποια του σιναφιου της, οχι μονο θα τον κοροιδευα, θα του εκανα τεραστιο ψυχολογικο πολεμο. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η γκομενα ειναι καμια kate moss η καποια του σιναφιου της, οχι μονο θα τον κοροιδευα, θα του εκανα τεραστιο ψυχολογικο πολεμο. :devil:

 

Αν κάποιος είναι ερωτευμένος με μια κοπέλα, είτε αυτή είναι η kate moss είτε η κοπέλα με την καμπούρα και τα σπυράκια, αυτό που αισθάνεται έχει σημασία και όχι αυτό που αισθάνεσαι εσύ.

 

Κανείς δε σε έβαλε κριτή πάνω από το κεφάλι του, άρα θα σε γράψει στα παπάρια του όσο και να νομίζεις πως του κάνεις ψυχολογικό πόλεμο.

 

Για όνομα, σταματείστε να λέτε μαλακίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στον Παπαδή που είναι πράγματι στο λιμάνι επειδή όλοι αυτό πρότειναν. Δε μου άρεσε.

 

Μπορείς να θυμηθείς μερικά από αυτά που λες επειδή θα ξαναπάω το καλοκαίρι και θέλω να τα βρω;

 

Ευχαριστώ.

σου είπα έχω να πάω χρόνια αλλά ο Παπαδής θεωρείται αξιοπρεπής. Παλιά είχε μεγάλη φήμη. Εγώ δεν είχα πάει ποτέ, ήταν πάντα πήχτρα. Τώρα βλέπω το ανέλαβε ο γιος κι έχει βγει φάτσα παραλία , έχει φέισμπουκ και ιστότοπο...προφανώς είναι η μόστρα της παραλίας...

 

Δοκίμασε τον Κάβουρα (σ' ένα στενάκι λίγο πιο πάνω) την επόμενη φορά. Είναι το μοναδικό όνομα που θυμάμαι σίγουρα. Τσίπουρο και μεζέδες να φεύγουν και να 'ρχονται τακ-τακ χωρίς επανάληψη, τουλάχιστον στην 20άδα αλλά μπορεί και παραπάνω.

Δε θυμάμαι για...

Πάντως θυμάμαι πως κάθε μεζές ήταν νοστιμότερος απ' τον προηγούμενο και η ατμόσφαιρα και το κέφι τέλειο.

 

Αυτά είναι τα ωραία! Κυριακή μεσημέρι, μετά από Σαββατιάτικη κραιπάλη, να πάει κάτω η καούρα...

 

αν η γκομενα ειναι καμια kate moss η καποια του σιναφιου της, οχι μονο θα τον κοροιδευα, θα του εκανα τεραστιο ψυχολογικο πολεμο. :devil:

Εύα, είμαι ερωτευμένος με την Rachel Weisz, δώσε μου θάρρος. Έχω ελπίδες;

 

celeb,celebrity,rachel,weisz,sexy-bfae6ead49350b28fdee83cd7efe078d_i.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου είπα έχω να πάω χρόνια αλλά ο Παπαδής θεωρείται αξιοπρεπής. Παλιά είχε μεγάλη φήμη. Εγώ δεν είχα πάει ποτέ, ήταν πάντα πήχτρα. Τώρα βλέπω το ανέλαβε ο γιος κι έχει βγει φάτσα παραλία , έχει φέισμπουκ και ιστότοπο...προφανώς είναι η μόστρα της παραλίας...

 

Δοκίμασε τον Κάβουρα (σ' ένα στενάκι λίγο πιο πάνω) την επόμενη φορά. Είναι το μοναδικό όνομα που θυμάμαι σίγουρα. Τσίπουρο και μεζέδες αν φεύγουν και να 'ρχονται τακ-τακ χωρίς επανάληψη, τουλάχιστον στην 20άδα αλλά μπορεί και παραπάνω.

Δε θυμάμαι για...

Πάντως θυμάμαι πως κάθε μεζές ήταν νοστιμότερος απ' τον προηγούμενο και η ατμόσφαιρα και το κέφι τέλειο.

 

Αυτά είναι τα ωραία! Κυριακή μεσημέρι, μετά από Σαββατιάτικη κραιπάλη, να πάει κάτω η καούρα...

ΟΚ, είχα ακούσει την αναφορά στον όνομα Κάβουρας κάποια στιγμή.

Θα το έχω σίγουρα στο μυαλό μου.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ξεχωριζεις μια αλκοολα απο εναν νορμαλ ανθρωπο. η αλκοολα φευγει απο το σουπερ μαρκετ 11,30 η ωρα το πρωι με 3 μπουκαλια κρασι και μια μπυρα τον 750ml. σε λιγο καιρο θα λεω «με λενε εύα και ειμαι καθαρη εδω και 40 μερες.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα τσιπουράδικα στη παραλία και στο κέντρο δυστηχώς η ευτηχώς ειναι τουριστικά και ας τα επισκέπτονται ακόμα οι καλοφαγάδες του βόλου (είμαι απο βόλο) σερβίρουν με καμάρι Τόνο με μαγιονέζα στο φούρνο και άλλα παραπληγικά που ούτε τυρανοσαυρος ρεξ δεν θα το ακουμπούσε.

 

Το μόνο που θα ξεχώριζα στη παραλία θα ήταν ο Γιώργος για το καλό του χύμα τσίπουρο.

 

Τα αγνά τσιπουράδικα που κρατάνε ακόμα τύπο και ποιότητα πλέον θα τα βρεις στη Ν.Ιωνία.

 

Ξεκινά με τη Μαρίνα στη Ν.Ιωνία, δημοκρατίας με μαγνησιάς κοντά αν θυμάμαι καλά (είναι σε ένα στενό) λαικότητα με αγνά υλικά και όχι τουριστικο μεζέδες που τολμάν να σου φέρνουν αλεσμένο καβούρι πανέ με την υποψία της δαγκάνας για καβουροδαγκάνες.

 

Αυτά για τα τσιπουράδικα, για proper food είναι ανάλογα τη φάση ψάχνεις, έχει ένα πολύ καλό εστιατόριο στο πήλιο, που ο σεφ ηταν άρχοντας και μερακλής, μια μέρα τον είχαμε ειδοποιήσει οτι θα πάμε για σουσι φάση, είχε φρέσκο τόνο και άλλα τέτοια ωραία δυσευρετα πράγματα στο βόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήμα 0: Ρεπό.

Βήμα 1: Φτιάχνουμε πυργάκι με ξυλάκια και κάρβουνα.

 

scaled.php?server=705&filename=20120331124856.jpg&res=medium

 

Βήμα 2: Αναπτήρας.

 

scaled.php?server=860&filename=20120331133315.jpg&res=medium

 

Βήμα 3: Μπριζόλες με πανάκριβα μπαχαρικά-μυρωδικά. (αλάτι ρίγανη μαύρο πιπέρι)

 

scaled.php?server=254&filename=20120331140155.jpg&res=medium

 

Βήμα 4: Γύρισμα.

 

scaled.php?server=94&filename=20120331140405.jpg&res=medium

 

Βήμα 5: Ψωμάκια με λαδορίγανη, χωριάτικη χωρίς πιπεριά (μου τελείωσε), μια heineken σε ποτήρι kaiser (perfectly served) και το μαμ στα πιάτα.

 

scaled.php?server=825&filename=20120331150945.jpg&res=medium

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα τσιπουράδικα στη παραλία και στο κέντρο δυστηχώς η ευτηχώς ειναι τουριστικά και ας τα επισκέπτονται ακόμα οι καλοφαγάδες του βόλου (είμαι απο βόλο) σερβίρουν με καμάρι Τόνο με μαγιονέζα στο φούρνο και άλλα παραπληγικά που ούτε τυρανοσαυρος ρεξ δεν θα το ακουμπούσε.

 

Το μόνο που θα ξεχώριζα στη παραλία θα ήταν ο Γιώργος για το καλό του χύμα τσίπουρο.

 

Τα αγνά τσιπουράδικα που κρατάνε ακόμα τύπο και ποιότητα πλέον θα τα βρεις στη Ν.Ιωνία.

 

Ξεκινά με τη Μαρίνα στη Ν.Ιωνία, δημοκρατίας με μαγνησιάς κοντά αν θυμάμαι καλά (είναι σε ένα στενό) λαικότητα με αγνά υλικά και όχι τουριστικο μεζέδες που τολμάν να σου φέρνουν αλεσμένο καβούρι πανέ με την υποψία της δαγκάνας για καβουροδαγκάνες.

 

Αυτά για τα τσιπουράδικα, για proper food είναι ανάλογα τη φάση ψάχνεις, έχει ένα πολύ καλό εστιατόριο στο πήλιο, που ο σεφ ηταν άρχοντας και μερακλής, μια μέρα τον είχαμε ειδοποιήσει οτι θα πάμε για σουσι φάση, είχε φρέσκο τόνο και άλλα τέτοια ωραία δυσευρετα πράγματα στο βόλο.

 

Θα δοκιμάσω να ψάξω την επόμενη φορά που θα πάω. Πάντως και μένα δε μου άρεσαν καθόλου τα τουριστικά τσιπουράδικα που πήγαμε.

 

Ευχαριστώ.

 

Ξέρει να ζει ο Σαράντης. ΠΙΑΣΕ ΤΟ ΦΟΥΑΓΚΡΑ ΜΗΤΣΟ

Νομίζεις πως όλοι όσοι θα προτιμούσαν ένα πιάτο με foie gras από τις μπριζόλες του Σαραντή είναι βλάκες;

 

Δε κάνω κριτική στο πιάτο του Σαραντη απλά σχολιάζω αυτό που έχεις στο μυαλό σου, δηλαδή πως όλος ο κόσμος προτιμάει να κάνει αυτό που θες να κάνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κάνω κριτική στο πιάτο του Σαραντη απλά σχολιάζω αυτό που έχεις στο μυαλό σου, δηλαδή πως όλος ο κόσμος προτιμάει να κάνει αυτό που θες να κάνεις εσύ.

 

 

Σεβαστές οι προτιμήσεις σου αλλά μη κάνεις λες και ήρθες από άλλον πλανήτη. Άμα οι 9 στις 10 θέλουν κοψίδια, εσύ είσαι ο μαλάκας. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...